Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 02:13


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 maja 2017, o 20:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 sty 2016
Posty: 6
Pomógł: 0

Witajcie,
kończę właśnie budowę prostego robota, poprzez kończenie mam na myśli programowanie, prawie wszystko działa jak należy, jeśli pojawiają się jakieś problemy, po jakimś czasie są rozwiązane, jednak natknąłem się na taki nie do przeskoczenia, otóż w ramieniu (robota), znajduje się silnik, zwyczajny DC, podłączony do układu l293D (mostek H).
Do pinu Enable podłączone jest wyjście PB1 (licznik - PWM). Problem: po próbie ruszenia silnikiem, owszem, kręci się on, co więcej z odpowiednią prędkością, a także w wybranym kierunku, niestety, kiedy do procedury sterowania mostkiem dołączę instrukcje odpowiedzialne za warunki (IF), bądź _delay_xx(), motor kończy swą pracę przedwcześnie. Próbuję już czas jakiś, a efektów wciąż brak. Wdzięczny będę za każdą poradę.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.





ps.
Inne silniki działają perfekcyjnie.
Nie sądzę by był to problem z filtrowaniem, drobne doświadczenie uzupełnione o przeczytane artykuły (zwłaszcza z tej strony), zaowocowało w wykorzystaniu takich środków bezpieczeństwa na jakie mogłem sobie pozwolić, prócz tego każdy silnik ma na nóżkach kondensator ceramiczny/foliowy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2017, o 21:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
To może ja się dołączę bo też mam problem ;) - czasem mi działa, a czasem nie:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Kol.agreitakj na podstawie tego co zamieściłeś to sobie możemy... chybać/gdybać.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2017, o 22:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2016
Posty: 30
Pomógł: 0

Cześć, No właśnie, jest OCR1A czyli wiem że TIMER1 używasz a jak jest ustawiony to nie mam pojęcia.

Pozatym to tak się zastanawiam czy nie prościej użyć servo do ramienia robota niż silnik dc? Czy to jakoś inaczej?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2017, o 22:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 sty 2016
Posty: 6
Pomógł: 0

heh, tak, masz rację z tym gdybaniem, ale kod który który podałem nie działał, choćby był jedyną częścią programu, poza tym miałem nadzieję, że popełniłem jakiś nad wyraz głupi błąd, coś jak pomylenie PINx z PORTx :).
Co najważniejsze, odkryłem źródło mojego nieszczęścia, zdarzyła się rzecz najgorsza, tj. krańcówka, zupełnie nowa - zakupiona wczoraj, nie działała, a dokładniej, przy maleńkich drganiach z silnika zamykała obwód...

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

oczywiście, że servo jest o wiele lepszym rozwiązaniem, nie trzeba korzystać z tryliona przełączników krańcowych czy też mierzyć dokładnie czas, mimo to zdecydowałem się na obecne rozwiązanie ze względu na niski koszt, nad to samo ramię jest całkiem spore i musi unieść stalową kulkę. Być może postąpił bym inaczej gdyby konstrukcja miała służyć mnie, nie będą mi przecież pieniądze tłamsiły chęć nauki :), ale celem mojej "zabaweczki" jest jedno - przenoszenie obiektu z miejsca na miejsce, przy rozrzucie do 1 cm.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO