Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 12:36


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 sty 2016, o 09:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Obrazek
Witam Kolegów serdecznie ;)

Dziś chciałbym zaprezentować mega proste urządzenie do automatycznego wyłączenia obciążenia 230VAC po zadanym czasie :)

KOD
Projekt zrobiłem dla Kolegi z pracy na szybko. Dlatego nie przywiązywałem wagi do czytelności kodu, liczył się czas gdyż Kolega pilnie potrzebował takiego urządzenia. Dlatego też by nie psuć dobrych nawyków u naszym młodych adeptów sztuki programowania nie będę go pokazywał ;)

Uruchomiony w procesorze timer2 tyka w trybie CTC co 2ms. W procedurze obsługi przerwania następuje multipleksowanie i odliczanie dwóch timerów programowych. W trybie NASTAWA wyświetlacz miga co 0.5 sekundy a potencjometrem regulowany jest czas załączenia przekaźnika w zakresie od 0 sekund do 17 minut z krokiem co 1 sekunda. W momencie naciśnięcia przycisku, układ przechodzi w tryb PRACA gdzie czas na wyświetlaczu zostaje "zamrożony" i następuje odliczanie. Podczas odliczania do zera cały czas załączony jest przekaźnik. Gdy układ odliczy czas, przekaźnik wyłącza się i układ przechodzi w tryb NASTAWA. Gdy przez 10 sekund nikt nie poruszy potencjometrem ani nie naciśnie przycisku układ przechodzi w tryb czuwania. Wyświetlacz się wyłącza. ot cała filozofia

Zapewniam Was że w BB znajdziecie wszystko by taki projekt wykonać, mogę jeszcze dodać wsad dla potrzebujących :)

CZĘŚĆ ELEKTRYCZNA

SCHEMAT
Jak widać schemat nie jest zbyt skomplikowany. Procesor ATmega8 multipleksuje wyświetlacz 7 segmentowy. Steruje poprzez tranzystor NPN BC817 przekaźnikiem. Dioda 1N4148 to dioda zwrotna pozwalająca na rozładowanie energii cewki po wyłączeniu przekaźnika. Wyświetlacz 7 segmentowy jest ze wspólną anodą. Cyfry załączane są poprzez tranzystory PNP BC807. Katody poprzez rezystory 220 Om załączane są stanem niskim. Potencjometrem zadaje się napięcie którego wartość odczytywana jest przez przetwornik ADC i przeliczana na czas. Za stabilizacje napięcia odpowiada nieśmiertelny 7805 gdyż stosowanie przetwornicy byłoby tutaj przerostem formy nad treścią. Całość po zastosowaniu niewielkiej blaszki na 7805 spokojnie można zasilać z zasilacza 12V. Na wejsciu są kondensatory filtrujące 100nF plus 100uF. Na wyjsciu 10uF plus 100nF przy nogach procka i przy stabilizatorze.

Część 230V jest odizolowana od reszty a układ przeciwzwarciowo i przeciwprzeciążeniowo zabezpiecza bezpiecznik 5A szybki.

Obrazek

PCB
PCB zostało zaprojektowane w EAGLE'u. Jest jednostronne z jedną niewidoczną przelotką pod wyświetlaczem. Zastosowałem rezystory i kondensatory ceramiczne w standardzie 1206. Wszystko widać ponizej:

Obrazek

DZIAŁANIE UKŁADU
Poniżej film: ( kiepska jakość i babska telewizja w tle :D )




ZDJĘCIA
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

PODSUMOWANIE
Jak widać, układ nie jest jakoś szczególnie skomplikowany, PCB zostało zrobione termotransferem, na laminatorze który przerobiłem. Dodałem do niego termostat elektroniczny (Arduino micro + NTC100k + przekaźnik) Nie miałem wywoływacza do folii i zacząłem bawić się termotransferem ;) Efekt uważam za przyzwoity. Papier z jakiejś gazety babskiej :)

Wsad + pliki Eagle wrzucę wieczorkiem jeśli będą chętni.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 10:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jak to ma być projekt "na szybko" to niech mnie gięś kopnie! ;) .... Panie nie załamuj mnie - mi osobiście to nigdy w życiu "na szybko" tak ślicznie dopracowany projekt nie chciał wyjść - zawsze musiałem się nasiedzieć ... a tu jeszcze ślicznie zrobiona opisówka na warstwie TOP.

Podziw za to, że "na szybko" a wyszło tak ślicznie zrobione cudeńko na którym aż miło oko zawiesić ;) Płyteczka PCB też ładnie wyszła - no elegancko wszystko ...

Gratulacje!

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 10:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

mirekk36 napisał(a):
ak to ma być projekt "na szybko" to niech mnie gięś kopnie!


Oj tam oj tam :) maiłem po prostu dobry dzień ;) zazwyczaj wychodzi gorzej ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 10:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Też bym chciał - żeby mi tak "od niehcenia" takie ładne wychodziły projekciki na szybko ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 11:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2014
Posty: 155
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Fajny projekt, w jaki sposób programowy zrealizowałeś nastawianie czasu za pomocą potencjometru, czy za pomocą przetwornika ADC?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 12:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

dambo napisał(a):
ile milsów mają ścieżki,


ta pod tranzystorami ma 10 milsów, reszta 12. zasilanie bodajże 24 :)

Hannibal9 napisał(a):
w jaki sposób programowy zrealizowałeś nastawianie czasu za pomocą potencjometru


pomiar z ADC + uśrednianie cyfrowe według poradników Mirka ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 13:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

u siebie dla kondensatorów 0805, rezystorów 0805, tranzystorów sot23 smd między padami mogę swobodnie poprowadzić ścieżkę 16mil, biblioteki trochę przerobione, termotransfer całkiem fajnie wychodzi
Obrazek

oczywiście biblioteka
Załącznik:
moje_RC_sot23_smd_lcd_itp.7z


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 14:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

jaman7 napisał(a):
u siebie dla kondensatorów 0805, rezystorów 0805, tranzystorów sot23 smd między padami mogę swobodnie poprowadzić ścieżkę 16mil, biblioteki trochę przerobione, termotransfer całkiem fajnie wychodzi


pewnie, zawsze to pewniejsze połączenie niż 12 czy 10 mil. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 14:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Po serii ostatnich projektów pierwsze co się nasuwa to wiesz... brak apki na androida :lol:
A tak na poważnie, to całkiem fajnie to wyszło i najważniejsze, że spełnia swoją funkcję!
Ładnie Ci to wyszło, tak jak mirekk36 pisał - żeby to tak na szybko projekty ładnie wychodziły.
Zrobisz płytkę, a tu footprint był błędny, coś trzeba doginać, dolepiać, a to zworki brak, a to coś odwrotnie i wychodzi później straszydło, jakiś lep na muchy...
A tu kurcze ładnie, elegancko... no no, nie pogadasz.
Termotransfer i 10mils? Kurde... zawsze tak dokładnie laminat czyściłem, prasowałem, delikatnie odrywałem i nigdy bym takiego czegoś nie osiągnął. Szacun!
Niby proste, a cieszy. Ja tam lubię takie zabawki :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 14:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Cytuj:
Po serii ostatnich projektów pierwsze co się nasuwa to wiesz... brak apki na androida


Bez przesady, nie strzelajmy do komara z armaty ;) układ ma tylko na określony czas załączać pewne urządzenie, nic więcej ;) owszem, można by tam wrzucić moduł bluetooth/wifi/jakąś radiówkę ale po co? Podrożyło by to koszty urządzenia a Kolega i tak by z tego nie skorzystał ;)

zoom napisał(a):
Termotransfer i 10mils? Kurde...


Jak pisałem, przerobiłem laminator za 50 Złotych i dlatego mi to tak wyszło. Poniżej przykład płytki którą robiłem wczoraj też przy uzyciu termo. najcieńsza ścieżka to 8 mil:

ObrazekObrazek

Także nie tak źle. Metoda foto lepsza ale na razie nie mam materiałów i musiałem coś "z półki"wykombinować :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 14:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

zoom napisał(a):
Po serii ostatnich projektów pierwsze co się nasuwa to wiesz... brak apki na androida :lol:

Nefarious19 napisał(a):
Bez przesady, nie strzelajmy do komara z armaty ;)


To żart był przecież! :D Sugeruje to zresztą wyraźnie emotka :)
Muszę pomyśleć nad takim przerobionym laminatorem czy czymś podobnym. Metoda fotochemiczna fajna, ale wydaje mi się za droga.
A skoro termotransfer takie efekty potrafi dawać, to do moich płytek zupełnie wystarczy.
Ale już nie zaśmiecajmy tematu, raczej podziwiajmy projekt!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 15:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2015
Posty: 334
Pomógł: 32

Można wiedzieć, jaki model laminatora przerabiałeś i w jaki sposób?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 18:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Przepraszam za OffTop. Właśnie widzę, że było na forum coś o laminarkach LINK.
I w necie jak widzę też można znaleźć różne opisy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sty 2016, o 20:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2013
Posty: 157
Lokalizacja: Rbk
Pomógł: 5

Ogólnie fajny projekcik. Podoba mi się proste sterowanie. Kiedyś też próbowałem takie zrobić, ale coś mi nie wychodziło ;) Teraz może dałbym radę ;P
Całość będzie siedziała w jakieś obudowie?
Polecam jeszcze na koniec w Eagle odpalić ULP > drill-aid.ulp. Ułatwia trafienie wiertłem w środek otworu - szczególnie przydatne przy otworach mocujących płytkę do podłoża np. na otwór 3.2mm. Bo widzę, że kolega próbował trafić w środek jakimś mniejszym wiertłem i w sumie udało się ;) Ale zawsze można sobie troszkę pomóc ;) Mnie było dużo ciężej trafić ;P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2016, o 09:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Nefarious19 napisał(a):
Całość będzie siedziała w jakieś obudowie?


Tak, Kolega ma sobie przycisk i potencjometr na kabelkach wyprowadzić a obudowa ma być w miarę płaska :)

Ds3 napisał(a):
Polecam jeszcze na koniec w Eagle odpalić ULP > drill-aid.ulp.


Nie lubię korzystać z tej opcji, jakoś jej nie ufam ;)

HomoChemicus napisał(a):
Można wiedzieć, jaki model laminatora przerabiałeś i w jaki sposób?


Pewnie że można. Wykorzystany laminator to tracer A4.

Obrazek

Zdjąłem z niego górną pokrywą i ja wyrzuciłem. Usunąłem płytkę z elektroniką i wyłącznikiem, wyłącznik dałem swój na kablu zasilającym. Usunąłem termobimetalowe przełączniki, ale później jeden przykręciłem jako uchwyt do termistora, dociska on po prostu termistor. Pod dolną rolką, po lewej stronie jest bezpiecznik termiczny który przepala się w około 200 stopniach. Jego tez usunąłem i zastąpiłem zworą. Silnik napędzający rolki podłączyłem bezposrednio pod 230V zaraz za wyłącznikiem kołyskowym. Grzałki nad górną i dolną rolką połączone są w szereg i załączane są do 230V przez przekaźnik. Przekaźnikiem steruje Arduino Mini a w zasadzie ATmega 328P na pokładzie. Na czas testów użyłem UNO.

Pomiar temperatury realizowany jest za pomocą termistora NTC 100k, takiego: KLIK
Jedna nóżka jest na masie, druga przez rezystor 1.5k włączona jest do +5V. Tworzy się z tego dzielnik napiecia, z którego odczyt przeliczam na rezystancję. 650 Omów to około 190 stopni (zmierzoną sondą z miernika) i przy tej rezystancji zostaje odłączona grzałka. jak spadnie do 180 (750 om) to jest załączana i tak w kółko. Prosty regulator z histerezą.

Płytkę przepuszczam z 8 razy, na przemian, czyli po przejechaniu przez rolki odwracam ją i wkładam znowu. Po prostu rolki oddają ciepło i pomprzejechaniu płytki są chłodniejsze dlatego żeby wszystko było ok trzeba płytke odwracać.

Drukuje na najlepszych ustawieniach drukarki na papierze z firmowego czasopisma. (Ma ślizgie strony) i tyle. wkładam płytke do gorącej wody z łyżeczką octu, papier odpada sam po 30 sekundach. Tanio i szybko.

Przerobienie zajęło mi z godzinke, jak będę miał czas to zrobię regulator PID isterowanie fazowe. Fota z testów:

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO