Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 16:34


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 sty 2017, o 22:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

Koledzy nie zagłębiałem się jeszcze w temat modbus rtu Chciałem w związku z tym zaczerpnąć na szybko informację żeby nie porywać się z motyką na księżyc w moim projekcie. Posiadam piec CO ze sterownikiem który ma możliwość komunikacji ze światem zewnętrznym za pomocą RS485 i protokołu modbus rtu. Chciałbym zbudować urządzenie które komunikowało by się z tym sterownikiem. Czy jest możliwość nawiązania komunikacji i odczytywanie lub zapis danych nie znając formatu ramki i informacji który fragment odpowiada za jaki parametr.

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2017, o 22:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Ramka jest bardzo prosta i łatwa do zrozumienia. Co do samego protokołu, są dostępne gotowe biblioteki, dzięki którym dogadasz się z piecem bez zagłębiania w szczegóły.
Powiedz co być chciał zapisywać i odczytywać i w jakim trybie pracuje Twój piec - Master czy Slave.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2017, o 23:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2014
Posty: 243
Pomógł: 9

Jeżeli nie wiesz co wypluwa sterownik to do takich rzeczy zapewne nieoceniony okaże się nawet najprościejszy analizator stanów logicznych.
Na portalach aukcyjnych bardzo popularne są podróby Saleale za kilkadziesiąt złotych.

_________________
http://www.ate-zbaszyn.eu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2017, o 23:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Ale po co od razu z saleae i rozgrzać wszystko na piechotę. Poza tym jeżeli piec jest slave to jeśli go grzecznie nie zapytasz to nie odpowie a wtedy żaden analizator się nie przyda.

Właściwy kierunek to instrukcja od pieca. Tam masz na pewno opisany ten pracy, sposób konfiguracji parametrów transmisji i rejestry.
Rozsądek podpowiada ze pięć powinien być slave. Wtedy mozesz mieć nad nim większą kontrolę z innych urządzeń ale większy problem ze sterowaniem z avr.
Może tez być jako master i wysłać parametry pracy oraz odbierać nastawy z panelu w pokoju.
Zajrzyj do manuala albo podaj model pieca.
Analizator stanów w tym przypadku zbędny

Wysłane z mojego SM-G850F przy użyciu Tapatalka

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2017, o 10:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

Koledzy jeśli możecie zerknijcie na ten opis na samym dole jest o komunikacji z piecem. Co do komunikacji mam tylko takie informacje jak w instrukcji strona 35. Czy mając te dane jestem w stanie dogadać się ze sterownikiem za pomocą AVR?

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2017, o 11:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Ogólnie wsztstko jest do zrobienia ale jakoś autor instrukcji mocno olał tego modbusa. Nie napisał nic poza tym, że takie coś jest.
Wywnioskować idzie, że piec pracuje jako SLAVE z adresem 1-247. To jest logiczne, łatwiej nim sterować z poziomu jakiegoś sterownika nadrzędnego.
W tym wypadku sprawa wygląda gorzej dla Ciebie, bo musisz zbudować MASTERA na avr. Jeżeli bardzo Ci zależy na tej komunikacji to najłatwiej będzie dorwać jakiś mały sterownik PLC, który ma już fabrycznie zaimplementowanego ModbusaRTU Mastera.
Na AVR może być ciężko. Na próbę możesz odpalić mastera Modbus na komputerze i gadać z biecem przez przejściówkę RS485.

Co do samej instrukcji - nie napisali nic o samej tabeli rejestrów. Bez tego będzie ciężko, a metodą prób i błędów dużo czasu zejdzie. Albo istnieje druga instrukcja - dla serwisantów i monterów (jestem pewien, że tak) albo trzeba pisać do producenta o takie dane. Każdy parametr pieca i nastawa jest przechowywana w tzw. rejestrze modbusa. Ty jako Master, możesz te dane odczytywać ( tzw. Input Registers np. temperarura kotła), lub odczytywać i modyfkować (tzw Holding Registers - np. nastawy temperatur zadanych, czy inne timery itp.). Używasz odpowiednich funkcji zapisu lub odczytu konkretnego rejestru ale musisz znać jego numer! Wysyłasz zapytanie lub polecenie zapisu wartości do pieca a on grzcznie wykonuje polecenie i potwierdza, że wykonał.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2017, o 11:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

Producent ma w sprzedaży urządzenie komunikujące się z sterownikiem dzięki któremu jest dostęp przez www. Jednak b.drogie. Chciałem samemu coś zbudować. Więc zostaje mi jedynie kontakt z producentem czy udostępni mi takie dane. Znając życie wątpię ale spróbuję. Koledzy dzięki za wstępne informacje

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2017, o 13:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

I właśnie o to chodzi producentom takich sterowników. :-(
Nie udostępniają danych na których mogą i chcą zarabiać. Chcesz mieć dostęp przez RS to kup urządzenie które mamy w ofercie...

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2017, o 13:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

MirkoT napisał(a):
chodzi producentom takich sterowników

Myślę, że warto spróbować mimo wszystko zapytać u źródła, bo Modbus to protokół z założenia otwarty, jawny uniwersalny i przeznaczony do komunikacji ze sobą urządzeń pochodzących od różnych producentów. Inaczej zrobiłby swój protokół i nie zawracał d...y że ma modbusa, tylko chwaliłby się, że sterownik współpracuje z takim i takim urządzeniem dodatkowym, które możesz kupić tu i tu.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2017, o 13:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Oczywiście, że próbować zawsze można.
Jest tylko jeden sposób żeby się przekonać - trzeba napisać do producenta ;-)

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2017, o 18:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 maja 2016
Posty: 13
Pomógł: 0

Witam,
Możesz podpiać monitor modbasowy i sprawdzic co wypluwa ci sterownik .
W instrukcji masz podane ustawienia komunikcji modbasowej bierzesz przejśćówkę np usb na 485 i właczasz program monitor Modbasowy a potem długa analiza co jest do czego .
Powodzenia .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2017, o 19:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Mario20 napisał(a):
Możesz podpiać monitor modbasowy i sprawdzic co wypluwa ci sterownik

Niestety, znać parametry to nie wszystko. Sterownik będzie milczał jak zaklęty, jeżeli go nie wywołasz prawidłowo do odpowiedzi. Musisz znać nupery rejestrów a te wcale nie muszą lecieć od 0 czy od 1. Równie dobrze mogą zaczynać się od 1000 i jeszcze inaczej. Jak nie trafisz na właściwy adres to jedyne na co możesz liczyć od szanownego sterownika to kod błędu Illegal Addres.

Nawet jak trafisz w końcu, że sterownik coś odeśle (jakaś poprawna ramka z danymi) to przed Tobą dłuuuuga droga zanim dojdziesz czego dotyczy odebrana wartość. Bez łaski producenta będzie ciężko

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2017, o 10:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

Koledzy jestem pozytywnie zask0czony odpowiedzią od producenta a nawet chęcią pomcy w przypadku problemów z komunikacją. W załączniku zamieszczam dane jakie uzyskałem od producenta. Osoby które bardziej są obeznane w modbusie Zerknijcie na te informacje i powiedzcie czy to wystarczy do podjęcia prób stworzenia sterownika


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2017, o 11:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

No widzisz, masz teraz wszystko, czego potrzebujesz!
matekogon napisał(a):
jestem pozytywnie zask0czony odpowiedzią od producenta a nawet chęcią pomcy

A ja nie! Wierzę w producentów, często idzie się z nimi ładnie dogadać.

Zresztą, tak jak pisałem wcześniej, jeżeli producent miałby robić z tego sterowania jakąś tajemnicę, zrobiłby własny protokół komunikacji. Jeżeli "wsadził" tam modbua, musi liczyć się z tym, że ludzie będą to atakować swoimi urządzeniami. Taki włąśnie jest modbus. Pierwotnie popularny tylko w liniach produkcyjnych itp. Różne urządzenia, różni producenci a jedna magistrala danych i protokół wspólny dla wszystkich.

Sprawdziły się moje:
skalarro napisał(a):
Albo istnieje druga instrukcja - dla serwisantów i monterów (jestem pewien, że tak) albo trzeba pisać do producenta o takie dane.


Jeżeli zaglądałeś do PDFów, To rozumiesz już pewnie, że analizator i szukanie na piechotę do niczego by nie doprowadziło. Nie ma opcji po prostu się w tym połapać, tym bardziej że rejestry mocno porozrzucane a poza samymi danymi pracy piec zwraca także dane w ASCII.

Tak czy inaczej, podsumowując:
- punkt dla producenta. Możesz na niego liczyć ;]
- masz komplet potrzebnych danych do uruchomienia komunikacji
- musisz stworzyć mastera ModbusRTU. Piec to slave.
- na avr będzie Ci ciężko, pomyśl o niedrogim sterowniku PLC. Przyda się na pewno nie tylko do tego. Zrobisz na nim milion innych rzeczy a może być świetną bazą do innych rzeczy w całym domu - od włączania światła, przez sterowanie piecem, pomiar temperatury aż po zraszanie ogrodu. Ale to już inny temat...
Powodzenia

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2017, o 15:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

kolego Skalarro dzięki za informacje. Jednak wydaje mi się że sterownik PLC nie rozwiąże mojego problemu, bo chcę że tak powiem rozsyłać po sieci dane wyłuskane z pieca w sposób zrozumiał dla mnie :) Taki konwerter chce zrobić

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2017, o 15:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Rozwiąże rozwiąże.
Jak ci nie groźne wydać kilka stówek na PLC to będzie ok.
Stawiasz MASTERa na PLC, którym odpytujesz sterownik o rejestry jakie tylko potrzebujesz. Potem robisz właściwy sterownik na małym avr jako modbus SLAVE (są piękne biblioteki do tego)z innym adresem niż piec i zapisuje do niego wszystkie dane. I już. Masz swoją atmege która dostała komplet danych z pieca i możesz z tym zrobić co ci tylko do głowy przyjdzie. Wyświetlić, wysłać po WiFi w świat czy co tam jeszcze.

Może idzie prościej ale ja nie znam biblioteki dla Mastera w C. Wszystko płatne i kosztuje więcej jak mały PLC. No chyba ze jest coś w Arduino lub RaspberryPi ale to nie moja bajka

Wysłane z mojego SM-G850F przy użyciu Tapatalka

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2017, o 19:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

Kolego znalazłem taką bibliotekę biblioteka dla mastera pobrałem lecz za pierona się nie mogę połapać. Hmm może zastanowię się nad tym PLC jeśli nic innego nie wymyślę

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2017, o 20:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 344
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 11

matekogon - a może tak spróbować z arduino? Tutaj masz bibliotekę do mastera pod arduino: https://github.com/4-20ma/ModbusMaster . Nie testowałem jej ale może to będzie dobra baza do zrobienia takiej komunikacji z AVR. Ewentualnie można (ale to już droższe rozwiązanie od Arduino) zaprzęgnąć RaspberryPI i napisać w C++ lub w Pythonie mastera który by gadał z twoim piecem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2017, o 20:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

matekogon napisał(a):
taką bibliotekę biblioteka dla mastera pobrałem lecz za pierona się nie mogę połapać

chętnie rzucę na to okiem ale nie chcę się rejestrować tylko po to aby pobrać coś co mi niepotrzebne. Jak pobrałeś to mmi podrzuć. Zobaczymy czy to zadziała

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2017, o 20:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

O było by fajnie jak by Kolega zerknął


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2017, o 22:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Kolega zerknął, ale potrzebuje więcej czasu bo to mocno rozbudowane i miliony bugów u mnie.. może po niedzieli trochę czasu będzie....

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2017, o 11:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

Koledzy mam pytanie możecie polecić jakiś programik na PC abym mógł po testować modbusa RTU na AVR jako master i slave

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2017, o 11:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 344
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 11

Używam ModbusMat i Mbpool i oba mogę polecić z czystym sumieniem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO