Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 07:43


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 cze 2013, o 17:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 cze 2013
Posty: 6
Pomógł: 0

Witam. Mam pewien problem z zaprogramowaniem owego mikroprocesora. Posiadam taki programator USBASP AVR ATMEL na taśmie ISP( Posiada on 3 tryby pracy : 1 - dla wolniejszego programowanie , 2 serwisowy i 3 zasilający układ z programatora) oraz Atmege 8A-PU. Sterowniki zainstalowane poprawnie. Masa złączone , Ucc i Vcc również. We wtyczce ISP jest 4 gniazda GND a ja podłączyłem tylko do 1, źle ? Z moich obserwacji wynika , że kontroler jest widzialny w systemie natomiast procek już nie. W mkAVRCalculator wyskakuje cały czas " BŁĄD AVRDUDE " A W logu pojawia się to :

avrdude.exe: set SCK frequency to 187500 Hz
avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
avrdude.exe: Device signature = 0x000000
avrdude.exe: Yikes! Invalid device signature.
avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07

Poprawność podłączenia sprawdzałem już chyba z 20 razy. Raz jakoś udało mi się wykryć go w ów programie ( nic nie ruszałem w kablach ) lecz jak chciałem wgrać jakiś program przez Arduino to wywalało błąd , że nie ma podłączonego procka itp.

Nie wiem co robić z tym fantem. Sprawdzałem na 2 atmedze 8a i problem nadal występuje ;/ Multimetr wskazuje , że taśma jest sprawna , kabelki tak samo. Zmiana trybu wolnego/szybkiego nie robi różnicy w działaniu.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2013, o 17:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 224
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 24

1.Sprawdź czy nie pomyliłeś MOSI z MISO.
2.Masz wgrany bootloader arduino ?
3.Procek ma w ogóle zasilanie ?
4.Dodaj na VCC jakieś kondensatorki ceramiczne 100 nf - przy tak długich kablach procek może wariować od zakłóceń.
5.Masz włączone Slow SCK - jak nie to włącz
6.Masy muszą być połączone :!:
7. Skąd programator ?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2013, o 17:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

heh kolejny problem ze stykówką :)

1... nie widzę i wnioskuję że procesor ma zasilanie 0V czyli jego brak
2... masy programatora i procesora muszą być połączone ze sobą
3... błąd RC1 zawsze oznacza błędne połączenie lub problem z zasilaniem procesora

moje rady ....

miernik w łapy i sprawdź czy napewno na wszystkich wymaganych nogach procesor ma +5V (piny VCC) i GND na wszystkich nogach GND ... tak tak ... trzeba wszędzie podłączyć

następnie sprawdź miernikiem połączenie przewodów programatora z nogą ATMEGI weryfikując od razu ich poprawność

i ostatnia rada ....

Weź tą stykówkę i wyrzuć do kosza , albo daj specowi z elektrody ... chyba że chcesz co dziennie pisać temat w stylu mam stykowkę i nie działa ... na prawdę lepiej i taniej kupić parę podstawek, goldpinów i płytkę uniwersalną taką z dziurkami tylko i sobie polutować porządnie -- mniej problemów mniej kłopotów i można pisać program, , a nie szukać dlaczego znowu nie działa ...


http://electropark.pl/plytki-uniwersaln ... 13001.html nparawdę taniej i mniej stresowo by cie to wyszło

nawet zakup takiego czegoś :

http://allegro.pl/mini-testowa-atmega-3 ... 85176.html w moim odczuciu jak nie czujesz się na siłach by sobie polutować jest 10967,5 raza lepsze niż używanie stykówki:)

a teraz możesz sie obrazić :P
jeśli uważasz że taki miałem zamiar .... choc zapewne z czasem dostrzeżesz że tylko staram się uchronić cie od choroby psychicznej ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2013, o 20:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 cze 2013
Posty: 6
Pomógł: 0

ps19 napisał(a):
1.Sprawdź czy nie pomyliłeś MOSI z MISO.
2.Masz wgrany bootloader arduino ?
3.Procek ma w ogóle zasilanie ?
4.Dodaj na VCC jakieś kondensatorki ceramiczne 100 nf - przy tak długich kablach procek może wariować od zakłóceń.
5.Masz włączone Slow SCK - jak nie to włącz
6.Masy muszą być połączone :!:
7. Skąd programator ?


1. Nie pomyliłem
2. Nie bo niby jak
3. Ma bo mierzę miernikiem i jest prawie 5 V
4. Jutro to uczynię
5. Tak
6. Wg tego http://1.bp.blogspot.com/-RIw6-jo6I88/T ... _KANDA.jpg są tylko 2 masy w tym złącze przy programatorze i u mnie są połączone.
7. http://allegro.pl/programator-usbasp-av ... 74390.html


SunRiver napisał(a):
miernik w łapy i sprawdź czy napewno na wszystkich wymaganych nogach procesor ma +5V (piny VCC) i GND na wszystkich nogach GND ... tak tak ... trzeba wszędzie podłączyć
Napięcie na VCC jest, jak sprawdzić czy masa jest masą ?

SunRiver napisał(a):
a teraz możesz sie obrazić :P
jeśli uważasz że taki miałem zamiar .... choc zapewne z czasem dostrzeżesz że tylko staram się uchronić cie od choroby psychicznej ...
Już po tylko próbach nic mnie bardzo nie rusza, staram się łapać każdej deski ratunku :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2013, o 21:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

mase możesz przedzwonić (piszczykiem w mierniku)

i sprawdź czy napewno to co chcesz jest na procku , może byc jeszcze jedno

jest to fabrycznie nowy procek ??
czy juz mieszałeś w fuse bits ??

jak nowy to zworka na slow

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2013, o 06:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 cze 2013
Posty: 6
Pomógł: 0

Cytuj:
jest to fabrycznie nowy procek ??
czy juz mieszałeś w fuse bits ??

jak nowy to zworka na slow

Mam 2 nowe procki , fuse nie zmieniane bo przecież nie został nawet wykryty przez program :) Zworkę przestawiałem i nic;/ Co do procka to polecacie może jakieś inne ? Atiny są w miare dobre ?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2013, o 06:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pawel0414 napisał(a):
Co do procka to polecacie może jakieś inne ? Atiny są w miare dobre ?


Każdy jest dobry tylko że ATmega i ATtiny są do nieco innych zastosowań bo te drugie (ATttiny) mają o wiele mniej różnych zasobów w porównaniu do ATmeg. Jeśli zamiast rozwiązywać problem będziesz go omijał to i z ATttiny będziesz miał takie same problemy jak z ATmega :(

tu procek jest dobry - a błąd który opisujesz rc=-1 oznacza TYLKO jedno - coś źle robisz ? co ?

obejrzyj jeszcze raz dokładnie

http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/av ... aczac.html

próbowałeś z innym programatorem ? totalna konsternacja - to jak ci nie będzie nadal działać i z ATtiny również to za każdym razem stwierdzisz że procek uszkodzony ? a o tym że coś nie tak możesz mieć z programatorem albo z połączeniami to już nawet nie śmiesz pomyśleć ?

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

poza tym czytasz co ci wyżej kolega napisał ?

SunRiver napisał(a):
mase możesz przedzwonić (piszczykiem w mierniku)
pawel0414 napisał(a):
mase możesz przedzwonić (piszczykiem w mierniku)


bo nawet nie odpowiedziałeś ... a w ten sposób to powinieneś przedzwonić połączenia od pinów wtyczki na programatorze do pinów na procku - bo nawet któryś z kabelków może być sieknięty

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2013, o 14:53 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 cze 2013
Posty: 6
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
SunRiver napisał(a):
mase możesz przedzwonić (piszczykiem w mierniku)

Masę sprawdziłem i jest okej.
mirekk36 napisał(a):
próbowałeś z innym programatorem ? totalna konsternacja - to jak ci nie będzie nadal działać i z ATtiny również to za każdym razem stwierdzisz że procek uszkodzony ? a o tym że coś nie tak możesz mieć z programatorem albo z połączeniami to już nawet nie śmiesz pomyśleć ?

Z innym nie próbowałem bo ten dopiero co kupiłem i nie mam kasy na inny a chcę się upewnić , że to nie wina procka czy połączeń. Czy mogę jakoś sprawdzić programator lub procesor aby wykluczyć ich awarię ? Być może na początku gdy nie widziałem Pana schematu a sugerowałem się innym mogłem źle podłączyć kanadę i spalić procka podając napięcie na złą nóżkę ;/



Ostatnio edytowano 18 cze 2013, o 15:01 przez pawel0414, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2013, o 15:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pawel0414 napisał(a):
sugerowałem się innym mogłem źle podłączyć kanadę i spalić procka podając napięcie na złą nóżkę ;/


Kandę jak już a nie Kanadę ;) ale ok to pewnie literówka tyle że fajnie wyszło ...

no dobra załóżmy nawet że spaliłeś - ale co dwa naraz ? tak hurtowo poleciałeś ? ;)

masz jakiś stary port LPT w kompie ? jeśli tak to zrób sobie prosty programator na 4 rezystorach do testu - zobacz na pierwszy LINK w zakładce UTILS w programie MkAvrCalculator ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2013, o 15:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 cze 2013
Posty: 6
Pomógł: 0

EDIT :D Procesor jest widzialny ! Tak dla zaspokojenia siebie wsadziłem dodatkowo kwarc zewnętrzny 16MHz i ruszył bez problemu , dzięki za pomoc :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 sty 2017, o 10:44 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam, podłączę się pod temat bo mam podobny problem. Dokładnie sprawdzone połączenia ale na liście błędów jest dość gęsto.

avrdude.exe: set SCK frequency to 2000 Hz
avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
avrdude.exe: Device signature = 0x000000
avrdude.exe: Yikes! Invalid device signature.
avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07

avrdude.exe done. Thank you.

Compiled special for http://forum.atnel.pl (v5.11.1)


Najciekawszym błędem jest:

avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.

Nie wiem jak jemu zaradzić :/

Proszę o jakieś sugestie.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 sty 2017, o 10:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pawel0414 napisał(a):
avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.

to oznacza, że masz chiński programator - dodam, że stary programator i ze skopanym wsadem

Kami.B napisał(a):
Nie wiem jak jemu zaradzić :/

Proszę się zwrócić o pomoc albo do producenta, może na chińskie forum albo do swojego sprzedawcy. Bo tu jest forum atnel i wsparcie dla naszych programatorów

http://atnel.pl/programator-atb-usbasp.html

z którymi gwarantuję ci, że nie zaznałbyś takich problemów

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO