Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 kwi 2024, o 20:22


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 cze 2016, o 13:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2014
Posty: 40
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pomógł: 1

Czołem,

Noszę się z zamiarem budowy urządzenia, które w sporym uproszczeniu można by nazwać „statycznym analizatorem widma na RS485” :)

Brzmi dziwnie ale już śpieszę z wyjaśnieniem. Cały system będzie składał się z z kilku modułów połączonych ze sobą magistralą RS485. I właśnie samego modułu dotyczy zagadnienie. Każdy z nich będzie wyposażony w mikrofon i Atmege88 taktowany zegarem 8Mhz zadaniem uC ma być analizowanie widma akustycznego z pewnego przedziału (ok 150-600Hz) ale nie koniecznie w czasie rzeczywistym. Zakładam utworzenie tablicy unsigned int z 450 elementami (przy rozdzielczość co 1Hz) i wypełnianie jej uśrednionymi pomiarami dla określonego czasu (0,5-5s). I tutaj właściwie moje problemy się kończą – jednostka centralna pobiera dane z tej tablicy na żądanie i wysyła w świat.

Mam w związku z powyższym do szanownych kolegów kilka pytań od strony hardwarowej (softwarem będę martwił się później). Jednocześni zaznaczam, że w/w parametry są założone czysto teoretycznie i oczywiście trzeba je będzie „przyciąć” do możliwości procesora i pozostałych podzespołów. Całość ma być jak najtańsza – nie chodzi o skąpstwo, a komiczność wykonania ok 30 takich modułów...

Hardware:

1. Wybrałem tani mikrofon elektretowy – z pasmem przenoszenia nie powinno być żadnych problemów, ale zastawiam się nad żywotnością czy taki mikrofon może bezkarnie pracować przez rok, dwa, pięć bez przerwy nie tracąc znacznie parametrów pracy?

2. Jaka będzie sensowna, szacowna rozdzielczość? (ze względu na możliwości mikrofonu i możliwości przetwornika ADC). *Mam na myśli podziałkę filtrów - jak w klasycznym analizatorze widma

3. Czy przetwornik ADC wbudowany w uC poradzi sobie z takim zadaniem? (czy dodatkowy – jaki?)

4. Do mikrofonu będę musiał zbudować mały przedwzmacniacz. Myślałem żeby po wzmacniaczu zastosować filtr dolno i górno przepustowy odcinając niepotrzebne częstotliwości - czy to ma sens? Dla ADC będzie jakaś różnica?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2016, o 14:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2015
Posty: 116
Pomógł: 16

Cześć, swojego czasu zainspirowany tym:
http://www.waitingforfriday.com/index.p ... m_Analyser
pasmo do 10 kHz, 31 punktów , ~10 odświeżeń/s,
popełniłem ten projekt tyle,że użyłem innego wyświetlacza.
U Ciebie powinno być prościej ;pasmo 150-600 Hz i nie koniecznie w czasie rzeczywistym.
Jak Ci wystarczy rozdzielczość 10-bit to wewnętrzny ADC powinien dać radę.
Filtr pasmowo-przepustowy ,wycinający interesujący Cię zakres częstotliwości , jak najbardziej wskazany.
Procesor PIC18F4550 ma sprzętowe mnożenie 8x8 , nie wiem jak w AVR ?
Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2016, o 15:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Czesc.
Nie musisz sie obawiac o trwalosc mikrofonow elektretowych. Mialem w serwisie kilka urzadzen z kapsulkami elektretowymi, i jedyne co je zabijalo to oddech palacza :) po prostu sklejaly sie w srodku. Nie wybieraj tylko tych "no name"..
Nie wiem jak chcesz rozwiazac selektywnosc 1Hz (Analogowo stworzenie takiego filtra jest niewykonalne). Skanowac cisnienie akustyczne i dokonywac pomiaru w rastrze 1Hz? Jezeli dobrze zrozumialem tak wlasnie chcesz napelnic tablice. Taki pomiar musial by potrwac bo dla napelnienia tablicy musisz dokonac 450 pomiarow...

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2016, o 22:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2014
Posty: 40
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pomógł: 1

Dzięki za zainteresowanie, zmieniłem nieco koncepcję selektywności. Zrobiłem 100 zdalnie programowalnych przedziałów z określoną długością pomiaru - powinno wystarczyć. Zabiorę się jutro za DAC i zacznę zabawę z FFT. Myślałem o zewnętrznym filtrze, ale postaram się bez (dodatkowe koszty). Postaram się zaimplementować kod z projektu od kolegi maverick_as dam znać czy coś z tego wyszło :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO