Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 06:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 kwi 2016, o 15:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2016
Posty: 41
Pomógł: 0

Witam

Mam dwa pytanka

Ostatnio zakupiłem stabilizator napięcia LM7805. Po załączeniu układu na płytce PCB (uprzedzając pytania o zawarcia na płytce - sprawdzałem, nie ma). Na płytce są zamontowane 2 sztuki, jedna podaje napięcie wyjściowe tak jak powinno być, to jest 5V, natomiast drugi 4V co wydało mi się dość dziwne - co prawda na chwilę obecną nie przeszkadza, ale chciałbym rozwiązać ten problem - zagadkę :)
Kiedyś miałem podobną sytuację (stabilizator podawał 4 zamiast 5V), jednakże po zapuszczeniu go pod obciążenie padł w przeciągu 1h. Teraz postąpiłem tak samo. Dałem go pod obciążenie. Minęła doba i nic. Dalej działa.
Dodam, że na płytce przewidziałem pole na odprowadzenie ciepła.

Druga sprawa może wynikać z tego, że przeoczyłem jakiś poradnik. W mkAVR Calculator w zakładce fusy uproszczone chciałbym ustalić zewnętrzny kwarc (w płytkę wlutowane jest 16MHz) i tu moje pytanie. Czy opcję CKOPT trzeba "zafajkować"; opis pod spodem [...] między 8 - 16MHz.

Pozdrawiam Łukasz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 kwi 2016, o 16:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 38
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 4

Jakie napięcie masz na wejściu stabilizatora? Powinno byc przynajmniej 7V



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 kwi 2016, o 16:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2016
Posty: 41
Pomógł: 0

Miałem 6V
Podłączyłem 12V - z zasilacza; na wyjściu z lm'a mam 9.9V
Ten co wcześniej podawał 5V, bez zmian dalej jest 5



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 kwi 2016, o 16:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

Kolego w MKcalculator masz w fusach uproszczonych "zewnętrzny kwarc >8Mhz" to zaznaczasz i śmigasz na 16Mhz

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 kwi 2016, o 17:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2016
Posty: 41
Pomógł: 0

Ustawiłem. Śmiga jak burza :D. Tylko ten 7805 - dziwny przypadek. Jak na razie wymienię, aczkolwiek wędruje on do płytki testowania podzespołów, jak coś się wyjaśni napiszę - sam jestem ciekaw co mu jest.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 kwi 2016, o 23:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Luz12 napisał(a):
Podłączyłem 12V - z zasilacza; na wyjściu z lm'a mam 9.9V

Dołącz na wejście i wyjście odpowiednie kondensatory ( może się wzbudza ), jeśli nadal masz 9V9 to wywal go bo jeszcze coś nim upalisz.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 kwi 2016, o 13:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Cytuj:
Luz12 napisał(a):
Podłączyłem 12V - z zasilacza; na wyjściu z lm'a mam 9.9V

Dołącz na wejście i wyjście odpowiednie kondensatory ( może się wzbudza ), jeśli nadal masz 9V9 to wywal go bo jeszcze coś nim upalisz.

Od razu do kosza. Przez oszczędzanie na elemencie o wartości jednego złotego uwali elementy kosztujące dziesiątki złotych. Nawet jak teraz przy dodaniu kondensatorów układ zadziała poprawnie, to nie ma gwarancji, że tak będzie jak podłączy to zasilanie do cennych układów. A prawa Murphego są nieubłagane :)
Dlatego jeszcze raz powtórzę, nic nie testować, od razu do kosza.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2016, o 20:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2016
Posty: 41
Pomógł: 0

Poszedł z dymem (efektownie), po 15min na płytce testowej. Lm 1.5A obciążyłem go pobór prądu z wyliczeń prawie 0.75A. Nowy całkiem sprawny już zamontowany. Przy najbliższej okazji "pochwalę się" co udało się zmajstrować - co prawda zauważyłem parę rzeczy, które należało by zmienić, ale ogółem działa całkiem to całkiem, całkiem (coś na kształt sterownika PLC), i tak przy okazji gdzie by to wstawić (dział)?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2016, o 06:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Jeśli działa:
Obrazek

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 maja 2016, o 16:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2016
Posty: 41
Pomógł: 0

Witam ponownie.
Dziś miałem ostatni egzamin = więcej czasu ;) . Projekt, który wykonałem umieszczę tutaj, ponieważ mój "sterownik PLC", nie jest wykorzystany w konkretnej aplikacji, które jak zauważyłem są pokazywane na forum. Przechodząc do rzeczy. Chciałem zaprojektować i wykonać urządzenie, które zasadą działania będzie przypominało, to czego do tej pory się uczyłem w technikum jako mechatronik, czyli programowania sterowników PLC i podłączania do nich różnych urządzeń.
Ustaliłem kilka założeń, które miało ono spełniać:
- komunikacja z komputerem w celu podglądu, wymiany wsadu
- komunikacja z komputerem (w terminie późniejszym komunikacja z urządzeniami mobilnymi), w celu podglądu parametrów pracy, oraz dokonania ich zmiany.
- generowanie sygnału PWM
- pomiar z ADC (tej opcji nie uwzględniłem w pierwszej wersji sterownika)
- komunikacja z innymi urządzeniami.
- dowolna konfiguracja pod względem ilości wejść i wyjść (ograniczona jedynie przez ilość portów oraz ewentualne moduły komunikacyjne.)
- każde wyjście może być sterować innym napięciem; tu zasadniczo chciałem mieć wybór jakie napięcie podłączę do modułu wyjścia.
Sygnał, który jest generowany przez uC musi być wzmocniony (w zasadzie podstawowa różnica pomiędzy uC, a sterownikiem PLC).
Budowa jest prosta. PCB wykonane metodą termo-transferu. Ze względu na, że ostatnio przerzuciłem się na elementy SMD ze względu na łatwość montażu i wielkość płytki. Informacyjnie podam, że wykorzystałem tutaj rezystory w obudowie 0402. Widoczny na zdjęciach port USB chciałem wykorzystać jako komunikacja typu sterownik PLC <=> PC za pomocą V-USB. W zamyśle za pomocą tego miałem z tego korzystać jako podgląd parametrów pracy, oraz ewentualna ich zmiana, a także jako prosty panel operatorski. uC byłby zaprogramowany na wymianę informacji przez USB i w zależności od rozkazu wydanego przez PC załączałby odpowiednie wyjście. Główny program byłby na komputerze.
Na dniach będę przymierzał się do tworzenia projektu drugiej wersji sterownika, którą mam nadzieję zaprezentować w konkretnym zestawieniu i formie tak, aby nadawało się to do pokazania na dziale DIY jeszcze przed rozpoczęciem studiów.
Poniżej prezentuję kilka zdjęć "sterownika". Jak oceniacie projekt, co należałoby w nim zmienić? Czy opcja wykorzystania V-USB w sposób, który opisałem będzie wystarczająco dobra (ewentualnie inna opcja). Jeżeli chodzi o sam sterownik udało mi się na nim wykonać zadanie egzaminacyjne, więc myślę, że nie jest, aż tak źle, jak na pierwszy projekt.
ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 maja 2016, o 16:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2014
Posty: 296
Lokalizacja: Jaskółowo k. Warszawy
Pomógł: 9

Wydaje mi się że trochę daleko dałeś kwarc. Jakbyś dał jeszcze schemat to można by było więcej powiedzieć.
Na zdjęciach mało widać.

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka

_________________
POZDROWIONKA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 maja 2016, o 18:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2016
Posty: 41
Pomógł: 0

Kwarc od uC dzieli około 30 +/- 5mm, Jeżeli chodzi o schematy, były na starym dysku ten koło 2 tygodni temu odmówił współpracy. Fakt jest on dość daleko. W drugiej wersji mam go danego 10-15mm od Atmegi wstępny schemacik ideowo-blokowy dodam wieczorem. Pierwsza wersja miała filtrację zasilania tak, jak jest to opisane na blogspocie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 maja 2016, o 21:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2015
Posty: 202
Pomógł: 15

Gratuluję projektu ale... właśnie to małe ale :) skoro powstaje 2ga wersja projektu weź pod uwagę radę mojego przedmówcy. Kwarc wraz z kondensatorami dajemy zaraz przy nogach uP, tyczy to się także dodatkowej filtracji zasilania. Dzięki temu pozbędziesz się (teoretycznie :-)) dziwnych zachowań w pracy układu. Jeszcze raz gratuluję i życzę dalszych udanych projektów.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2016, o 11:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2016
Posty: 41
Pomógł: 0

Wrzucam schemat drugiej wersji do skomentowania. Nie jest to co prawda ideał, jeżeli chodzi o czytelność, ale staram się wprowadzać w życie, to czego nauczyłem się oglądając filmy z projektowania w Eagle'u.
Jeżeli chodzi o filtrację zasilnia to planuję zrobić to na wyjściu z płytek bloków zasilania, i tu pytanie: Czy jeżeli tak postąpię będzie to poprawne rozwiązanie? Dodam, że planuję umieścić bloki zasilania w tej samej obudowie co płytka sterownika, więc i przewody zasilające będą dosyć krótkie max. 50mm

Ustaliłem też jakie założenia które powinny zostać spełnione:
• realizacja za pomocą komputera podgląd, programowanie za pomocą komputera.
• wzmocnienie różnych napięć w zakresie 0-30V
• najwyższa wartość obciążenia na pojedyncze wyjście 1-2A
• projekt ma przewidywać wzmacnianie (za pomocą tranzystorów) sygnału PWM
• komunikacja z komputerem oraz innymi jednostkami za pomocą USB
• w celu łatwiejszego serwisu projekt złożony z modułów
• odbieranie sygnałów cyfrowych o napięciach wyższych niż zasilanie uC (max 30V)
• łatwy montaż elementów na płytce; możliwie jak najwięcej elementów przeznaczonych do montażu powierzchniowego
• możliwość podpięcia modułu komunikacji radiowej
• Pomiar z ADC
• możliwość dowolnej konfiguracji wejść/wyjść
• sygnalizacja stanów wyjść i wejść
• zasilanie z 230V AC lub bateryjne/akumulatorowe
• PCB wykonywane metodą termo-transferu

Ewentualnie co jeszcze powinienem uwzględnić w założeniach do projektu?

Jeżeli chodzi o pozostałe moduły - są już w trakcie projektowania


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 maja 2016, o 00:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Błędny, wręcz nie do przyjęcia sposób włączania RESET'u - porównaj z "oryginałami"
Aref do zasilania ?? - jeśli to jest goldpin do ew. podłączenia napięcia na Aref to możesz zmienić jego nazwę, bo myląca
Faktycznie - wiadomo o co chodzi, ale z czytelnością...
Unikaj prowadzenia połączeń, które później musisz śledzić palcem po schemacie :)
Możesz np. inaczej podejść do tych połączeń goldpinów:
Obrazek
Mam nadzieję że nie uznasz tego za krytykę, tylko za małą wskazówkę.


Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 maja 2016, o 16:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2016
Posty: 41
Pomógł: 0

Usiadłem do tego jeszcze raz. Porównując z poprzednią wersją jest wg mnie lepiej.
Mam pytanko co do filtracji zasilania. Jeżeli stosuję je już tutaj, to czy jest sens umieszczać je tuż przed złączem umieszczonym na płytce zasilacza, które prowadzi prąd do płytki sterownika.

1) Opcję zasilania z 230 widzę w ten sposób, że 230 do elektronicznej przetwornicy, następnie na mostek prostowniczy i do LM7805 + ewentualnie przez filtrację.
2) Opcja bateryjna: z zestawu idzie prosto do LM7805 i ewentualnie przez filtrację zasilnia.
Aby mieć wybór między zasilaniem z 230, baterii, USB planuję wstawić przełącznik 3-pozycyjny między wyjściem z 230, a baterią (schemat dołączę w terminie późniejszym)

Przy okazji zerknijcie na to:


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO