Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 18:03


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zasilacz 1000W
PostNapisane: 4 lut 2016, o 12:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Chcę wykonać prosty zasilacz bardzo dużej mocy. Mam transformator 1000W 24V do tego diody po 70A i oczywiście kondensatory. Od razu zaznaczam, że nie jest to żaden ambitny zasilacz laboratoryjny, chodzi o wysokowydajne prądowo źródło 24V do sprawdzania (zasilania) silników DC. Za wyjściem prostownika i kondensatorów chcę podłączyć regulator PWM również prosty może nawet na LM555. Funkcja regulatora to regulacja obrotów silnika. Wszystko niby bardzo proste, ale jednak moc 1000W mnie onieśmiela :shock: Jak by nie patrzeć jest to 42A.
Czy można łączyć tranzystory regulatora PWM równolegle tak jak to jest w liniowym regulatorze? Wprawdzie mam tranzystor o katalogowym prądzie ponad 100A ale to tylko katalog i pobożne życzenia producenta.
Może macie jakiś w miarę prosty schemat regulatora impulsowego który podałoby takiemu zadaniu. Napisałem regulator impulsowy bo chyba byłby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zwykły generator pwm-a tranzystorem. Wiem, wiem, że łączenie słów w miarę prosty i dużej mocy 40A brzmi mało fachowo, ale może jednak. A może niepotrzebnie demonizuję? Będę wdzięczny za sugestie i spostrzeżenia.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2016, o 14:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1080
Pomógł: 73

Robiłem kiedyś podobny układ do silnika znacznej mocy tyle że na 12V. Jeden tranzystor IRFP250 świetnie dawał sobie radę a generator PWM na NE555. Byłem miło zaskoczony to tak ładnie to hula. jakbyś założył sobie np. 4 takie IRFP250 to myślę że spokojnie dadzą radę :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2016, o 18:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 maja 2013
Posty: 174
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 8

Zobacz na coś takiego, gotowe do użycia:
http://allegro.pl/regulator-obrotow-do- ... 28681.html

_________________
Rozwój i utrzymywanie Oprogramowania



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2016, o 13:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Dziękuję koledzy za zainteresowanie. Ta płytka gotowa, jest ok, ale trochę dużo jak za te parę elementów. Więc będę próbował swoich sił (taki mały sknerus)
Spróbuję podłączyć cztery mosfety równolegle sterownik na NE555 plus driver mosfetów.
Macie jakieś doświadczenia z łączeniem mosfetów ze sobą? Znalazłem informacje, że w przypadku mosfetów można je łączyć bez żadnych rezystorów wyrównujących dodam tylko rezystory na bramce.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2016, o 09:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

W tej chwili to już nie, ponieważ mam kupiony transformator 1000W, diody po 70A i kilka kondensatorów więc będę to składał z tego co mam.
Ponawiam pytanie dotyczące równoległego łączenia MOSFET_ów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO