Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:26


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 gru 2016, o 23:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 gru 2012
Posty: 56
Lokalizacja: Praszka
Pomógł: 1

Zachodzę w głowę co jest nie tak i przychodzi mi do głowy, że chyba mam jakieś zepsute microswitche w zestawie ATB.

Opis problemu:
Identyczny program (zamieszczony, poniżej) wgrany na dwa zestawy ATB, jeden starszy 1.04 (niebieski) i drugi nowszy 1.04a.
Podłączam sobie kabelkiem (zielony) do któregoś (testując, po kolei do każdego, raz do K1 potem do K2, do K3, do K3 i w końcu do K5) i wciskam przycisk próbując zmienić stan diody podpiętej żółtym przewodem do pinu PC7.
I o ile program działa w przypadku starszej niebieskiej płytki we współpracy z każdym przyciskiem, to w przypadku fioletowej płytki poprawnie działa tylko z K1 i K3... w przypadku pozostałych dioda po wciśnięciu przybiera stan losowy.. czasem zamruga ;)
Czy to kiepskie mikroswitche? czy może COŚ innego?

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Podłączenie ATB:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2016, o 23:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

A wyłączyłeś Interfejs JTAG?

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Zakładka: Fusy uproszczone w mkAVR Calculator.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2016, o 23:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 gru 2012
Posty: 56
Lokalizacja: Praszka
Pomógł: 1

Tak jest. W obu (zestawach) ATmegach interfejs JTAG wyłączony.

Obrazek

Taktowanie z zewnętrznego źródła: rezonatorem kwarcowym 11,0592 MHz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2016, o 00:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Odłącz wszystki przewody od uC.
Podłącz jedną z diod LED bezpośrednio do przysiku. Dioda powinna się świecić, gdy go wciśniesz. Tym prostym sposobem sprawdzisz wszystkie przyciski po kolei.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2016, o 00:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 kwi 2014
Posty: 51
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 3

ursmar napisał(a):
Zachodzę w głowę co jest nie tak i przychodzi mi do głowy, że chyba mam jakieś zepsute microswitche w zestawie ATB.

Opis problemu:
Identyczny program (zamieszczony, poniżej) wgrany na dwa zestawy ATB, jeden starszy 1.04 (niebieski) i drugi nowszy 1.04a.
Podłączam sobie kabelkiem (zielony) do któregoś (testując, po kolei do każdego, raz do K1 potem do K2, do K3, do K3 i w końcu do K5) i wciskam przycisk próbując zmienić stan diody podpiętej żółtym przewodem do pinu PC7.
I o ile program działa w przypadku starszej niebieskiej płytki we współpracy z każdym przyciskiem, to w przypadku fioletowej płytki poprawnie działa tylko z K1 i K3... w przypadku pozostałych dioda po wciśnięciu przybiera stan losowy.. czasem zamruga ;)
Czy to kiepskie mikroswitche? czy może COŚ innego?

Miałem dokładnie tak samo. Dwa zestawy stary i nowy 1.05.
Ten sam kod z bloga Mirka działa poprawnie na starym zestawie, a niepoprawnie na nowym 1.05.
http://mirekk36.blogspot.com/2012/10/ob ... w-cd2.html

Wg mnie przyciski są uszkodzone albo kiepskie, co może oczywiście zdarzyć się w partiach elementów, być może niektóre nowsze zestawy nie miały szczęścia.
Na Twoim zdjęciu przyciski na 1.04b wyglądają podobnie do moich na 1.05, ten sam kolor, taki czerwono - różowo - trochę_przeźroczysty.
Widzę, że debouncing masz na poziomie 5000, to powinno wystarczyć do poprawnego działania.

Sprawdź może u siebie bezpośrednie te kody z bloga Mirka, które powinny działać na dobrych switchach i na tych trochę gorszych.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2016, o 00:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Mam ten sam problem w zestawie fioletowym, świrują przyciski



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2016, o 01:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 gru 2012
Posty: 56
Lokalizacja: Praszka
Pomógł: 1

Cytuj:
Miałem dokładnie tak samo. Dwa zestawy stary i nowy 1.05.
Ten sam kod z bloga Mirka działa poprawnie na starym zestawie, a niepoprawnie na nowym 1.05.
http://mirekk36.blogspot.com/2012/10/ob ... w-cd2.html


No tak jest właśnie u mnie.
1.04 (niebieski) - OK :)
1.04a (fioletowy) - NIE ok :(

Program mam właśnie z bloga, tylko nazwy w makrach pozmieniałem i testuje sobie go dla dwóch przypadków ze zmienną typu uint_8t i uint16_t, wiadomo w pierwszym przypadku odpowiednio nadając w pierwszej instrukcji IF wartość dla key_lock = 1 dla zmiennej 8-bitowej i key_lock =50000 dla zmiennej 16-bitowej.
Mam wrażenie że w przypadku zmiennej 16-bitowej działa to na tym zestawie 1.04a (fioletowym) nawet gorzej niż ze zmienną 8-bitową.


Po sprawdzeniu kodów z bloga, dokładnie takich:

uint_8t key_lock
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


uint_16t key_lock
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

niestety dioda podłączona do PC7 przybiera stan losowy :(

Cytuj:
Wg mnie przyciski są uszkodzone albo kiepskie, co może oczywiście zdarzyć się w partiach elementów, być może niektóre nowsze zestawy nie miały szczęścia.

Sprawdź może u siebie bezpośrednie te kody z bloga Mirka, które powinny działać na dobrych switchach i na tych trochę gorszych.

Jak poradziłeś sobie z rozwiązaniem tego problemu?
Czeka mnie wymiana? bo tak niestety nie da się nic testować ze świrującymi przyciskami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2016, o 06:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 100
Lokalizacja: Malbork
Pomógł: 12

Zrób tak jak pisał kolega.
anshar napisał(a):
Odłącz wszystki przewody od uC.
Podłącz jedną z diod LED bezpośrednio do przysiku. Dioda powinna się świecić, gdy go wciśniesz. Tym prostym sposobem sprawdzisz wszystkie przyciski po kolei.

Będziesz miał pewność czy problem tkwi w sprzęcie czy kodzie. Ewentualnie podłącz się do innych przycisków. Przełącz PC7 na na inny port i inny przycisk.
Sposób obsługi klawiszy jaki używasz nie zapewnia zbyt dobrej eliminacji drgań styków. Użyj mirkowej biblioteki SuperDebounce.
W twoim przypadku ciężko określić jaki masz czas oczekiwania na ustalenie się stanu na porcie po wciśnięciu przycisku. Wszystko zależy od taktowania uC. Użycie timera będzie bardziej precyzyjnie to ustalać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2016, o 16:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Miałem identyczny problem na zestawie 1.04b - jest to wina samych switchy. Problem ustąpił po zaaplikowaniu preparatu KONTAKT60 (UWAGA - preparat WD40 się do tego NIE NADAJE). Tylko z uwagi na to że preparat jest w zbiorniku ciśnieniowym i aplikator ma w postaci cienkiej rurki to niestety taka aplikacja "zarzyga" wszystko dookoła na PCB. Ja osobiście z uwagi na specyfikę pracy jaką wykonuję (serwis) często posiadam zbiorniki w których preparat jeszcze jest a ciśnienia brak. Taki zbiornik zawsze przebijam (NIE RADZĘ TEGO ROBIĆ ZE ZBIORNIKIEM NOWYM POD CIŚNIENIEM!!!) i preparat zlewam do buteleczki, a później aplikacja za pomocą strzykawki i cienkiej igły - precyzyjnie i bez nadmiaru. Tak więc swoje przyciski "wyleczyłem" aplikując co jakiś czas preparat w niewielkiej ilości - teraz działają bez zarzutu już od dłuższego czasu ;o)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2017, o 07:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 gru 2012
Posty: 56
Lokalizacja: Praszka
Pomógł: 1

xentis napisał(a):
Problem ustąpił po zaaplikowaniu preparatu KONTAKT60
...
Tak więc swoje przyciski "wyleczyłem" aplikując co jakiś czas preparat w niewielkiej ilości - teraz działają bez zarzutu już od dłuższego czasu ;o)

Dzięki za odpowiedzi :)
Chyba zrobię podobnie jak kolega xentis jak tylko zdobędę trochę tego preparatu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO