Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 20:18


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 gru 2012, o 10:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Witam
W ramach ćwiczeń z książki Mirka postanowiłem zbudować do piekarnika w kuchni termometr z czujnikiem PT1000. Schemat zamieszczam poniżej i zanim zabiorę się za projektowanie płytki i dalsze pisanie programu, chciał bym prosić o jakieś uwagi, sugestie, porady odnośnie budowy prezentowanego układu.
Dziękuję za każda uwagę.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2012, o 12:58 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

A co z nóżką 21 czemu GND a nie AGND? Te masy muszą gdzieś się łączyć. Nie widzę tego. Można to zrobić rezystorem 0R SMD.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2012, o 13:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Krauser napisał(a):
A co z nóżką 21 czemu GND a nie AGND? Te masy muszą gdzieś się łączyć. Nie widzę tego. Można to zrobić rezystorem 0R SMD.


O! kolega Krauser to ma sokole oko ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2012, o 15:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 219
Pomógł: 1

Kolego Rafciu ciekawy projekt. Sam także myślałem nad takim układem więc przyłącze się do tego tematu. Czy moglibyście mi powiedzieć jak dokładnie działa część układu ze źródłęm prądowym. Rozumiem, że stały prąd, a będziemy mierzyć spadek napięcia na zmieniającej się rezystancji Pt (U=IxR)? Jaki jest ten prąd? Co to za potencjometr?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2012, o 19:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Wielkie dzięki dla kolegi Krauser. No i kilka słów od mnie dla innych. Masy będą się łączyć, to znaczy GND z AGND będą połączone w jednym punkcie w części "Zasilanie" dokładnie przy układach LM7805, dorysowałem to choć nie wiem czy poprawnie, dalej będą to już rozdzielone dwie masy GND i AGND.
No dobrze, a co z nóżką 21, a no jak pisze kolega Krauser powinna ona być podpięta pod AGND. Dlaczego? Jeśli zerkniemy sobie na rysunek z oznaczonymi wyprowadzeniami Atmegi88 w dokumentacji zauważymy że wszystkie nóżki: 3, 5 i 21 oznaczone są po prostu GND, ale jeśli zajrzymy do punktu "Block Diagram" dokumentacji zauważymy że jedną masą zasilamy: "Power Supervision POR / BOD & RESET", a drugą blok "A/D Conv.". W związku z czym nóżka 21 w moim wypadku powinna być podpięta pod masę oznaczoną jako AGND, co też poprawiam, a za uwagę jeszcze raz dziękuje koledze Krauser.

Klucha, prąd będzie stały i nie może przekroczyć 1mA, ustawiamy go właśnie potencjometrem oznaczonym R20.
Jak wyliczyć ten prąd zakładamy że czujnik ma charakterystykę liniową (naprawdę tak nie jest, ale jeśli nie potrzebujemy aż tak bardzo dokładnego pomiaru myślę ze możemy przyjąć że jest ona liniowa) dla PT1000 wartość rezystancji na 1 stopień 3,85Ohm. Jeśli Uref =2,5V to 2,5/1024= 0,00244V=2,44mV na 1 bit przetwornika. następnie z prawa Ohma wyliczamy sobie prąd I=U/R I=0,00244V/3,85Ohm I=0,000633A=0,633mA przy takim wyliczeniu 2,44mV=1bit przetwornika=1stC

Powiem szczerze że nie do końca jestem pewien tych że obliczeń bo też je dostałem od pewnej osoby, która w ten sposób budował termometr na PT1000 i programowała w Bascomie. Owszem i ja wstępną część programu już napisałem według tych obliczeń i wyniki były w miarę zadowalające choć problemy były innej natury np. zasilania układu, wynik trzeba uśredniać- czego jeszcze nie mam w programie, więc nie mogę powiedzieć, że to jest 100% recepta na budowę tego układu zresztą, gdybym miał 100% receptę na budowę tego układu, nie prosił bym o analizę, konsultację układu na forum tylko wrzucił bym od razu gotowca.

Aha schematu z poprawkami nie będę, na razie wrzucał bo szkoda miejsca na serwerze Mirka, jak go gdzieś zamieszczę to wrzucę link.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2016, o 14:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lis 2013
Posty: 11
Pomógł: 0

Cześć,

Przepraszam, że odgrzebuję tak stary temat ale zabieram się za coś podobnego co kolega w pierwszym poście ale mam trochę inną koncepcję. Chcę zbudować termoregulator 0-500st C z Attiny25, ADS1248 i LCD 2x8 + przekaźniki wyjściowe (załącz-wyłącz palnik). Jak skończę wrzucę tutaj schemat.

Jednak mam problem na samym starcie może mało związany z uC, mam goły czujnik pt1000 w obudowie ceramicznej + przewód w SHT fi 2x0,75mm. Nie wiem jak i czym połączyć te dwa elementy żeby mi się nie rozlutowało w czasie pracy.

Ma ktoś jakiś pomysł? Domowy sposób?

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2016, o 18:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

W takiej temp. to cyna odpada, tylko poprzez zagniecenie w tulejce,

Jaki długi jest ten czujnik? przeciez nie cały będzie wystawiony na dzialanie tak wysokiej temp.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2016, o 20:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2013
Posty: 230
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 17

Jak masz palniczek i srebro w postaci drutu to możesz "zespawać".

_________________
40-32:2=4!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2016, o 20:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lis 2013
Posty: 11
Pomógł: 0

Srebra niestety nie mam, jest jeszcze jakiś materiał który mógłby być spoiwem ?

Szofer napisał(a):
W takiej temp. to cyna odpada, tylko poprzez zagniecenie w tulejce,

Jaki długi jest ten czujnik? przeciez nie cały będzie wystawiony na dzialanie tak wysokiej temp.


Zagniecenie wytrzyma 500 stopni? To jest sam czujnik bez obudowy
Obrazek źle wstawiony - Różowo-zielony J.



Ostatnio edytowano 26 sty 2016, o 23:17 przez luki791, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2016, o 15:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lis 2013
Posty: 11
Pomógł: 0

Ja też potrzebuje stąd moje pytanie właśnie, nie mam pomysłu jak połączyć kabel z czujnikiem i w czym go zamknąc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2016, o 00:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

luki791 moim zdaniem najlepszy pomysł jest ten pierwszy i ja bym tak zrobił mała tulejka kablowa i zacisnąć.
Co do zamknięcia to podpowiem Ci jaki ja miałem pomysł i jak jest to wykonane w profesjonalnych czujnikach jak nie miałeś styczności np. firmy Czaki.
Otóż czujnik np. PT100 siedzi sobie w małej około 6mm jakby fiolce wykonanej z prawdopodobnie mosiądzu niklowanego po wierzchu. Wewnątrz czujnik jest zalany jakimś spoiwem ceramicznym.
http://www.czaki.pl/pl/produkty/czujniki-temperatury/wtryskarek-wytlaczarek-form/typ-301-302-303-304-305/

Mój pomysł był taki aby czujnik zalać cementem szamotowym w małej fi 6mm rurce mosiężnej z jak najcieńszą ścianką. Niestety nie wykonałem tego bo kupiłem sobie gotowy czujnik z silikonowym przewodem.

zubik
Jeśli zmienisz fizycznie czujnik to będziesz musiał tak napisać program byś mógł również dokonywać zmiany w części programu odpowiedzialnej za wyliczenia temperatury. Chyba najlepiej (moim zdaniem) będzie to robić ręcznie po przez wybór czujnika w programie. W moim układzie badane jest napięcie przy stałym prądzie więc zmiana czujnika to zmiana wartości stałych w algorytmie przeliczającym wartości z ADC na temperaturę.
Wszystko zależy od tego do czego ten termometr ma być ja nie potrzebowałem jakiś super dokładności i wyświetlanie pełnych stopni mi wystarczyło mało tego nie potrzebne były mi wartości ujemne, a zakres mógł się zaczynać od 100 do 250 *C choć i tak wyszedł szerszy. Wobec czego poszedłem po bardzo prostej linii wartość z ADC przeliczałem na napięcie a wiedząc jakie ma być napięcie przy 0*C i jakie napięcie to 1*C obliczałem sobie temperaturę.W pewnym momencie linia stała się jeszcze prostsza bo tak dobrałem prąd że napięcie panujące na ADC spełniło 1 bit = 1*C co nie jest prawidłowe choć by z tego powodu że czujniki PT nie są liniowe i przy dokładnym pomiarze trzeba to uwzględnić, dlatego dla amatora (jak ja) wybór padł na PT 1000 gdyż na nim nieliniowość jest najmniej widoczna. Proszę też zauważyć jakiś wartościach napięcia się poruszałem.
Nie chcę być jakiś wredny ale biorąc się za budowę takiego termometru przy wykorzystaniu ADC w mikrokontrolerach warto zacząć od obejrzenia poradników Mirka dotyczących ADC następnie wybić sobie z głowy testy na stykówkach i tym podobnych gadżetach no i dziesiąte części po przecinku to moim zdaniem max co można wyciągnąć dla amatorskich układów.

Schemat z pierwszego postu zawiera błędy jak będziecie koledzy zainteresowani wrzucę schemat poprawiony wraz z źródłem napięcia odniesienia na układzie REF192 (2,50V).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2016, o 08:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 08 kwi 2015
Posty: 8
Pomógł: 0

Zamiast pt 1000 i podobne mozna zastosować termopare typu K duzo tansza i wytrzymuje wysokie temperatury do niej OP07 ( potrzebuje symetrycznego napięcia) lub lm358 uzywam takiego zestawu razem z arduino do pomiaru temp spalin i spisuje sie wyśmienicie , koszt termopary okolo 10pln

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2016, o 11:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Właśnie miałem o tym jeszcze dopisać rumunn95. Na znanym portalu aukcyjnym pojawił się gotowy moduł dla arduino zbudowany na układzie MAX6675 układ jest można powiedzieć przetwornikiem do którego podłączamy termoparę typu K a na wyjściu układu otrzymujemy sygnał cyfrowy kompatybilny z SPI. Układ nie potrzebuje żadnych dodatkowych elementów wystarcza mu tylko kondensator filtrujący zasilanie :) Co ciekawe dokumentację tego układu znalazłem na stronie Adafruit więc podejrzewam że i jakieś opracowanie programistyczne znajdziemy na tej stronie a że Mirek pokazał nam już jak skorzystać z kodu dla Arduino sprawa jest dodatkowo prostsza.
https://www.adafruit.com/datasheets/MAX6675.pdf

Jak by koledzy byli zainteresowani i nie mogli znaleźć to na PW podam gdzie dokładnie znalazłem moduł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2016, o 11:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2014
Posty: 415
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 26

Testowałem max6675 skrupulatnie.
Jest banalny w obsłudze, z biblioteką poradzi sobie nawet początkujący. Jeśli komuś wystarcza dokładność +/-4 stopnie gwarantowana przez producenta(w rzeczywistości jest trochę lepiej, ale wahania się pojawiają) to układ ten doskonale nadaje się do temperatur 0-700 stopni.
Może to być moduł, a może to być i sam scalaczek, jeśli ktoś projektuje PCB.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 00:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

No ja jak budowałem swój układ nie znałem tego rozwiązania mam zamiar zakupić kiedyś tam przy okazji moduł do testów bo nie jest drogi coś koło 23zł z termoparą. No ale dla mnie napisanie bibliotek jest uuuuuu....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 07:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2014
Posty: 415
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 26

Okej, użyłem za mocnego słowa.
Do obsługi max6675 potrzeba malutkiej funkcyjki - 16 razy z rzędu wysłać sygnał taktujący (czyli "1" "0") i w tych 16 taktach odczytać stan pinu. Koniec obsługi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 07:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lip 2015
Posty: 83
Pomógł: 6

krzysssztof napisał(a):
Okej, użyłem za mocnego słowa.
Do obsługi max6675 potrzeba malutkiej funkcyjki - 16 razy z rzędu wysłać sygnał taktujący (czyli "1" "0") i w tych 16 taktach odczytać stan pinu. Koniec obsługi.

W dodatku można to zrobić za pomocą SPI :P bez kombinowania, ale o tym chyba już ktoś pisał



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2016, o 08:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 03 lis 2013
Posty: 11
Pomógł: 0

Rafciu napisał(a):
Właśnie miałem o tym jeszcze dopisać rumunn95. Na znanym portalu aukcyjnym pojawił się gotowy moduł dla arduino zbudowany na układzie MAX6675 układ jest można powiedzieć przetwornikiem do którego podłączamy termoparę typu K a na wyjściu układu otrzymujemy sygnał cyfrowy kompatybilny z SPI. Układ nie potrzebuje żadnych dodatkowych elementów wystarcza mu tylko kondensator filtrujący zasilanie :) Co ciekawe dokumentację tego układu znalazłem na stronie Adafruit więc podejrzewam że i jakieś opracowanie programistyczne znajdziemy na tej stronie a że Mirek pokazał nam już jak skorzystać z kodu dla Arduino sprawa jest dodatkowo prostsza.
https://www.adafruit.com/datasheets/MAX6675.pdf

Jak by koledzy byli zainteresowani i nie mogli znaleźć to na PW podam gdzie dokładnie znalazłem moduł.


Brzmi ciekawie, gdzie można go kupić? Jaki koszt i "osiągi" ?

Cytuj:
luki791 moim zdaniem najlepszy pomysł jest ten pierwszy i ja bym tak zrobił mała tulejka kablowa i zacisnąć.
Co do zamknięcia to podpowiem Ci jaki ja miałem pomysł i jak jest to wykonane w profesjonalnych czujnikach jak nie miałeś styczności np. firmy Czaki.
Otóż czujnik np. PT100 siedzi sobie w małej około 6mm jakby fiolce wykonanej z prawdopodobnie mosiądzu niklowanego po wierzchu. Wewnątrz czujnik jest zalany jakimś spoiwem ceramicznym.
http://www.czaki.pl/pl/produkty/czujnik ... 3-304-305/

Mój pomysł był taki aby czujnik zalać cementem szamotowym w małej fi 6mm rurce mosiężnej z jak najcieńszą ścianką. Niestety nie wykonałem tego bo kupiłem sobie gotowy czujnik z silikonowym przewodem.


Chcę zrobić coś podobnego z tą tulejką, ale czy wypełnienie w środku jest konieczne? Jest taki materiał o podobnej twardości który dobrze przewodzi ciepło do 500st. i nie przewodzi prądu? wtedy wystarczy wywiercić w nim otwór i włożyć pt1000.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 21:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Cytuj:
Brzmi ciekawie, gdzie można go kupić? Jaki koszt i "osiągi" ?


O osiągach trochę zaczął kolega @krzysssztof więc jego warto pytać, by nie robić reklamy na PW podesłałem ci gdzie można kupić moduł z termoparą.

Cytuj:
Chcę zrobić coś podobnego z tą tulejką, ale czy wypełnienie w środku jest konieczne? Jest taki materiał o podobnej twardości który dobrze przewodzi ciepło do 500st. i nie przewodzi prądu? wtedy wystarczy wywiercić w nim otwór i włożyć pt1000.


To zależy, czy chce ci się bawić, ja kupiłem najpierw taki maleńki bez kabelków za kilka złotych w TME i kombinowałem, ale potem za kilkadziesiąt zł gotowy z kablem silikonowym.
Ważne jest by materiał dobrze przewodził ciepło bo i inaczej będzie doża różnica między pomiarem a rzeczywistością i będziesz musiał to korygować. Jeśli będzie to taki mały czujnik do którego sam jeszcze będziesz musiał dołączyć przewody no to i połączenie dobrze by było by chronił.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2016, o 23:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

topic2779.html

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 kwi 2016, o 00:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 kwi 2016
Posty: 16
Pomógł: 0

Nie chciałam zakładać nowego tematu, a sprawa też się tyczy PT1000. Tylko że ja mam problem ze schematem. Układ różnicowy nie odejmuję mi takiej wartości napięcia jak jest doprowadzana na "Stala która odejmuje" a odejmuję zawsze ok 500mV.

mój schemat:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO