Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 06:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 kwi 2016, o 17:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 kwi 2016
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam, staram się obecnie zrealizować projekt na płytce evbavr05 (assembler) i napisać program który obsłuży Max7219 i będzie sterował matrycą 8 na 8 niestety nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Przeczytałem już dokumentację, jestem jednak słaby z elektroniki, bardzo proszę o jakieś wskazówki, pomoc jak zrealizować to zadanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2016, o 18:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

A pisałeś coś już w asemblerze? Masz poinstalowane narzędzia?
Dlaczego nie chcesz pisać w C?

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2016, o 18:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 kwi 2016
Posty: 3
Pomógł: 0

W assemblerze pisałem tylko dotychczas podstawowe komendy typu gaszenie i zapalanie diód, czy też ich miganie, a projekt muszę zrobić w assemblerze bo nauczyciel kazał



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2016, o 20:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Układ sterujesz po SPI. Możesz użyć hardwarowego wbudowanego w procesor, dzięki czemu nie będziesz musiał bawić się w przesyłanie poszczególnych bitów tylko całych bajtów.
W rozdziale "SPI – Serial Peripheral Interface" datasheeta do procesora opisane jest działanie SPI oraz przykładowe kody do jego obsługi - także w asemblerze :).

Możesz popatrzeć jak obsługuje się ten układ w przykładach dostępnych na naszym forum oraz w internecie. Także te w C powinny pokazać Ci co i jak powinno się robić by osiągnąć to co potrzebujesz.
topic2485.html
https://gist.github.com/adnbr/2352797
http://www.makerconnect.de/index.php?th ... uern.3253/

Trochę informacji o SPI i także kod w asemblerze masz w artykule http://www.forbot.pl/forum/topics20/pro ... vt2275.htm.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2016, o 17:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 kwi 2016
Posty: 3
Pomógł: 0

Dzięki Robert za wskazówki, przeczytałem to co mi dałeś (jest jednak jeden problem nie znam języka C ), jak wiesz może jak to powinno wyglądać, ten program w assemblerze bądź wiesz gdzie może coś można znaleźć to proszę napisz . Jeszcze raz wielkie dzięki, na innych forach nikt nie raczył odpowiedzieć ( zdaje się że nikt nie robił w tym takiego projektu), a z trzy godziny siedziałem i szukałem na internecie przykładowego gotowego programu nie po to aby go ściągnąć lecz po to aby zrozumieć jak to dokładnie działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2016, o 18:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Przeczytaj datasheeta do MAX7219 oraz opisy w podanych linkach i spisz sobie "słowno-muzycznie" co należy po kolei zrobić by sterować tym układem poprzez SPI. Układ ma rejestry (rejestry konfiguracyjne oraz danych), które trzeba adresować wpisując odpowiednie wartości.
Dlatego na początek skup się na tym co ma być zrobione a nie jak. Spisz to i wrzuć, to będzie można potem przekładać to na pojedyncze funkcje w asemblerze.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2016, o 12:02 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2016
Posty: 14
Lokalizacja: Lodz-praca
Pomógł: 0

Kinino napisał(a):
Witam, staram się obecnie zrealizować projekt na płytce evbavr05 (assembler) i napisać program który obsłuży Max7219 i będzie sterował matrycą 8 na 8 niestety nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Przeczytałem już dokumentację, jestem jednak słaby z elektroniki, bardzo proszę o jakieś wskazówki, pomoc jak zrealizować to zadanie.

Napisałeś ten program?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO