Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:26


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 cze 2017, o 19:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2015
Posty: 50
Pomógł: 0

Witam.
Czy istnieje jakaś możliwość przypisania wartości zmiennych ze stanu przed resetem mikroprocesora. Chodzi o to, że mam w programie kilka całek, w momencie kiedy nastąpi restart mikroprocesora poprzez watchdoga (IWDG) program automatycznie inicjalizuje je wartościami zerowymi (zmienne globalne), więc gubię już wyliczone wartości. Czy można napisać coś w rodzaju procedury resetu, która odpalałaby się po resecie i w niej przypisać tą wartość przed resetem zamiast inicjalizować je zerem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 cze 2017, o 19:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 48
Pomógł: 2

Niektóre STMy posiadają rejestry typu backup, które możesz zasilać bateryjne. Nie są one zerowane przy resecie.

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Autor poradnika spod tego linku: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3111562.html
wspomina o tej możliwości na stronie 160


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2017, o 02:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2015
Posty: 50
Pomógł: 0

Dzięki wielkie. Jest to jakieś rozwiązanie, ale pojawił się z tym związany problem. Otóż jeśli próbuje zapisać jeden z rejsetrów np. 0 w następujacy sposób:
Kod:
RTC->BKP0R=11;

działa to poprawnie.
Poprawnie tez działa jeśli zrobię tak:
Kod:
int8_t zmienna=11;
RTC->BKP0R=zmienna;

Natomiast jeśli mam zmienną typu float przechowującą wartość np. całki, nazwijmy ją "calka", która jest zmieniana (obliczana) w każdym obiegu pętli (dla uproszczenia), to taki zapis:
Kod:
int8_t zmienna=(int8_t)calka;
RTC->BKP0R=zmienna;

a następnie odczyt RTC->BKP0R po resecie daje zawsze 0. Gdy podglądam wartość "zmiennej" to samo rzutowanie przebiega poprawnie.
Już nie wiem co jest nie tak, więc może ktoś wie co to może być za problem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2017, o 11:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 48
Pomógł: 2

_damian napisał(a):
Gdy podglądam wartość "zmiennej" to samo rzutowanie przebiega poprawnie

Trochę dziwne. Na pierwszy rzut oka przyczepiłbym się tego że rzutujesz zmienną typu float mogącą mieć wartość dużo większą od tego na co pozwala zapis w zmiennej 8-bitowej typu całkowitego. (od -128 do 128). Widzę że stosujesz rejestry RTC_BKPxR, najprawdopodobniej są one 32bitowe więc śmiało możesz rzutować zmienną całka na int32_t.

Do tego nie wiem jakiego rzędu wartości przechowujesz w zmiennej całka ale przed rzutowaniem dla zachowania miejsc po przecinku przykładowo dwóch, wymnożył bym ją przez 100. A później przy odczycie z rejestru dzielił przez 100. Oczywiście wszędzie trzeba pamiętać o rzutowaniu.

Z drugiej strony jaki masz mikrokontroler, dokładny model? Nie ma on fragmentu pamięci SRAM z podtrzymaniem bateryjnym do ogólnego wykorzystania? tak jak autor opisuje na stronie 169 w wcześniej wspomnianym poradniku. Było by to najprostsze rozwiązanie, stworzyłbyś zmienną typu float do całkowania w sekcji z podtrzymaniem bateryjnym i po sprawie.


A co do WatchDoga to nie powinien on być tak ustawiony aby resetował tylko w naprawdę krytycznych momentach? Czy próbujesz go jakoś niestandardowo użyć?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2017, o 16:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2015
Posty: 50
Pomógł: 0

Zgadzam się z wszelkimi uwagami, nie ma tutaj wątpliwości ale to był tylko przykład a samo int8_t wynikało z sprawdzenia czy typ zmiennej ma tutaj znaczenie. Ale do sedna. Popełniłem błąd pisząc, że zmienna przyjmuje zawsze wartość 0. Wrzuciłem dane do Excela i sprawa wygląda trochę inaczej ale opisze to na przykładzie kodu:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Program działa następujaco: Systick inkrementuje co jakis czas zmienną status, z kolej ta gdy osiągnie wartośc 10 - inkrementujemy wartość całki (chodzi tylko o przykład, nie o sam sens operacji). Do pinu PC13 mam podłączony przycisk i w momencie kiedy go naciskam, pętla główna zatrzymuje się na while(...); i w efekcie zadziała nam watchdog - czyli po prostu wymuszam reset procka. I teraz po resecie wartość RTC->BKP0R faktycznie jest przypisywana do "sprawdz_reset", ale za chwile jest kasowana po ustawieniach watchdoga. Jeśli teraz dodam sobie w programie jakąś flagę ("flaga_reset") i jeśli w momencie wystąpienia resetu przypisze watorść RTC->BKP0R do "sprawdz_reset", przypisze inną wartość do "flaga_reset" niż zero (zakomentowany //if(flaga_reset==0) czyli pominę ustawienia watchdoga to zmienna "sprawdz_reset" ładnie przechowuje wartość RTC->BKP0R ale jednocześnie watchdog wtedy przestaje działać, bo pominąłem jego ustawienia (inicjalizacje?).

Czy to możliwe, że ustawienie watchdoga powoduje wyzerowanie wartości zmiennych? Jak to obejsc?

Edit:
Procesor to STM32F411RE i w RM nie znalazłem żadnych informacji o "backup SRAM", chyba że nie umiem szukac.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2017, o 20:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 48
Pomógł: 2

Teoretycznie Twój program powinien działać jak zakładasz, ciężko mi znaleźć jakiś problem. Może trochę za bardzo już kombinuję, ale próbowałeś po inicjalizacji wachdoga wykonać funkcję __DSB(); ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO