Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 05:10


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lip 2017, o 23:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 cze 2017
Posty: 3
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 0

Cześć,

Pracuję nad użyciem sensorów nacisku we współpracy z Atmega328 - a dokładnie na razie stosuję moduł Arduino Uno.
Usunąłem bootloader Arduino z mikrokontrolera.

Przy pisaniu kodu dla jednego sensora wydaje mi się że wszystko jest ok. Jednak kiedy próbuję zastosować kilka sensorów to mam taki efekt który polega tym że gdy wciskam jeden sensor to poza nim zmiany wskazań nastepują na drugim (jakby przypadkowe) - przekraczają zakres ADC > 1023.

Poniżej zamieszczam kawałek schematu.

Obrazek

Pozdrawiam i proszę o wsparcie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2017, o 10:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Kolego, a kod? Bez niego nie można nic podpowiedzieć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lip 2017, o 15:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 cze 2017
Posty: 3
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 0

Prosze oto kawałek który stworzyłem na podstawie filmów i książki .. jednak nie wiem czy przyjąłem poprawne założenia przy użyciu funkcji pomiar w pętli while. Proszę chociażby o nakierowanie.

Przyszło mi do głowy że może drabinka rezystorowa którą zastosowałem może generować niepożądane wskazania pomimo tego że fizycznie na danym kanale nie jest dokonywany pomiar. Myślałem też o tym że powinna być ustawiona inna wartość preskalera.



Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Pozdrawiam i Dziękuję



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lip 2017, o 16:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

witam,
Jaka częstotliwość uc ? przetwornik pracuje w zakresie 50kHz - 200kHz. preskaler dla 1MHz to 8 lub 16.
zerknij jeszcze jaką rezystancję ma czujnik po naciśnięciu z siłą 1kg. ~150 [Ω].
jak myślisz, jakie napięcie będzie przy takim podłączeniu na powstałym dzielniku napięcia. ?
v_ref ustawiłeś na 1,1 [V].

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

tak na marginesie, staraj się rysować GND na dole a Vcc na górze - (przyzwyczajenie dla oka).
pozdrawiam.

------------------------ [ Dodano po: 18 minutach ]

przeoczyłem, ~1 [kΩ]. :) dla 1 [kg.] - mimo wszystko będzie około 4 [V] . ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lip 2017, o 18:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Moim zdaniem problem leży w konstrukcji tej całej macierzy czujników.
Zwróć uwagę że wszystkie czujniki w rzeczywistości połączone są zawsze równolegle, zatem siłą rzeczy zmiana rezystancji w jednego czujnika, będzie miała wpływ na wypadkową rezystancję pozostałych czujników. Stąd masz właśnie takie zachowanie całości.
Żeby uniknąć wzajemnego wpływu czujników, każdy z nich powinieneś odseparować za pomocą szeregowo wstawionej diody...
Po prostu popatrz na tę macierz jak na zespół połączonych równolegle/szeregowo rezystorów.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2017, o 18:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 cze 2017
Posty: 3
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 0

Postanowiłem dokonać kilka zmian w moim podejściu do sparawy,

1. Układ z sensorem nacisku będę teraz testował na zestawie ATB 1.05 - co by nie mówić jest lepiej dopracowany niż Arduino przynajmniej do tych testów.

2. Odnośnie niepowołanych skoków wartości ADC na innych kanałach poszukałem troszkę po necie i widziałem rozwiązanie z wzmacniaczem operacyjnym MCP6004 (podobne podejście widziałem na filmach szkoleniowych u Mistrza Mirka ).

SP2LUB ;) Dzieki za nadanie tropu.

Poza tym Daro69 Miał racje z tymi poziomami napięć, na wejściu coś było nie tak, napięcie było na poziomie 0,6 V max.

Mam tylko pytanie jeszcze jakie powinny być ustawienia preskalera przy zastosowaniu kwarców 8Mhz , 11.059 , 12 MHz, 16 MHz?
(pewnie gdzieś tę informację pominąłem w lekturze lub na filmach)

Pozdrawiam Serdecznie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2017, o 19:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

wejher napisał(a):
Mam tylko pytanie jeszcze jakie powinny być ustawienia preskalera przy zastosowaniu kwarców 8Mhz , 11.059 , 12 MHz, 16 MHz? (pewnie gdzieś tę informację pominąłem w lekturze lub na filmach)

:) no nie mogę. :D :D
Rozumiem że czytasz ostatnie posty w telefonie. :)
W DS'sie procka jest, poza tym napisałem 50kHz do 200kHz.
Musisz użyć taki preskaler żeby po podzieleniu przez niego częstotliwości taktowania zmieścić się w podanym przedziale. ;)

------------------------ [ Dodano po: 48 minutach ]

wejher napisał(a):
Poza tym Daro69 Miał racje z tymi poziomami napięć, na wejściu coś było nie tak, napięcie było na poziomie 0,6 V max.

hmm.. :?
to jest wykres NACISK ->REZYSTANCJA .
Obrazek
to jest w skrócie - narysowany w pierwszym poście powstały dzielnik napięcia z orientacyjną rezystancją sensora poniżej której nie można zejść żeby napięcie na dzielniku nie przekroczyło V_ref = 1,1 V. zakładając że dzielnik zasilasz napięciem 5 V.
Taką rezystancję czujnik uzyskuje już przy nacisku poniżej 20g.
mocniejsze naciśnięcie spowoduje przekroczenie napięcia referencyjnego 1,1 V na wyjściu dzielnika.
Obrazek
Jakoś dziwnie z tym pomiarem o wyniku 0,6 V. :?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO