Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 12:28


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 gru 2014, o 02:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

Witam,
podłączyłem dziś arduino do komputera i nie jest ono wykrywane, nie ma żadnego dźwięku podłączenia, w menadżerze brak urządzenia, na innym komputerze również nie działa, na innym kablu również. Dodam, że wcześniej arduino działało bez problemu. Wszystkie sterowniki itp były zainstalowane. Przeczytałem gdzies ze kwarc mozna sprobowac wymienic. Wymieniłem to samo. Przeczytałem również ze jest możliwość programowania innego uC (ze to dziala), ale niestety też nie moge zaprogramować wyskakuje:

Kod:
avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM5": Nie można odnaleźć określonego pliku.


Jest jeszcze jakiś ratunek? Dioda ON i L13 się świecą. Zasilanie jest. Nie ma komunikacji;/
Coś usunąłem czy niestety spaliłem? Co można zrobić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 13:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 wrz 2014
Posty: 28
Pomógł: 5

Według mnie może to być:
1. otwieranie nieodpowiedniego portu(np.: Ty otwierasz port COM5, a urządzenie jest podpięte pod np. port COM1).
2. brak dostępu do portu z powodu braku uprawnień administratora(ja miałem tak przy linuksie ale nie wiem jak jest w windowsie).
3. ja mam taką sytuację, że jeśli podepnę programator(nie używam arduino) pod USB po całkowitym uruchomieniu komputera to go nie wykrywa i mam taki sam efekt jak Ty, ale jeśli go podłączę najpierw do USB, a potem wlączę komputer to problem znika i wszystko działa prawidłowo(programator jest wykrywany i widać go w menadżerze urządzeń).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 17:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

Cytuj:
1. otwieranie nieodpowiedniego portu(np.: Ty otwierasz port COM5, a urządzenie jest podpięte pod np. port COM1).

Nie mam możliwości nawet wyboru portu, opcja jest nieaktywna.
Dodam, że wcześniej bez problemu się łączyłem, od razu był dźwięk podpięcia urządzenia.

Obrazek

Cytuj:
2. brak dostępu do portu z powodu braku uprawnień administratora(ja miałem tak przy linuksie ale nie wiem jak jest w windowsie).

Raczej niczego nie zmieniałem. W menadżerze urządzeń też nie ma wykrytegu urządzenia;/

Obrazek

Cytuj:
3. ja mam taką sytuację, że jeśli podepnę programator(nie używam arduino) pod USB po całkowitym uruchomieniu komputera to go nie wykrywa i mam taki sam efekt jak Ty, ale jeśli go podłączę najpierw do USB, a potem wlączę komputer to problem znika i wszystko działa prawidłowo(programator jest wykrywany i widać go w menadżerze urządzeń).

Sprawdziłem przed chwilą bo tego jeszcze nie próbowałem. Wyłączyłem kompa podłączyłem arduino, właczyłem komputer, w arduino zapalone są diody ON i L. I tyle, bo w Arduino IDE nic nie widać, wybór portu nieaktywny, podczas próby wgrania programu pojawił się teraz taki komunikat:
Kod:
Wielkość binarna szkicu: 1 084 bajtów (maksymalnie: 32 256 bajtów)
processing.app.SerialNotFoundException: Port szeregowy 'COM5' nie został znaleziony. Czy wybrałeś prawidłowy z menu Narzędzia (Tools) > Port szeregowy (Serial Port) ?
   at processing.app.Serial.<init>(Serial.java:191)
   at processing.app.Serial.<init>(Serial.java:77)
   at processing.app.debug.Uploader.flushSerialBuffer(Uploader.java:77)
   at processing.app.debug.AvrdudeUploader.uploadViaBootloader(AvrdudeUploader.java:175)
   at processing.app.debug.AvrdudeUploader.uploadUsingPreferences(AvrdudeUploader.java:67)
   at processing.app.Sketch.upload(Sketch.java:1671)
   at processing.app.Sketch.exportApplet(Sketch.java:1627)
   at processing.app.Sketch.exportApplet(Sketch.java:1599)
   at processing.app.Editor$DefaultExportHandler.run(Editor.java:2380)
   at java.lang.Thread.run(Thread.java:619)

Chyba mam pobawione z Arduino;/;/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 19:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2012
Posty: 146
Lokalizacja: Racibórz
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

A nie uszkodził ci się bootloander? . Spróbuj zaprogramować za pomocą innego programatora. W arduino jest taka opcja.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 20:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

Troche kombinowałem, to przepinałem, to programowałem inny uC za pomoca Arduino.
Tylko jedynie posiadam drugie Arduino. Da rade zaprogramować za pomocą drugiego arduino? Ale bootloader w uC czy w tej kostce co jest odpowiedzialana za komunikacje usb? I jak to wtedy wyglada wgrywanie za pomoca drugiego arduino?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 21:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2012
Posty: 146
Lokalizacja: Racibórz
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Tutaj masz opisane jak to zrobić http://arduino.cc/en/Hacking/MiniBootloader. Poza tym w sieci jest sporo wiadomości na ten temat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 23:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

Arduino mini. Do arduino UNO to samo?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 02:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

Przełożyłem mikrokontroler z drugiego arduino i jest to samo.

stachn napisał(a):
Tutaj masz opisane jak to zrobić http://arduino.cc/en/Hacking/MiniBootloader. Poza tym w sieci jest sporo wiadomości na ten temat.


Nie ma znaczenia czy uno czy mini?
Jest sens wgl próbować? Coś czuję, że nie ruszy ;]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 09:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 wrz 2013
Posty: 647
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 101

Cytat z http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#toc1 najbardziej pasujący do sytuacji:
Cytuj:
On Windows 7 (particularly the 64-bit version), you might need to go into the Device Manager and update the drivers for the Uno or Mega 2560. Just right click on the device (the board should be connected to your computer), and point Windows at the appropriate .inf file again. The .inf is in the drivers/ directory of the Arduino software (not in the FTDI USB Drivers sub-directory of it).

_________________
+++++[>++++<-]>[>++++++<-]>.---------.+++.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 10:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

xor napisał(a):
Cytat z http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#toc1 najbardziej pasujący do sytuacji:
Cytuj:
On Windows 7 (particularly the 64-bit version), you might need to go into the Device Manager and update the drivers for the Uno or Mega 2560. Just right click on the device (the board should be connected to your computer), and point Windows at the appropriate .inf file again. The .inf is in the drivers/ directory of the Arduino software (not in the FTDI USB Drivers sub-directory of it).


Tylko, że to arduino działało bez problemu i było odnajdywane przez Windows. W menadżerze urządzeń brak wykrywania urządzenia. Drugie, takie samo arduino UNO działa bez problemu i jest odnajdywane po podłączeniu do komputera.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2015, o 14:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lis 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

Cześć!
Mam niestety ten sam problem, więc odświeżam. Znalazło się może jakieś rozwiązanie?
Dodam jeszcze, że jak resetuję uC od komunikacji USB to płytka pojawia się w menedżerze urządzeń, ale nie da się zainstalować sterownika. Pokazuje się:

System Windows nie może zainstalować urządzenia Nieznane urządzenie.
System Windows nie może odnaleźć oprogramowania sterownika do tego urządzenia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2015, o 14:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

hnalesnik napisał(a):
Cześć!
Mam niestety ten sam problem, więc odświeżam. Znalazło się może jakieś rozwiązanie?
Dodam jeszcze, że jak resetuję uC od komunikacji USB to płytka pojawia się w menedżerze urządzeń, ale nie da się zainstalować sterownika. Pokazuje się:

System Windows nie może zainstalować urządzenia Nieznane urządzenie.
System Windows nie może odnaleźć oprogramowania sterownika do tego urządzenia.


Wgraj od nowa bootloader oraz program doATmegi odpowiedziallnej za komunkacje po USB



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2015, o 14:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lip 2015
Posty: 83
Pomógł: 6

Jeżeli macie klony sprawdźcie sobie wersje driverow od FTDI i chyba PID urządzenia o ile dobrze pamiętam. Było głośno o tym, że klony chipa FTDI były lockowane przez producenta oryginału. Jeżeli w menadżerze PID pokazuje jako 0, oznacza to że chip został zablokowany.

Co gorsza, stery z tą "funkcją" były podobno przenoszone drogą Windows Update, więc czasem nieświadomi użytkownicy dostali "niespodziewajkę" :P

Są podobno jakieś procedury "odblokowania", ale to trzeba by doczytać w sieci więcej bo biegły nie jestem w tym temacie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2015, o 15:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lis 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

Nefarious19 napisał(a):
Wgraj od nowa bootloader oraz program doATmegi odpowiedziallnej za komunkacje po USB

Przy próbie wgrania bootloadera usbserial przez program Flip, gdy wybieram port, pokazuje komunikat: Could not open USB device.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2015, o 15:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

spróbuj wgrać po ludzku jakimś programatorem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2015, o 21:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 705
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

A serowniki do kostki realizującej połączenie USB - USART (Mega328) masz zainstalowane?, z opisu cosik mi się wydaje że nie, jaka tam kość u Ciebie siedzi, FT232RL, jakiś AVR z obsługą USB czy inny wynalazek typu CH340-41 jak to bywa w tanich chińczykach, musisz to sprawdzić i zainstalować odpowiednie sterowniki, bo inaczej nici z programowania po USB (Bootlaoder).

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2016, o 19:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 kwi 2016
Posty: 1
Pomógł: 0

Dobra, ja terz mam taki błąd nic nie wykrywa.
Mam arduino duemilanove (kupione na avt do ręcznego zlutowania, brak zwarć itd...). Wgrałem bootable przez usbasp V2.0 na allegro. I nic...
I tak sprawdzałem menedżer urządzen.
Ktoś pomoże?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2016, o 19:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

jak masz z AVT to masz FTDI układ na pokładzie i powinno go widzieć jako port COM
zakładając że masz AVT5272 i że dobrze polutowałeś

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2016, o 11:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2016
Posty: 85
Pomógł: 5

miałem podobnie port usb ten fizyczny metalowy miał zimne luty nie był dobrze przylutowany dokladnie taki sam objaw jak u Ciebie

_________________
I'M



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 kwi 2017, o 19:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 lis 2013
Posty: 1
Pomógł: 0

Witam wszystkich na tym forum.
Z góry przepraszam za odgrzewanie tematu, ale sporo kłopotu z tytułowym problemem miałem. Może komuś się przyda moje spostrzeżenie. Też myślałem, że jest coś uszkodzone w moim arduino.
Udało mi się jednak ożywić A.UNO, objawy dokładnie jak z pierwszego postu.

Wgrałem plik UNO-dfu_and_usbserial_combined.hex do ATMEGI 16U2 odpowiedzialnej za obsługę USB/do/RS232 (plik z github'a), za pomocą programatora USBASP.
Moja płytka Arduino UNO R3. ma dwa zlącza ICSP i jedno z nich służy do zaprogramowania uC 16U2. Są różne wersje pliku, np.: Arduino-COMBINED-dfu-usbserial-atmega16u2-Uno-Rev3.hex, jednak tylko ten wcześniejszy wsad hex działał prawidłowo z moją ver. klona A.UNO.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO