Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 02:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 maja 2013, o 20:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Czy wykorzystując wewnętrzne źródło odniesienia mogą podpiąć do pinu AREF kondensator 100nF? czy to wejście jest tylko dla zewnętrznego źródła odniesienia?


a zaglądałeś do noty PDF ? masz tam dość wyraźnie napisane:

Cytuj:
Internal 1.1V Voltage Reference without external bypass capacitor,
disconnected from PA0 (AREF).


czyli gdy wybierasz wewn. źródło odniesienia 1,1V to nie podłączasz zewnętrznego kondka 100nF bo jest odłączone to wejście od PA0.

Przy okazji wewn. źróło 1,1V spokojnie ci wystarczy zastosuj tylko dobre zasilanie procka np jakąś przetworniczką i będzie idealnie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2013, o 10:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

squeez napisał(a):
No właśnie nie doczytałem tego w DS. Ale znalazłem taki fragment
Cytuj:
AREF: External Analog Reference for ADC. Pullup and output driver are disabled on PA0 when the pin is used as an external reference or Internal Voltage Reference with external capacitor at the AREF pin by setting (one) the bit REFS0 in the ADC Multiplexer Selection Register (ADMUX).


I tm się zasugerowałem.


No tak tylko tu jest napisane po prostu, że gdy używasz pinu jako AREF to wtedy (co zrozumiałe) zostaje odłączony pullup i driver wyjściowy - no bo jak mogłoby to działać inaczej.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2013, o 11:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

hehehe no tak - jakby za dużo o

Cytuj:
" or Internal"


;) ... no ale to co w tabelce przy rejestrze ADMUX doprecyzowuje wszystko

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2016, o 08:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 paź 2015
Posty: 8
Pomógł: 0

Witam, chciałem napisać podobny wątek, lecz znalazłem ten. Podobna sytuacja do mojej. Potrzebuje mierzyć coś w aucie za pomocą ATtiny24. W obecnej nocie katalogowej do tego mikrokontrolera jest tylko wzmianka taka, iże jeśli wybiorę napięcie odniesienia jako napięcie zasilania to AREF jest odłączony, wiec nie potrzeba podłączać żadnego kondensatora dodatkowego do tego wyjścia i mogę za pomocą PA0 dokonywać pomiaru. Odnośnie napięcia odniesienia wewnętrznego 1.1 nic nie jest napisane, więc sugeruję się tym że będzie podobnie. Czy poprawnie odczytałem sentencje z noty katalogowej?

Drugi problem to taki że ATtiny będzie mi mierzyło napięcie i jeśli ono znajdować się będzie w danym ustalonym zakresie to włączy mi odpowiednie wyprowadzenie PA1-PA7. Więc nie potrzebuje dokonywać dokładnych pomiarów, ze względu, iż zakres w którym musi się mieścić pomiar jest w miarę szeroki. Testy robiłem na ATmega8 i gdy auto nie pracowała to działało wszystko super, lecz gdy włączyłem auto to na wyświetlaczu 7-segmentowym zapalały się wszystkie diody i delikatnie mrugały z dużą częstotliwością co nie umożliwiało odczytanie wyniku za pomocą wyświetlacza. Dopisze jednak, że zastosowałem wszystkie metody jakie znałem aby poprawnie zasilacz mikrokontroler oraz prowadzenie ścieżek itp. Przewody do mikrokontrolera przebiegają obok pompy paliwa, może to jest powodem takich zakłóceń? Jak sobie z tym poradzić.

Pozdrawiam Mateusz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2016, o 08:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
mały90 napisał(a):
że zastosowałem wszystkie metody jakie znałem aby poprawnie zasilacz mikrokontroler

Tak żartobliwie: a jakie znasz? ;)

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2016, o 11:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 paź 2015
Posty: 8
Pomógł: 0

1. Z powodu ograniczeń wielkości projektu zastosowałem stabilizator 5V wraz z kondensatorem 100nF oraz 22uF na wejściu stabilizatora oraz wyjściu.
2. Ekranowane przewody połączeniowe.
3. Filtr LC na AREF Atmegi8, w ATtiny zbędny z tego co pisze nota katalogowa.
4. Masa analogowa łączy się z masą cyfrową w jednym punkcie w zasilaczu.
Te zasady są mi znane i te zastosowałem. Ewidentnie po odpaleniu auta i podłączeniu pod ADC sygnału mierzonego zaczynają dziać się te przypadłości z wyświetlaczem. Jak sobie z tym poradzić? I odnośnie ATtiny24 czy dobrze zinterpretowałem note katalogową odnoście wyboru źródła AREF?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sie 2016, o 15:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2013
Posty: 1154
Lokalizacja: Lublin / Kraków
Pomógł: 72

Witam

Udało się odpalić to ADC w tiny24 ?
Ja się bije z ADC w tiny44 i nie mogę tego ogarnąć.

http://forum.atnel.pl/topic15956.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2016, o 04:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2016
Posty: 24
Pomógł: 3

Witam,
spróbuj zasilić swój układ z innego źródła np. z baterii - wtedy będzie jasne czy zakłócenia przenoszą się przez zasilanie, czy np. przez przewody pomiarowe lub wyjścia.
Jeśli przez zasilanie, to na wejściu stabilizatora umieściłbym transil. lub tranzystor z diodą zenera w układzie tzw. "szybkiej diody zenera".
Dodatkowo można zastosować filtr RC lub tranzystor z kondensatorem w układzie powielacza pojemności.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO