Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 11:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 maja 2017, o 18:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sie 2014
Posty: 90
Pomógł: 0

Wczoraj dobre kilka godzin, praktycznie całe popołudnie spędziłem na przygotowanie płytki potrzebnej do testów. Miałem trochę czasu, chciałem go pożytecznie spędzić. Narysowałem schemat, pózniej zabrałem się za układanie pcb. Pieczołowicie układałem elementy, prowadziłem ścieżki - wszystko tak, żeby dobrze wyszło pod żelazkiem. Nastał wieczór, uradowany gnam do domu z wydrukowanymi kilkoma kopiami na papierze kredowym (tak w razie czego). Zabieram się za docinanie laminatu- wszystko gra. Laminat docięty, ogólnie przygotowany do prasowania. Prasuję, namaczam... Wszystko super się udało! I to za pierwszym razem! Ścieżki ładnie pokrywają laminat, wszystko równiutko się odbiło, nic tylko wytrawiać i lutować. Wytrawiłem, naprawdę fajnie wyszło. No więc zabieram się za lutowanie. Łapię podstawkę pod atmegę celem jej przylutowania.....

NIE PASUJE!
I szok.
NANIOSŁEM W EAGLU NIE TEN ELEMENT. Nóżki za szeroko, ni cholery nie da się wlutować! k***a !!! %$^%&* ! Największy element na płytce, wszystko inne ładnie porozmieszczane, jak mogłem nie zwrócić uwagi na to, że dodaję nie tą atmegę! Zaćmienie mózgu!
;) Dziś poprawiłem, wczoraj prawie wyrzuciłem kompa przez okno. Pół dnia i duża część wieczoru poszła psu w cztery litery przez takie coś... Płytka do suflady, może kiedyś coś jeszcze z niej będzie.

Moją reakcję najlepiej zobrazuje fragment "Nic śmiesznego":

https://www.youtube.com/watch?v=lPXfRec253I

Masakra.

Zapraszam do dzielenia się podobnymi sytuacjami - o ile ktoś jeszcze też odwala czasem takie numery.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 maja 2017, o 20:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

sp2ews napisał(a):
Zapraszam do dzielenia się podobnymi sytuacjami

Ja już od bardzo dawna nie mam takich sytuacji, bo stosuję JEDNĄ BARDZO PROSTĄ I TANIĄ METODĘ, niezależną od programu eagle czy innego.... Ona ZAWSZE DZIAŁA

Przed zrobieniem płytki, albo obudowy w bibliotece - DRUKUJĘ to na kartce papieru i przykładam główne elementy albo i wszystkie aby sprawdzić czy pasują. ZAWSZE to robię. Oczywiście po jakimś czasie sprowadza się to głównie do wydruku przy dodawaniu nowego elementu w bibliotece gdy inne są już sprawdzone. Ale i tak dla pewności zwykle przynajmniej JEDEN RAZ drukuję płytkę PCB na kartce i sprawdzam jak mówię główne elementy - szczególnie SMD ;)

koniec - nie ma problemów

polecam

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 maja 2017, o 20:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

mirekk36 napisał(a):
nie mam takich sytuacji, bo stosuję JEDNĄ BARDZO PROSTĄ I TANIĄ METODĘ,

też tak robię i myślałem, że jestem cwaniak i nie mnie nie zaskoczy. Do czasu aż nie trafiłem na bibliotekę np stabilizatoa 3v3 z zamienionymi pinami. Zorientowałem się jak płytka przyszła od Chińczyka i zacząłem napięcia sprawdzać przed wlutowaniem atmegi.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 maja 2017, o 20:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

skalarro napisał(a):
Do czasu aż nie trafiłem na bibliotekę

No widzisz, druga moja zasada - nie "trafiam" na biblioteki ;) sam je tworzę albo co najmniej importuję do swojej i przy okazji DOKŁADNIE sprawdzam.

Oczywiście łatwo się mówi, ale kiedyś miewałem takie przypadki o jakich mówisz - dlatego parę zasad weszło w krew i okazuje się, że się już nie zdarzają przynajmniej takie podstawowe zaskoczenia.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 maja 2017, o 21:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

mirekk36 napisał(a):
skalarro napisał(a):
Do czasu aż nie trafiłem na bibliotekę

No widzisz, druga moja zasada - nie "trafiam" na biblioteki ;) sam je tworzę albo co najmniej importuję do swojej i przy okazji DOKŁADNIE sprawdzam.

Oczywiście łatwo się mówi, ale kiedyś miewałem takie przypadki o jakich mówisz - dlatego parę zasad weszło w krew i okazuje się, że się już nie zdarzają przynajmniej takie podstawowe zaskoczenia.



Ot właśnie tak też robie :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 maja 2017, o 22:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

a ja nie .... bo musi pasowac w końcu uzywam własnych libsów :)

ale .. spazmów dostaję po produkcji płytki i polutowaniu .... ^#@^(*^@( odpala od strzała
zero przyjemności z uruchamiania masakra wszystko zawsze działa tak jak zostało obmyślone
no szlag mnie trafi kiedyś .. no

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2017, o 06:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

SunRiver napisał(a):
wszystko zawsze działa tak jak zostało obmyślone
rozumiem, że miałeś tak zawsze i od pierwszego projektu?

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2017, o 06:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Nie byl kiedys na poczatku drogi taki klopot ze nie dzialalo , ale to byl kit z avt , one tak maja .
Zas moje dzialaja zawsze co zaczyna byc irytujace ,

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2017, o 07:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

skalarro napisał(a):
SunRiver napisał(a):
wszystko zawsze działa tak jak zostało obmyślone
rozumiem, że miałeś tak zawsze i od pierwszego projektu?

SunRiver wyssał elektronikę z mlekiem matki. On wiedział jak działa tranzystor zanim został wynaleziony....

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 maja 2017, o 00:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sie 2014
Posty: 90
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
koniec - nie ma problemów

polecam

majster napisał(a):
Ot właśnie tak też robie

Cytuj:
a ja nie .... bo musi pasowac w końcu uzywam własnych libsów


Moderator proszony o przeniesienie wątku do działu Projekty Sprzętowe oraz zmianę nazwy wątku na Dobre Rady Dla Gamoni.
Nie no panowie...litości...
Bardzo wam dziękuję za rady . Ale ja naprawdę umiem wyciągać wnioski z pomyłek i staram się nie popełniać ich kolejny raz, w wiekszości przypadków mi to wychodzi, uwierzcie mi na słowo bo nie znamy sie za bardzo...
To miał być taki luźny temat do pośmiania się z różnych sytuacji, które czasami się zdarzają/ZDARZAŁY z roztargnienia, zapracowania, zwykłej nieuwagi...(zanim osiągneliście poziom geniuszu ;) ) .
No ale dobrze...

https://www.youtube.com/watch?v=I5GraxA ... fB&index=3
43:30

No, panie kolego... powinien Pan przed każdym rozpoczęciem poradnika sprawdzać stan techniczny urządzeń rejestrujących wizję i fonię. Ja np. gdy kamerowałem pierwszą komunię świętą swojego bratanka przed rozpoczęciem nagrywania zawsze sprawdzałem czy kamera jest uruchomiona i czy włączyłem nagrywanie - dwa razy. I koniec, problemu nie byłó.

;)
To jest żart oczywiście, proszę się nie obrażać i nie banować.
Nie chodziło mi o tą głupią płytkę bo to tylko moje hobby, sprawy na dłuższa metę nie mające wielkiej wagi. Wkurzyłem się bo straciłem czas, który mógłbym poświęcic na o wiele ważniejsze rzeczy lub chociażby pojechać powędkować... Chodziło mi w końcu w tym temacie o to, żeby wymienić się różnymi takimi sytuacjami, kiedy przez jakiegoś chochlika, po spędzeniu długiego czasu nad czymś okazuje się ,że wszystko szlag trafia przez jakąś pierdołę...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 maja 2017, o 06:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Takie też było założenie żeby zaznaczyć całą sytuację jak widać niestety Niektórzy nie potrafią się pobawić oczywiście istotną sprawą jest że takie rzeczy się zdarzają zwykle właśnie właśnie przez jakąś drobną popierdółke tracimy mnóstwo czasu.

U mnie zazwyczaj Zdarza się że niestety ale gdybyś element jest trafiony i to powoduje czasami przy niektórych projektach niezłą masakrę niemniej zgodnie z prawami murphiego jest właśnie w taki sposób sprecyzowane iż na każde 100 elementów 10 jest uszkodzonych Szkoda tylko że nie wiadomo które to są a bywało nieraz że wszyscy właśnie jakiś ładny tranzystor straciłem z 2 dni za nie znalazłem co było z nich takim układzie oczywiście mógłby się objawić na początku ale nie złośliwie urządzenie działało I potem przestało na co trzeba sobie z tym jakoś leci i nie popadać jakieś skrajności i nerwy po prostu sprawdzić sprawdzić sprawdzić jeszcze raz sprawdzić

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2017, o 06:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Cytuj:
...uradowany gnam do domu z wydrukowanymi kilkoma kopiami na papierze kredowym (tak w razie czego)...- wszystko gra... Wszystko super się udało! I to za pierwszym razem! Ścieżki ładnie pokrywają laminat, wszystko równiutko się odbiło, nic tylko wytrawiać i lutować. Wytrawiłem, naprawdę fajnie wyszło...


Ja mam tak, że jak mi tak wszystko pięknie idzie to myślę sobie ... oj będą problemy, tylko w którym momencie, ale będą na pewno za dobrze idzie. No i za zwyczaj są właśnie takie głupie jak kolega opisuje. :cry:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO