Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:49


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 maja 2017, o 14:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 kwi 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Witam,
Jestem początkującym w sprawach programowania AVR i troche jeszcze nie ogarniam pewnych rzeczy, teraz mam mianowicie taki problem>
Aktualnie przerabiam temat multipleksowanie LED z niebieskiej książki Pana Mirka no i sprawa jest taka: napisałem ten program, który jest opisany w książce, wszystko pięknie działa no i wydawało mi się, że coś tam zrozumiałem po którymś już uruchomieniu i przeanalizowaniu kodu ale gdy chciałem sobie na szkielecie tych bibliotek zrobić np zegar to trochę się zgubiłem. Mianowicie po kilkunastu próbach zmiany kodu pomysły się skończyły i nie wiem w sumie co należy zmodyfikować żeby nie pojawiało się już odliczanie minuty tylko właśnie zegar.
Jeżeli ktoś ma pomysły to prosze o podpowiedzi co z tym fantem zrobić

PS. Jeżeli za mało szczegółów to dajcie znać

Z góry dzięki za odp



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2017, o 15:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

cześć
napisz jak chcesz zrobić ten zegar. Czas będziesz odczytywał z jakiegoś scalaka RTC czy jak?

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2017, o 15:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 kwi 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Mam zestaw uruchomieniowy ATB 1.04, z tego co czytałem w instrukcji to jest tam taki scalak RTC :D . Plan był taki żeby zrobić taką funkcje żeby przyciskami micro-switch ustawić daną godzinę i po tej czynności czas już by się odmierzał. Obsługę klawisza mikro-switch też już przerobiłem, ale teraz chciałbym połączyć te dwa ćwiczenia i wydaje się że zrobienie zegara na takim wyświetlaczu jest spoko



Ostatnio edytowano 17 maja 2017, o 15:19 przez koks1002, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2017, o 15:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

Należy modyfikować(podstawiać wartości zmiennym globalnym) cy1 do cy4. Wymyślić jeszcze trzeba znacznik sekund na DOT(kropce) - dasz sobie radę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2017, o 15:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 kwi 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Wirnick napisał(a):
Należy modyfikować(podstawiać wartości zmiennym globalnym) cy1 do cy4.



hmm troche nie rozumiem, masz na mysli jakieś konkretne wartości czy jak? - może głupie pytanie no ale wszystko co robie (przykłądy z książki itd) to robie pierwszy raz no i wiem jeszcze jak co się robi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2017, o 16:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Chcesz zrobić zegar - spoko - ale z Twoich wypowiedzi wywnioskowałem że jeszcze nie doszedłeś do rozdziału z obsługą I2C/TWI, więc jak chcesz obsłużyć zegar?
Żeby wyświetlić godzinę na wyświetlaczu musisz ją najpierw pobrać z zegara (a wcześniej ją do niego zapisać), rozbić na cyfry 4 cyfry (cyfra dziesiątek godzin, cyfra jedności godzin, cyfra dziesiątek minut i cyfra jedności minut) a następnie poszczególne cyfry załadować do zmiennych cy1, cy2, cy3, cy4 i robić to cyklicznie.
Każda z tych 4 zmiennych odpowiada za jedną z cyfr wyświetlacza LED.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2017, o 16:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 kwi 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

xentis napisał(a):
Chcesz zrobić zegar - spoko - ale z Twoich wypowiedzi wywnioskowałem że jeszcze nie doszedłeś do rozdziału z obsługą I2C/TWI, więc jak chcesz obsłużyć zegar?
Żeby wyświetlić godzinę na wyświetlaczu musisz ją najpierw pobrać z zegara (a wcześniej ją do niego zapisać), rozbić na cyfry 4 cyfry (cyfra dziesiątek godzin, cyfra jedności godzin, cyfra dziesiątek minut i cyfra jedności minut) a następnie poszczególne cyfry załadować do zmiennych cy1, cy2, cy3, cy4 i robić to cyklicznie.



No fakt nie doszedłem, robie po kolei z działu ćwiczenia praktyczne no i po prostu pomyślałem że zrobie coś innego na tym wyświetlaczu.No i tez nie wiedzialem że ten temat tez się do teakowego zadania przyda, hmm czyli tak ogolnie rzecz ujmując polecasz najpierw przerobić cały dział tylko na tych przykładach z książki a dopiero poźniej robić coś że tak powiem swojego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2017, o 17:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Generalnie możesz robić coś swojego ale w obrębie zdobytej czy już posiadanej wiedzy. Możesz np zrobić zegar programowy, dokładnością to raczej nie będzie grzeszył, ale dla zabawy i wprawy nic nie stoi na przeszkodzie.
Do obsługi scalonego układu zegara niezbędna jest wiedza dotycząca sposobu komunikacji z nim więc tego nie przeskoczysz...


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2017, o 19:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Zgadzam się z hmm... "przed....piszcą" . :)
Na początek zegarek napędzany kwarcem. ;)
inkrementacja sekund, uzależnionych od nich minut, - godzin, dni tygodnia, własne znaczki na segmentówce, kropka w określonym miejscu, i z określoną częstotliwością. itp.
ćwiczenia przydadzą się. :)
Nawet niby proste mryganie diodami można skomplikować i ćwiczyć w ten sposób programowanie.
Zerknij np. na Pana Mirka blog i poszukaj temat "ROBALEK". :)
Pozdrawiam.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2017, o 20:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 kwi 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Ok, dzięki wszystkim za wskazówki :D , gdybym miał jeszcze pytania co do tego wyświetlacza lub kodu z nim związanego bedę tu pisał :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO