Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 22:14


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 maja 2017, o 12:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

Witam.
Cytuj:
Taki kolega jark - działa na jakimś nie wiem gotowym sterowniku i stąd nawet nie wie o czym tu w ogóle mowa.

Generalnie to nie mamy tu zgodności co do tego czy dokumentacja ma babola czy nie ma. Tak przynajmniej ja to rozumiem od początku.
Taki mi przyszedł jeszcze jeden do głowy pomysł jak wyjaśnić o co mi chodzi. Jak słusznie Pan zauważył jest to produkt chiński "od urodzenia" :) Projektując bądź co bądź nowatorski produkt zaczynali od zera a nie kopiowali już gotowców. Wypuścili więc naszą diodę z pierwszą wersją układu sterującego (który musieli sami zaprojektować) i do tego oczywiście notę katalogową żeby każdy mógł się z nią zapoznać. Ich pierwszy układ zapewniał czas resetu na poziomie od 50 us. Jako, że projekt chwycił bo jest naprawdę fajny zaczęli układ udoskonalać m.in. powodując skracanie czasu reset bo w końcu w większości przypadków przy pracy z takimi diodami (ten tutaj z attiny jak już pisałem jest bardzo specyficzny i takim przypadkiem nie jest) chodzi żeby było szybciej a nie wolniej. I wprowadzają sobie kolejne wersje z 30us teraz już doszli do 6 us może za rok będzie to 4 albo 1 albo jeszcze mniej. Produkt jednak wypuszczają cały czas pod tą samą nazwą handlową a więc nie mogą tak sobie zmienić/poprawić już istniejącej specyfikacji. Dlaczego? Ponieważ gdyby to zrobili i np. wpisali minimalny czas resetu na 6us to część ich towaru będącego już na rynku nie będzie spełniać tego wymagania. Natomiast każda nowa dioda jeszcze z bardziej skróconym tym czasem ZAWSZE będzie spełniać tą pierwszą specyfikację bo zawsze da się ją zresetować czasem równym lub dłuższym od 50us. Jedyną możliwością jest wprowadzenie nowego wyrobu (zmiana kodu) z nową specyfikacją.
Mam nadzieję, że to już bardziej rozjaśni mój punkt widzenia.
Pozdrawiam
Jarek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 13:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Cytuj:
Generalnie to nie mamy tu zgodności co do tego czy dokumentacja ma babola czy nie ma.

Zgodności nie ma, ale niektórzy już chyba mają pewność :)

Cytuj:
I wprowadzają sobie kolejne wersje z 30us teraz już doszli do 6 us może za rok będzie to 4 albo 1 albo jeszcze mniej.


Chyba rozumiem trochę o co koledze Jark chodzi.
Załóżmy, że mamy 60 diod. Czas jednego bitu to dla uproszczenia 1us. Obsłużenie wszystkich diod 24*60*1us + 0,05 = 1,44 + 0,05 = 1,49 ms.
Jeśli ktoś zoptymalizuje czas resetu do 6us to dostaniemy pewny zysk czasowy. Jednak chyba wszyscy widzą, że to żaden zysk, tak czy siak w trybie programowym procek jest zablokowany na 1,5 ms - a to jest wieczność :) Podsumowując teoria o optymalizacji jest błędna.
Za to zapewnienie resetu 50 zamiast 6 us daje nam o wiele większe możliwości, a co za tym błąd noty (lub finalnego układu - tutaj nie mam pewności nadal :) ) bardzo mocno komplikuje projektowanie sterownika i jest niedopuszczalny, co broni tezę MEGA BABOLA :).
Wg mnie te sterowniki nie były projektowane na 2,3 10 diod, gdzie 44 us zysku to może by jeszcze coś dawały, tylko na 100 i 500.

Tak czy inaczej prawdopodobnie projektant WS zakładał tylko ciągłą, liniową obsługę szeregu diod, dlatego parametr resetu nie był krytyczny.
To zresztą tez tylko spekulacje :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 13:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

Proponuje opierać się tylko na nocie i na tym co napisał producent. Czasy dla transmisji są tam jasno podane razem z tolerancjami (+-150ns). Nigdzie w nocie nie wspominają o możliwości wydłużenia stanu zero tak długo jak ma się ochotę(jeśli się mylę to byłbym wdzięczny za pokazanie miejsca gdzie to jest). Kolega Mirek przyjął takie założenie, bo mu tak działało, ale nie jest to zgodne z protokołem i notą. Problem bierze się z tego, że ten protokół nie jest przyjazny dla implementacji programowej, i dlatego tak jest on naginany.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 13:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kijas1 napisał(a):
Kolega Mirek przyjął takie założenie, bo mu tak działało,


Kolega Mirek doszedł tylko "na piechotę" do tego do czego doszli już nawet wcześniej inni ludzie na świecie, którzy bawili się tymi diodami ;) ... bo zaczął zajmować się tym na poziomie nanosekund ;)

A ci którzy mają gotowe sterowniki albo nie rozumieją określenia czasówek w nocie, że czas resetu jest >= 50 us ----- no to sorki już nic nie poradzę ....

Ciekawe jak koledzy Jark albo kijas1 posługują się innymi notami gdzie mają takie określenie, że jakiś tam czas (nie ważne już czy reset czy co innego) musi być równy większy X czasu ;)

kijas1 napisał(a):
Problem bierze się z tego, że ten protokół nie jest przyjazny dla implementacji programowej,

Łot popatrz pan, coraz lepsze ciekawostki się tu pojawiają - to ja już dalej nie zamierzam kolegów przekonywać bo wkraczacie prawie na drogę hmm nie wiem wiary/niewiary, zabobonów, przekonań ...

Zealota napisał(a):
Załóżmy, że mamy 60 diod. Czas jednego bitu to dla uproszczenia 1us. Obsłużenie wszystkich diod 24*60*1us + 0,05 = 1,44 + 0,05 = 1,49 ms.
Jeśli ktoś zoptymalizuje czas resetu do 6us to dostaniemy pewny zysk czasowy.


ale zrozum tu w ogóle nie chodzi o ZYSK czasowy i jak można mówić o optymalizacji do 6us - to tak jakby kolega też dołączył do grona tych którzy twierdzą że czas resetu zależy od programisty ;) ... a przecież wiesz, że tak nie jest - to czas zaszyty w hardware diody.
Protokół NZR jest na tyle fajny i elastyczny, że umożliwia realizację jego założeń od strony programowej na wiele sposobów, przy założeniu że MAKSYMALNIE można uzyskać transfer 800 kHz (czas bitu 1,25us) .... co nie oznacza, że nie można uzyskać transferu np 250 kHz DOKŁADNIE tym samym protokołem i nie jest to kurczę żadne naginanie standardu ;) Wydaje mi się, że dwie osoby nie mogą tego właśnie aspektu zrozumieć.

-------------------------------------

Wobec tego pisanie takich dziwolągów, że protokół ten nie jest przyjazny do programowej implementacji to już w ogóle jakaś pomyłka genetyczna ! ;) (bez urazy kolego kijas1) to nie jest przytyk do ciebie tylko informacja, że właśnie protokół ten jest BARDZO przyjazny do programowej implementacji. Jedynie zaczynają się trudności przy implementacji programowej gdy chcemy osiągnąć maksymalny transfer - a to jest spora różnica. Warto, na prawdę warto czasem pomyśleć nieco szerzej.

Zaś tolerancje podane w notach te ok 150ns pokazują TYLKO JEDNO, że chcąc uzyskać max 800kHz trzeba się bardzo pilnować i nie przekraczać tych czasów.

Natomiast chcąc mieć niższe transfery co jest przepięknie możliwe do zrealizowania - można sobie prawie dowolnie sterować czasem drugiej połówki bitu ponieważ, cała logika protokołu sprowadza się do rozróżnienia prostej zależności czasowej pomiędzy pierwsza połówką bitu JEDEN a pierwszą połówką bitu ZERO.

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

kijas1 napisał(a):
Kolega Mirek przyjął takie założenie, bo mu tak działało

Poza tym szanowny kolego ja podałem ci sporo informacji nawet taką, że aż z ciekawości testowałem to na setkach diod bo miałem ich ponad parę tysięcy do testów, a nie że wziąłem kilka diodek - coś mi tam wyszło i doginam rzeczywistość. Ale widocznie nie chce się koledze czytać albo czyta wybiórczo. Tak samo dałem link do innych opracowań w necie DOKŁADNIE na ten sam temat tyle że po angielsku i co? też się nie chce poczytać - tylko pisać bzdury, że Mirkowi coś tam nagle zadziałało ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 13:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

W dalszym ciągu nie uzyskałem informacji gdzie jest podana możliwość przedłużania stanu zero(do czego ciągle mam wytyk, że tego nie rozumiem ). Nota jest po to żeby się do niej stosować, a nie eksperymentalnie dochodzić do tego co można, a czego nie można. I jeśli kolega uważa, że implementacja programowa tego protokołu zgodnie z notą!!! jest trywialna, bo jest on przyjazny(zwłaszcza te 150ns tolerancji) to chapeau bas. Nigdzie nie neguje tego, że akurat tak to działa, ale na pewno nie jest to zgodne z notą(ja nie widzę możliwości przedłużania stanu zerowego!!!).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

Witam
Zealota napisał(a):
Jeśli ktoś zoptymalizuje czas resetu do 6us to dostaniemy pewny zysk czasowy. Jednak chyba wszyscy widzą, że to żaden zysk, tak czy siak w trybie programowym procek jest zablokowany na 1,5 ms - a to jest wieczność Podsumowując teoria o optymalizacji jest błędna.Za to zapewnienie resetu 50 zamiast 6 us daje nam o wiele większe możliwości, a co za tym błąd noty (lub finalnego układu - tutaj nie mam pewności nadal ) bardzo mocno komplikuje projektowanie sterownika i jest niedopuszczalny, co broni tezę MEGA BABOLA .

Tak na początek to uważam, ze miło jest tak sobie podyskutować w kulturalny sposób bez epitetów jak dorośli ludzie :)
Teraz do meritum. Przykład ze skracaniem czasu podałem bo zawsze staram się coś obrazowo wytłumaczyć. Wcale on nie musi być przyczyną tego skracania czasu. Przyczyny mogą być całkiem inne ale nie zmienia to faktu, że w ciągu iluś tam lat ten czas się zmienia (tu u nas skraca z początkowych 50us). To co pisze Pan Mirek, że można sobie zwiększać czas transmisji, zmniejszać czas, zmieniać czas przerw i tak dalej to nikt tego tu nie podważa. To normalne, że się eksperymentuje ale przy takich eksperymentach nie można mieć pretensji, że coś się z notą nie zgadza. A wystawianie na linię stanu LOW dłuższego niż 0,8us+150ns (maksymalny T0L) a krótszego niż 50us (minimalny czas resetu zapewniany przez producenta) jest z notą niezgodne i w tym przedziale czasowym producent nie jest w stanie zapewnić jak układ się zachowa. Oczywiście nikt nie twierdzi, że przy zmienionych tych parametrach układ od razu przestanie działać.
Zapytam może inaczej - skoro jest teza, że nota ma babola to w takim razie jaki powinien być w poprawionej nocie wpisany parametr T reset?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

Według części osób powinien być 6us, bo tak wychodzi w praniu na diodach które posiadają, nie biorąc pod uwagę faktu, że nocie nie ma informacji o przedłużaniu stanu zero.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:09 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 gru 2014
Posty: 7
Pomógł: 0

Pędźmy dalej tą autostradą.
Również wg mnie nie ma błędu w nocie. Reset code oznacza minimalny czas wymagany by dioda odczytała przerwę w transmisji jako reset. To nie jest jedyny parametr podany w nocie. Jest podana również prędkość transmisji i wynosi 800Kbps. Jest też podana minimalna prędkość transmisji - 400Kbps. I teraz wyliczenia:
czas trwania bitu maksymalnie 1,5us, czas trwania 400Kbps to 600000us=0,6s, liczba transmitowanych bajtów 50000, no to zostaje 0,4s na przerwy między bajtami, przerwa maksymalna między bajtami to 8us (400ms/50kb). Jeśli ta przerwa jest dłuższa transmisja nie spełnia warunków z noty i może dlatego jest odrzucana, a nie dlatego że scalak w LED wykrył RESET CODE. I może dlatego reset code jest gwarantowany powyżej 50us, by była wyraźna różnica między tym co jest przerwą między bajtami, a tym co jest RST. Przy prędkości 800Kbps przerwa między bajtami to 4us. I oczywiście najczęściej może być krótsza, ale nie gwarantuje to prawidłowej pracy. Mirek doszedł do tego eksperymentalnie, nie wiem tylko po co wstawia akurat 6us delaya w funkcji ledcolor, może akurat razem z przeładowaniem bajtów koloru mieści się w tych 8us, może wyjaśni się kolejnym filmie na co czekam z wypiekami na twarzy. Może przerwa między bajtami musi być też taka jak wyliczyłem dla 800Kbps. Może w niektórych przypadkach zadziałają krótsze lub dłuższe czasy, ale nie jest to gwarantowane.
Ale ja nigdy nie miałem tego leda podłączonej do procka, czekam na dostawę, pewnie jeszcze z parę tygodni, no i jestem hydraulikiem, także lecimy dalej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

jark napisał(a):
Zapytam może inaczej - skoro jest teza, że nota ma babola to w takim razie jaki powinien być w poprawionej nocie wpisany parametr T reset?

Zealota napisał(a):
a co za tym błąd noty (lub finalnego układu - tutaj nie mam pewności nadal :) )

Jak pisałem osobiście, nie mogę się zdecydować, czy to babol w nocie czy w samym scalaku, ale właściwie to najmniejszy problem.
Wg mnie, w nocie powinno być "6us above", dla tych oryginalnych diod i "30us above" dla tych SK.
Oczywiście opieram się na eksperymentach Mirka, bo sam tego nie testowałem jeszcze. A do tych czasów mogłaby być dodana jakaś tolerancja. Jak bym miał pisać notę, to właśnie tak



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

Witam
Kacza napisał(a):
Jest podana również prędkość transmisji i wynosi 800Kbps. Jest też podana minimalna prędkość transmisji - 400Kbps. I teraz wyliczenia:

Akurat tutaj to jest trochę inaczej - jest 800kHz jako częstotliwość pracy magistrali a prędkość transmisji jest o połowę mniejsza i wynosi 400Kbps bo na transmisję 1 bitu przypada transmisja na zmianę stanu HIGH i LOW.
kijas1 napisał(a):
Według części osób powinien być 6us, bo tak wychodzi w praniu na diodach które posiadają

To pytanie bardziej do zwolenników babola w nocie :)


------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]


Cytuj:
Wg mnie, w nocie powinno być "6us above", dla tych oryginalnych diod i "30us above" dla tych SK.Oczywiście opieram się na eksperymentach Mirka, bo sam tego nie testowałem jeszcze. A do tych czasów mogłaby być dodana jakaś tolerancja. Jak bym miał pisać notę, to właśnie tak

No właśnie opieramy się na eksperymentach a czy mamy pewność, że pierwsze wyprodukowane diody oryginalne miały te 6us a producent się pomylił i wpisał w nosie 50? Gdyby tak było mógłby natychmiast wprowadzić erratę do noty i po sprawie a jednak tego nie robi dlaczego?
Może właśnie nie z tego powodu że nie potrafi dobrze noty sklecić (bo chyba jest to mniejsze wyzwanie niż zaprojektowanie układu) a później nie potrafi również wydać erraty. Moim zdaniem brak zmiany noty jest właśnie podyktowany tym, że w momencie wprowadzania produktu na rynek to 50us był minimalny bezpieczny czas resetu. Teraz fizycznie został zmniejszony ale zmiana tego parametru w nocie spowodowałaby, że jego starsze produkty (pod tym samym kodem) mogłyby być uznane za niezgodne ze specyfikacją (bo ich 6 us nie zresetuje).
Pozdrawiam
Jarek



Ostatnio edytowano 12 maja 2017, o 17:42 przez jark, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
Oczywiście opieram się na eksperymentach Mirka, bo sam tego nie testowałem jeszcze. A do tych czasów mogłaby być dodana jakaś tolerancja. Jak bym miał pisać notę, to właśnie tak

No ale widać, że to pisze elektronik z krwi i kości ;) Oczywiście, że jeśli Mirek kłamie i nie ma 6us albo jeśli spotkasz np dla 100 diod egzemplarze w których ten czas będzie różny np 10us albo 24us albo 35us (mówię o oryginałach WS2812B) to ok - wyjdzie że Mirek pobawił się z pięcioma diodami LED i akurat tak mu wyszło i pisze bzdury ;)

Ale jeśli sprawdzisz sam to co piszę i okaże się że to się zgadza z tym czasem resetu no to tak jak napisałeś wyżej .... Producent w instrukcji powinien był napisać

Reset time above 6us

wtedy byłoby OK

Natomiast ciężko to wyjaśniać kolegom którzy nie mają dużego doświadczenia z protokołami , elektroniką itp

Dziwię się tylko, że dostają ciekawą informację o 6us i zamiast sobie to sprawdzić, potestować - napisać własne wnioski to czepiają się tego czy jest babol w nocie czy nie. Albo wymyślają bajki o tym, że protokół NZR jest mało przyjazny do programowej implementacji. No jak to przeczytałem to troszkę już się wyłączam bo widać, że nie uda mi się do nich dotrzeć tym bardziej, że żaden z kolegów chyba nie popracował sobie przy tych diodach z analizatorem stanów logicznych albo oscyloskopem.

Ale może proszę - o tutaj:

https://wp.josh.com/2014/05/13/ws2812-n ... know-them/

jest też bardzo ciekawe opracowanie ;) gdzie jak widać 6us to nie sen Mirka, to nie wymysł Mirka, itp itd ;)

Panowie kijas1 i jark proszę wczytajcie się w to , skoro nie chce się wam pobawić fizycznie

Tu wprawdzie mowa jest tylko o RESET time 5-6us dla WS2812 a ja na podobnej zasadzie testowałem diody SK2812 ... ciekawe czy może to do was jakoś dotrze

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

jark napisał(a):
, że jego starsze produkty (pod tym samym kodem)

Jezu ;) jak się czyta takie rzeczy to aż strach ;) .... starsze produkty pod tym samym kodem ;) masakra - kolego na prawdę bez urazy - wyprodukuj najpierw coś a później pisz a nie odwrotnie bo ... no bo już całkiem się gubisz i pokazujesz że nie masz pojęcia o produkcji a jednocześnie upierasz się jak ... no właśnie ;) Gdyby producent jak to powiadasz zmniejszył czas z 50us do 6us to wyprodukowałby CAŁKIEM nowy model z innym symbolem ;) to nie jest amatorka ;) ani produkcja "w garażu"

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Mirekk36 napisał(a):
Ale jeśli sprawdzisz sam to co piszę i okaże się że to się zgadza z tym czasem resetu no to tak jak napisałeś wyżej .... Producent w instrukcji powinien był napisać
Reset time above 6us


Zealota napisał(a):
Wg mnie, w nocie powinno być "6us above", dla tych oryginalnych diod i "30us above" dla tych SK

Ech oczywiście co napisałem to mogłaby być prawda, ale równie dobrze dla pierwszego przypadku mogłoby być "4us above" a dla drugiego "20us above" bo oczywiście mamy info tylko z dość nielicznej próbki danych. Nawet te 9000 to mało w stosunku do "całego zapasu świata" :)
I w tym wypadku warunek logiczny jest spełniony

A jeszcze jedna ważna rzecz. Te 6us kontra 50us to naprawdę poważna rzecz.
Bo jeżeli producent zapewnia 50us, a ktoś wykrył 6us to niestety użytkownik nadziewa sie na poważny problem.
Tak jak w omawianym przypadku starano pisać sterownik przy założeniach, że się ma 6us, a co NIE JEST potwierdzone przez producenta właściwie niczym, to może się okazać że po oddaniu softu do klienta przy innej partii diod może okazać się, że to jednak 5us ,a tu kupa, sterownik nie działa.
To nie jest poważne podejście producenta, by wprowadzać taki zamęt.
Po to w dobrych produktach są parametry gwarantowane, by można było na czymś sie oprzeć.



Ostatnio edytowano 12 maja 2017, o 14:51 przez Zealota, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Tak sobie myślę że może informacja w nocie coś w stylu:
reset niepewny w zakresie 6 - 50 us, 30 - 50 us zależnie od wersji,
byłaby czytelna dla obu stron dyskusji. :)
Byłby wyraźnie określony czas po którym reset na pewno wystąpi,
oraz czas przed ktorym reset na pewno nie wystąpi.
Owca syta i wilk cały. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
Ech oczywiście co napisałem to mogłaby być prawda, ale równie dobrze dla pierwszego przypadku mogłoby być "4us above" a dla drugiego "20us above" bo oczywiście mamy info tylko z dość nielicznej próbki danych. Nawet te 9000 to mało w stosunku do "całego zapasu świata"
I w tym wypadku warunek logiczny jest spełniony


I tu .... uuuuf to już bym się zgodził ;) bo cóż to jest 9000 do całego świata, ale nagle zaczynamy mówić o tym co trzeba ...

Ok ja się opieram po tym do czego doszedłem osobiście z oscylem i analizatorem w ręku - również na opracowaniach innych ludzi ze świata - proszę zajrzyj do tego linku co podałem wyżej bo tam na pewno znajdziesz strawne dla siebie jako elektronika informacje związane z tym czasem resetu ok 5-6us i nawet jakiś oscylogram - szkoda tylko że taki mały obrazek ... ale też gościu jeszcze nawet nieco większe śledztwo zrobił ;)

Na koniec dodam, że tego typu informacji w necie po moich mękach znalazłem kilka co najmniej a to utwierdziło mnie, że nie tylko moich kilkaset diod tak samo się zachowuje. Poza tym jak mówię specjalnie aż wszedłem w posiadania SK2812 żeby i je pomęczyć.

Krótko mówiąc sam przyznasz chyba, że taki producent powinien w sekcji "czasówki" w nocie podać jednak MINIMALNY czas z jakąś tolerancją. Nawet gdyby napisał że to "above 4us" - to nie ważne, że nastręczy to nieco więcej problemów w takim nietypowym podejściu do sterowania tych diod .... ale ile zaoszczędziłoby programiście czasu tak ? ;)

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Daro69 napisał(a):
Tak sobie myślę że może informacja w nocie coś w stylu:
reset niepewny w zakresie 6 - 50 us, 30 - 50 us zależnie od wersji,


Nie nie używa się w notach takich sformułowań typu "niepewny" ;) Darek .... Darek. Nota jest po to a SZCZEGÓLNIE parametry czasowe układów po to aby określić warunki brzegowe istotnych operacji. A nie żeby nota używała języka literackiego - bo to wtedy książka byłaby jakaś beletrystyczna. Gdyby w taki sposób np były podawane czasy dla chociażby nie wiem .... no na przyład prostych pamięci statycznych RAM, albo nawet dla wyświetlaczy LCD alfanumerycznych to panie kochany - jak to się mówi "umarł w butach" ;)

Trzeba umieć w notach czytać co oznaczają sformułowania czas musi być równy, czas może być mniejszy równy albo czas może być większy równy. Tak w bardzo precyzyjny sposób określa się warunek brzegowy....

a gdyby mieli tu napisać "30 - 50 us zależnie od wersji," :) nie nie - a "od jakiej wersji?" a kuku? Tu się kłania to samo co u kolegi jark, który też jeszcze nie rozumie procesów produkcyjnych i nikt nie tworzy wersji produktu z TAK drastycznie różnymi czasami.

Któryś kolega wyżej wymyśla już nawet próbując dopiero dopasować teorię do rzeczywistości - że może pierwsze egzemplarze miały 50us ;) JEZU to by było dopiero ! .... a później co zrobili 6us i ? ... Nie nie - od początku było ok 6us ;) A miałem tę przyjemność, że diody WS2812B dorwałem naprawdę gdy tylko się ukazały na rynku, a w Polsce to jeszcze nikt o nich prawie nic nie wiedział, pomimo że na Adafruicie też już zaczynali o nich opowiadać.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

A mnie się wydaje, że niema babola w nocie. Kolejne - całościowe zaprogramowanie diod może odbyć się po upływie 50us bezczynności na linii DATA. Ten temat P. Mirek przedstawiał lata temu. Nota mogła by być uzupełniona o rozważania i testy P. Mirka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 14:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wirnick napisał(a):
Kolejne - całościowe zaprogramowanie diod może odbyć się po upływie 50us bezczynności na linii DATA.

No właśnie teraz wykazuję - że nie po 50us tylko po upływie ok 6us ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 15:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

mirekk36 napisał(a):
to nie jest amatorka ;) ani produkcja "w garażu"

No właśnie, to nie jest amatorka. Cała dyskusja bierze się z tego, że implementacja Mirka zakłada, że po nadaniu stanu niskiego, można go sobie przedłużyć o nie wiadomo jaki czas(w domyśle o mniej niż 50us)i robić coś dalej z danymi. Jednak nota o tym nie wspomina, przez co taka implementacja jest z nią niezgodna. I właśnie dlatego wyszło w praniu to 6us. Gdyby całość nadawania była zrobiona tak jak chce tego producent (czasy poszczególnych stanów z tolerancją +-150ns) to nie było by żadnego problemu. Tylko w tak krótkim czasie w sposób programowy ciężko wystawiać nowe dane, więc założono, czego w dokumentacji nie ma!!! że wydłużymy sobie czas stanu niskiego, ale nie więcej niż o te 50 us. Konkluzja jest taka, że jeśli transmisje zrobi się po bożemu według noty, to nie będzie miało znaczenia 6,30 czy 50 us. Będzie działać zawsze, na każdym zestawie. I tym 50 czy 6us proszę dać już spokój, bo problemem jest wydłużanie czasu trwania stanu niskiego niezgodnie z dokumentacją(o 300 albo i więcej procent), no bo przecież kiedyś trzeba przeładować bufory. To 6 us stało się problem nie tylko dla Mirka, ale dla każdego kto implementował ten protokół z wydłużaniem stanu niskiego(czego w nocie naprawdę nie ma, tolerancje są jasno określone). Producent wie co ma nocie, i ma prawo wymagać jej aplikacji zgodnie ze sztuką. Jeśli ktoś robi to inaczej, i wychodzi, że coś nie działa, niech najpierw problemu szuka w kodzie, a nie w nocie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 15:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 gru 2014
Posty: 7
Pomógł: 0

@jark, faktycznie, masz rację, czyli prędkość na magistrali magicled powinna być około 400kbps, co daje 8us przerwy między bajtami. Do tego jakies operacje w między czasie i wyjdzie 6us delaya między bajtami.
Nic to, popatrzę kiedyś bliżej i sam poeksperymentuje jakie są czasy minimum i maksimum rozsypujące transmisje dla moich egzemplarzy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 15:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

Znowu mi się wydaje, że do 6us bezczynności na linii DATA można kontynuować programowanie diod. Ten czas można wykorzystać na przygotowania danych do wysłania. PRODUKT POLSKI- producent to nie guru - szacun - dał nam produkt.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 15:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

Wirnick napisał(a):
Znowu mi się wydaje, że do 6us bezczynności na linii DATA można kontynuować programowanie diod. Ten czas można wykorzystać na przygotowania danych do wysłania. PRODUKT POLSKI- producent to nie guru - szacun - dał nam produkt.


Można tak robić, co pokazał Mirek. Ale ja cały czas mówię o implementacji protokołu zgodnie z notą, a nie moim doświadczeniem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 15:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kijas1 napisał(a):
Ale ja cały czas mówię o implementacji protokołu zgodnie z notą, a nie moim doświadczeniem.

Uwierz mi, że nie piszę tego żeby ci dogryźć, ale właśnie twój problem polega na tym, że nie mówisz zgodnie z doświadczeniem ;) no a wtedy trudno bywa mówić precyzyjnie.

Ok pomimo to kilka faktów:

Diody te powstały w wiadomym celu, koledzy jark czy kijas1 wiedzą w jakim czy nie? To przypomnę, w takim żeby można było na nich nawet wyświetlać obrazy na żywo jak w TV zakładając realizację na nich większego ala ekranu, stąd założenia że MUSZĄ zapewnić 400 Kbps i pracować z częstotliwością 800 kHz bo tylko dzięki temu realizacja tego będzie możliwa i mamy o tym wzmiankę już na pierwszej stronie noty:

Obrazek

co kompletnie za zaprzecza faktowi że nie można korzystać z niższych częstotliwości i wciąż protokół będzie działać a wynika to panowie z zasady samego protokołu, który pozwala na auto-synchronizację (temat nieco podobny jak przy kodowaniu Manchester) warto poczytać sobie o takich protokołach i co one dają ;)

Ale idziemy dalej, mamy oto tabelkę w nocie: Switching characteristics:

Obrazek

i tu na czerwono zaznaczyłem kilka ważnych elementów:

1. po pierwsze typowa częstotliwość pracy to oczywiście 800 kHz bo po to czipy zostały tak zaprojektowane, po co pisać że mogą pracować dzięki protokołowi NZR z mniejszą częstotliwością ? skoro sam protokół na pewno na to będzie pozwalał a przynajmniej w dużym zakresie

2. po drugie podane mamy Data transmission rate dla Fmax - że osiągniemy wtedy to czego oczekujemy czyli 400 Kbps ;) ale przy Fmin której tu nie podano można spokojnie uzyskać mniej Kbps ;)

GDYBY PRODUCENT zaprojektował TAK czipy, że nie mogą one pracować z mniejszą częstotliwością niż 800 kHz to by sobie w kolano strzelił albo w stopę. Protokół NZR podobnie jak np Manchester daje nam możliwości odzyskiwania CLOCK'a i dopasowania się do NADAJNIKA co jest SZALENIE istotne przy tego typu transmisji (podobnie jak w podczerwieni, radiówce, ethernecie, USB i wielu wielu innych ) ;)

Podsumowując - NOTA jest po to aby pokazać WARTOŚCI brzegowe i dla najbardziej wyżyłowanych założeń do których należy obsługa obrazów wideo opartych o ekrany z takich diod i to żeby jeszcze można było uzyskać fajne dla oka odświeżanie.

Ale wyciąganie wniosków że jeśli chcemy ZEJŚĆ niżej - to nie można bo producent o tym nie napisał to bzdura że aż strach. Gdyby tak miało być to by znaczyło, że np:

1. jeśli masz podane że scalak I2C działa na 100kHz to ? nie nie pójdzie na 10 kHz ? No sam chyba każdy czuje że to byłaby MEGA BZDURA gdyby miał nie działać na mniejszej prędkości

2. jeśli masz podane że np pamięć RAM statyczna ma czas dostępu 50ns to znaczy ? że ? .... że można z niej wolniej odczytywać dane ? czy nie można ? No toż do jasnej ciasnej pewnie że można - nawet na piechotę słiczami przełączając ręcznie stany na magistrali adresowej

3. jeśli masz podane czasy dostępu dla sterownika HD44780 to znaczy? że są to czasy nie przekraczalne, nie można stosować krótszych ale można dłuższe ? czy nie ? - no PEWNIE że można - można zapisać coś do LCD nawet za pomocą słiczy co nawet kiedyś pokazał kolega na forum , który w ramach nauki LCD przygotował fajny poglądowy filmik jak robi to na słiczach w zestawie ATB i ręcznie załączając stany - pokazuje literki na LCD - piękny pomysł


A więc jak ? też byś pan panie kijas1 albo jark pisał - że ktoś działa w tych 3 przypadkach niezgodnie z notą PDF ?

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

Zrozumiałbym więc zarzuty że np nawet sprawdzenie tego zjawiska resetu ok 6us na 9000 tysiącach diod to nic nie znaczy wobec wszystkich które wyprodukowano na świecie. Ale nawet w takim przypadku jeśli potwierdza się to do ok 1us dla nawet kilkuset diod z rzędu to już można przyjąć że coś w tym jest a jeszcze jeśli widać, że inni ludzie na świecie doszli i to wcześniej przede mną do podobnych wniosków też pewnie badając zachowanie na wielu takich diodach i też piszą o czasie resetu ok 5-6us dla WS2812B - no to chyba coś się zaczyna wyjaśniać ;) tak czy nie

Proszę więc koledzy jark i kijas1 skupcie się na ciekawostce (tak możecie to nazwać) i co to oznacza dla programisty - jakie to wyzwanie gdy się nagle okaże że ktoś wam wyjmuje przysłowiowy dywanik spod nóg bo zabiera wam czas 50us i daje tylko 6us i trzeba sobie jakoś poradzić w ATtiny10 ;) ale nie tylko można tę technikę programowania wykorzystać przecież na dowolnym procku i pewnie po moich poradnikach niejedna osoba tak będzie robić i SUPER o to chodzi.

Kwestia jest taka, że jak nawet coś działa niezgodnie z notą - to nie ma co załamywać rąk że "nie działa" tylko sprężyć pupsko i pomyśleć, pogłówkować jak to programowo obejść i sobie poradzić jednak ... to jest pewne i nawet duże wyzwanie. I to było moim celem taki przekaz - a nie pietruszkowanie przez 50 postów czy jest BABOL w nocie czy nie. Zamiast skupić się na najważniejszym to wy koledzy skupiliście się na kompletnie nieistotnej sprawie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 16:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

Już dziesiąty raz spoglądam na notę, czy czegoś nie pomijam, ale za każdym razem widzę, że są podane czasy trwania poszczególnych stanów z tolerancją zarówno w plusie jak i minusie (+-150ns). Nie ma tam innych odchyłek, więc nie dopowiadajmy sobie czegoś, czego nie ma,np.tego, że można sobie wydłużyć stan zero, bo było by to podane(tolerancja w + np.5us)!!! Nigdy nie negowałem tego, że można po przez DOŚWIADCZENIA wydłużyć ten czas, ale nie tędy droga. Napiszę to więc głośnio : MIREK MA RACJE, ŻE WYDŁUŻENIE CZASU STANU NISKIEGO O NIE WIĘCEJ NIŻ 6us NIE PRZERYWA TRANSMISJI!!! Nie ma natomiast racji z tym, że jest to zgodne z notą, bo wszystkie stany są przy nadawaniu jasno podane wraz z tolerancjami. I tylko przy takim nadawaniu nie pojawią się żadne niespodzianki np. 6us.

No właśnie Mirku z stąd wziął się problem, że naraz zabrano nam 50us, bo wcześniej był nagięty protokół. Gdyby implementacja od razu przestrzegała zasad dotyczących transmisji, to tego problemu by nie było, bo w inny sposób było by rozwiązane napełnianie bufora, które jest problematyczne przy tak małych czasach.



Ostatnio edytowano 12 maja 2017, o 16:28 przez kijas1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 16:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

eeeeś się uczepił pan wydłużania stanu niskiego - czy nie rozumiesz że chodzi o zmniejszenie częstotliwości nadawania ? ;) A można to zrobić zgodnie z notą - czy wtedy chcesz czy nie to czasy akurat przy NZR dla stanu niskiego się wydłużą ... A to nie jest niezgodne z notą ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 16:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

mirekk36 napisał(a):
A można to zrobić zgodnie z notą - czy wtedy chcesz czy nie to czasy akurat przy NZR dla stanu niskiego się wydłużą ... A to nie jest niezgodne z notą


Jeszcze raz proszę o pokazanie tego w nocie i obiecuję zakończenie dyskusji z pochyloną głową.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 16:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kijas1 napisał(a):
Jeszcze raz proszę o pokazanie tego w nocie i obiecuję zakończenie dyskusji z pochyloną głową.

Odpowiem pytaniem, które może cię naprowadzi na coś.

A pokażesz mi notę w której jest napisane że w jednym z trzech wyżej opisanych przypadków producent twierdzi, że nie można użyć mniejszych prędkości czy to transmisji czy dostępu do pamięci itp ?


Poza tym pomyśl, jak to jest że powstały klony SK2812 które nadal w nocie mają 50 us a tymczasem gdy je połączysz w jeden ciąg z diodami Ws2812B to okaże się, że jeśli zachowasz ciszę na lini w czasie krótszym niż 6us to wszystkie będą działać, a jeśli przekroczysz ciszę na linii już do 7us to wyraźnie będą działać tylko SK2812 (o ile pierwsze były użyte w linijce diodowej) ... więc jak to jest ? Dla SK2812 producent zapewnił jednak działanie z resetem większym niż 6us ? ale jak popatrzysz , poćwiczysz to okaże się że niestety nie może być dłuższy niż ok 30us ;) a nadal nota podaje 50us więc ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 16:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

Odpowiedzią jest +- przy podanych czasach, nie jest to procent trwania poszczególnych stanów, tylko są to konkretne wartości z konkretnymi czasami. Nie można tutaj wybierać sobie tych czasów jak nam się podoba, bo są konkretnie podane. To 50 us ma oczywiście znaczenie w twojej implementacji(bo nie nadąża się z buforem), ale proszę to sobie przemyśleć czy w implementacji tak jak podaje nota by coś to zmieniało, skoro bufor i tak musiałby być uzupełniany znacznie szybciej.

Żeby mieć pogląd na sytuację proszę przyjrzeć się tabelce Data transfer time. Nie ma tam słowa Example, więc są to ściśle podane czasy, i ich brak przestrzegania jest powodem problemu 6us, bo został nagięty stan zero.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 17:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

Witam.
mirekk36 napisał(a):
2. po drugie podane mamy Data transmission rate dla Fmax - że osiągniemy wtedy to czego oczekujemy czyli 400 Kbps ;) ale przy Fmin której tu nie podano można spokojnie uzyskać mniej Kbps

W zacytowanym fragmencie Fmax nie jest wartością dla jakiej parametr "data transmision rate" osiąga 400Kbps ale tylko nazwą tego parametru.
Warunki dla tego parametru opisane są w kolejnej kolumnie (condition).
Ale to tak na marginesie.
Wydaje mi się że cała ta gorąca acz kulturalna dyskusja rozbija sie o to, jak kto rozumie stwierdzenie "BABOL W NOCIE"
Napiszę jak ja to rozumiem.
Dla mnie babol w nocie jest wtedy kiedy zachowuję WSZYSTKIE PARAMETRY sygnału zgodnie z dokumentacją a układ mi nie działa.
Celowo podkreślam wszystkie bo ciągle całą uwaga idzie na czas resetu a pomijane sa kolejne parametry tzn. czasy zależności między nadawanymi zerami i jedynkami.
Zależności te są opiane w cytowanej tu specyfikacji w tabeli "data transfer time" oraz poniżej na wykresach "sequence chart" oraz "Data transmision method"
Z podanych w tabeli danych wynika, że podczas nadawania całej sekwencji danych dla danego łańcucha diod nie mogę zejść z niskim poziomem na czas dłuższy niż 0.8 us (T0L) + 150ns.
Gdy spełnię te warunki podczas tramsisji całego pakietu danych a następnie ustawię stan niski na 50us to z pewnością dane zostaną poprawnie zapisane. Tylko tyle i aż tyle zapewnia mi producent podając je w nocie.
Nie ma możliwości działania z tymi WSZYSTKIMI warunkami i nie osiągnięcia sukcesu.
Czytałem cytowany przez Pana artykuł - bardzo ciekawa analiza. Tylko ja w żadnej mojej wypowiedzi nie negowałem zawartych tam faktów zarówno co do tego, że sygnał 6us powoduje reset jak i możliwości wydłużania czasów T1H i TLD (to drugie oznaczenie jest wprowadzone przez autora analizy) o czym wspominał Pan również.
Widzę, że jest możliwość zmian tych czasów i układ nadal zachowuje się poprawnie. Co nie zmienia ważnego faktu, że takie ustawienia nie mieszczą się już w specyfikacji więc są z nią niezgodne. jak możemy zarzucać producentowi, że ma w specyfikacji coś nie tak skoro się tej specyfikacji nie trzymamy?
To prducent pisze specyfikacje i on wstawia tam parmetry. Do końca nie wiemy skąd się wzięło 50us resetu i dlaczego nie napisał, że można sobie wydłużać czas T1H i TLD a i tak będzie działało. To jego prawo.
Ważne jest to, że jak zrobimy tak jak napisał to ma działać i koniec - to musi zapewnić i w tej dokumnetacji to zapewnia. A że ludzie sobie eksperymentują i wychodzą poza to co w specyfikacjach to chwała im za to, bardzo dobrze że tak robią. Przesuwanie granic rozwija naszą wiedzę.
Być może jest tak, że moi adwersarze mają zupełnie inną definicję tego co oznacza "babol w nocie", chętnie się z nią zapoznam.
Dziękuję wszystkim za ich głosy w tej dyskusji.
Pozdrawiam
Jarek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 17:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

Dziękuje jark za trwanie przy swoim, ja się już podaje, bo olewanie noty do niczego dobrego nie prowadzi. Protokół prosty jak drut, jedna mała tabelka, a zamieszanie na dwie strony, bo ktoś sobie coś dopowiedział, czego w tabelce nie ma. No ale co tam producent może wiedzieć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 17:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

@jark - ja nie widziałem funkcji nadawania, ale przykład jest w mkavrcalkulator. P. Mirek nie przekracza reżimu nadawania(3*8bit w czasie 24*1,2us(+-300ns)), ponieważ pojedyncza dioda, jeśli jest inaczej tego nie przyjmie i nie wiem - czy przepuści dalej. Podoba mi się, że drążysz temat. Właśnie funkcją nadawania kształtowany jest czas poziomu napięcia zera i jedynki - a tej funkcji po prostu nie znasz.



Ostatnio edytowano 12 maja 2017, o 18:08 przez Wirnick, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 18:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kijas1 napisał(a):
bo olewanie noty do niczego dobrego nie prowadzi.

No no i pewnie właśnie dlatego

kijas1 napisał(a):
ja się już podaje, .


Tacy ludzie mają problemy żeby wymyślić coś nowego, obejść problem - spróbować inaczej. Siedziałabyś pewnie załamany z ATtiny10 w ręku gdyby ci ktoś dał zadanie zrealizować sterowanie 60 diodami MAGIC LED na tiny10 i mówiłbyś mu że to niemożliwe bo nota mówi inaczej.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO