Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 02:36


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 maja 2017, o 00:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

Witam

jest to mój pierwszy post na tym forum więc jednocześnie chciałbym się przywitać ;]

Zgłaszam się do was z pytaniem odnośnie pomiarów napięcia poprzez ADC, które wykonuję w celach "naukowych".
Do atmegi 328p-pu mam podłączony wyświetlacz 7-segmentowy 4 cyfrowy na którym wyświetlam wyniki. Jednocześnie wysyłam je na terminal. Pomiary są nieregularne jednak tylko wtedy gdy mam podłączony wyświetlacz.

Pomiary
z wyłączonym wyświetlaczem 448 448 448 448 448 448 448 448 448 448
z włączonym wyświetlaczem 399 408 440 432 412 428 415 448 396 399

Wszystko złożone jest na płytce stykowej. Czy to normalne, że są takie zakłócenia przy korzystaniu z wyświetlacza czy czegoś jeszcze mi tu brakuje?

Poniżej schemat. Tak jak ten post jest moim pierwszym na tym forum tak schemat jest pierwszym narysowanym w życiu także proszę o wyrozumiałość ;]

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 06:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Spróbuj dać większe kondensatory elektrolityczne - prawdopodobnie jest szarpanie napięcia zasilania stąd skaczące ADC.

A jako napięcie odniesienia masz co ustawione?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 07:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

Jako napięcie odniesienia mam ustawione VCC i to według zwykłego miernika jest stabilne (5V). Próbowałem już wcześniej pododawać jeszcze kilka kondensatorów zarówno ceramicznych jak i elektrolitycznych na płytce stykowej i na oko mogę powiedzieć że była niewielka poprawa jednakże nigdy nie udało mi się osiągnąć tego co przy wyłączonym wyświetlaczu.

Skoro napięcie na AREF jest stabilne to te dodatkowe kondensatory rozmieszczać raczej w okolicach PC0 na którym mierzę napięcie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 07:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 cze 2015
Posty: 24
Lokalizacja: Olesno
Pomógł: 5

Witam, piszesz o atmega328 a na schemacie masz atmega32. Zasilanie wydaje sie ok. Polecam cykl poradników Mirka o ADC i "skaczących" wartościach ADC. Powinno sie sporo wyjaśnić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 07:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

mhl333 napisał(a):
Jako napięcie odniesienia mam ustawione VCC i to według zwykłego miernika jest stabilne (5V)
I tu masz problem.
Zauważ że pojedynczy pomiar ADC trwa ułamek sekundy więc zwykły miernik uśredni ci pomiar i nie zobaczysz zakłóceń które biegają po zasilaniu. Jasko napięcie odniesienia ustaw sobie wewnętrzne napięcie odniesienia 1,1V.
Po obejrzeniu poradników Mirka będziesz wiedział dla czego http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/przetwornik-adc-w-avr-dla-poczatkujacych.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 07:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mhl333 napisał(a):
Jako napięcie odniesienia mam ustawione VCC i to według zwykłego miernika jest stabilne (5V).

Pomijam już błędy w projekcie zasilania - może drobne ale przy obecnym doświadczeniu mogące sprawiać tobie problemy. Obejrzyj przede wszystkim poradnik o zasilaniu:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

szczególnie co się tyczy stabilizatora i kondensatorów przy nim bo już tu masz babole. Przy procku twój kondek C3 powinien być "przed" dławikiem 10uH czyli po stronie VCC a nie "za" dławikiem czyli po stronie procka.

Odnośnie napięcia odniesienia - to jeden z najgorszych pomysłów stosować VCC jako napięcie odniesienia tym bardziej, że w swoim procku masz ładne i stabilne napięcia odniesienia.

Tak jak kolega wyżej pisał - obejrzyj sobie przede wszystkim poradniki o ADC, wystarczy pobrać darmowy program AVPlayer

http://atnel.pl/atnel-video-player.html

i proszę bardzo masz je wszystkie pod ręką

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 08:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

Odpowiedzi przychodzą szybciej niż zdążę skomentować ;] W takim razie dziękuję wszystkim za rady.
Zabiorę się za poradniki, poprawię zasilanie, zmienię napięcie odniesienia z AVCC na Internal 1.1V z dzielnikiem napięcia i spróbuję ponownie.


A co do atmega32 zamiast 328 na schemacie to po prostu w eaglu nie doszukałem się 328, a w 32 bardziej pasowało mi rozmieszczenie pinów na schemacie niż w atmega8.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 08:45 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2017
Posty: 1
Pomógł: 0

Może jako rozwiązanie ad hoc spróbuj rozdzielić masy, czyli układ którego napięcie mierzysz na ADC podłącz do GND jak najbliżej 7805 (zworą) i niech to będzie jedyny punk wspólny GND uKonrolera i twojego układu analogowego.

{zawsze warto spróbować / taka myśl}



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 maja 2017, o 08:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

Na chwilę obecną poprawiłem kondensatory przy stabilizatorze (na wejsciu i wyjsciu para 10uF + 100nF), przenioslem elektrolityczny C3 10uF przed dławik i sprawdziłem z napięciem referencyjnym wewnętrznym 1.1V (z dzielnikiem za potencjometrem) jak i napięciem z AVCC. W obydwu przypadkach nadal odczyty są nieregularne jeśli mam podłączony wyświetlacz ledowy. Mam nawet wrażenie że przy AREF 1.1 jest jeszcze mniej stabilnie.

Nie wiem czy może warto spróbować przenieść potencjometr na inną płytkę zasilaną drugim zasilaczem i z niej go podłączyć na PC0 łącząc jednocześnie masy układów przy samych stabilizatorach?
Zastanawiam się czy te niestabilne odczyty wynikają raczej z wahań napięcia odniesienia czy z wahań napięcia podanego na PC0 (a może obydwu), które na tą chwilę pochodzi z jednego układu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 maja 2017, o 10:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mhl333 napisał(a):
Mam nawet wrażenie że przy AREF 1.1 jest jeszcze mniej stabilnie.

Opowiadasz bajki wszechczasów więc może zamiast wymyślać swoje fantasmagorie obejrzyj ty lepiej te poradniki albo poczytaj gdzieś zanim dalej będziesz pisał takie bzdurki ok?

mhl333 napisał(a):
Zastanawiam się czy te niestabilne odczyty wynikają raczej z wahań napięcia odniesienia czy z wahań napięcia podanego na PC0 (a może obydwu), które na tą chwilę pochodzi z jednego układu.

Wynikają ze źle zaprojektowanego układu, a pewnie jeszcze gorzej z tragicznego PCB o ile masz PCB bo nie pokazałeś - chyba że robisz to na pająka i się dziwisz ....

wynikają z braku chęci do zapoznania się z tematem to twój podstawowy błąd

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 maja 2017, o 11:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

@mhl333,
Proponuję pokazać fotkę tej stykówki,
Pewnie zaraz coś wypatrzymy. ;)
Bo na razie każdy w swojej wyobraźni ma co innego przed oczami. :)
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 maja 2017, o 12:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
mhl333 napisał(a):
Zastanawiam się czy te niestabilne odczyty wynikają raczej z wahań napięcia odniesienia czy z wahań napięcia podanego na PC0 (a może obydwu), które na tą chwilę pochodzi z jednego układu.

Wynikają ze źle zaprojektowanego układu, a pewnie jeszcze gorzej z tragicznego PCB o ile masz PCB bo nie pokazałeś - chyba że robisz to na pająka i się dziwisz ....

wynikają z braku chęci do zapoznania się z tematem to twój podstawowy błąd


Mam to na płytce stykowej tak jak napisalem w pierwszym poście, rozumiem że może ona powodować dodatkowe zakłócenia i pytanie czy jest w ogóle opcja aby je wyeliminować.

Daro69 napisał(a):
@mhl333,
Proponuję pokazać fotkę tej stykówki,
Pewnie zaraz coś wypatrzymy. ;)
Bo na razie każdy w swojej wyobraźni ma co innego przed oczami. :)
Pozdrawiam.


Jak wrócę z pracy to prześlę ;]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 maja 2017, o 09:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

Oto moja płytka jednak po tym co Mirek napisał na temat pajączka to nie wiem czy jest w ogóle sens dalej o tym rozmawiać ;]
Ale może wyciągniecie z tego jeszcze jakieś rażące błędy, które powinienem poprawić.

Tymczasem wracam do ADC cz.3 ;]

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 maja 2017, o 21:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2013
Posty: 165
Lokalizacja: Sycyna Południowa
Pomógł: 4

Witam. Przy płytkach stykowych ten problem może się pojawiać i moim zdaniem jest to wina jakości samej płytki i przewodów. Miałem podobnie. Czasami ruszyłem jakimś kabelkiem i już podświetlanie LCD świeciło jaśniej albo zmieniały mi się odczyty z przetwornika.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 maja 2017, o 06:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

hopek napisał(a):
Witam. Przy płytkach stykowych ten problem może się pojawiać i moim zdaniem jest to wina jakości samej płytki i przewodów. Miałem podobnie. Czasami ruszyłem jakimś kabelkiem i już podświetlanie LCD świeciło jaśniej albo zmieniały mi się odczyty z przetwornika.


Ostatnio składałem wszystko na płytce od nowa bo nie wszystko łączyło i tak jak mówisz przy poruszaniu potrafiły dziać się różne rzeczy ale po przeczyszczeniu i ponownym złożeniu już tego nie ma.

Zauważyłem za to że przy ustawionym AREF 1.1 i dzielnikiem napieca za potencjometrem, jak mam odłączony wyświetlacz, to miernik wskazuje napięcie stałe 1.15, z kolei jak tylko podłączę wyświetlacz to zaczyna się robić ciekawie, wartości od 1.26 do 1.50 w zależności od pozycji potencjometru i do tego skoki sięgające 0.1V. Przy AREF=VCC jest cały czas 5V na mierniku więc pewnie dlatego wcześniej napisałem że przy AREF 1.1 odczyty są jeszcze mniej stabilne...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 maja 2017, o 11:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lip 2013
Posty: 60
Lokalizacja: Okolice Gliwic
Pomógł: 3

mhl333 napisał(a):
hopek napisał(a):
Witam. Przy płytkach stykowych ten problem może się pojawiać i moim zdaniem jest to wina jakości samej płytki i przewodów. Miałem podobnie. Czasami ruszyłem jakimś kabelkiem i już podświetlanie LCD świeciło jaśniej albo zmieniały mi się odczyty z przetwornika.


Ostatnio składałem wszystko na płytce od nowa bo nie wszystko łączyło i tak jak mówisz przy poruszaniu potrafiły dziać się różne rzeczy ale po przeczyszczeniu i ponownym złożeniu już tego nie ma.

Zauważyłem za to że przy ustawionym AREF 1.1 i dzielnikiem napieca za potencjometrem, jak mam odłączony wyświetlacz, to miernik wskazuje napięcie stałe 1.15, z kolei jak tylko podłączę wyświetlacz to zaczyna się robić ciekawie, wartości od 1.26 do 1.50 w zależności od pozycji potencjometru i do tego skoki sięgające 0.1V. Przy AREF=VCC jest cały czas 5V na mierniku więc pewnie dlatego wcześniej napisałem że przy AREF 1.1 odczyty są jeszcze mniej stabilne...


Moim zdaniem masz burdel jeżeli chodzi o zasilanie mikroprocesora. Zerknij (przy AREF podłączonym do Vcc) jak zachowuje się napięcie na AVCC. Dobrze by było, gdybyś sobie złożył ten układ chociaż na uniwersalnej płytce z wykorzystaniem jak najkrótszych przewodów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 12:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

Kanc1erz napisał(a):
Moim zdaniem masz burdel jeżeli chodzi o zasilanie mikroprocesora. Zerknij (przy AREF podłączonym do Vcc) jak zachowuje się napięcie na AVCC. Dobrze by było, gdybyś sobie złożył ten układ chociaż na uniwersalnej płytce z wykorzystaniem jak najkrótszych przewodów.


Przy AREF ustawionym na AVCC zarówno AVCC jak i AREF są stabilne, bardziej niż przy AREF 1.1.

To może jakaś sugestia gdzie jest ten burdel bo przeglądając poradnik na temat zasilania i filtrowania nie widzę niczego poza parą kondensatorów przed i za stabilizatorem, jak i przy pinach zasilania i na pinie AREF oraz zastosowanie dławika.

No chyba że faktycznie płytka stykowa nie da sobie rady jeśli podłączony jest 7segmentowy wyświetlacz multipleksowany z uwagi na generowane zakłócenia.
Bez niego odczyty są bardzo stabilne na AREF=AVCC i trochę mniej na AREF=1.1 co mnie trochę dziwi bo z tego co widzę w poradnikach i tu na forum powinno być raczej na odwrót.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 13:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Witam,
Wiesz tak się zastanawiam i przychodzi mi taka myśl.
Tętnienia na zasilaniu. Przydałby się oscyloskop.
Jeżeli aref...avcc . a dzielnik zasilany z vcc.
To razem ze spadkiem napięcia odniesienia proporcjonalnie spada napięcie na dzielniku.
Może dlatego stabilniejszy wynik.
Natomiast przy aref....1,1 (bardziej stabilnym). te tętnienia na dzielniku są bardziej wymierzalne.
Może się mylę, ale tak mi się wydaje. :?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 13:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Kolego mhl333, tak sledze ten watek i zastanawiam się jakiego zasilacza używasz? Z tego co opowiadasz to masz ewidentny problem z zasilaniem. Musisz wziąć pod uwagę to ze wyświetlacz LED ktory jest multipleksowany, wprowadza impulsowe obciążenie zasilania i to dość spore obciążenie. Co za tym idzie, wszystkie mechaniczne połączenia na płytce stykowej wprowadzają poważne spadki napiecia. Jak już ktoś zauważył, spadków takich nie zobaczysz na multimetrze, do tego niezbędny jest oscyloskop. Nie wiemy tez czy w ogóle Twój zasilacz jest na tyle wydajny żeby podołać całości :)
Z AREF 1,1 poszedles w dobrym kierunku i nie zmieniaj tego, natomiast kondensator 10uf na zasilaniu to za mało w przypadku multipleksowania LED. Daj przynajmniej 47uf a czemu nie 100 albo i 220 :) mowie serio.
Reasumujac, plytka stykowa, zasilacz, kondensator.. te elementy bym uznał za winne Twoich kłopotów i eliminował je w miarę możliwości.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 13:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

Daro69 dzięki za wyjaśnienie, chyba całkiem prawdopodobne ;]

SP2LUB próbowałem już również z elektrolitami 100uF przed i za stabilizatorem do tego jeszcze dodane na płytce bliżej UC ale niczego to nie dało, stąd chyba faktycznie to może być zasilacz.
Jeśli chodzi o zasilacz to używam takich które zostaly mi po jakiś urządzeniach typu router itp. napięciem 12-18V i wydajnością prądową do 1A, w zupełności wystarczał do czasu aż zabrałem się za ADC wraz z wyświetlaczem ;] Rozumiem że tu może być problem przy tak dużych poborach impulsowych.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 14:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Nie no 1A to spokojnie wystarczy, pytanie tylko czy tez zasilacz jest rzeczywiście w "dobrym stanie". Piszesz ze to jakis zasilacz 12-18V to ten Twoj 7805 musi sie tam gotowac... Sugeruje zastosowac jakis zasilacz 9V i nawet 500mA powinien podolac Twojemu wyzwaniu :)
Poza tym stykowki nie sa za dobrym rozwiazaniem do zabawy z ADC.

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 14:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

Przyznam że do chłodnych nie należy ;] Jak tylko dorwę 9V to wymienię. Spróbuję w takim razie na płytce prototypowej tak jak już wyżej ktoś też zalecił.

Dzięki wszystkim za pomoc, jak uda mi się wyjść z tym na prostą to dam znać ;]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2017, o 11:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2017
Posty: 14
Lokalizacja: Piaseczno
Pomógł: 0

Witam

Postanowiłem sprawdzić zgodnie z sugestią kolegi SP2LUB większe kondensatory. Wylutowałem zatem ze starej płyty głównej kilka sztuk 1000uF i powymieniałem na płytce stykowej. Poniżej wyniki dla AREF 1.1 z dzielnikiem napięcia (tym razem regulowanym) i AREF VCC. Wyniki też przechodzą przez uśrednianie na 30 próbkach. Wszystko z włączonym multipleksowanym wyświetlaczem ledowym ;]

I chyba tak jak kolega Daro69 zasugerował wyniki przy AREF 1.1 mają większe odchylenia z uwagi na to że napięcie odniesienia jest bardziej stabilne i nie skacze wraz z napięciem zasilania i tym samym napięciem podawanym na PC0.

AREF 1.1 AREF VCC
516 493
521 493
522 493
518 493
519 493
520 493
516 493
521 493
522 493
518 493
519 493
521 493
522 493
518 493
519 493
520 493
516 493
521 493
523 493
518 493

Dziękuję wszystkim za pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO