Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 14:14


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 lis 2016, o 17:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2016
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam,

Czytam książkę i czytam. Składam układ zasilacza i potencjometru na płytce stykowej. Podłączam wszystko do dwóch wyprowadzeń na płytce ATV v1.04 czyli do VOLT i AGND. Wszystko działa poprawnie. Ale czytam książkę dalej i w rozdziale "Różnicowy pomiar napięcia" trafiam na informację, że ten pomiar, który zrobiłem na płytce stykowej + ATB v1.04 był wykonany za pomocą jednej końcówki. I tu nastąpiła konsternacja czy chodzi o doprowadzenie do uC porostu jednego przewodu (czyli tego co trafia bezpośrednio do ADC) czy istnieje jakaś inna forma pomiaru napięcia woltomierzem za pomocą jednej sondy :lol: ? Na rysunku poniżej przedstawiam ogólny schemat połączenia. Masę analogową czyli z płytki stykowej wykropkowałem, chociaż sprawdziłem, że jest ona wspólna z masą cyfrową na płytce ATB v1.04. I drugie pytanie. Czy są jakieś konsekwencje z łączenia mas z różnych źródeł napięcia ?


Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 18:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Łooooj panie panie - jak najszybciej sobie obejrzy to i ZAPAMIĘTAJ - MASY ZAWSZE SIĘ ŁĄCZY ;)

http://mirekk36.blogspot.com/2014/04/ac ... y-nie.html

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

a odnośnie zestawu ATB 1.04 i w ogóle produktów Atnela to proszę - zaglądajcie że Panowie do instrukcji na stronie Atnela ....

Bo jak kiedyś nie robiłem instrukcji to było narzekanie że nie ma instrukcji, jak są instrukcje to teraz zagląda do nich co setna osoba

http://atnel.pl/atb-pomiar-napiecia-adc.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 18:28 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2016
Posty: 3
Pomógł: 0

Link idealny do drugiego pytania :) dziękuję.

Instrukcje oczywiście przeglądałem, bez tego nie uruchomił bym poprawnie układu do pomiaru.

Czyli te określenie Single Ended mówi wyłącznie o wykorzystaniu jednego pinu uC ? Bo fizycznie łączymy się dwoma przewodami z innym układem (badanym) VOLT i GND.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 18:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2016
Posty: 192
Pomógł: 2

Mirku, a jak wejść w takie ciekawe smaczki z poziomu sklepu? Nie ma tej pozycji w menu. To już kolejny taki ciekawy materiał, do którego zapodajesz linka a ze strony sklepu nie widzę bezpośredniego dojścia. Chyba, że ze starości mi już na oczy padło...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2016, o 19:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2016
Posty: 3
Pomógł: 0

Sadząc po ścieżce html to w archiwum na dole bloga. Ale przydało by się w spisie treści :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 09:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2016
Posty: 34
Pomógł: 0

S13 napisał(a):
Czyli te określenie Single Ended mówi wyłącznie o wykorzystaniu jednego pinu uC ? Bo fizycznie łączymy się dwoma przewodami z innym układem (badanym) VOLT i GND.


Single Ended oznacza pomiar napiecia wzgledem masy. Czyli tak jak to ujeles w powyzszej wypowiedzi.
Innym rodzajem pomiaru jest pomiar roznicowy (differential), ktory polega na pomiarze roznicy napiec pomiedzy dwoma pinami, z czego zaden z nich nie jest masą.

O ile dobrze pamietam, w ksiazce BlueBook oba tryby (single ended i differential) sa bardzo dobrze opisane. Zalecam zatem przeczytac najpierw caly rozdzial ADC i wszystko stanie sie jasne :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO