Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:38


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lut 2017, o 08:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 lut 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Witam, to mój pierwszy post na tym zacnym forum więc dzień dobry wszystkim Użytkownikom.
Jestem raczej lampowcem choć od czasu do czasu jakiś mikrokontroler przejdzie mi przez łapki.
Ostatnio kupiłem ładny wyświetlacz 5x7x20 ze sterowaniem przez RS`a. Wszystko fajnie świetnie o ile jest podłączony do kompa i steruje nim plugin do winampa. Od paru dni próbuje nim sterować z atmegi 8515 przez softwarowego UART`a bo sprzętowego nie mogę ustawić na odpowiednią transmisję (bascom nie pozwala ustawić dwóch bitów stopu). Generalnie udaje mi się wyświetlić coś tam. A teraz do meritum - jak w bascomie przez programowego UART`a wysłać coś czego bascom nie zamieni na znaki? Potrzebuję wysłać dwa/trzy bajty sterujące (jasność, czyszczenie i przewijanie tekstu).
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam, Krzysiek

EDIT:
szukałem rozwiązania i dla C jest banalne bo mogę na serial wywalić vfd.print() i vfd.write()... jak takie coś zrobić w bascomie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2017, o 17:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

A musisz upierać się przy Bascomie? Już teraz generuje problemy (kilka dni wyciętych z życiorysu) a w miarę stawianych programowi (i układowi z Atmegą) wymagań, Bascom stanie się coraz większą kulą u nogi.
Ściągnij MkClipse albo Atmel Studio i zacznij tworzyć porządne programy.

Pisanie w C wymaga od programisty wiele, jednak Ty wtedy też będziesz mógł wymagać od programów.

Przemyśl sprawę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2017, o 17:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 lut 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Nawet nie wiesz jak bardzo bym chciał znaleźć czas na naukę C... praca, dom, dziecko, żona, radia... jak pisałem wcześniej, czasem mi jakiś atmega wpadnie w ręce bo jakieś fajne lampy (wyświetlacze) się trafią a najłatwiej to to za pomocą procesorka. Generalnie w C (arduino ide) zrobiłem tak jak umiałem. Ale teraz chwilę pomyślałem i w bascomie też zrobiłem. W sumie brakowało średników (help bascoma jest dziwnie napisany i poszczególne wersje się dość mocon różnią). Bądź co bądź już zrobiłem. Dziękuję za zainteresowanie i przepraszam za zawracanie du... głowy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2017, o 17:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Dawno bascoma nie używałem, ale było tam coś takiego jak PRINTBIN, może tego szukasz?
http://avrhelp.mcselec.com/index.html?printbin.htm

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2017, o 18:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 lut 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Właśnie o to chodziło ;) tylko nie chciało hulać... teraz tylko jeszcze muszę ogarnąć jak wyświetlać i jednocześnie zmieniać wartości nie wysyłając wszystkiego od początku tylko żeby cały czas się ładnie zawijało. ale to już kombinacje.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2017, o 19:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

C a Bascom, to trochę różna składnia a różnica w działaniu kolosalna!
Na forum pomoglibyśmy z konfiguracją portów czy napisaniem szkieletu programu, sam kod Kolega pisałby już sobie na spokojnie w domowym cieple ;)


Cytuj:
bardzo bym chciał znaleźć czas na naukę C... praca... radia...

Kolega zbiera, naprawia czy kradnie te radia? :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2017, o 19:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 lut 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Zbieram, naprawiam i się wpatruje jak już sobie stoją takie ładne zrobione ;)
Naprawdę nie mam czasu na C. Póki co bawię się bascomem ale czasami potrafi być dziwny - głównie przez tego helpa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2017, o 19:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lut 2017
Posty: 69
Pomógł: 2

Cytuj:
Bascom [...] czasami potrafi być dziwny

Wada wrodzona...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2017, o 20:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Zazwyczaj to popełniane sa dziwne błędy przez programującego :) A Bascom jest fajny. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lut 2017, o 21:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 lut 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Tia... właśnie myślę jak napisać funkcję, która będzie mi scrollować tekst... grzeniu jakieś pomysły?
Jest kilka zmiennych - 3 od godziny, 3 od daty, dzień tygodnia. Wyświetlacz z automatu przerzuca od lewej do prawej... Ma to wyglądać w ten sposób, że każdy kolejny znak ma się pojawić co 750ms z prawej po czym cały "tekst" ma lecieć od początku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2017, o 17:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Niestety nie robiłem nic takiego wcześniej.Trzeba by było przysiąść na dłużej przy tym. Widziałem kiedyś kod w bascom na wyświetlacz 7 segmentowy który właśnie w ten sposób wyświetlał text



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO