Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 07:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 cze 2017, o 20:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 cze 2017
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam, jakiś czas temu kupiłem zestaw uruchomieniowy ATB 1.04b. Na płycie było kilka lekcji...oraz programy...zainstalowałem Eclipse, MkAvr i co tam jeszcze było w lekcjach, jednak gdy chciałem wrzucić program (diodę migającą) do procesora i cokolwiek pokombinować, mkAVR wyrzucał jakiś błąd (chciałem wykorzystać programator z płytki)...później nie miałem czasu i po przeszło dwóch latach chciałem wrócić do tematu, aktualizowałem Eclipse do Indygo (wcześniej Ganymede) i mkAVR do ver.77, jednak nadal nic nie ruszyłem. Teraz postanowiłem wziąć się za to serio i proszę o radę, czy drążyć i szukać błędów tak jak jest, czy poinstalować wszystko we współczesnych wersjach i co w takim razie będzie mi potrzebne od strony programowej? I czy może być Win XP, czy koniecznie 7 (mam to i to, ale wygodniej było by mi korzystać z kompa z xp).
PS. Mam tez USB-ASP, jednak skoro jest programator na ATB, to po co jeszcze się plątać :)

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2017, o 20:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Jak chcesz szybko zacząć to zainstaluj MkClipse'a oraz najnowszego MkAvrCalc. Pierwszy to proste ale bardzo wygodne środowisko (z jego poziomu można ściągnąć toolchainy) a calc zawiera wszystkie niezbędne drivery.
Jak chcesz działać pod Eclipsem to obejrzyj poradnik Mirka i zastosuj sie do niego w 100%.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2017, o 20:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 cze 2017
Posty: 2
Pomógł: 0

Dzięki, chyba zacznę od MkClipsa :) On jest na jakiejś licencji? ... jak coś będę wiedział przeskoczę na Eclipse'a... PS. Czym jest toolchain?

Pozdrawiam,



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2017, o 21:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Mateusz L napisał(a):
(chciałem wykorzystać programator z płytki)
A masz wpięty kabelek łączący programator z procesorem zgodnie z instrukcją http://www.atnel.pl/ft232r-programator-w-atb.html

Mateusz L napisał(a):
On jest na jakiejś licencji? ...
Jest free

Mateusz L napisał(a):
PS. Czym jest toolchain?
Jest zestawem programistycznym który umożliwia tłumaczenie tego co piszesz na jezyk, który jest zrozumiały dla urządzenia na które piszesz czyli dla AVR jest to Atmel Toolchain.

Co do środowiska to MKClipse jest wygodny pod względem uruchomienia, natomiast ma pewne ograniczenia (co nie oznacza że jest zły - wręcz przeciwnie, jest bardzo dobry jednakże przy pisaniu większego kawałka kodu to jednak eclipse jest wygodniejszy)
A jak uruchomić szybko i bezboleśnie eclipse masz w poradniku Mirka łącznie z paczką plików do pobrania http://mirekk36.blogspot.com/2015/07/eclipse-start-plus-pierwszy-program.html gdzie zresztą oprócz instrukcji uruchomienia Eclipsa masz wiele podręcznych informacji pomocnych w szybkim starcie z AVR-ami

Mateusz L napisał(a):
I czy może być Win XP
Może być WinXP - ja ciągle na takim siedzę choć coraz częściej się zastanawiam nad przesiadką na coś nowszego bo niestety coraz częściej napotykam na problemy kompatybilności... tylko nie wiem czy wtedy nie lepiej Eclipse Luna ( wiem że nowsze miały problemy z uruchomieniem się na winXP z uwagi na starą Javę - nowa jest niekompatybilna z XP - dla nowszych Eclipsów trzeba było jakieś zabiegi wyczyniać by się odpalały)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2017, o 22:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

Mateusz L - powiem Ci z mojego przykładu.
Ja też korzystałem tak długo jak się dało z Win Xp i próbowałem pod nim programować procki, no ale przyszedł taki czas ( dla mnie sierpień 2015 ) że należało sie przesiąść na Win 7 ( wtedy, obecnie jade na 10).
Do tego na spokojnie obejrzyj wspomniany już cykl poradników Mirka - "Eclipse od A do Z" i jeśli będziesz się stosował do tego co Mirek tam przedstawia to nie ma bata aby Ci nie ruszyło.
Co do programatora na płytce to w Twoim przypadku potrzebujesz jeszcze dodatkowego kabelka o którym wspominał Xentis, bo od wersji 1.05 jest USB-ASP bezpośrednio na ATB.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 cze 2017, o 19:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sie 2013
Posty: 73
Pomógł: 7

Mateusz L skoro masz wszystko dobrze zainstalowane i masz usbasp to dlaczego nie spróbujesz dogadać się z tym prockiem za pomocą właśnie usbasp i mkavrkalkulatora, albo usbasp i wiersza poleceń windows. Wydaje mi się że to powinno zadziałać, a problem leży właśnie w samym zestawie atb i wbudowanego programatora który potrzebuje aktualizacji. Problem przerabiany przeze mnie i nie tylko, wystarczy się z Mirkiem skontaktować to rozwiąże ci ten problem w 2 min.
Ale sprawdź sobie czy ci to w ogóle ruszy z usbasp, mkclipsem najlepiej i tymi sterownikami co masz teraz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO