Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 08:00


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 cze 2017, o 18:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 lut 2013
Posty: 17
Pomógł: 0

Witam,

Prosiłbym o sprawdzenie schematu oraz PCB. Układ ma służyć do zarządzania pracą wentylatorów/pompy/ czujników temp/ LCD w chłodzeniu wodnym.

Układ opraty na Arduino Nano V3.

Voltage Regulator - regulacja napięcia w zakresie 0-12V, sygnał sterujący to PWM (wykorzystywany do regulacji tych wentylatorów które nie mają dedykowanego przewodu do PWM, wiem że istnieje sposób regulacji za pomoca PWM o czestotliwosci ponad 20kHz na zasilaniu, ale albo są problemy z odczytem obrotów, albo z liniową regulacją, o problemie pisałem na forum i niestety nie udało się tego rozwiązać, więc musi zostać taki sposób regulacji).

RPM FAN - odczyt prędkości obrotowej wentylatorów (czujnik w wentylatorach typu otwarty kolektor)

Voltage Monitor - odczyt napięcia od 0-12V za pomocą arduino

FAN - podzielone na 5 niezależnych grup wentylatorów, każda grupa posiada odczyt obrotów dla 1 went jak i regulacje obrotów za pomocą napięcia lub PWM ( przy regulacji z PWM występuje jeszcze układ który wyłącza wentylatory ponieważ wypełnienie na poziomie 0 nie wyłącza całkowicie went - wiatrak ma wbudowane zabezpieczenia)

Temp Sensor - 3 czujniki typu 1 wire D18B20

LCD + Switch + Fotoresistor - sterowanie LCD po I2C do tego przycisk funkcyjny i fotorezystor który będzie służył do regulacji podświetlania LCD (za pomocą PWM).

ObrazekObrazek

Każda uwaga będzie dla mnie cenna, ponieważ jest to pierwszy "tak zaawansowany" projekt dla mnie.
Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 cze 2017, o 20:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1080
Pomógł: 73

Witam,
w sumie to mam tylko taką kosmetyczne uwagi:

1) wzmacniacz IC2B powinien być połączony jako wtórnik z wyjściem niepodłączonym.

2) dodałbym rezystory 33om do bramek mosfetów.

3) Pamiętaj że tranzystory od voltage regulator przy PWM = 0 będą miały napięcie Ugs większe od zera bo LM358 nie jest rail to rail i nigdy nie poda napięcia VCC na bramkę mosfeta tylko trochę mniej przez co może nie być do końca zatkany.

Ale to tylko kosmetyczne uwagi :)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 05:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 lut 2013
Posty: 17
Pomógł: 0

Witam.
Dziękuje za odpowiedź.
ad1) Rozumiem że tylko wystarczy wejscie odwracające podłaczyc do wyjscia?

ad2) chodzi o rezystory polaryzujące bramke? Wvprzypadku PMos powinnien być wpięty między bramka i VCC? zastosować również rezystory dla PMosa SMD? i czy wartość nis miała być przypadkiem 33k a nie 33?

Proszę powiedz także co myślisz o PCB?

Dzieki, pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 07:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Ad ad2) Nie polaryzujące. Szeregowo, pomiędzy pinem procka i bramką mosfeta. O wartości 33 omy.
Służą one do ograniczenia prądu przy załączaniu/wyłączaniu tranzystora. Związane jest to z pojemnością bramki mosfeta, bez rezystora będzie krótki impuls, który może uszkodzić pin na procesorze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 07:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1080
Pomógł: 73

1) tak, a wejście nieodwracające do masy.

2) nie nie, nie chodzi o rezystory polaryzujące bramkę tylko rezystory pomędzy bramką a wzmacniaczem operacyjnym. bramka tranzystora ma jakąś pojemność, jest jak kondensator wpięty między wyjście wzmacniacza a masę. Dobrze jest dodać rezystor w zakresie 33 - 100 om aby uniknąć krótkotrwałych przeciążeń przy przeładowywaniu tej pojemności.

Co do PCB to wygląda ok :)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

O kolega Marhef już wyjaśnił :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 11:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Jarecki napisał(a):
1) tak, a wejście nieodwracające do masy.

Co do PCB to wygląda ok :)



Nie wprowadzajcie Kolegi w błąd.
Ścieżki i elementy pod "dziwnym" kątem mają się nijak do poprawnego tworzenia obwodów drukowanych.
Należy to bezwzględnie poprawić: elementy pod kątem prostym, ścieżki pod prostym i 45 stopni i faktycznie wtedy projekt będzie wyglądał ok.
Tych zasad należy nauczyć się na samym początku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 11:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Przydałyby się również jakieś otwory montażowe do zamontowania/przykręcenia tej płytki (z reguły po jednym w każdym z rogów).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 13:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1080
Pomógł: 73

Zealota napisał(a):
Jarecki napisał(a):
1) tak, a wejście nieodwracające do masy.

Co do PCB to wygląda ok :)



Nie wprowadzajcie Kolegi w błąd.
Ścieżki i elementy pod "dziwnym" kątem mają się nijak do poprawnego tworzenia obwodów drukowanych.
Należy to bezwzględnie poprawić: elementy pod kątem prostym, ścieżki pod prostym i 45 stopni i faktycznie wtedy projekt będzie wyglądał ok.
Tych zasad należy nauczyć się na samym początku.


Zgadza się Kolego ale autor postu nie podał informacji że ma to być książkowy projekt, jakbym pod tym kątem patrzył to tam są setki niedociągnięć, choćby obwody prowadzenia masy...nie mówiąc o schemacie, zabezpieczeniu wejść od ADC itd...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2017, o 17:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 lut 2013
Posty: 17
Pomógł: 0

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Zastosowałem Wasze uwagi jeżeli chodzi o dodanie rezystorów na bramkę 33ohm dla wszystkich Mosfetów oraz o podłączyłem wzmacniacz I2CB jako wtórnik z niepodłączonym wyjściem.

Proszę o sprawdzenie czy teraz schemat jest ok ?

Obrazek

Zealota napisał(a):
Nie wprowadzajcie Kolegi w błąd.
Ścieżki i elementy pod "dziwnym" kątem mają się nijak do poprawnego tworzenia obwodów drukowanych.
Należy to bezwzględnie poprawić: elementy pod kątem prostym, ścieżki pod prostym i 45 stopni i faktycznie wtedy projekt będzie wyglądał ok.
Tych zasad należy nauczyć się na samym początku.

Jarecki napisał(a):
Zgadza się Kolego ale autor postu nie podał informacji że ma to być książkowy projekt, jakbym pod tym kątem patrzył to tam są setki niedociągnięć, choćby obwody prowadzenia masy...nie mówiąc o schemacie, zabezpieczeniu wejść od ADC itd...


Dziękuje za sugestie odnośnie płytki. Tak jak Kolega Jarecki wspomniał nie ma to być płytka książkowa i wykonana jak by to zrobił profesjonalista. Chciałbym by nie było rażących błędów i wszystko działało po zlutowaniu poprawnie.
Jeżeli chodzi o prowadzenie elementów znam zasady że kąt prosty elementy, a ścieżki co 45stopni, ale na jednostronnej płytce niestety nie zawsze da się to zastosować... Wiem że może kogoś to kłuć w oczy ale raczej "dziwny kąt" ułożenia elementów nie ma wpływu na prace układu.

anshar napisał(a):
Przydałyby się również jakieś otwory montażowe do zamontowania/przykręcenia tej płytki (z reguły po jednym w każdym z rogów).


Fakt wypadło mi to z głowy, oczywiście otwory montażowe będą ( niestety tylko 2, nie chce wiercić otworów w obudowie PC)



edit. Przetestowałem jeszcze raz każdą cześć układu na płytce stykowej wszystko działa jak należy. Spróbuje trochę jeszcze poprawić PCB i biore się za trawienie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2017, o 20:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 lut 2013
Posty: 17
Pomógł: 0

Poprawiłem trochę płytkę, na tyle ile mi się udało.

ObrazekObrazek

Proszę o opinie czy coś jeszcze zmienić (w PCB jak i samym schemacie) czy trawić.
Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO