Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 16:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Problem
PostNapisane: 9 lis 2011, o 20:21 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Witam
Jestem posiadaczem zestawu ATB
Mam Windowsa 7 więc korzystałem z rad (filmik) jak ustawić sterownik pod programator.
Windows wykrywa mi zestaw uruchomieniowy (ATNEL USB <-> Serial Cable) ale już ATB manager nie.
Podobnie jest w mkAVRCalculator ale tutaj wyskakuje konkretna nazwa błędu (avrdude.exe: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc)

Już nie wiem co mam zrobić :( :( :( Konfigurowałem AVRDUDE w różny sposób i nic.
Nie wiem czy czegoś nie pomyliłem :( Dopiero zaczynam przygodę z AVR-kami więc proszę o wyrozumiałość.

Dziękuję
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Problem
PostNapisane: 9 lis 2011, o 20:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RadioactiVe napisał(a):
Nie wiem czy czegoś nie pomyliłem :( Dopiero zaczynam przygodę z AVR-kami więc proszę o wyrozumiałość.


No "odrobinkę" coś się koledze pomyliło właśnie, ale spokojnie po to jest to forum i nasza załoga aby pomagać w takich sytuacjach.

Dlatego proszę przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że jeśli korzysta kolega z programatora wbudowanego w zestaw ATB to do czynienia nie mamy z programatorem USBASP tylko ATB-FT232R.

Proszę jednak zajrzeć na stronę naszego sklepu internetowego http://www.sklep.atnel.pl

i tam na górze w głównym poziomym MENU, jest pozycja "Programator w ATB", jak na obrazku poniżej:

Obrazek

proszę się zapoznać z tymi informacjami a szczególnie w jaki sposób należy ustawić program MkAvrCalculator w zakładce "Programator AVR" i jaki rodzaj programatora jest wybrany na zdjęciu na tej stronie. Proszę również wykonać połączenia widoczne na tej stronie.

Natomiast to bardzo dziwne, że program ATB Manager nie wykrył zestawu - może coś nie tak poszła instalacja sterowników w Windows ale UWAGA! nie do USBASP - tylko do FT232R. Chociaż Win7 - sam powinien i ładnie podciąga sterowniki do niego. W razie czego proszę też mnie łapać późnym wieczorem na Skype: mirekk36

Gdyby nadal się nie powiodło - proszę śmiało pytać dalej - albo dać znać jeśli się udało.


PS ... nawet na forum naszym jest to opisane ;) .... proszę tu zajrzeć:

topic18.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Problem
PostNapisane: 9 lis 2011, o 21:49 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Filmik już widziałem ale nie zaszkodzi zobaczyć go jeszcze raz :D

Na załączonym materiale widać że ATB manager wykrywa zestaw uruchomieniowy bez przewodów połączeniowych (przejściówka).
U mnie z przejściówką i bez niestety nie, zaś mkAVRCalculator po próbie sprawdzenia połączenia AVR wyskakuje "Sygnatura AVR Błąd AVRDUDE!" i komunikat "avrdude.exe: ft0 open failed "

A i jeszcze zauważyłem że u mnie po podłączeniu miga czerwona dioda TXD a na filmiku nie (chyba że jest zasłonięta).
Czy winna tego mogą być przestawiona zworka ?

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Problem
PostNapisane: 9 lis 2011, o 22:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No tak - to skoro nie wykrywa go ATB Manager i teraz jest taki komunikat "ft0 open failed" to wygląda na to, że układ FT232 nie jest widoczny w systemie Windows.

Czy jest u ciebie widoczny ten układ w Managerze urządzeń ? jak na obrazku poniżej ? (chyba nie) - jeśli nie to znaczy, że nie zainstalowały ci się sterowniki do FT232. Możesz pokazać zrzut ekranu ze swojego menadżera urządzeń ? może masz tam jakieś nierozpoznane urządzenie ?

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Problem
PostNapisane: 9 lis 2011, o 23:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to mamy byka za rogi ;) Kolega użył nie tego filmiku co trzeba w stosunku do tego programatora.....

Bo podciągnąłeś na siłę FT232 jako LibUSB Device - czyli tak jakby chcąc z niego na siłę zrobić USBASP - błąd :(

Musisz to odinstalować i to jak najszybciej ;)

Po ponownym podłączeniu zainstaluj najlepiej sterowniki do FT232 (FTDI) albo ze strony producenta albo z płytki DVD dołączonej do książki z folderu:

\Zestaw_uruchomieniowy_ATB_v101\01 PC - Windows - sterowniki i oprogramowanie\FTDI_DRV_CDM - driver USB do płytki testowej ATB

wtedy wszystko pięknie ci ruszy - i pamiętaj - to nie jest USBASP ok ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Problem
PostNapisane: 9 lis 2011, o 23:39 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2011
Posty: 11
Pomógł: 0

Faktycznie :D Mój błąd ;)
Teraz zainstalowałem poprawne sterowniki. mkAVRCalculator wykrywa już zestaw uruchomieniowy.

Dziękuję za zainteresowanie i szybką odpowiesz :D

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Problem
PostNapisane: 1 lip 2014, o 11:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

Miałem podobną sytuację i zabieg typu:

* odinstaluj
* odłącz wszystkie przewody USB
* Podłącz przewody USB
* Zainstaluj sterowniki z lokalizacji " Zestaw_uruchomieniowy_ATB_v101\01 PC - Windows - sterowniki i oprogramowanie\FTDI_DRV_CDM - driver USB do płytki testowej ATB "

szybko pomógł :twisted:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Problem
PostNapisane: 2 paź 2016, o 18:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 wrz 2016
Posty: 2
Pomógł: 0

Można też zainstalować programem inf-wizard.exe z pakietu \libusb-win32-bin-1.2.6.0\bin - pomaga! na ten błąd co w temacie,
w win10 trzeba przedtem wcisnąć Shift i uruchom ponownie aby wył. podpisywanie sterowników (opcje zaawansowane uruchamiania, 7).

https://sourceforge.net/projects/libusb ... s/1.2.6.0/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO