Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 14:20


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 maja 2017, o 07:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zapraszam

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 10:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2014
Posty: 279
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 4

No proszę! Czyli unie i funkcje inline do czegoś się przydają ;)

_________________
http://forum.atnel.pl/topic15633.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 10:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2016
Posty: 49
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

A ja na razie takie coś:
Obrazek
i kombinuję dalej :D :roll:

kolejne
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 12:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No i ładniutko ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 13:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Mirku zamieszałeś mi głowie tymi 50 us (6 us) :)
Teraz to nie wiem już czy to czas minimalny, maksymalny czy jeszcze jakiś inny.
Bo jak damy 50 to co się stanie?

W swoich projektach faktycznie usuwam _delay_us(50) i działa, co wskazuje, że czas pomiędzy wywołaniami pętli może być nawet mniejszy lub większy od 50 us a sterowanie działa poprawnie. Czas zrobić parę dodatkowych eksperymentów...

PS
Czy istnieje jakaś dokładniejsza nota od tej:
https://cdn-shop.adafruit.com/datasheets/WS2812.pdf
nic innego nie udało mi się namierzyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 14:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
Mirku zamieszałeś mi głowie tymi 50 us (6 us)
Teraz to nie wiem już czy to czas minimalny, maksymalny czy jeszcze jakiś inny.
Bo jak damy 50 to co się stanie?

Panie a ile ja sobie włosów z głowy wyrwałem zanim doszedłem ;) że to pierniczony MEGA BABOL w nocie zanim w końcu udało mi się zrobić to co oczekiwałem na tiny10. No sam pomyśl jaka GIGANTYCZNA różnica 50us <---> 6us

6us to MINIMALNY czas resetu tak jak wcześniej myśleliśmy że to 50us

chodzi o to, że MAMY TYLKO ok 6us !!! na wykonanie innych operacji jeśli chcemy wysłać następną paczkę ale żeby nie nastąpił RESET na magistrali. Wiesz tu chodzi o to podejście to NOWE podejście gdy chcemy używać TYLKO 3 bajtów RAM żeby sterować np 200 diod MAGIC LED.

Zealota napisał(a):
W swoich projektach faktycznie usuwam _delay_us(50) i działa, co wskazuje, że czas pomiędzy wywołaniami pętli może być nawet mniejszy lub większy od 50 us

Zobacz w przypadku gdy wstawką asm wysyłasz bufor z pamięci RAM dla np 60 diod LED to dla ciebie te 6us może być nawet dobre i nie zawsze będzie przeszkadzać.

Ale w takim razie co gdy będziesz chciał pomiędzy wysłaniem każdej paczki przeładować dane w takim pixelu ? to widać jak na dłoni że 6us to tragicznie mniej czasu na operacje nawet optymalizowane w asemblerze! a co dopiero mówić gdy piszemy w C.

Powiem tobie więcej, diody WS2812 oraz WS2812B powstały już dosyć dawno. Nie wiem czy wiesz Chińczycy jak to Chińczycy już je podrobili :lol: :lol: ... ale całkiem inna firma chińska! :lol: .... co ciekawe podróbki wiesz ile mają tego czasu ? :lol: .... ok 30us ! ... ale też w swojej nocie PDF (bo chodzi o diody SK2812) ... prawie na żywca skopiowanej z noty World SEMI .... też piszą że mają 50 us !!! :lol: :lol: no teraz to się aż z tego śmieję - ale wcześniej ..... #&*&@$%#&%^&@$#

Zealota napisał(a):
Czy istnieje jakaś dokładniejsza nota od tej:
https://cdn-shop.adafruit.com/datasheets/WS2812.pdf
nic innego nie udało mi się namierzyć.

Jak znajdziesz w necie notę z informacją o czasie resetu 6us ..... to będzie mistrzostwo świata, a ja sam od razu poproszę o jakiś link do tej noty albo może wrzuć go na forum - fajnie by było

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 16:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A może będzie łatwiej przedytować pdf'a ;)?

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 16:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

micky napisał(a):
A może będzie łatwiej przedytować pdf'a ;)?

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

No tak :lol: i zmienic tylko jeden parametr z 50 na 6 ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 19:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

Nota jest ok. Producent po prostu podaje czas w którym gwarantuje wystąpienie resetu. To, że jest on krótszy od podanego jest oczywiście prawdą, ale nikt nie da gwarancji, że wszystkie diody zachowują się tak samo(na pewno nie producent skoro daje taką notę). Ale protokół protokołem, a praktyka praktyką.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 22:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kijas1 napisał(a):
Nota jest ok. Producent po prostu podaje czas w którym gwarantuje wystąpienie resetu. To, że jest on krótszy od podanego jest oczywiście prawdą, ale nikt nie da gwarancji, że wszystkie diody zachowują się tak samo(na pewno nie producent skoro daje taką notę). Ale protokół protokołem, a praktyka praktyką.


Czy kolega przeczytał to co napisał ? Sorki ale mam obawy że nie za bardzo.

Akurat czas resetu to BARDZO ale to BARDZO istotny parametr i jest podany jako większy równy 50 us. Czy kolega to rozumie?

Nie mniejszy równy a większy równy. To jest istotna różnica....

W takim razie ciężko spodziewać się, że krótszy czas niż 50 us spowoduje reset magistrali. Ok wiadomo, warunki fizyczne bywają różne więc nawet w przypadku tak podanego czasu 50 us człowiek bierze zapas i oczekuje że no 40 us to już absolutna granica ... że jest jakaś tolerancja 10% ... no nawet 20%

a tymczasem okazuje się, że 6us ! to ile procent tolerancji ? ;)

Ale ok - podejrzewam, że kolega nie miał okazji zmierzyć się z tym problemem w rzeczywistości i dla tego na razie nie rozumie o co chodzi. Dlatego proponuję ćwiczenia dalsze razem ze mną w tym zakresie. Pokażę jak to sprawdzać NAWET bez posiadania precyzyjnego analizatora stanów logicznych lub lepszego oscyloskopu.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 22:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

gdyby się komuś pdf'ki nie otwierały. ;)
Obrazek
i frag. tabelki z noty(taki chochlik w dwóch miejscach ). "Above".
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 22:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 68
Pomógł: 4

Rozumiem co kolega ma na myśli z tymi 6us, tylko nie zgadzam się z tym, że jest babol w nocie, bo go nie ma. Producent jasno opisuje jak wygląda protokół komunikacji z diodami. Dane mają lecieć ciurkiem z tolerancjami, które dla każdego stanu są podane, a "gwarantowany" reset nastąpi po czasie większym niż 50us (podkreślam słowo gwarantowany). To co się dzieje pomiędzy zakończonym nadawaniem a resetem jest niezdefiniowane, czyli coś może ale nie musi (w tym wypadku reset występuje po 6us, ale nie musi tak być w każdym przypadku). Mam nadzieje, że teraz wyraziłem się jaśniej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2017, o 23:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

Witam.
mirekk36 napisał(a):
Czy kolega przeczytał to co napisał ? Sorki ale mam obawy że nie za bardzo.

Moim zdaniem kolega "kijas1" ma w tym przypadku rację. Rozumiem też skąd wynika to nieporozumieniu i postaram się to wyjaśnić.
Otóż w nocie mamy, że reset ma mieć 50us lub więcej co oznacza, że producent ZAPEWNIA że gdy damy taki lub większy czas resetu to reset ten z pewnością nastąpi. Pan daje 6us więc jak da Pan 50u to RESET również nastąpi. Dalej w poradniku mamy pewien błąd w rozumowaniu. U Pana poszczególne komplety 3 bajtów przeznaczone dla poszczególnych diod (tak na marginesie bardzo ładna ta wizualizacja z wagonikami:) są od siebie w pewnej odległości. Rozumiem, że wynika to ze specyfiki obsługi łańcucha przez tak mały procesor ale nota NIE PRZEWIDUJE takiego rozwiązania. Proszę zauważyć, że w nocie jest też przykład dla 3 diod i tam nie ma przerw między poszczególnymi 24 bitowymi paczkami. Tzn. prawidłowo wygenerowany sygnał dla tych diod zgodnie z notą powinien "lecieć ciurkiem" czyli dowołując się do Pana fajnej wizualizacji wszystkie 9 wagoników powinno mieć ten sam odstęp a właściwie to nie powinny być wagoniki a raczej wszystkie kwadraty obok siebie. Czyli dla 3 diod generujemy ciągły sygnał 72 bitów a następnie sygnał reset. To 50 us w nocie to jest takie zabezpieczenie ze strony producenta bo diody mogą być różne. Jakby napisali 6 a by się okazało, że jakaś w łańcuchu ma 7 byłaby lipa. A tak z dużym marginesem wrzucili tyle bo są pewni, że gorszej diody niż z 50us resetem nie będą mieli. Mam nadzieję, że teraz już jest jasne dlaczego tak jest to opisane w nocie.
Pozdrawiam
Jarek

ps.
Widzę, że w międzyczasie kolega "kijas1" sam się wybronił :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 07:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 paź 2014
Posty: 92
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 0

No dobra, a co jeśli program obsługuje kilka czasochłonnych procesów a dane do łańcucha LED miałby wysyłać w międzyczasie? Wysyłamy np. bajty do 3 pierwszych diod po czym wchodzi nam przerwanie, które trwa 8us. Myślimy ok - nie ma problemu - możemy wrócić do dalszego wysyłania danych dla KOLEJNYCH diod bo nie minęło 50us. A tu zonk - w międzyczasie wystąpił reset. No i co teraz?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 08:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

Witam.
mpadlewski napisał(a):
Myślimy ok - nie ma problemu - możemy wrócić do dalszego wysyłania danych dla KOLEJNYCH diod bo nie minęło 50us.

No właśnie jest w tym momencie problem bo protokół nie przewiduje przerw między danymi dla poszczególnych diod więc taka sytuacja z punktu widzenia noty katalogowej jest niedozwolona. W poprzednich postach było to chyba dość jasno zaznaczone. Tak jak wcześniej kolega "kijas1" pisał producent podaje w nocie takie warunki które spełni zawsze jego produkt a to, że może być lepiej to już co innego bo akurat w tym przypadku możliwość skrócenia czasu resetu daje nam np. możliwość szybszej zmiany kolorów. Ale to już jest "hack" niezgodny z notą.
Tak jak w dawnych czasach producent C64 zakładał (i taka było w nocie układu wizyjnego) , że nic się nie da wyświetlić na ramce a okazało się, że przy odpowiednim "cyklowaniu" jedna się da:)
Podsumowując, nie ma w nocie odstępów dla danych dla poszczególnych diod więc jeśli takie są wprowadzone to tylko na własne ryzyko i nie masz możliwości reklamowania takiego produktu gdyby to nie chciało działać lub raz działało a raz nie.
Pozdrawiam
Jarek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 09:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kijas1 napisał(a):
Rozumiem co kolega ma na myśli z tymi 6us, tylko nie zgadzam się z tym, że jest babol w nocie, bo go nie ma. Producent jasno opisuje jak wygląda protokół komunikacji z diodami. Dane mają lecieć ciurkiem z tolerancjami, które dla każdego stanu są podane, a "gwarantowany" reset nastąpi po czasie większym niż 50us (podkreślam słowo gwarantowany). To co się dzieje pomiędzy zakończonym nadawaniem a resetem jest niezdefiniowane, czyli coś może ale nie musi (w tym wypadku reset występuje po 6us, ale nie musi tak być w każdym przypadku). Mam nadzieje, że teraz wyraziłem się jaśniej.


Nie żebym miał się kłócić czy na siłę kogoś przekonywać broń Boże, ale niestety absolutnie i CAŁKOWICIE nie zgadzam się z takim tokiem rozumowania i ja postaram się koledze wyjaśnić co oznacza w dokumentacji czasowej określenie

>= 50 us

Oznacz to TYLKO I WYŁĄCZNIE, że producent zapewnia, że czipy w diodach MUSZĄ wg niego wyłapać timeout 50us albo większy, żeby potraktowały to jako moment RESETU czyli żeby od tego momentu czip przestał przekazywać dane ze swojego wejścia na swoje WYJŚCIE i czyli odtwarzać i odrestaurować sygnał wejściowy na swoim pinie OUT.

Poza tym pisząc to:
kijas1 napisał(a):
Producent jasno opisuje jak wygląda protokół komunikacji z diodami. Dane mają lecieć ciurkiem z tolerancjami, które dla każdego stanu są podane, a "gwarantowany" reset nastąpi po czasie większym niż 50us (podkreślam słowo gwarantowany). T


kolega jakby sam sobie zaprzecza i to totalnie - bo skoro podkreślasz, że gwarantowany - i masz rację - tak należy odczytywać notę, to jakim cudem za chwilę opowiadasz takie rzeczy ???

kijas1 napisał(a):
To co się dzieje pomiędzy zakończonym nadawaniem a resetem jest niezdefiniowane, czyli coś może ale nie musi (w tym wypadku reset występuje po 6us, ale nie musi tak być w każdym przypadku).


tzn innymi słowy mówiąc - wydaje mi się, że kompletnie nie rozumiesz na razie BABOLA o którym piszę i nie tylko ja piszę. Ale mówię to bez ŻADNEJ KĄŚLIWOŚCI czy złośliwości ;)

Pomyśl sobie ty patrzysz na to od jakiejś dziwnej strony więc jeszcze raz wyjaśnię ci na czym polega BABOL w nocie.


WYOBRAŹ SOBIE TAKĄ SYTUACJĘ:

1. nadajesz ciurkiem paczkę dla 1 pixela - które dolatują szczęśliwie do pierwszej diody i wyświetla się ładnie kolorek na niej ok?

2. teraz wiesz że zgodnie z notą PDF masz MINIMUM 50us czasu żeby sobie coś tam porobić w procku zupełnie innego (zrozum zupełnie innego - i w ogóle nie dotykamy w tym czasie 50 us linii danych ... nic się na niej nie dzieje, ot po prostu w pamięci RAM ładuję sobie nowe kolory do komórek RGB które chcę wysłać.

3. UDAJE mi się wykonać operacje z pkt nr.2 w ciągu (hurrrrra!) załóżmy 20 us czyli na DŁUUUUGO przed czasem resetu gwarantowanego w nocie PDF

4. więc rozpoczynam wysyłanie na linię kolejnego pakietu 3 bajtów bo wiem, że skoro nie nastąpił RESET to pierwsza dioda MAGIC LED, przepuści dane do kolejnej diody

5. MEGA ZDZIWIENIE - bo okazuje się, że .............. TAAA DAAAM ! ... wysłane dane przechwyciła pierwsza dioda !!!! bo uznała że czas RESETU został przekroczony (a nie minęło wcale 50us!!! tylko 20us ) więc sama wciągnęła te dane w efekcie czego zmieniła swój kolor a druga dioda nadal nie świeci

czy kolega teraz rozumie BABOLA w nocie ?

Teraz podpowiem jeszcze coś ciekawszego, można znaleźć już chińskie (hahahaha :lol:) podróbki tych chińskich diod WS2812B ... produkuje je inna chińska firma i noszą one symbol SK2812 !!! bez literki B na końcu a są teoretycznie IDENTYCZNYM odpowiednikiem WS2812B bo tyle samo pinów a jak zajrzysz do noty PDF, to okaże się że jest IDENTYCZNA z WS2812B ;) ... i co ciekawe również jest podany czas resetu >= 50us

tymczasem UWAGA! .... wyżej opisana procedura w tych 5 punktach ZADZIAŁA !!! dlaczego? Ano dlatego, że w nich czas resetu z moich doświadczeń wynosi już nie 6us ale ok 30us !!! ;) .... czyli nadal nie 50 us

nie mniej jednak kod do procka napisany tak jak w tych 5 punktach zadziała na podróbkach (które nawet z wyglądu) nie różnią się od oryginałów - zaś na oryginałach nie zadziała. Więc proszę mi nie pisać dziwnych rzeczy że coś tam w czasie krótszym niż 50us jest niezdefiniowane - bo JEST PANIE kochany zdefiniowane i to DOKŁADNIE.

oznacza to nic innego jak to, że CZAS pomiędzy nadawaniem (UWAGA!) zarówno bitów jak i BAJTÓW nie może przekroczyć 50us !!! rozumiesz? Tymczasem okazuje się, że babol polega na tym, że tego czasu jest DUŻO DUŻO mniej bo tylko 6us

Co więcej, wymyślony przez producenta kod NRZ jest na tyle elastyczny - że pomimo tego co widzimy w nocie dla np ws2812B
Kod:
//     bit = 0                bit = 1
//  +----+        |        +--------+    |
//  |    |        |        |        |    |
//  |    |        |        |        |    |
//  |    |        |        |        |    |
//  |    |        |        |        |    |
//  |    +--------+        |        +----+
//  400ns   800ns          800ns   400ns


okazuje się, że NAJBARDZIEJ istotne są TYLKO i wyłącznie czasy stanów wysokich z tych przebiegów które pokazałem wyżej ;) .... w praktyce sygnał 1-go bitu wcale nie MUSI wynosić 1,25us ;) może wynosić nawet 2us albo i 4us - WAŻNE żeby w tym okresie czas JEDYNKI był albo 400ns albo 800ns - natomiast czas ZERA można sobie wydłużać jak mówię nawet do 4us. JEDYNYM skutkiem takiego postępowania będzie FAKT, że zamiast nadawać dane z prędkością 800kHz (okres 1,25us) to będziesz nadawał dane z prędkością np 250kHz (okres 4us)


czy teraz JAŚNIEJ ;)

------------------------ [ Dodano po: 9 minutach ]

jark napisał(a):
Moim zdaniem kolega "kijas1" ma w tym przypadku rację.


tak więc niestety kolega "kijas1" nie ma absolutnie racji ... i proszę przeczytaj też uważnie to wyjaśnienie wyżej. I nie wymyślaj proszę, że coś po drodze w czasie krótszym niż 50us jest nieokreślone przez producenta ;)

jark napisał(a):
a to, że może być lepiej to już co innego bo akurat w tym przypadku możliwość skrócenia czasu resetu

To JEDNO zdanie pokazuje, że kolega już (bez urazy proszę) KOMPLETNIE nie rozumie do czego jest ten czas resetu. Bo to nie MY sobie go skracamy panie kolego ;) on nie zależy od programisty :) zrozum to proszę .... TEN CZAS to timeout odliczany wewnątrz KAŻDEGO czipu w diodzie MAGIC LED ;)

a ty piszesz, że jak sobie skracamy czas to coś tam się źle dzieje ;) wręcz odwrotnie - nic sobie nie skracamy ;) przeczytaj 5 punktów wyżej i zwróć uwagę na punkt 4 ;)

proszę sobie wziąć te diody w ręce i się pobawić - i nie pisać sorki bajek o "hack'owaniu" diod bo to kompletny bezsens niestety. To nie żaden HACK tylko jeśli przed upływem 50us ba nawet 40us wyślesz paczkę danych (3 bajty) dla kolejnej diody to okaże się, że tą informację "zeżre" już pierwsza dioda w łańcuchu ponieważ DAWNO temu uznała że nastąpił RESET bo już po 6us

.... ok ja rozumiem, że to może wam sprawiać problem w zrozumieniu - bo jest to dość już głębokie że tak powiem zagadnienie i trzeba siedzieć nie tylko z dobrym analizatorem albo oscylem a do tego pisać kod w ASM tak aby regulować sobie czasy co do (UWAGA!) nanosekund ....

no ale czas RESETU >= 50us w nocie to czas 50us .... i nawet zakładając 10% tolerancji , ba, nawet 20% tolerancji to powinniśmy mieć tego czasu np 40us - a tymczasem niestety - DIODY się same resetują po 6us

zrozumcie koledzy - DIODY SIĘ RESETUJĄ - a nie że ktoś je RESETUJE - jak to zrozumiecie to już będziemy w domciu razem ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 10:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

Witam.
1. Zdaję sobie sprawę, że czas resetu wynika z hardware'u diody. Pisząc o skracaniu czasu resetu (w porównaniu do noty) miałem na myśli to co sam Pan zrobił czyli doświadczalnie zobaczył do ilu można go skrócić. Coś na podobnej zasadzie jak kręcenie procków - producent zakłada, że chodzi na 1GHz ale są tacy co próbują więcej i to jakieś wartości im się to udaje. Wiem, że w przypadku który Pan opisuje może to nie być tak intuicyjne bo akurat tu ten skrócony czas nam przeszkadza (ze względu na to, że chcemy diody wysterować nie mogąc całego kompletu danych mieć w RAM procka), ale proszę zauważyć, że gdybyśmy chcieli na normalnym procku przyspieszyć czas odświeżania to ta właściwość by nam pomogła.
2. Kolejna rzecz to to, jak sam Pan pisze, że ma Pan diody też z czasem 30us. To właśnie pokazuje poprawność noty katalogowej. Dla każdej z tych diod (tej z 6us i tej z 30us) jeśli ustawi Pan czas RESETU zgodny ze specyfikacją czyli więcej niż 50us to RESET się dokona. Ale jeśli ustawi go Pan na załóżmy 15us to dla diody z czasem 6us zadziała a dla diody z czasem 30us już nie. Więc gdyby w specyfikacji był czas resetu wpisany na 6us to byłaby niegodność. Jestem pewien, że dla różnych diod z różnego okresu produkcji i różnych dostawców te czasy będą się różniły ale wie, że dla każdej z nich podanie czasu reset powyżej 50us spowoduje reset. Podanie czasu niższego może ale nie musi spowodować tego resetu. Proszę zwrócić uwagę na przebieg czasowy "Data transmision method". Tam czas reset wpisany jest między danymi dla całego łańcucha a nie dla 3 bajtowych paczek dla poszczególnych diod. Gdyby ten czas reset był między "firs24bits" a "second24bits" itd. to miałby Pan rację ale ten wykres wyraźnie pokazuje, że producent nie zakłada przerw między paczkami dla poszczególnych diod.
3. Uważam więc, że w nocie nie ma BABOLA jest on raczej w założeniu, że skoro w nocie czas resetu (czyli czas pomiędzy powtarzaniem cyklu dla całego łańcucha) jest większy równy 50us to mogę sobie robić przerwy pomiędzy pakietami dla poszczególnych diod mniejsze od tego czasu i wszystko będzie ok. Nota NIE PZREWIDUJE odstępów między 3 bajtowymi pakietami dla poszczególnych diod.
4. Wiadomo, że za reset odpowiada logiczna struktura w diodzie. Mogło być tak, że kiedy producent wprowadzał na rynek pierwsze egzemplarze był to bezpieczny czas resetu. Po drodze mógł np. udoskonalać układ logiczny (aby można było szybciej przesyłać dane skracając przerwy między kompletami pakietów) zaszyty w diodzie ale nie zmieniał jej oznaczeń bo nadal spełniała warunki. Przypadek przez Pana rozpracowywany jest dość specyficzny bo tu skracanie tego czasu jest problemem i może to wydawać się nielogiczne (z akcentem na wydawać).

Zdaję sobie sprawę, że nie jestem na tym forum żadnym autorytetem więc na tym etapie już więcej nie będę się udzielał bo w jaśniejszy sposób już nie jestem w stanie przedstawić swojego stanowiska. Może jakieś osoby o dużym autorytecie zabrały by zdanie (np. SunRiver czy Krauser) i przedstawiły swój pogląd na temat czy jest MEGA BABOL w nocie czy go nie ma.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Jarek
EDIT: Przepraszam za przekręcenie w poscie nicka kolegi Krausera - już się poprawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 10:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jark napisał(a):
jeśli ustawi Pan czas RESET


ale zobacz - no pisząc to nie zdajesz sobie sprawy (tak mi się wydaje) i nie mieszajmy tu autorytetów czy ktoś jest autorytetem czy nie .... bo to nie istotne. Ja tam jestem początkujący i żaden ze mnie autorytet i wcale mi to nie przeszkadza ani się tego nie wstydzę

jak możesz pisać o ustawianiu RESETU - tobie się wydaje wciąż (albo się nie rozumiemy) że RESET się rzekomo ustawia ;) ... no pomyśl chwilę proszę

gdyby producent napisał, że można jakoś zaprogramować sobie ten czas resetu dla czipu to OK, tymczasem tego NIE USTAWIAMY

jark napisał(a):
Dla każdej z tych diod (tej z 6us i tej z 30us) jeśli ustawi Pan czas RESETU zgodny ze specyfikacją czyli więcej niż 50us to RESET się dokona.

No tutaj to już troszeczkę .... hmmm jakby to delikatnie określić - kolega popłynął w rozważaniach ....

NIE USTAWIAM ŻADNEGO RESETU panie kochany

ja wysyłam dane do (uprośćmy już to do dwóch diod na taśmie) .... i pomiędzy paczkami bajtów robię odstępy 40 us ... to teraz ty powiedz mi na podstawie noty PDF w której jest mowa o MINIMUM 50us - powinny dwie diody się zaświecić ? czy nie ? Mówię odpowiedz na to jedno proste pytanie

ale NAJCIEKAWSZE jest to co napisałeś tutaj:
jark napisał(a):
skoro w nocie czas resetu (czyli czas pomiędzy powtarzaniem cyklu dla całego łańcucha) jest większy równy 50us to mogę sobie robić przerwy pomiędzy pakietami dla poszczególnych diod mniejsze od tego czasu i wszystko będzie ok.

DOKŁADNIE SIĘ Z TOBĄ zgadzam w tym punkcie że tak powinno być gdyby nie BABOL ;) ... tylko że to tak nie działa jak producent opisał. Robiłeś TEST tego co tu napisałeś ? Bo wydaje mi się, że jak to zrozumiesz, że to w TEN SPOSÓB ZGODNIE z notą NIE ZADZIAŁA - to zrozumiesz gdzie jest babol w nocie ;) Myślę, że już jesteśmy blisko żebyś zaskoczył o jakim babolu mówię.

bo NIE MOŻESZ sobie zrobić przerwy 50us, nie możesz sobie zrobić przerwy 40us, nawet 30us ani 10us .... bo reset nastąpi po 6us

rozumiesz ? ;)

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Poza tym podpowiem ci, że to o czym piszę to nie jest kwestia WIARY czy nie WIARY - i lepiej i szybciej byś to zrozumiał i zobaczył gdybyś wziął diody i sprawdził to sobie - bo na razie widzę, że niestety teoretyzujesz co nieco

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

jark napisał(a):
Mogło być tak, że kiedy producent wprowadzał na rynek pierwsze egzemplarze był to bezpieczny czas resetu. Po drodze mógł np. udoskonalać układ logiczny (aby można było szybciej przesyłać dane skracając przerwy między kompletami pakietów) zaszyty w diodzie ale nie zmieniał jej oznaczeń bo nadal spełniała warunki.

No niestety tu powiem, że już piszesz bzdurki - nie obraź się, bo ŻADEN producent nie wprowadza sobie takich zmian bez wprowadzenia nowszej wersji elementu i nowej noty PDF .... piszesz to po prostu z pozycji amatorskiego punktu widzenia i nie mając niestety pojęcia o procesach produkcji.

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

jark napisał(a):
Przypadek przez Pana rozpracowywany jest dość specyficzny bo tu skracanie tego czasu jest problemem i może to wydawać się nielogiczne (z akcentem na wydawać).

Po raz kolejny ci powtórzę - na spokojnie - KOMPLETNIE nie rozumiesz że to nie JA SKRACAM czas ;) panie kochany - ile razy i w ilu jeszcze postach mam tobie powtórzyć że JA NIE SKRACAM czasu ? tylko że diody SAME się resetują po 6us zamiast po 50us

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 10:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

Witam
mirekk36 napisał(a):
ale NAJCIEKAWSZE jest to co napisałeś tutaj:jark napisał(a): skoro w nocie czas resetu (czyli czas pomiędzy powtarzaniem cyklu dla całego łańcucha) jest większy równy 50us to mogę sobie robić przerwy pomiędzy pakietami dla poszczególnych diod mniejsze od tego czasu i wszystko będzie ok.DOKŁADNIE SIĘ Z TOBĄ zgadzam w tym punkcie że tak powinno być gdyby nie BABOL ... tylko że to tak nie działa jak producent opisał. Robiłeś TEST tego co tu napisałeś ? Bo wydaje mi się, że jak to zrozumiesz, że to w TEN SPOSÓB ZGODNIE z notą NIE ZADZIAŁA - to zrozumiesz gdzie jest babol w nocie Myślę, że już jesteśmy blisko żebyś zaskoczył o jakim babolu mówię.


Ten cytat jest wyrwany z kontekstu i całkowicie zmienia moje zdanie.Całość brzmi tak:

"3. Uważam więc, że w nocie nie ma BABOLA jest on raczej w założeniu, że skoro w nocie czas resetu (czyli czas pomiędzy powtarzaniem cyklu dla całego łańcucha) jest większy równy 50us to mogę sobie robić przerwy pomiędzy pakietami dla poszczególnych diod mniejsze od tego czasu i wszystko będzie ok. Nota NIE PZREWIDUJE odstępów między 3 bajtowymi pakietami dla poszczególnych diod."

co oznacza, że ja uważam to rozumowanie za błędne. Według mojego rozumienia noty nie może być przerw między pakietami dla poszczególnych diod w jednym cyklu.
Pisząc o ustawianiu czasu resetu nie mam namyśli ustawiania tego w strukturze tylko "sprawdzanie" do ilu można zejść (poniżej specyfikacji) a jeszcze będzie działać.
Tyle wyjaśnień - czekam na pozostałe opinie :)
Pozdrawiam
Jarek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 10:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Hmm.
No to się dopatrzyliśmy ważnej informacji,
Tzn. jej braku, lub podejścia od drugiej strony do potrzebnych informacji.
Mniej nas interesuje określenie czasu potrzebnego na reset.( określenie w nocie w pewnym sensie logiczne),
a bardziej nam brakuje określenia czasu gwarantującego "nie zresetowanie diody".
Niby jednoznaczne, ale jak się okazuje rozbieżne. :)
Gdyby w nocie byka informacja że dioda nie zresetuję się przed upływem 6us, to wszystkie nam potrzebne informacje mieli byśmy czarno na białym.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 11:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Daro69 napisał(a):
Mniej nas interesuje określenie czasu potrzebnego na reset.

No przyznam że dziwne stwierdzenie ;) Bo ja po to zaglądam do not i patrzę na podane czasy i są one dla mnie BARDZO istotne ;)
Daro69 napisał(a):
a bardziej nam brakuje określenia czasu gwarantującego "nie zresetowanie diody".


Panowie proszę nie złamujcie mnie ;) no bo już się załamuję - no dla was to nie jest oczywiste, że w nocie podany macie czas jak BYK kurczę 50us albo więcej ... czyli że dioda musi wyczuć brak sygnałów na magistrali przez 50us i wtedy dokona RESETU co spowoduje, że kolejne informacje najpierw sama zeżre

no jak można inaczej czytać czas podany w nocie >= 50us .... to aż z ciekawości zapytam - co on dla was oznacza :D

------------------------ [ Dodano po: 19 minutach ]

jark napisał(a):
Nota NIE PZREWIDUJE odstępów między 3 bajtowymi pakietami dla poszczególnych diod.


przepraszam ale kolega no teraz to już mega bzdury pisze (sorki) no wszystko rozumiem ale to już są bzdury i silę się, żeby nie użyć innych słów (przepraszam najmocniej) bo nie chcę urazić - ale no bzdury że aż strach.

NZR to protokół szeregowy, którego zasadę działania już opisywałem i pokazywałem w poradnikach. Co ciekawe czasy stanu niskiego w ramach transmisji POJEDYNCZEGO bitu można drastycznie wydłużać i nie chodzi tu o naginanie noty tylko o na prawdę fajny pomysł i zasadę działania tego protokołu, który to umożliwia bo to jest ZALETA!

dzięki temu można sobie napisać transmisję NZR nawet w C byle by zachować różnicę w czasach stanu wysokiego dla bito 0 i bitu 1, dzięki czemu być może nie osiągniemy transmisji 800 kHz ale będzie to normalnie działać - to jest panowie ZALETA protokołu.

a to stwierdzenie:
jark napisał(a):
Nota NIE PZREWIDUJE odstępów między 3 bajtowymi pakietami dla poszczególnych diod."

to już istny odlot (no przepraszam) ....

Zobaczcie można emitować MAX (zgodnie z notą) mniej więcej takie sygnały dla zera i jedynki

Kod:
//     bit = 0                bit = 1
//  +----+        |        +--------+    |
//  |    |        |        |        |    |
//  |    |        |        |        |    |
//  |    |        |        |        |    |
//  |    |        |        |        |    |
//  |    +--------+        |        +----+
//  400ns   800ns          800ns   400ns


bo producent zapewnia w nocie, że diody się wyrobią gdy okres bitu będzie 1,25us czyli 800kHz ale NIE SZYBCIEJ, no przepraszam ale trzeba się nauczyć chociaż w podstawowy sposób czytać noty PDF szczególnie jeśli chodzi o czasówki.

ale równie dobrze można wysłać tak te dwa bity:

Kod:
//     bit = 0                                bit = 1
//  +----+                |                +--------+            |
//  |    |                |                |        |            |
//  |    |                |                |        |            |
//  |    |                |                |        |            |
//  |    |                |                |        |            |
//  |    +----------------+                |        +------------+               
//  400ns   1600ns                          800ns   800ns     


i co wg was to nie będzie działać ? albo mam dla was lepsze pytanie - to nie będzie zgodne z notą PDF ? Tu polecam się dobrze zastanowić

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 11:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

jark napisał(a):
nie może być przerw między pakietami dla poszczególnych diod w jednym cyklu.

Jeśli o mnie chodzi, prowodyra tej dyskusji :), to przerwy mogą być. Dlaczego?
Ano, gdy robię odpowiednie przerwy między pakietami to całość działa poprawnie, ale to może być za mało jako argument, bo opieram się na przypadku szczególnym, a nie ogólnym :).
Ważniejsze jest to, że nota definiuje przerwę między pakietami - to jest to słynne >50us, nie może być inaczej. Po to jest ta przerwa, żeby móc zapalić 1, 2 czy 512 sztuk diody. To jest najbardziej krytyczny parametr tych układów. Z logiki podawania danych do tych układów również wynika, że chodzi o minimalny czas na zresetowania układu, żeby "działał od nowa".
Najbardziej krytyczny parametr NIE MOŻE różnić się o 1000%, ale UWAGA również nie uważam, że to wina noty tylko tego co nam sprzedają :)

Zadam pytanie. Jaką mamy pewność, że to co nam sprzedają to układy WS2812, na których notę się powołujemy w rozważaniach?
Ja nie mam żadnej pewności. Może te 6us wynika właśnie, że to są tylko "nieco zgodne układy".
Przy takim założeniu faktycznie nota "pisze" prawdę, ale układy są wg innej :).
Jeśli pójdziecie do sklepu po diody i poprosicie o notę to dostaniecie jedną jedyną, ale nie będzie pewności, że "to mięso ma aktualne badania" :)
Ot cała prawda o chińskich produktach...

Również dla mnie oczywiste jest, że jeśli, ktoś napisał, że czas resetu ma być >50us, to z żadnej znanej mi logiki nie wynika, że może być 6 us :)
Zresztą ten reset to niefortunne nazewnictwo, chyba jakieś kiepskie tłumaczenie z chińskiego :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 11:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

Witam
Cytuj:
no jak można inaczej czytać czas podany w nocie >= 50us .... to aż z ciekawości zapytam - co on dla was oznacza

Dla mnie ten parametr jak i pozostała część noty oznacza, że gdybym miał projektować sterownik który ma działać ze wszystkimi diodami tego czy innego producenta zgodnymi ze specyfikacją bez żadnych anomalii to muszę w nim zapewnić to aby:
1. Czas resetu (pomiędzy kompletem danych dla całego łańcucha) musi być większy lub równy 50us
2. Komplet danych dla całego łańcucha musi być przesłany jednym ciągiem bez przerw między danymi dla poszczególnych dioda (co wynika z wykresu jak również braku podania dopuszczalnego czasu przerwy pomiędzy danymi dla poszczególnych diod)
Jeśli mój sterownik nie będzie spełniał tych zależności to może z jednymi diodami działać może a z innymi nie.
Nie można moim zdaniem rozpatrywać 1 parametru w oderwaniu od reszty specyfikacji.

Tak ja to rozumiem ciekawe jak inni :)
Pozdrawiam
Jarek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 11:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
To jest najbardziej krytyczny parametr tych układów. Z logiki podawania danych do tych układów również wynika, że chodzi o minimalny czas na zresetowania układu, żeby "działał od nowa".


DOKŁADNIE O TO CHODZI

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

jark napisał(a):
1. Czas resetu (pomiędzy kompletem danych dla całego łańcucha) musi być większy lub równy 50us

BINGO ! w końcu się zbliżasz do tego gdzie ty robisz babola w swoich rozważaniach

to teraz powiedz mi co będzie gdy się okaże, że w tym czasie wysyłasz dane dla kolejnej diody LED bo załóżmy że paczki lecą co 8us - i? i masz ZONKA bo to co tu napisałeś w pkt.1 nie zadziała i będziesz miał krzywą minę ;)

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

jark napisał(a):
Komplet danych dla całego łańcucha musi być przesłany jednym ciągiem bez przerw między danymi dla poszczególnych diod


Spójrz lepiej na mój drugi przykład wykresu czasowego i się zastanów - bo sorrry ale widzę że KOMPLETNIE nie rozumiesz o co chodzi

a to co zaznaczyłem na czerwono to już .... ale ok no nie będę używał dziwnych słów ;)

To tylko spróbuj wyjaśnić teraz dalej co to znaczy BEZ PRZERW ok ?

Przy okazji spróbuj wyjaśnić sobie też - dlaczego napisane jest że można osiągnąć max transmisję 800kHz czy to dla ciebie aby nie oznacza, że nota mówi że TYLKO tak się da ? że nie można osiągnąć mniejszej ? eeeeeh panie panie ... musisz jeszcze troszkę podziałać w praktyce a nie w teorii ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 11:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Może popłynąłem Mirku :)
Nie ma co się załamywać. ;)
Bo jak by nie czytał to taki zapis oznacza że
czas potrzebny na reset jest większy lub równy 50us :)
Tylko no właśnie. hm.. kurczę. Gwarantujący brak resetu czy gwarantujący reset .
Gdzieś w tym miejscu gubi się moje rozumowanie noty.
Czyli niejasno napisana czy ja mam coś już nie teges z głową :lol:
Powtórzę... Mirku nie załamuj się. Przecież jasne że oczekujemy od noty czasu potrzebnego na inne operacje- czyli czasu do resetu. Wg noty do 50us.
Tak sobie analizuję na luzie, ale nie jestem profesjonalistą . Uczę się :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 11:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
Zadam pytanie. Jaką mamy pewność, że to co nam sprzedają to układy WS2812, na których notę się powołujemy w rozważaniach?
Ja nie mam żadnej pewności. Może te 6us wynika właśnie, że to są tylko "nieco zgodne układy".


eeeeej no bez przesady - bez przesady ;) i spiskowych teorii - jak się kupuje coś bezpośrednio od producenta to się wie. Ja wiem bo do pewnego projektu kupowałem 9 tys diod WS2812B i może nie uwierzysz ale bezpośrednio u producenta - zostało mi tych diod jeszcze grubo ponad tysiąc ;) więc wiem doskonale o czym piszę i co robię

Za to jak mówiłem pojawiły się stosunkowo niedawno na rynku diody SK2812 i opisywałem to wyżej. Owszem nie ma na nich symbolu ale można je rozpoznać po kilku ciekawych cechach działania w tym, RESET ok 30us zamiast 6us ale też z wyglądu struktury pod soczewką i ludzie w necie to już ładnie pokazali

proszę popatrz sobie ;)

https://cpldcpu.com/2016/03/09/the-sk68 ... t-rgb-led/

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Daro69 napisał(a):
czas potrzebny na reset jest większy lub równy 50us
Tylko no właśnie. hm.. kurczę. Gwarantujący brak resetu czy gwarantujący reset .

Daro ale tu się NAWET nie ma nad czym zastanawiać - no jest podane (jeszcze raz podkreślę jak BYK) że czas resetu jest "above 50us" .... i nie ma dyskusji, producent zapewnia cię, że w diodach wbudował LICZNIK (wyobraź sobie timer sprzętowy) ;) który gdy nie ma ruchu na magistrali to odlicza 50 us i BACH - dioda się RESETUJE - rozumiesz ?

czy teraz jeszcze masz jakieś wątpliwości ? ;) no sam pomyśl

bo kolega jark zasiał być może w tobie jakąś wiarę w doczytywanie się czegoś między wierszami czego nie ma ;)

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

Daro69 napisał(a):
Gwarantujący brak resetu czy gwarantujący reset .

Mam nadzieję, że teraz sam widzisz że to jest dość przedziwne zdanie ;)

czas 50us wg noty albo większy w przesyłaniu danych na magistrali powinien spowodować RESET wszystkich diod na magistrali

Qurdę jak to może nie być jasne ;) ?

Natomiast problem jest w tym, że to nieprawda z tym 50us i dla ORYGINALNYCH diod WS2812B prosto od producenta - ten czas jest równy ok 6us

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 11:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

Witam
Cytuj:
to teraz powiedz mi co będzie gdy się okaże, że w tym czasie wysyłasz dane dla kolejnej diody LED bo załóżmy że paczki lecą co 8us - i? i masz ZONKA bo to co tu napisałeś w pkt.1 nie zadziała i będziesz miał krzywą minę

U mnie będzie działać bo mój sterownik zapewni również warunek z 2 punktu - nie będzie odstępów 8us między paczkami dla poszczególnych diod.

mirekk36 napisał(a):
ale równie dobrze można wysłać tak te dwa bity: ... i co wg was to nie będzie działać ? albo mam dla was lepsze pytanie - to nie będzie zgodne z notą PDF ? Tu polecam się dobrze zastanowić[/code]

No według mnie przy zwiększaniu odległości między nadawanymi bitami zgodności ze specyfikacją nie będzie ponieważ między nadaniem bitu 1-szego a drugiego jakiś stan na linii będzie (a nie przerwa) więc gdy będzie to stan niski to pierwszy nadany bit nie będzie spełniał założeń specyfikacji (za długi LOW) a jak na linii będzie stan wysoki to drugi bit nie spełni założeń specyfikacji (za długi stan HI) więc cały sygnał nie jest zgodny ze specyfikacją co może powodować "dziwne działanie układu". Poczekajmy może jeszcze na głosy innych :)
Pozdrawiam
Jarek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 11:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zealota napisał(a):
Zadam pytanie. Jaką mamy pewność, że to co nam sprzedają to układy WS2812, na których notę się powołujemy w rozważaniach?


no to podpowiadam ci - nawet jak nie masz noty i będziesz miał RESET ok 6us to możesz być pewien że masz diodę WS2812B firmy World SEMI a jeśli będziesz miał reset ok 30us to znaczy że masz diodę SK2812 . Zaś obie dody na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie - dopiero jak zajrzysz do struktury pod soczewką to zobaczysz różnice.

Cały problem bierze się z tego że AUTOREM diod WS2812 i WS2812B i późniejszych jest Chińska firma - i chwała im za to bo to był ich AUTORSKI pomysł a nie sklonowanie wynalazku z USA czy z Europy

tyle że Chińczycy nie od dzisiaj jeszcze kuleją jak widać z notami ale pewnie i to będą poprawiać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 11:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

No tak , :)
W sumie gdyby napisali >= 1 minuta.
Zamiast >= 50us.
To by nam tyle samo powiedziało. :)
Mamy mniej czasu i w pierwszym i w drugim przykładzie. :)
Racja. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2017, o 12:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Daro69 napisał(a):
No tak , :)
W sumie gdyby napisali >= 1 minuta.
Zamiast >= 50us.
To by nam tyle samo powiedziało. :)
Mamy mniej czasu i w pierwszym i w drugim przykładzie. :)
Racja. :)


No o to chodzi - dla nas wynika z tego wprost że nimimalnie musimy poczekać 50us ale jeśli mamy inne potrzeby, musimy przygotowywać dane do wysłania kolejnej ramki i zajmie nam to nawet 2 minuty albo i GODZINĘ to RESET zadziała.

Taki kolega jark - działa na jakimś nie wiem gotowym sterowniku ;) i stąd nawet nie wie o czym tu w ogóle mowa.

------------------------ [ Dodano po: 13 minutach ]

jark napisał(a):
U mnie będzie działać bo mój sterownik zapewni również warunek z 2 punktu - nie będzie odstępów 8us między paczkami dla poszczególnych diod.


Po prostu szkoda gadać dalej ;) ... ale pewnie kiedyś jak sam będziesz się tym zajmował to zrozumiesz ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO