Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 17:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 07:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

W końcu postanowiłem rozprawić się po mojemu z podstawami RS232 dla początkujących, którzy chcą wiedzieć jak to jest z tą komunikacją tak "od podszewki" ;) zapraszam:

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 07:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

O kurczę,
Jeszcze nie obejrzałem a już mi się mordka cieszy. :)
Brakujące ogniwo o podstawach w wykonaniu Mirka. :) :)
Nie trzeba będzie myszkować w Internecie, wystarczy jak zawsze skoncentrować się na przekazie. :)
Już nie mogę się doczekać,
Wieczór spędzę przy poradniku.
Z góry dziękuję za rozprawienie się z tematem RS232. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 09:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Nie mogłem się powstrzymać. :)
Obejrzałem w telefonie - i jak zwykle łapka w górę. :)
Super poradniczek. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 10:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a dziękuję i cieszę się, że poradniczek może okazać się być przydatnym ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 11:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2014
Posty: 150
Lokalizacja: Staszów
Pomógł: 12

Kłaniam się Kolegom,
Mimo, że jestem teraz w pracy i nie mogę go obejrzeć od razu, to nie ma takiej siły, która by mnie powstrzymała od zalogowania się i podziękowania kol. Mirkowi.
Za to, że widzisz także tych małych (wiedzą elektroniczną), ale wielkich duchem, jak ja, którzy chcą tą wiedzę zdobyć.
A na każdym kroku pod górkę, jak nie z tym, to z tamtym i tak w kółko.
Zatem jeszcze raz - dziękuję.
Kończę - szef na horyzoncie (tak naprawdę moja żona - taki los.)
Pozdrawiam,
Mariusz

_________________
Ad augusta per angusta



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 11:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

chi.cygni napisał(a):
tak naprawdę moja żona

To pozdrów ode mnie Szefa ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 16:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 cze 2014
Posty: 54
Pomógł: 0

Dzięki Mirku za wzięcie pod uwagę mojej prośby.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 17:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

north napisał(a):
Dzięki Mirku za wzięcie pod uwagę mojej prośby.


Po prostu ilość próśb w tym zakresie od wielu osób przekroczyła masę krytyczną i nagle poradnik dostał wyższy priorytet ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 17:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 gru 2013
Posty: 213
Pomógł: 5

Właśnie skończyłem oglądać ;) .Kilka rzeczy których do tej pory nie rozumiałem właśnie się wyjaśniły :D .Mirku proszę kręcić następny bo właśnie się rozchorowałem i mam w końcu kupę czasu :lol: Dzięki i pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 21:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Zabiera się za oglądanie. Taka myśl się nasunęła, że idealnym rozwinięciem tematu będzie rs485 :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2017, o 06:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 47
Lokalizacja: Bochnia
Pomógł: 0

O tym samym myślałem. RS232 i RS485 od a do z to świetny pomysł :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2017, o 06:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

No poradnik Mirku suuuper :-) Na prawdę się w głowie nagle żarówa zapala i rozjaśnia wiele kwestii :-)
Tak, tak, tak ja też baaardzo popieram pomysł o RS485, to taka nierozłączna para tematyczna :-)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2017, o 07:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tak tylko o czym dokładnie koledzy myślicie jeśli chodzi o RS485 ? Bo jak chodzi o warstwę sprzętową to przecież w zasadzie tylko układ MAX485 i transmisja różnicowa plus do tego sterowanie kierunkiem przepływu. Czy wam może chodzi o protokoły komunikacyjne śmigające po warstwie sprzętowej RS485 - bo to już jest CAŁKOWICIE inny i bardzo rozległy temat.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2017, o 10:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 gru 2013
Posty: 213
Pomógł: 5

Jeżeli mógł bym coś zasugerować to by mi się marzyło posmakować temat z grubsza od przysłowiowego zera ;) a więc kiedy najlepiej korzystać z tego sposobu,w jakich warunkach i z czym to się je.Ja osobiście jakoś przyczepiłem się rsa232 i wszystko co tworzę tylko na bazie tej transmisji a w zasadzie nie mogę się zebrać aby ugryźć czego innego :( .Ale to jest tylko moje takie spostrzeżenie.Pewnie zaraz ktoś dorzuci że kolego weź knige w łapki i poczytaj.No ale jeżeli można coś tu od siebie nabazgrać to korzystam z sytuacji :P .
Pozdrawiam.


My tu gadu gadu a pewnie filmik jest już montowany bo wczoraj był kręcony między 2:00 a 5:30 rano.W zasadzie to dziś :lol: :lol: Przecie Mirka już troszkę znamy. :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2017, o 10:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

RS485 to na większe odległości i mało przyjazne warunki. Oraz wtedy, kiedy pod jedną magistralą chcesz mieć więcej urządzeń, bo tam tak to działa.
Oczywiście jeśli powstałoby coś na ten temat, to chętnie obejrzę, bo to co wiem to nawet podstawową wiedzą bym nie nazwał.

A ten poradnik obejrzany i łapa w górę! :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2017, o 13:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2016
Posty: 71
Lokalizacja: Olsztyn
Pomógł: 1

Witam.
Poradnik obejrzany, co prawda na szybko z braku czasu. Ale się poprawię.:).
Też przyłączam się do głosów o RS485, jak iść to na całość.
Nie wiadomo o czym będzie druga część, ale odnośnie RS232 to nie tylko sygnały Tx/Rx. Czy będzie o pozostałych, po co one, kiedy stosować itd. Czyli ogólnie z czym to się je :)
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2017, o 20:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

mirekk36 napisał(a):
No tak tylko o czym dokładnie koledzy myślicie jeśli chodzi o RS485 ? Bo jak chodzi o warstwę sprzętową to przecież w zasadzie tylko układ MAX485 i transmisja różnicowa plus do tego sterowanie kierunkiem przepływu.

Oj Mirku... Uwierz mi że i "to" wytłumaczone przez Ciebie w 10min będzie bardzo potrzebne. Początkujący mają z tym często problem. Jeszcze kwestia terminatora...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2017, o 09:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

mirekk36 napisał(a):
No tak tylko o czym dokładnie koledzy myślicie jeśli chodzi o RS485 ?
No mi to by się marzył taki poradnik z podstawowymi informacjami opisującymi ten rodzaj komunikacji, budowania magistrali itd., czyli minimum wiedzy jaka jest potrzebna do zbudowania urządzenia. No i tutaj spełnieniem marzeń byłoby ćwiczenie praktyczne składające się np. z 2 modułów/urządzeń na np. jakimś attiny+DS18B20+MAX485, które wysyłałyby zmierzoną temperaturę do modułu głównego czyli naszego ATB z LCD :-)
Wiem, wiem to pewnie spory temat, ale uwierz mi Mirku, że Twój sposób przekazywania wiedzy jest unikalny i wchodzi do głowy wyjątkowo :-)

No to tyle ze świątecznych życzeń :D

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2017, o 07:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

Ja rowniez dolaczam sie do prosby o poradniki na temat 485 z jakims fajnym przykladem na 3 uzadzeniach . Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2017, o 14:25 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2016
Posty: 1
Pomógł: 0

Witam wszystkich.
Również dołączam się do próśb odnośnie poradników o rs485.
W sieci jest dużo informacji, ale nie potrafię poskładać w jedną całość, czysta teoria, a przydałby się jakiś przykład w postaci kodu. Najbardziej interesuje mnie modbus rtu.

Gorąco pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2017, o 20:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No widzicie panowie jak skaczecie po tematach nie zdając sobie sprawy z tego co to jest RS485.

Króciutko - RS485 określa nam prostą warstwę fizyczną łącza (owszem rozumiem, że o tym można zrobić poradnik) ale proszę nie mieszajcie do tego protokołów komunikacyjnych jak np Modbus RTU, bo za chwilę dojdzie wam i CAN i LIN, i setka innych

moja odpowiedź jest krótka

nie ma i nie będzie mojego poradnika a przynajmniej nie prędko - może kiedyś kiedyś ale też wątpię na temat Modbus, CAN itp

a jeśli to właśnie o to wam chodzi jak mówicie co chwila o RS485 to widzicie już jak jest

i broń BOŻE nie mówię tego z jakąś złością czy coś - spokojnie tłumaczę bo widzę totalne niezrozumienie zagadnienia .....

Wobec powyższego może większość z Was powie - że w takim razie może w ogóle nie potrzeba poradnika o RS485 ? i to zrozumiem bo w końcu to tylko scalak MAX485 i prosta linia przesyłowa - jedyne co mógłbym wtedy pokazać to jakąś prostą własną ale przykładową komunikację żeby pokazać o co w tym chodzi i jaką drogą można sobie samemu korzystać albo lepiej powiedzieć, żeby pokazać kierunek jak z tego korzystać, jak napisać sobie jakiś własny protokół, jak to testować itp

więc proszę się ew zdecydować - bo jak mówię tak rozbudowane protokoły jak Modbus, CAN i inne to temat RZEKA - a poradnik obejrzy może 200-300 osób na YT

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 00:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

mirekk36 napisał(a):
jedyne co mógłbym wtedy pokazać to jakąś prostą własną ale przykładową komunikację żeby pokazać o co w tym chodzi i jaką drogą można sobie samemu korzystać albo lepiej powiedzieć, żeby pokazać kierunek jak z tego korzystać, jak napisać sobie jakiś własny protokół, jak to testować itp


i o to "jedyne" się rozchodzi ;)
Przykład jakiś najprostszy do komunikacji z kilkoma modułami/czujnikami obojętnie byle to poczuć... ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 14:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Jeżeli chodzi o Modbus to polecam zapoznanie się z informacjami dotyczącymi samego protokołu. Np. ze strony Modbustools

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 15:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zubik napisał(a):
Mnie na przykład bardziej by interesowało jak poprawnie zbudować ramkę danych, jak rozdzielić adresy urządzeń, jak podejść do zagadnienia timeout, crc.

No to kolega rzeczywiście będzie musiał sam się w to wdrażać - ja niestety jak pisałem wyżej nie mam czasu, no już wprost to piszę, na takie zabawy z protokołami i to jeszcze ... co ciekawe binarnymi ;) skoro piszesz o timeoutach ... Już mówiłem nie jestem w stanie tworzyć poradnika co oznacza wprost, poświęcać ogromnej ilości godzin na to, żeby obejrzało go 20 osób, więc przykro mi. Po raz kolejny mówię jasno - nie będzie poradnika o protokołach i to binarnych ... jak już to pokażę jakieś podstawy, jak mówiłem KIERUNEK ale za pomocą oczywiście komunikacji ASCII a nie żadnej tam binarnej ...

więc proszę nie powtarzać żebym robił o protokołach bo już pisałem że nie zrobię a jeśli większość będzie chciała RS485 wciąż nie rozumiejąc że to tylko warstwa fizyczna łącza i mieszając to z protokołami - to myślę, że tak jak na początku pisałem w ogóle nie będzie sensu zajmować się nawet RS485

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 15:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zubik napisał(a):
A to w komunikacji ASCI nie używa się timeout?


A wiesz jak się organizuje komunikację ASCII ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 17:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Oj chyba coś pomyliłeś. Komunikacja ASCII jest prostsza w implementacji ale za to mniej wydajna. Binarna-odwrotnie.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 18:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Tak, bo ASCII jest prostsza w implementacji, testowaniu i symulacji. Pomyśl - jak byś chciał przesłać liczby np. 2, 94, 128 to możesz to zrobić na wiele różnych sposobów (pomijam zupełnie ew. adresowanie, sumy kontrolne):
ASCII:
a) możesz wysyłać zawsze 3 znaki/bajt (czyli: 002, 094, 128) - wtedy teoretycznie możesz pominąć separator.
b) możesz wysyłać tyle znaków ile jest potrzebne (czyli: 2, 94, 128) - wymagany separator
c) możesz wysyłać po 2 znaki w hex (czyli: 02, 5e, 80)

Binarnie musisz wysyłać znak o konkretnym kodzie - dla cyfry zero jest to kod 0x30 lub 48 dec. Dla znaków z przedziału 32-127 jest to teoretycznie do zrobienia, dla pozostałych znaków jest to już kombinacja (i wiąże się z używaniem albo programów typu Realterm albo zabawami z klawiszem Alt+kod z klawiatury numerycznej). Co więcej musisz albo znać długość ramki, albo użyć znaku ktory nigdy nie wystąpi w danych (b. rzadki przypadek) - bo skąd będziesz wiedział, który bajt jest od czego, skoro nie jesteś w stanie określić początku transmisji. Teoretycznie można bazować na przerwach i timeoutach, ale może to być źródłem problemów.
Więc jak sam widzisz to do prób dużo łatwiejsze jest używanie transmisji ASCII (bo czekasz z obrobieniem ramki jak otrzymasz znak jej końca - \r\n lub \r)

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 18:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 gru 2013
Posty: 213
Pomógł: 5

mirekk36 napisał(a):
jedyne co mógłbym wtedy pokazać to jakąś prostą własną ale przykładową komunikację żeby pokazać o co w tym chodzi i jaką drogą można sobie samemu korzystać albo lepiej powiedzieć, żeby pokazać kierunek jak z tego korzystać, jak napisać sobie jakiś własny protokół, jak to testować itp
No i właśnie mi o to chodziło :D .Więc kłaniam się nisko i proszę o taki właśnie 5 minutowy poradniczek do poduszeczki ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 cze 2017, o 20:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lis 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

Super !!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2017, o 22:43 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lut 2013
Posty: 9
Pomógł: 0

Zastanawiam się... projektuję płytkę pod urządzenie z WIFI232-T, chcę zostawić RX modułu "wiszący" = nie podłączony. Tym samym odpada tranzystor do konwersji stanów. Będzie to miało wpływ na cokolwiek? Czy może lepiej byłoby podciągnąć 10k do +3.3 ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO