Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 15:17


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lut 2017, o 22:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

Można było też zmierzyć prąd płynący przez R14 za pomocą takiego układu:

Obrazek

ale operacyjny musiałby być rail-to-rail, na przykład LT1366.
I z jego wyjścia prosto na ADC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 15:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2016
Posty: 32
Pomógł: 0

No niestety wracam do punktu wyjścia. Wszystko działało dobrze z wyświetlaniem ograniczenia, ale... do ok. 7v. Dalej im wyższe napięcie tym bardziej się wszystko rozjeżdża tzn. potencjometr dalej działa jak wcześniej, czyli mniej więcej do połowy wartość idzie liniowo, a później maleje. W dodatku przesunął się punkt pracy. Prawidłowo bez podłączonego dzielnika od adc mam regulacje na potencjometrze w zakresie 0-0,6v. Natomiast jeśli podłączę dzielnik, wartość ta wzrasta wraz z napięciem zasilacza, dochodząc do 0-0,8v. Próbowałem z różnymi wartościami rezystorów i niestety nic nie działa, także na razie chyba temat odpuszczę, bo brak mi pomysłów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 18:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

Nie odpuszczaj, pomożemy jakby co ;)
Ja bym to zrobił tak - daję potencjometr PODWÓJNY i na pierwszym jego członie zostawiam tak jak oryginalnie było na schemacie a drugi człon podłączam: jeden krańcowy styk do GND, drugi krańcowy do VREF a ze ślizgacza podaję na wejście ADC mikrokontrolera.

Programowo kalibruję (przeliczam) jakie położenie ślizgacza na jaką wartość ograniczenia prądowego przekłada się. Mnożę (dzielę) i wyrzucam na wyświetlacz.

Druga opcja ze wzmacniaczem operacyjnym, jaką przedstawiłem 2 posty wyżej.
Ale tam trzeba dobierać rezystory.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 19:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2016
Posty: 32
Pomógł: 0

O pierwszej zaproponowanej przez Ciebie opcji już wczesniej myślałem. Tyle, że jest to dodatkowa kalibracja przynajmniej w kilku punktach. I dodatkowe kabelki. A też do końca nie będzie dokładna, bo spadek na diodzie lekko się zmienia wraz ze wzrostem napięcia. Mniej wiecej 0.5v czyli zasadniczo różnica 0.5A którą też trzeba by uwzględnić w kalibracji. Braknie mi zaraz pamięci w procku. Te rozwiązanie to będzie chyba ostateczność. Druga opcja z WO była by calkiem niezła gdyby pracował jako wzm. różnicowy i wystawiał na wyjściu różnice napięć z komparatora ze schematu zasilacza i to na adc. Ale wydaje mi sie że, WO potrzebowałby napięć symetrycznych do zasilania aby móc pracować w okolicach 0v. Popraw mnie jeśli sie mylę. Próbowałem z Lm358, ale albo coś źle robię, albo mam uszkodzonego tego lm'a.

W zasadzie WO mógłby brać napięcie wchodzące na potka na wejście nieodwracające i ze środkowej nogi na wejście odwracające.

Wysłane z mojego SM-G386F przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 19:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

Cytuj:
WO mógłby brać napięcie wchodzące na potka na wejście nieodwracające i ze środkowej nogi na wejście odwracające.


Ale zawsze na wyjściu będziesz miał (wzmocnioną) różnicę z nóg potencjometru. A jeśli różnica między wejściami wyniesie 0, to na wyjściu też powinno być zero a LM358 nie jest rail-to-rail, więc dostaniesz około 3V i nic z tego nie będzie.
Albo -3V na nogę ujemną LMa albo inny operacyjny z wyjściem typu rail-to-rail.

Cytuj:
Braknie mi zaraz pamięci w procku.

Ale flash czy RAMu?
W metodzie z podwójnym potencjometrem, możesz zdjąć charakterystykę (diody i w ogóle działania tego układu) w kilkunastu punktach i wyliczyć wielomian aproksymujący http://www.programosy.pl/galeria,aproksymacja.html a później wynik procek obliczy na podstawie odczytanej wartości z potencjometru, poprzez wstawienie jej w locie do wzoru. Zajmie to kilkanaście bajtów flasha ale niestety wynik wyjdzie zmiennoprzecinkowy i proc może się spocić ;)

Nie da się tego układu z diodą jakoś przerobić na czysty potencjometr?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 19:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2016
Posty: 32
Pomógł: 0

Braknie Flash'a tzn. Powoli zbliżam się do końca. Poczytam o wielomianie w sumie jeden float w kodzie aż tak mocno nie wpłynie na działanie całości. Tym bardziej, że procka pędze kwarcem 16MHz.
Też zastanawiałem się nad przerobieniem tej diody. Może gdyby wywalić tą diodę, a w miejsce razystora 10k wstawić o innej wartości tak aby uzyskać na trzeciej nodze potka napięcie mniejsze od wejściowego o 0.6v. Ewentualnie drugi potencjometr precyzyjny w miejscu r10k do masy i do napiecia wejściowego na potencjometr od reg. prądu a środkową nogę na lewą nogę potka od reg. prądu i na nim ustawić napięcie o 0.6v mniejsze. Tylko nie wiem jak taki uklad się zachowa podczas zwiększania napięcia na zasilaczu i podłączonym dzielnikiem adc. Co o tym rozwiązaniu sądzisz?

Tapnięte przy użyciu budki telefonicznej :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 20:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

Cytuj:
Co o tym rozwiązaniu sądzisz?

Na odległość przeróbki nie podejmę się, coś zasugeruję a później zasilacz wybuchnie z podłączonym do niego sprzętem za mnóstwo $$$ ;)

A tak serio, pomyślę ale sam zaczynam z elektroniką stricte analogową...

Obejrzałem kilkadziesiąt schematów zasilaczy warsztatowych i ten na którym wzoruję się, ma przed ADC WO jako bufor - też tak zrobiłem u siebie.


Aproksymacja

Zbierzesz empirycznie 10 (najlepiej regularnie położonych) punktów z potencjometru
w parach spiszesz na kartce zmierzoną wartość z drugiego potencjometru (gdzie będą wartości napięcia od GND do VREF) oraz zmierzoną wartość prądu przy której zadziałało ograniczenie.
W ten sposób zbierzesz 10 par pomiarów napięcie_na_pot -> ograniczenie
Wyliczysz z tych 10 par, programem na PCta wielomian aproksymacyjny wybranego rzędu w stylu:

y = 3x^4 + 2,5x^3 +1,7x^2 + 11x + 3

i wpiszesz go na żywca do kodu programu

W trakcie działania programu w uPC, pobierze on wartość z suwaka, podstawi za x i uzyskany y wyrzuci na wyświetlacz.

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Cytuj:
Tapnięte przy użyciu budki telefonicznej

Były takie automaty w budkach, z których można było smsy wysyłać, sam kilkanaście sztuk na takich napisałem w 2003-2004 roku :D

------------------------ [ Dodano po: 16 minutach ]

Spróbuj zamienić R12 na 100 ohm i P2 też na 100 ohm.
I diodę na 1N4007 albo jakąkolwiek o prądzie >0,15A
Układ stanie się "sztywniejszy" i może będzie stabilny po podłączeniu ADC przez te doradzone wcześniej rezystory.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 21:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2016
Posty: 32
Pomógł: 0

Cytuj:
Były takie automaty w budkach, z których można było smsy wysyłać, sam kilkanaście sztuk na takich napisałem w 2003-2004 roku :D


Heh to były czasy, trzeba było ruszyć tyłek z domu, żeby zadzwonić :)

Cytuj:
Spróbuj zamienić R12 na 100 ohm i P2 też na 100 ohm.
I diodę na 1N4007 albo jakąkolwiek o prądzie >0,15A
Układ stanie się "sztywniejszy" i może będzie stabilny po podłączeniu ADC przez te doradzone wcześniej rezystory.


Postaram się to jutro sprawdzić. W zależności ile moje dziecko lekcji przyniesie do domu, tyle zostanie mi czasu na testy.

Cytuj:
Na odległość przeróbki nie podejmę się, coś zasugeruję a później zasilacz wybuchnie z podłączonym do niego sprzętem za mnóstwo $$$


Spokojnie, na razie wszystkie testy prowadzę na drugim identycznym zasilaczu :) tylko o trochę mniejszym prądzie. Służy mi teraz jako tester :)

Cytuj:
Obejrzałem kilkadziesiąt schematów zasilaczy warsztatowych i ten na którym wzoruję się, ma przed ADC WO jako bufor - też tak zrobiłem u siebie.


Dałbyś radę wrzucić kawałek schematu z tym WO?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 21:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

Obrazek
Na wejściu pobiera pA a na wyjściu wydajności prądowej około 20-40 mA.
Wzmocnienie napięciowe = 1

Cytuj:
ile moje dziecko lekcji przyniesie do domu

To czyje na końcu roku będą oceny na świadectwie? ;)

Cytuj:
na drugim identycznym zasilaczu

Czyli razem 2 buble :P ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 21:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2016
Posty: 32
Pomógł: 0

Cytuj:
To czyje na końcu roku będą oceny na świadectwie? ;)

podzielimy się po równo ;)

Cytuj:
Czyli razem 2 buble :P ;)


Hehe no no ,ale działają :)

Zastosowałeś tego OPA2277? Jakimi napięciami go zasilasz? Może w tym rzecz, żeby z tej trzeciej nogi potencjometru brać napięcie przez wysoką impedancję jaką ma WO na wejściu, wtedy może by się tak to wszystko nie rozjeżdżało.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 21:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

Cytuj:
Zastosowałeś tego OPA2277

To na razie projekt, wszystko działa ale w symulatorze.

Cytuj:
żeby z tej trzeciej nogi potencjometru brać napięcie przez wysoką impedancję jaką ma WO


Tak właśnie trzeba zrobić ale musisz mieć ujemne napięcie zasilające dla WO albo WO typu rail-to-rail.

Ani nie masz ujemnego napięcia ani układu typu r-t-r i dlatego kombinujemy "na około".

Spróbuj drastycznie zmniejszyć R12 i P2 - jest to jakaś myśl a w dodatku łatwa i szybka do sprawdzenia.

Nawet jeśli podłączysz WO w układzie z mojego rysunku, to w programie będziesz musiał przeliczać wartości.
Więc ten pomysł z podwójnym potencjometrem i a aproksymacją zalecam jako awaryjny.

Jeśli P2 dasz "na maxa", to przy jakiej wartości prądu obciążenia, załączy się ograniczenie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lut 2017, o 22:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2016
Posty: 32
Pomógł: 0

Cytuj:
Jeśli P2 dasz "na maxa", to przy jakiej wartości prądu obciążenia, załączy się ograniczenie?


Do 10v na wyjściu zasilacza jest to 5,5A, natomiast dla wyższych napięć 6A.

Jutro w miarę możliwości postaram się sprawdzić tą opcję ze zmianą rezystora i potencjometru. WO raczej odpada, bo dodatkowo komplikuje układ, trzeba by mu dać przetwornicę np. na ICLu lub jak pisałeś WO r2r ale te z kolei są drogie.
Ehh a myślałem, zrobię sobie szybko miernik i po temacie a tu takie kwiatki :) A czasu jak zwykle mało i w dodatku muszę go jeszcze dzielić na ten miernik i na zegar na nixie:) Ale zegar na razie może poczekać, bo to kolejny do kolekcji ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2017, o 08:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

Nad zegarem też siedzę ;)

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2017, o 21:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2016
Posty: 32
Pomógł: 0

No całkiem przyjemny zegar, ale czy te cyfry nie świecą za ostro? Ja bym całość okleił tą folią tylko może trochę ciemniejszą :) Ale o gustach się nie dyskutuje;)
Ja popełniłem jakiś czas temu taki zegarek na lampach nixie.
ObrazekObrazekObrazek

Teraz robię obudowę całą z mosiądzu, no i cały czas szukam może innych lamp.

A wracając do tematu postu, to sprawdziłem opcję ze zmianą wartości potka i rezystora, ale tak jak przypuszczałem, rezystor ostro się gotował, chociaż regulacja jakby się poprawiła. Później zrobiłem dla testów dwa dzielniki napięcia. Pierwszy 220k+220k ze środkowej nogi potencjometru i dalej na dzielnik adc. Tu regulacja działa elegancko, ale niestety straciłem na rozdzielczości i to ostro, bo zmiany są co 200mA, więc to mnie zupełnie nie zadowala. Jestem prawie pewien, że gdybym zastosował WO to problem miałbym już z głowy, ale nie będę już komplikował sobie życia. Także zostaje chyba opcja tego wielomianu, później testy czy się wszystko pokrywa w zadowalającym mnie stopniu i tyle. Ten WO to będzie ostateczna ostateczność ;)
No chyba, że jest jeszcze opcja jakiegoś wzoru jak w mierniku elfy do zasilacza electronic labs.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2017, o 21:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

Skoro 100 ohm gotowało się (30V * 0,3A) bo musiało wytracić 10W (czego nie wziąłem pod uwagę), to wstaw 1k ohm jako R12 a potencjometr 470 ohm.

Ważne, że masz koncepcje i trochę czasu na grzebanie ;)

Cytuj:
ale czy te cyfry nie świecą za ostro?


Delikatnie widać jak mrugają wyświetlacze, zwiększę częstotliwość przemiatania i albo przymknę tranzystory anodowe albo zwiększę rezystory katodowe.
Czerwoną folię dam podwójnie, dodatkowo przyciemni...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lut 2017, o 21:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2016
Posty: 32
Pomógł: 0

Nie napisałem wcześniej, ale robiłem próbę z różnymi wartościami rezystorów i różnymi potkami. R od 100R do 1K i potencjometry od 1k do 100k i jedynie przy tym 100R była regulacja ok, reszta zachowywała się jak poprzednio. Mam pewną koncepcję jak to ładnie skalibrować sobie w programie używając podwójnego potencjometru i vref jako odniesienia, ale jak zwykle praktyka zweryfikuje mój tok myślenia :)

No jak dasz podwójnie folię, efekt będzie bardzo fajny. Podejrzewam, że może nie będzie konieczności zmiany jasności wyświetlaczy, bo to załatwi folia. Na pewno zwiększenie częstotliwości multipleksowania zniweluje efekt migotania, ale (nie wiem jak w wyświetlaczach 7 segmentowych, bo w lampach na pewno) trzeba będzie brać pod uwagę efekt pojawiających się duchów.

Tak mi jeszcze wpadło do głowy, zainstalowałem sobie LTspice, żeby może porobić symulacje, ale nie mogę się tam doszukać potencjometru. Pisałeś, że używasz tego programu, może masz jakąś podpowiedź gdzie go szukać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lut 2017, o 07:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

LTSpice nie posiada potencjometru.
Można symulować zmianę dowolnej rezystancji w czasie.
Wstawiasz rezystor, jako wartość wpisujesz symbol {R} a w dowolnym miejscu schematu wstawiasz dyrektywę ".step param R 33 100 1"
Tłumacząc na ludzki - rezystor R ustaw na wartość 33 i zmieniaj ją w kroku co 1 do wartości 100

Taki układ jak masz, słabo da się symulować - nie znasz rezystancji wejściowej ADC, która tutaj wszystko psuje.

Ten zasilacz ma dwie wady wrodzone - brak ujemnego napięcia zasilania i minimalna ilość części użyta do budowy. Dlatego ten układ jest "kombinowany" a nie wykonany wg. sztuki - późniejsze ewentualne przeróbki przyprawiają o siwe włosy ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO