Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 13:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 cze 2016, o 15:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Ostatnio zostałem poproszony o wykonanie układu, który pomoże sprawdzić, czy drzwi wejściowe zamknięte są na klucz.

Postawiono mi kilka założeń:
- brak ingerencji w drzwi i ramę
- niewidoczne dla oka
- cena
- proteza w formie opcji do istniejącego systemu

Postanowiłem zrobić moduł "drzwiowy" i "implant" tłumaczący (odbiornik) do rs232/rs485.

Odbiornik będzie odbierał informacje od czujników i odpowiednio reagował na nie (wysyłał informacje / ustawiał odpowiednie stany na pinach).

Co do nadajników, to chcę użyć nrf24l01, attiny13a lub podobny i baterię cr2032. W nadajniku ma znajdować się switch/kontaktron informujący o położeniu zasuwy. Układ ma działać w uśpieniu, a switch ma wybudzać procesor zmianą stanu na pinie i po eliminacji drgań wysyłać info. Całość chcę wsadzić do otworu w ramie.

Tu nasuwa się pytanie - czy skoro rama jest metalowa, to czy nrf przebije się sygnałem czy powstanie klatka faradaya i nici z zasięgu... Czy macie może inny pomysł jak to można rozwiązać? Każda podpowiedź będzie ważna.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 cze 2016, o 15:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2016
Posty: 24
Pomógł: 3

Jeżeli będzie problem z zasięgiem, "bo sygnał się nie przebije", to można układ umieścić w puszce a na zewnątrz wyprowadzić tylko samą antenę, którą łatwo będzie ukryć czy zamaskować.
Co do baterii, to może być delikatnie za słaba - u mnie w pilocie do samochodu są dwie takie szeregowo.

Pomysł ciekawy - czekam z zainteresowaniem na ciąg dalszy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 cze 2016, o 15:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2015
Posty: 116
Pomógł: 16

Może do czegoś się przydam ?;
1. jeżeli chodzi o zasięg i kombinację metalowa rama/moduł RF; to tylko "ćwiczenie poligonowe" da wiarygodną odpowiedź ,
2. w przypadku dopuszczalności drobnego podkucia w okolicach ramy - będzie można schować moduł nadawczy w płaszczyźnie ściany (maskując go odpowiednio oczywiście),
3. producenci systemów alarmowych mają w swojej ofercie moduły adapterów umożliwiające podłączenie bezprzewodowo czujników w przypadku gdy z różnych powodów nie można ciągnąć przewodów. Może coś się nada ?
Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 cze 2016, o 19:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Musze zmontowac nrf z atmega i do testow wsaszic. W gre wchodzi tez esp ale wole wczesniejszy pomysl.

Modyfikacje drzwi nie wchodza w gre.

Po testach zdam relacje. Zmontuje prorotyp to tez i dyskusja sie ozywi. Konstrukcja bedzie prosta za to kod z uwagi na energooszczednosc bardziej zaawansowany. Dzieki za wsparcie i odpowiedzi

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2016, o 06:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Niemcy od dawna korzystają z takich zamków w systemach sygnalizacji włamania: https://onlineshop.telenot.com/telenotip/dbpelement.jsf?lang=de&navid=1&elementId=1308522. Jeśli ktoś nie zamknie zamka to nie uzbroi systemu. Ale jeśli nie wchodzi w grę ingerencja w ramę/drzwi... Teraz jeszcze jedna ważna sprawa jak myślisz ile cykli otwarcia zamknięcia wytrzyma Twój switch?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2016, o 19:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Switch będzie reagował na zaryglowanie drzwi - 3x otwórz i 3x zamknij na dobę. Rocznie do 1500 razy. Mam również plany na kontaktron i neodym, ale... tak wiem, łatwe do oszukania...

Jak narazie chcę zrobić prototyp...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO