Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 12:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 wrz 2016, o 17:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 cze 2016
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1

Witam wszystkich, jak w tytule jestem w trakcie składania stacji lutowniczej i mam problem z wzmocnieniem napięcia termopary z kolby.
Na wstępie dodam, że pierwszy raz korzystam z wzmacniacza więc błąd najprawdopodobniej znajdziecie na tym etapie.
-Kolba lutownicza wygląda dokładnie tak: http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X24V+50W+5Pin+Male+Plug+Solder+Iron+Handle.TRS0&_nkw=24V+50W+5Pin+Male+Plug+Solder+Iron+Handle&_sacat=0
Wzmacniacz to jak w tytule OP07CN, założyłem, że kolba posiada termoparę typu K ale szczerze powiem, że nie znalazłem żadnej noty do kolby czy opisu żeby to potwierdzić.
-Układ do wzmacniacza wygląda tak: Obrazek
Oczywiście nie jest to układ mojego autorstwa, jak wspomniałem w temacie wzmacniaczy zaczynam i ten jest w zasadzie pierwszym, z którym mam styczność (i problem...).

No więc do rzeczy, podłączam wszystko jak na schemacie i na wyjściu dostaję ok 120mA (Grzałka nie podłączona czyli kolba ma temperaturę otoczenia jakieś 15*C). Początkowo myślałem, że może wzmocnienie będzie nieco inne ponieważ rezystory nie były perfekcyjnie 1M i 10K jednak zmieniłem napięcie zasilania na 5V i wtedy ku mojemu zdziwieniu na wyjściu pokazało się nieco ponad 46mA... Jeżeli jest to termopara typu K, to przy 450*C jej napięcie powinno wynosić 18mV, analogicznie przy temp. ok 15*C powinno wynosić 0,6mV = 600uV a po 100-krotnym wzmocnieniu 80mV co woltomierz powinien w miarę zmierzyć.
Jako że nie wzmacniam żadnego napięcia ujemnego to darowałem sobie zasilanie wzmacniacza napięciem symetrycznym, jednak przy pojedynczych zasilaniach widziałem parę razy pewne "czary" gdzieś na forach, gdy szukałem informacji o wzmacniaczach. Mowa tutaj o dwóch rezystorach tej samej wielkości do podziału napięcia na równe połówki... niestety nie mam pojęcia jak to działa i jak to zastosować ale może mój problem wynika właśnie z braku tych rezystorów ?
Szczerze powiem nie mam już pomysłów a co gorsze moja wiedza na ten temat jest na etapie raczkowania, czy ktoś był by w stanie mi pomóc ?
Zdjęcia kolby i pomiarów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przewody w kolbie:
Niebieski / żółty - Termopara
Zielony / czerwony - Grzałka
Czarny - Uziemienie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2016, o 18:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Zasilanie symetryczne wzmacniacza załatwi problem ....

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

o kol squeez mnie uprzedził

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2016, o 18:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sie 2013
Posty: 73
Pomógł: 7

Schemat jest poprawny, to jeżeli wszystko dobrze podłączyłeś to powinno działać, ale napięcie powinno być symetryczne tak jak kolega wyżej napisał. Zwróć też uwagę na prawidłową polaryzacje samej termopary, ona też ma + i -. Jak podłączysz odwrotnie to nie będzie działać. Niemniej zacznij od prawidłowego zasilania, na ujemne jak i dodatnie możesz dać po kondensatorze 100nF i 10uF.

Widzę że też się spóźniłem. Ehh ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2016, o 23:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

Tak jak kolega wyżej napisał do tego celu najlepiej MAX, albo jeżeli nie chcemy się uzależniać od jednego rodzaju termopary jakiś ADC z wbudowanym PGA przykładowo ADS1232/1234, kilka elementów zewnętrznych i mamy na pojedynczym zasilaniu pełny tor pomiarowy.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2016, o 07:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A nie lepiej ten zaoszczędzony czas (dzięki użyciu MAXa) przeznaczyć na rzecz rozwijania funkcjonalności firmware stacji?

Sent from my Mi-4c



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2016, o 08:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 cze 2016
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1

Widziałem tego MAXA ale tak jak piszę kolega squeez, cena tych modułów jest stosunkowo wysoka w porównaniu do takiego wzmacniacza :) Kolejny powód to wiedza... jak dla mnie takie DIY ma mi pomóc w podnoszeniu moich umiejętności i tak jak w moim przypadku - Nie do końca rozumiem zas. działania wzmacniaczy więc zależy mi na rozwiązaniu problemu a nie na jego unikaniu :)
Druga sprawa, zasilanie tego wzmacniacza, jak wyczytałem to :Wide Supply Voltage Range ±3 V to ±18 V.
Jeżeli symetryczne ma rozwiązać sprawę to czy posiada ktoś schemat jak z napięcia dodatniego zrobić symetryczne :)?
Ewentualnie można to zrobić jeszcze z napięcia AC (z uzwojenia wtórnego). Osobiście miałem jedną nieudaną próbę z napięciem ujemnym i niestety poległem... Dlatego moje nastawienie do tego jest wstępnie na nie :)

A tak z innej beczki, ciekawość nie daje mi spokoju, ktoś wie o co chodzi z tymi dwoma rezystorami przy pojedynczym napięciu :)?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2016, o 15:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Już kiedyś tu na forum podawałem prosty sposób, jeśli masz wolne wyjście PWM w procesorze to proszę bardzo:
topic13754.html#p146964 , częstotliwość ustawić na kilka KHz.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2016, o 09:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 cze 2016
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1

Powiem szczerze takiego ciekawego rozwiązania jeszcze nie widziałem :O Ale podoba mi się, proste i praktyczne ! Dzięki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2016, o 12:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Ale jak masz procka z wolnym pinem i trochę pamięci w zapasie to po co
dodatkowe elementy pakować?

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2016, o 16:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

anonimowy napisał(a):
jeśli masz wolne wyjście PWM.....

co więcej, jeżeli zasilasz układ z transformatora, to można wykorzystać go jako źródło przebiegu zmiennego



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2016, o 23:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 cze 2016
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1

OK a więc kolejna (Jak dla mnie zaskakująca) nowość. Właśnie sprawdziłem układ przy zasilaniu symetrycznym -5 i +5, przepraszam, że dopiero teraz ale byłem poza domem przez parę dni więc wszystko zostało i czekało na próbę.

Na chwilę obecną NIC się nie zmieniło, wykorzystałem "mało elegancki" sposób na próbę, póki lutownica jest w kawałkach bo akurat miałem ładowarkę, tak że metoda najwygodniejsza jak dla mnie. Tak jak kolega opisywał +5V zasilania wpiąłem do masy a - jako GND wzmacniacza.
Jeden multimetr mierzył napięcie wyjścia a drugim sprawdziłem napięcia zasilania i faktycznie wszystko pięknie, od +5V do -5V.
Problem powstaje jednak tam, gdzie wcześniej :D Na wyjściu 48mA czyli błąd, +5V mam podpięte z zasilacza regulowanego więc korzystając z chwili zwiększyłem napięcie dodatnie na 12V tak że zakres wynosił od 12 do -5 a napięcie na wyjściu : 120mA czyli zachowanie wzmacniacza dokładnie takie samo jak przy zasilaniu pojedynczym kiedy regulowałem 5-12V...
Co w takiej sytuacji mogę zrobić ?
Rozumiem, że problem nie tkwi tutaj w sposobie zasilania skoro na pojedynczym i symetrycznym zachowuje się tak samo... ;/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2016, o 13:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 cze 2016
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1

Ok a więc meta po ciężkim starciu z wzmacniaczem :)) DZIAŁA, wszystko pięknie ładnie :))
Teraz zastanawia mnie termopara :) przy 20*C po wzmocnieniu x92 napięcie 7mV, przy ok 90*C 220mV, jak się tutaj odnaleźć ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO