Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 07:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 paź 2016, o 22:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 paź 2016
Posty: 5
Pomógł: 0

Witam,
Mam problem z działaniem modułu BTM-222 w trybie slave.
Warunki początkowe:
Moduł ma wyłączone echo, i potwierdzenia odpowiednimi komendami "ate0\r\n" i "atq1\r\n".
Moduł został sparowany z PC.
Jest znany nr portu SPP na którym moduł się zgłasza w WIN7.

Opis działania:
Po załączeniu zasilania modułu BTM-222 dioda niebieska pulsuje - OK
Po uruchomieniu putty.exe zostaje ustawiony właściwy port i parametry transmisji - OK
Po otwarciu terminala dioda zaczyna świecić ciągle - OK
Można wysyłać i odbierać dane - OK
Po zamknięciu terminala kombinacją klawiszy ALT+F4 dioda niebieska nadal świeci - ?
Kolejne otwarcie terminala powoduje błąd braku właściwego portu.

Rozłączenie zasilania i ponowne załączenie zasilania modułu przywraca pulsowanie niebieskiej diody i możliwość ponowienia transmisji

Takie zachowanie dyskwalifikuje moduł do poważnych zastosowań gdyż konieczne jest rozłączenie zasilania po transmisji danych.

Czy istnieje jakiś sposób automatycznego rozłączania połączenia?

MiS



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2016, o 22:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MiS napisał(a):
Takie zachowanie dyskwalifikuje moduł do poważnych zastosowań gdyż konieczne jest rozłączenie zasilania po transmisji danych.

Sorki, kolega się nie obrazi ale w ten sposób podchodząc do rozwiązywania problemów, choć w zasadzie to co kolega opisał to żadne tam rozwiązywanie problemu tylko jego obchodzenie szerokim łukiem a nawet gorzej - bo nie obchodzenie tylko w ogóle wysnuwanie wniosków z kosmosu ;) poważnie ....

Jeśli dla ciebie to że zamykasz terminal a moduł się nie rozłącza to wina modułu ;) .... to ja jestem krasnoludek ;)

Używasz:

1. albo KOCIEGO terminala, który nie potrafi się prawidłowo rozłączyć z wirtualnym portem com
2. albo spapranych driverów do dongla (przejściówki) USB/Bluetooth
3. albo spapranej przejściówki USB/Bluetooth


ALBO - w ogóle coś masz źle poinstalowane w kompie bo to o czym piszesz to TYLKO I WYŁĄCZNIE wina po stronie kompa ....

oczywiście jest jakaś tam tysięczna promila że mogę się mylić (tak nieskromnie powiem) ale też tak się składa że na modułach BTM-222 zęby zjadłem więc wiem co mówię ....

mogę się mylić bo owszem można założyć, że raz na 1000 modułów albo i raz na 10000 modułów mógłby się zdarzyć jakiś jeden w tak dziwny sposób uszkodzony ... ok - ale żeby zaraz pisać, że wszystkie moduły tak mają ? ;) sorki ale to kompletny nonsens

mógłbyś tak napisać gdybyś:

1. przetestował co najmniej KILKA - chociażby 2-3 takie moduły i z różnej dostawy i wszystkie by się tak zachowywały
2. gdybyś w ogóle przeprowadził coś TAK MEGA PROSTEGO jak test na innym kompie i inym windowsie - szczególnie na jakimś nowszym chociażby Win8.x a najlepiej Win10 gdzie nie trzeba instalować specyficznych driverów producenta do Bluetootha i wszystko śmiga na driverach microsofta wbudowanych w windows

Ba! nawet na maszynie wirtualnej można to sprawdzić ;) ale najlepiej na innym kompie i porównać

Na zakończenie powiem, że zmorą wielu programistów początkujących, którzy piszą swój soft do komunikacji przez RS232 bywa właśnie taki koci efekt ;) że np nagła przerwa w komunikacji (np wyłączenie zasilania BTM'a albo np rozłączenie kabla z układem FT232 czy inną przejściówką tego typu ale kablową) powoduje to, że im się np aplikacja wiesza albo nie może się już połączyć o trzeba ją wyłączać a czasem nawet kompa restartować ;)

ale jak mówię to jest zmora - bo da radę to robić normalnie ....

MiS napisał(a):
Czy istnieje jakiś sposób automatycznego rozłączania połączenia?

OCZYWIŚCIE - jeśli aplikacja jest poprawnie napisana (zaznaczam poprawnie) to jej zamknięcie ZAWSZE MUSI spowodować prawidłowe zamknięcie portu COM. Jeśli aplikacja tego nie zrobi - to wirtualny COM będzie przez jakiś czas wisiał zajęty i Quniec panie kochany.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2016, o 23:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 paź 2016
Posty: 5
Pomógł: 0

Napisałem tak gdyż:
ad 1. Używam polecanego tutaj terminala putty.exe
ad 2. Testowałem na laptopach wbudowanym BT: pod win10, pod XP, oraz PC z dongle Asusa USB-BT400/WW z win7

W sumie na siedmiu komputerach były przeprowadzone testy.


MiS



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2016, o 23:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ok tylko że dopiero teraz napisałeś że testowałeś na różnych kompach ... ok

czyli jak rozumiem na KAŻDYM kompie taki sam objaw ... no dobra - a masz jakiś inny egzemplarz modułu aby sprawdzić czy to nie wina egzemplarza ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 09:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2015
Posty: 334
Pomógł: 32

Nie wiem, jak działa zamykanie programu przez Alt+F4, ale jeżeli "ubija" program, to port się poprawnie nie zamknie. Próbowałeś zamknąć putty przez krzyżyk?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 10:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 paź 2016
Posty: 5
Pomógł: 0

Nie. Sprawdze.
Szukałem informacji jak zamykać putty, nic konkretnego nie znalazłem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 10:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 lip 2016
Posty: 154
Pomógł: 4

MiS napisał(a):
Nie. Sprawdze.
Szukałem informacji jak zamykać putty, nic konkretnego nie znalazłem.


Masz przycisk CANCEL.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 11:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Putty przy próbie zamknięcia kombinacją klawiszy ALT-F4 powinien zapytać "Are you sure you want to close this session?" ... i wtedy powinien zakończyć je prawidłowo.

Chyba że kolega autor używa może jakieś mega starej wersji putty która tego nie robi? Albo jakiejś innej dziwnej wersji ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 11:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2015
Posty: 334
Pomógł: 32

Na win 7 i 10 nawet zakończenie procesu z menadżera zadań nie daje żadnych efektów opisanych przez autora tematu. Putty mam najnowsze. Dla Alt+F4 komunikat jak u Mirka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2016, o 08:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 paź 2016
Posty: 5
Pomógł: 0

Komunikat po zamykaniu putty ALT+F4 jak u Mirka.
W takim razie skąd ściągnąć pewne sterowniki?
U mnie szuka na stronie Windows i trwa to strasznie długo, a efekt jest taki jak opisałem na wstępie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2016, o 09:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

pisałem już zmień kompa, windowsa i dongla usb/bt

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2016, o 05:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Wyłącz bluetooth w windzie, wtedy będzie wiadomo po której stronie leży problem.

Mirku, przecież pisał że próbował na różnym sprzęcie ;)

Wysłane z mojego GT-I8200N przy użyciu Tapatalka

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2016, o 07:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Harry napisał(a):
Mirku, przecież pisał że próbował na różnym sprzęcie

Pytanie o sterowniki sugeruje mi że jednak nie za bardzo

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2016, o 08:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Witam MiS. Od kilkunastu lat programuje różne urządzenia przez RS232 i jeszcze się nie spotkałem, żeby zamknięcie putty czy innego programu do obsługi portu RS232 nie zwalniało tego portu (No chyba że komp się zwiesi, ale to inna bajka). Czy to jest moduł BT czy inne dowolne urządzenie podpięte pod RS232 nie ma tutaj znaczenia. Port to port a zamknięcie programu zwalnia ten port.
Jeśli uważasz mimo wszystko że to BTM222 jest problemem to podłącz dowolne inne urządzenie, które ma RS'a i przetestuj. Wg mnie na 100% będziesz miał ten sam problem co z BTM222 czyli problem z komputerem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2016, o 08:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Ja też podejrzewam że to coś z driverami.
Sugestia żeby wyłączył bluetooth w kompie, ma na celu sprawdzenie czy moduł zgubi linka - może rzeczywiście jest walnięty.
Czy ewentualna zwiecha procka, może mieć wpływ na działanie modułu? - tak sobie tylko gdybam ;)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2016, o 09:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Harry napisał(a):
Czy ewentualna zwiecha procka, może mieć wpływ na działanie modułu?

Absolutnie nie - dlatego że stos BT działa w module zupełnie niezależnie, a nogi Tx i Rx procka nie mają wpływu na to czy stos BT działa czy nie działa

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 paź 2016, o 09:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Czyli dobrze myślałem.
Nic nie wymyślimy dopóki nie zrobi testu z wyłączeniem.
Jakiś czas temu serwisowałem sieć lan w której był podobny problem - switch wykazywał linka mimo rozłączonego kabla, jeżeli komp był wpięty przy jego resecie to hulał bez jakichkolwiek oznak że coś jest nie tak, a jak nie było po drugiej stronie nic, to zaczynała się dyskoteka z tablicą macport switcha

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2016, o 09:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Teraz nie pamiętam dokładnie, ale tez miałem numer ze świecącym linkiem ETH i brakiem komunikacji w komputerze. Link świeci tylko od jednej pary a nie od obu-przynajmniej wtedy tak było.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2016, o 11:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

Nadal świeci tylko dla jednej.
Z ciekawostek, to mam gdzieś kartę której coś się popieprzyło i zaczęła działać w trybie MDI-X, karta oczywiście niema żadnych zworek. W dzisiejszych czasach kiedy praktycznie wszystkie urządzenia mają AUTO-MDI/X niemiało by to większego znaczenia... ;)

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO