Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 17:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Moje pytanie dotyczy optymalnego (pod kątem separacji uC oraz ilości wykorzystanych elementów) zasilania ATMega328P oraz dwóch silników DC na ok. 5V. Czy obie linie zasilania mogę puścić z jednego LM7805 (z filtracją), czy też lepiej dać dwa osobne stabilizatory?

No i kwestia samego źródła zasilania. Nie mogę znaleźć zasilacza na ok. 7-12V. Pierwotnie chciałem dać od razu zasilacz komórkowy 5V, ale czytałem, że tak nie da rady. Czy też jest szansa, by dobrze zasilić AVR taką ładowarką (chyba wszystkie, jaki mam są impulsowe)? A może wystarczy dodatkowa filtracja z takiej ładowarki 5V?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 18:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

LM7805 - nie jest dobrą opcją (ze względu na jego możliwości "grzewcze"), rozejrzyj się w temacie przetwornic napięcia, chociażby na szybko, najłatwiej ATB-PWR-3 (lub Digi-Lion) od Mirka.
Jako zasilacz możesz również wykorzystać stary zasilacz z PC-ta (tam przynajmniej mocy nie zabraknie :D )



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 18:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Chodzi też o to, by wszystko było w miarę kompaktowe. Straty energii nie są tu problemem. Chodzi o projekt do szkoły- kilka razy zaprezentować, jak działa, wszystko minimalnym kosztem, najlepiej części z odzysku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 19:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

No z częściami z odzysku, to sprawa jest zależna od tego czym dysponujesz...
Startujący silnik bierze większy prąd niż znamionowy, tak więc i to musisz uwzględnić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 19:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Nie jest to wymóg konieczny, ale... Mam LM7805, MC7805, MC7812. Silniczki na minimalnych obrotach sterowanych PWM przez L293D.

Czyli na silniki podać napięcie sprzed stabilizatora? A jakieś kondensatory?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 19:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Robię swoje PCB. Do czego tak naprawdę potrzebny jest stabilizator? Procesor może się resetować np. przy zmianach napięcia sieciowego? Układy ładowarki tego nie zrekompensują?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 19:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

Pisząc o większym prądzie na starcie silnika myślałem akurat o wydajności prądowej zasilacza, bo gdy zasilacz będzie za słaby to będzie spadać napięcie i może powodować reset procka. Można to zminimalizować dając większy kondensator przy zasilaniu procka, ale znowu za duży może powodować problemy z zasilaniem.
Pytanie czy silniki wytrzymają napięcie bezpośrednio ze źródła ??
Przy każdym stabilizatorze należy podłączyć kondzie, a jakie to już musisz znaleźć w nocie katalogowej.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Ładowarką od telefonu chcesz silniki zasilać ??



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 19:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

To teraz mam 2 propozycje - albo napięcie 5V z ładowarki (tak byłoby mi najwygodniej), albo szukanie ładowarki na większe napięcie i zastosowanie stabilizatora. Proszę o porady, który zastosować.

Jest też opcja, że projekt będzie bez silników (chociaż w sumie chcę dać mały wentylator z PC, a to też przecież silnik). Czy wtedy na pewno mogę prosto z ładowarki 5V dać napięcie?



Ostatnio edytowano 15 kwi 2017, o 19:24 przez radek04, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 19:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

dambo - chodzi mi o wydajność prądową i tylko tyle...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 19:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Czyli jeśli układ nie pobiera dużo prądu, zawsze można dać bezpośrednio napięcie z ładowarki impulsowej do AVR? Czy nie zawsze tak można?

Czy jeśli wentylator będzie na 12V, ale przy 5V będzie się kręcił (tylko o to chodzi), to moge spokojnie dawać, czy też mogą wystąpić jakieś przeciążenia, czy temu podobne zjawiska?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 19:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

Tak te nowe jak najbardziej, ale pytanie jaką ma radek04.
Drugie pytanie jaką ma faktycznie wydajność, bo to że producent napisał 2A to oznacza tylko tyle że tak napisał, to tak jak przed laty w "boombox'ach" producenci podawali moc głośników 800-1200 W (ale była to moc PMPO), a mocy akustycznej to miało chyba ze 100 W.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 19:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2014
Posty: 357
Lokalizacja: stolyca pyrlandii :)
Pomógł: 18

Jeśli będziesz miał silnik na 12 V a podłączysz pod 5V, to on tylko się będzie słabiej (wolniej) kręcił - w tą stronę się nic złego nie stanie.
Teraz nie pamiętam dokładnie ale (chyba) czerwony kabelek w osprzęcie komputerowym to +5V, a żółty to +12V (masa to czarny).

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

dambo - i właśnie dlatego chciałem uczulić na ten aspekt :) wszystko zależy od producenta



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 19:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

A jeżeli dałbym zasilanie 12V przez stabilizator, to z zasady będę miał większą wydajność prądową?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 20:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
radek04 napisał(a):
A jeżeli dałbym zasilanie 12V przez stabilizator, to z zasady będę miał większą wydajność prądową?

Nie - stabilizator obniża napięcie nie dając w zamian prądu - jeśli układ pobiera 1A to czy zasilisz z 5V czy z 12V zawsze pobierze 1A.
Różnica polega na tym, że dając "czyste" 5V - 1A konsumujesz 5W mocy; natomiast z 12V - 7V pójdzie na ciepło, reszta na elektronikę i zużyjesz 12W.
Tak ogólnie licząc bezstratnie.
Co do ładowarek - one raczej mają więcej niż 5V, ale za mało na stabilizator ( 7V5 ).

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 20:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Tak więc jeśli chodzi o wydajność prądową, nie ma różnicy, jakie dam napięcie zasilające.
A jeśli chodzi o L293D, to przecież on ma tranzystory, które działają, jak wzmacniacze prądu, prawda? Czy też nie dadzą więcej, niż pozwoli zasilacz?

PS. Posiadam też regulowany LM317.

------------------------ [ Dodano po: 19 minutach ]

W czym w ogóle rozwiązanie ze stabilizatorem jest lepsze od zastosowania większego Uzas i stabilizatora? Dlaczego praktycznie wszyscy dają stabilizator i przetwornicę, gdy u każdego walają się ładowarki 5V?

Gdzieś czytałem (chyba na tym forum), że nie można z ładowarki impulsowej bezpośrednio zasilać AVR. Może mi ktoś to wyjaśnić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 21:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
radek04 napisał(a):
Gdzieś czytałem (chyba na tym forum), że nie można z ładowarki impulsowej bezpośrednio zasilać AVR. Może mi ktoś to wyjaśnić?

...nie kojarzę, ale może :?
Tak bezpośrednio to nie można z niczego - nawet ze stabilizatora 5V.
Każde napięcie zasilające trzeba zmierzyć.
Jeśli masz stabilne 5V ( w starych i firmowych ładowarkach to napięcie było dość sztywne ) to dodajesz układ filtrujący ( kondensatory 100nF, jakiś elektrolit 10 - 47 uF, nie zaszkodzi dławiczek ) i zasilaj - nikt Ci nie zabroni.
Chodzi o to co zaznaczyłem - napięcie musi być pewne/stabilne.
Na nowych ładowarkach pisze np. 5V/1A - w stanie jałowym daje 8++, po obciążeniu ok 0,5A spada do 6V...to jak ją wystabilizować.
Sam często stosuję zasilacz impulsowy do anten TV "siatek" - 9PLN/12V/0.8A + stabilizator ( jeśli zasila tylko uC to nawet nie jest letni ); ale jeszcze raz: najpierw pomiar.

Pozdr.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 22:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Znalazłem ładowarkę 12V/1,4A model 311P0W067 (bez obc. daje 12,16V. Mam też np. samsunga 5V/2A model ETA-U90EWE. Co lepiej zastosować?
Choć w sumie może zrobię gniazdo zasilania ze stabilizatorem oraz dualnie USB bez stab. Czy za USB muszę dać też filtrację, czy wystarczy ta przy nóżkach uC? I która wersja USB będzie najlepsza? Micro jest uniwersalne. Dostanę takie gniazdo do PCB?

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Aha - czy aby na silniki zawsze podawać 5V bez względu na zasilacz podłączony do układu, muszę za 12V dać drugi stab., czy mogę pociągnąć z tego samego 7805, z którego zasilany jest AVR?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2017, o 23:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
radek04 napisał(a):
Moje pytanie dotyczy optymalnego (pod kątem separacji uC oraz ilości wykorzystanych elementów...

radek04 napisał(a):
Jest też opcja, że projekt będzie bez silników

radek04 napisał(a):
Choć w sumie może zrobię gniazdo zasilania ze stabilizatorem oraz dualnie USB bez stab.
)
...tak wersja rozwojowa? ;)
Dopóki sam nie określisz czy i jakie silniki będą nie zdołamy Ci pomóc. Jeszcze raz do znudzenia - pomiar.
Gdybym ja miał zrobić optymalny (zaliczeniowy ) projekt z silniczkami 5V to zmierzyłbym prąd jaki pobierają; jeśli dysponuję np. zasilaniem 6V ( ot taki przykład), to daję diodę prostowniczą aby zbić napięcie, przed diodą duży elektrolit, za diodą mniejszy. uC zasilam "po diodzie", silnik przed diodą - przewody/ścieżki te od silnika osobno ciągnięte do zasilacza. Silnik należy odkłócić pojemnościami - nie zaszkodzi też dławik; zabezpieczyć diodą.
W czasie testów sprawdzam jak się to-to zachowuje przy starcie, przy pracy ciągłej czy przy nagłym zatrzymaniu.
Lecz na taką prowizorkę można sobie pozwolić jeśli czuje się elektronikę a robota "na zaliczenie" - wcześniej czy później zasilanie upomni się o należyte traktowanie.
Zwróć uwagę że stosując stabilizator napięcia,nagły wzrost pobieranego prądu może zinterpretować jako zwarcie i "sie" wyłączy - kicha.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2017, o 07:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Prąd normalnie zmierzyć multimetrem? Mam silniczki, ale mają one zbyt dużą prędkość. Czekam, aż listonosz pojawi się z innymi. A moje pytania wynikają także z chęci poprawnego projektowania na przyszłość. Chcę się nauczyć jak najwięcej i robić w miarę "zgodnie ze sztuką" od początku. @kicajek, mógłbyś mi narysować schemat tego połączenia, które opisałeś?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2017, o 08:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
...ale zaznaczam - to jest prowizorka...no i nie pytaj o wartości poszcz. elementów, to tylko koncepcja.
Obrazek
Diody D1 i D3 częściowo zabezpieczają przed skutkami szarpania prądu/spadku napięcia - uC zasilany wtedy z C2 i C7.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2017, o 13:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Powinny być to szybkie diody?
1N4148 dadzą radę? Takie mam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2017, o 15:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Tylko widzę, że są one na różne prądy. Czy mając taką z odzysku (płyta główna z TV kineskopowego), jestem w stanie jakoś określić dopuszczalne natężenie diody?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2017, o 18:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

radek04 napisał(a):
Powinny być to szybkie diody?
1N4148 dadzą radę?

Obrazek
...nie wiem o które pytasz
...nie wiem co będziesz zasilał.
Cytuj:
jestem w stanie jakoś określić dopuszczalne natężenie diody?

...tak - odczytując co fabryka na niej napisała znajdziesz jej notę katalogową.
Chyba nie zamierzasz tego tak ciągnąć - skompletuj co masz do poskładania i zacznij robić próby, bo jakoś ciężko idzie.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2017, o 18:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

No właśnie znalazłem w internecie różne 1N4148. Są np. na 750mA, jak i 2A. Wolałem najpierw popytać, czekając na nowe silniczki, by nic nie popalić, zanim dobrze zacznę. Z Arduino 1 silniczek chodził bez problemu. Dziś chcę złożyć wszystkie układy projektu "do kupy" i sprawdzic, jak to działa.
Dziękuję za wszelkie dotychczasowe rady.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2017, o 10:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
dambo napisał(a):
W jakiej nowej ładowarce tak miałeś?

Żadna nowa "nieoryginalna" ładowarka czy to od E-papierosa czy od komórki nie mają stabilnego napięcia wyjściowego.
Teraz zmierzyłem oryginalną (cokolwiek to znaczy ) ładowarkę od NOKII i z deklarowanego 5V/350mA mam 8V35/ prąd n.n, ale może tylko ja mam pecha do ładowarek.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2017, o 11:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Gdy coś piszę to zawsze staram się aby to było sprawdzone, a nie na zasadzie "gdzieś, na którymś forum...itd" dlatego pisałem to na własnym przykładzie.
Troszkę samoróbek robię dla znajomych i ogólnie znam temat ładowarek na tej zasadzie że kupuję w zaprzyjaźnionym sklepie takie z np. dziwnymi lub uszkodzonymi wtyczkami ( no i oczywiście azjatycki import ) - dla mnie taniej, a właścicielowi schodzi ;) - wydłubuję płytkę i mam tani zasilacz, ale z naciskiem TANI. Do tego w zalezności ile trzeba wytracić: rezystor/Dz; tranzystor/Dz lub stabilizator.
Dlatego od samego początku uczulam kol.radek04 na pomiary bo od tego zawsze zaczynam.
Podałem mu jeden z przykładów a On się go uczepił, a różnymi napięciami dysponujemy i jeśli projekt nie jest tego wart to nie ma co robić do niego drogiego zasilacza.
Odbiegłem od tematu - moja ładowareczka jest z mikrusim JACK'iem ;) ( telefon który służy tylko do telefonowania :D ) - ale różnymi operowałem i z reguły rzadko było to-to"samostabilne".

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 19:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Jak mogę sprawdzić natężenie? Miernik na małym bezpieczniku nie pokazuje nic, a na dużym albo resetuje uC, albo zatrzymuje silnik, jeśli bezpośrednio do niego podłączę. Chyba wersja z 2 silniczkami DC ma L293D zostanie zastąpiona jednym na tranzystorze 2N2222. Na razie ten drugi wariant testuję. Zasilanie mam tylko takie:
Obrazek

Przy zasilaniu 12V MC7805C wyraźnie się grzeje, ale nawet przy długiej pracy silniczka (i kilku innych elementów) da się go dotknąć bez poparzenia ;) Przy drugim silniczku, jeśli go zastosuję, dołożę raczej radiator (mam akurat pasujący do użytego stabilizatora), choć teoretycznie silniczki w układzie będą pracować sporadycznie i krótko.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 kwi 2017, o 19:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Zdobyłem zasilacz transformatorowy 7V 300 mA. Mierząc wychodzi, że daje pod obciążeniem 6,9 - 6,95V (bez obc. 7 - 7,01V). Prądu zmierzyć nie mogę, jak pisałem. Czy te 2V ponad 5V, którego wymaga stabilizator jest tak koniecznie potrzebne? Czy też jeśli na wyjściu daje równe 5,00V to nie mam się czym martwić?

Edit:
Choć napięcia wydają się OK, to jednak "wariuje" czujnik temp. Przy zasilaczu 12V jest OK.
A wentylatorek 12V faktycznie nie nada się. Rusza przy pomocy palca dopiero ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2017, o 22:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Zrobiłem własną PCB, polutowałem i nie wszystko mi działa. Ale po kolei: sprawdzając poszczególne piny jako wyjściowe, na każdym mam ok. 5V poza pinem nr 5 ATmegi (wyjście cyfrowe nr 3 w Arduino - korzystam z IDE Arduino), na którym otrzymuję niecały 1V zarówno przy korzystaniu z pinu jako zwykłego cyfrowego, jak i z wykorzystaniem PWM. Czy to tranzystor, który mam na wyjściu tego pinu podłączony ogranicza tak napięcie między bazą, a masą (emiterem)? Za tranzystorem jest już OK - nieco ponad 5V.
Wiem, że tutaj tranzystor działa tylko jako klucz, ale ciekawi mnie, dlaczego na bazę nie idzie 5V.
Obrazek

Etykieta "WENTYLATOR" to właśnie pin nr 5 w ATmega328P.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2017, o 12:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
radek04 napisał(a):
Etykieta "WENTYLATOR" to właśnie pin nr 5 w ATmega328P.

...więc między etykietą a bazą tranzystora powinien być rezystor 2k2 do 10k - przetestuj bo zależy od wzmocnienia tranzystora.

Pozdr.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO