Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 02:53


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 maja 2017, o 19:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Hej Koledzy,

Mógłby ktoś z Was się podzielić opiniami co do pracy na wspomnianym w tytule stanowisku? Dostałem propozycję takiej pracy w dużej firmie i zastanawiam się z czym to się je od praktycznej strony.. Jakie są Wasze doświadczenia? Nie pytam o pieniądze bo te oferują naprawdę dobre ale chodzi mi bardziej o to czy to praca ciężka, wymagająca itd. Docenie każdą opinie.

Z góry dzięki



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 maja 2017, o 20:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawe stanowisko pracy, choć nie ma co ukrywać wymagające sporych umiejętności. Zapewne we firmie będą maszyny w których będą sterowniki PLC różnych producentów i pracodawcy będzie chodziło o to aby to ogarnąć, i móc wprowadzać korekty do gotowych programów, oraz tworzenie nowych aplikacji.
Z minusów mógłbym tu wymienić fakt, że co niektórzy pracodawcy wymagają od pracownika na tym stanowiska trybu "pogotowie" tzn. niezależnie o której godzinie, gdy coś się zepsuje -> Ty działasz w temacie aby to naprawić i uruchomić produkcję ...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 maja 2017, o 20:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Praca jest na 3 zmiany więc na miejscu jest cały czas jakaś ekipa. Sterowniki to S7 Siemensa głównie. Zostałem odprowadzony po fabryce i ogrom urządzeń robi wrażenie. Czyli jest to praca w której można się rozwinąć?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 07:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Jeżeli maszyny w miarę "nowoczesne", zadane, z regularnymi przeglądami, to tak.
Pracowałem przez jakiś czas w utrzymaniu ruchu, maszyny pamiętające poprzedni ustrój... brak części zamiennych... sterowniki też z poprzedniego ustroju. Jak coś się zepsuło, była masakra z naprawami. Możliwości rozwoju - zero. Nie nauczyłem się tam nic nowego, nawet nie miałem możliwości się wykazać.
Podsumowując, zależy do jakiej firmy trafisz. Są takie, w których się rozwiniesz, będziesz miał okazję pokazać swoje umiejętności, wprowadzić swoje ulepszenia. A są też takie, w których będziesz się męczył, a rozwijać się będziesz mógł tylko poza pracą.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 08:11 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 14
Lokalizacja: Niepołomice
Pomógł: 0

Piszesz, że jest to praca na 3-zmiany, więc potrzebują mieć utrzymanie ruchu w gotowości na miejscu. Nie chce Cię zniechęcać do tej pracy, ale prawdopodobnie twoje zadanie będzie sprowadzało się do jak najszybszego zdiagnozowania awarii i jej usunięcie.

W automatyce największą awaryjnością nie są sterowniki PLC i ich oprogramowanie, (choć zawsze można ulepszyć algorytm działania programu), lecz wszelakiego rodzaju czujniki i urządzenia wykonawcze, które dają sygnały do PLC czy są przez niego sterowane.
Co do rozwoju osobowego, to na pewno pierwszy rok będzie dla Ciebie wyzwaniem i nauka całego parku maszynowego znajdującego się na zakładzie. Poznasz bolączki i przypadłości każdej maszyny i będziesz wiedział, jakimi awariami charakteryzuje się każda z nich i jak do tego podchodzić.

I to tyle!!!

Jeśli chcesz się naprawdę rozwijać w tej dziedzinie to raczej musisz poszukać pracy w firmie gdzie robią maszyny czy urządzenia na sprzedaż. Tam się stosuję nowe technologie i rozwiązania, a co za tym idzie, masz dostęp do nowinek, jakie są na rynku automatyki i elektroniki. W takiej pracy nie stwierdzisz, że się wypaliłeś po przepracowaniu dwóch lat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 08:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lip 2013
Posty: 60
Lokalizacja: Okolice Gliwic
Pomógł: 3

szopenaro napisał(a):
Piszesz, że jest to praca na 3-zmiany, więc potrzebują mieć utrzymanie ruchu w gotowości na miejscu. Nie chce Cię zniechęcać do tej pracy, ale prawdopodobnie twoje zadanie będzie sprowadzało się do jak najszybszego zdiagnozowania awarii i jej usunięcie.

W automatyce największą awaryjnością nie są sterowniki PLC i ich oprogramowanie, (choć zawsze można ulepszyć algorytm działania programu), lecz wszelakiego rodzaju czujniki i urządzenia wykonawcze, które dają sygnały do PLC czy są przez niego sterowane.
Co do rozwoju osobowego, to na pewno pierwszy rok będzie dla Ciebie wyzwaniem i nauka całego parku maszynowego znajdującego się na zakładzie. Poznasz bolączki i przypadłości każdej maszyny i będziesz wiedział, jakimi awariami charakteryzuje się każda z nich i jak do tego podchodzić.

I to tyle!!!

Jeśli chcesz się naprawdę rozwijać w tej dziedzinie to raczej musisz poszukać pracy w firmie gdzie robią maszyny czy urządzenia na sprzedaż. Tam się stosuję nowe technologie i rozwiązania, a co za tym idzie, masz dostęp do nowinek, jakie są na rynku automatyki i elektroniki. W takiej pracy nie stwierdzisz, że się wypaliłeś po przepracowaniu dwóch lat.


Może nie pracuję w tej branży, ale jestem po studiach informatycznych o takiej specjalności - czyt. jakieś tam doświadczenie z różnymi firmami mam - i w pełni zgadzam się z przedmówcą. To jest utrzymanie ruchu - raczej nie spodziewaj się super rozwoju, ALE: ja bym wziął pracę (choćby na próbę), nauczył się tych maszyn i sterowników (z Siemensami się pracuje rewelacyjnie, to chyba najbardziej przyjazne programiście sterowniki), a potem rozwój kariery (w innej firmie naturalnie) będzie szybki i raczej nie będziesz miał po kilkumiesięcznej praktyce problemów ze znalezieniem jeszcze lepszej pracy ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 10:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

Ja z kolei pracuję w firmie będącej integratorem. Tworzymy szafy sterownicze i oprogramowanie PLC, SCADA, MES itp itd dla firm technologicznych.
Moje doświadczenie z utrzymaniem ruchu w fabrykach/firmach jest dwojakie:
1. Całkowicie nowy zakład który uruchamiamy:
- utrzymanie ruchu jest tylko do pierdół. Wszelkie awarie, problemy są zgłaszane na gwarancję. W okresie gwarancji Ci ludzie niewiele biorą się do pracy. W tym czasie się szkolą przede wszystkim.
Jest tam kilku kumatych gości którzy są po to żeby wymagać od takich firm jak moja i kontrolować czy te firmy ich nie robią w konia.
2. Stary zakład:
a) z niewielkim budżetem:
- Tu utrzymanie ruchu nie ma praktycznie wiedzy. Jeśli już to głównie elektryczną jak zrobić mostek i gdzie żeby dogorewająca maszyna jakoś pracowała. Tu mostkiem się mostek pogania żeby tylko jakoś to pracowało... o modernizacjach i rozwoju raczej nie ma co myśleć.
b) z kasą na modernizacje:
- Dział automatyki gdzie siedzą kumaci ludzie od zarządzania projektami. Oni odpowiadają za modernizacje, dobór sprzętu i firm które je wykonają. Zazwyczaj wywodzą się z firm jak moja tylko znudziło im się ciągłe bycie w delegacji. Oni też mają ogarniać problemy IT/PLC.
- Dział utrzymania ruchu czyli faceci od brudnej roboty. Czyszczenie czujników, przeglądy okresowe maszyn, wymiana kabelków itp. Wiedza wystarczająca do tego co napisałem przed chwilą.

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 10:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

Koledzy dołożę swoje 5 groszy. Kilka miesięcy temu również byłem na etapie zmiany pracy. Również trafiłem do bardzo dużej firmy produkującej spożywkę jako Automatyk. Chciałem rozwinąć się bardziej w kierunku automatyki. Kierownictwo minie zapewniało że są szanse się rozwinąć itp. Więc skorzystałem i pracowałem tylko dwa tygodnie.:) Bo praca automatyka polegała na czyszczeniu czujników, włączania zabezpieczenia, wymienianiu świetlówek itp czyli utrzymaniu ruchu. A jak był problem z jakimś robotem pakującym lub podobną maszyna gdzie przydało by się podpiąć do PLC żeby zerknąć co i jak. To informacja "zostaw przyjedzie firma zewnętrzna która nam tu automatykę serwisuje" Więc podziękowałem bo ten rozwój to chyba byłby ale wsteczny :) Tak jak powiedzieli wcześniej koledzy jak chcesz się w automatyka bawić to tylko firma produkująca maszyny

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 18:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Dzięki za wszelkie opinie, bardzo mi pomogły. Po przemyśleniu różnych za i przeciw stwierdziłem że narazie zostanę przy projektowaniu prostowników do trakcji bo tym się teraz zajmuje. Przynajmiej teraz wiem z czym to się je jak to się mówi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2017, o 10:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2016
Posty: 192
Pomógł: 2

To może i ja dodam coś od siebie:
Pracuję w firmie budującej maszyny i linie technologiczne. Ale w zasadzie tylko ich część mechaniczną. Współpracuję z firmą zajmującą się automatyką. Firma ta nie ma pojęcia o mechanice więc się świetnie uzupełniamy. I konkluzja: Praca w takiej firmie (automatyka) to szczyt szczytów jeśli chodzi o samokształcenie. Co dzień inny temat: przebudowa jakiegoś urządzenia, budowa innego (za każdym razem innego), naprawa kolejnego. Liznąć można wszystkiego. Jeśli natomiast praca w firmie, która buduje ciągle 3 maszyny "na krzyż" ze swojego portfolio - to pomyłka.
Dodam tyle od siebie.
m.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO