Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 09:31


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 lis 2013, o 18:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Panowie spokojnie :) , nawet nie będę kwestionował wyższości transoptora nad tranzystorem w kwestii bezpieczeństwa zwłaszcza jeśli oba urządzenia będą zasilane z niezależnych zasilaczy. Podałem układ, który jest baaardzo często stosowany nie tylko przeze mnie, ale i w oryginalnych (firmowych!) sterownikach (bateryjnych - na co też należy zwrócić uwagę) do aparatów. Robiłem też podobne testy z maleńkimi mosfetami typu BS138 - efekt równie dobry jednak ze względu na większe prawdopodobieństwo uszkodzenia ładunkami elektrostatycznymi zostałem przy BC547.

Przeanalizujmy jednak merytorycznie ;) - nawet w razie przebicia (prawdę mówiąc w tym układzie to jak wygrana w totka...) złącza CB co się niby stanie? - prąd jest i tak drastycznie ograniczony przez rezystor, a standardowo w aparatach na tym wejściu jest stan wysoki (też bardzo mały prąd). Przebicie CE też nic nie zrobi (które równie dobrze mogłoby też wystąpić w transoptorze!) - po prostu stale podawany sygnał otwarcia migawki. Dlatego właśnie rozwiązanie OC jest względnie bezpieczne w takich układach. Moje sterowniki (zakładka SLIDER na mojej stronie) klienci testowali na przeróżnych aparatach - nawet tych bardzo drogich. Bał bym się w świat puścić coś niesprawdzonego co mogło by je uszkodzić, a testowałem na własnym sprzęcie też nie najtańszym ;) Nie mniej transoptor jest bardzo tani i w docelowym układzie faktycznie autor może go zastosować jeśli pojawia się nuta wątpliwości.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lis 2013, o 19:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SylwekK napisał(a):
Panowie spokojnie , nawet nie będę kwestionował wyższości transoptora nad tranzystorem w kwestii bezpieczeństwa zwłaszcza jeśli oba urządzenia będą zasilane z niezależnych zasilaczy. Podałem układ, który jest baaardzo często stosowany nie tylko przeze mnie, ale i w oryginalnych (firmowych!) sterownikach (bateryjnych - na co też należy zwrócić uwagę) do aparatów. Robiłem też podobne testy z maleńkimi mosfetami typu BS138 - efekt równie dobry jednak ze względu na większe prawdopodobieństwo uszkodzenia ładunkami elektrostatycznymi zostałem przy BC547


Ale ok - nikt przecież nie kwestionuje tego rozwiązania które podałeś. Tylko pisanie czasem na forum ogólnym że każdy tak robi bez podania alternatywy, bez podania "za" i "przeciw" ... i pisanie że "ja tak robię i mi działa" albo że "inni tak robią" .... hmm no widzisz to zależy na kogo trafisz. Tu jest raczej forum dla początkujących - jeśli ktoś o taką rzecz pyta to można sądzić przypuszczać (czy dobrze czy źle to inna sprawa) że to bardzo początkująca osoba ... i niech wie w czym rzecz ....

Bo jeśli ktoś zna się dobrze i wie to o czym piszesz - to uwierz mi - zwykle nawet nie pyta o takie sprawy - sam sobie poradzi ...

Natomiast twoja analiza jest ok - nie przewiduje tylko jednego - że robi coś takiego osoba początkująca i źle projektująca zasilanie. To że ty wiesz jak ? to znowu inna sprawa - masz doświadczenie, jak mówisz budujesz własne układy i sprzedajesz klientom - więc to całkiem inna para kaloszy ...

Więc najprostszy przypadek i bez totolotka - dwa różne zasilacze - (nie wiemy jakie) ... podłączone do różnych gniazdek gdzie są różne fazy a instalacja kiepska ... różnice w poziomach uziemień ... Więc jak popłyną prądy wyrównawcze nawet po samej MASIE to te prądy będzie czochrać czy po drodze jest jakieś złącze CB, CE, czy inne .... poleci kupa dymu i po zawodach ;)

a w przypadku z optoizolatorem - to ew musiałyby być jakieś wysokie napięcia, które mogą spowodować przebicie w optoizolatorze... Więc jak widać - z opto - śpimy spokojnie ...

Reasumując - żebyś mnie źle nie zrozumiał - wcale nie neguje tego rozwiązania z tranzystorkiem i gdybym miał prosty aparat zasilany bateryjnie, a do tego sterownik zasilany z 230V przez co najmniej zasilacz z CE, to czemu nie skorzystać? o ile nie mam optoizolatorka pod ręką ? ;)

tyle że akurat ja zwykle mam i jakoś tak mi już się przyzwyczaiło że do takich celów zawsze go strzelę i to jeszcze w SMD ... więc zero myślenia czy coś nawet tam może się stać.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lis 2013, o 20:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

No i taka merytoryczna dyskusja mi się podoba :) Wyraźnie zaznaczyłem w swoim wywodzie w jakich warunkach pracuje mój układ więc po Twojej "ripoście" nawet początkujący się zorientuje kiedy może go zastosować :)

mirekk36 napisał(a):
...jak mówisz budujesz własne układy i sprzedajesz klientom...


Hehe, po prostu robię dla siebie to co na rynku drogie lub ma ograniczone możliwości, a przy okazji jak się komuś spodoba to też wykonam :)

mirekk36 napisał(a):
...tyle że akurat ja zwykle mam i jakoś tak mi już się przyzwyczaiło że do takich celów zawsze go strzelę i to jeszcze w SMD...


Uwierz, sam bym to pewnie upychał gdzie się da, ale często jest tak, że zakres urządzeń które wykonuje (przeważnie dla siebie co już nie raz na elektrodzie pokazałem) jest spory i musiałbym wydać majątek, żeby przewidzieć wszystkie potrzebne części dlatego zawsze zamawiam tylko kilka w rezerwie, a rozchodzą się w układach jak świeże bułeczki :D Po prostu moją podstawą zarobku jest chałturzenie z kamerą na weselach a elektronika to hobby od dzieciństwa, które zaprzęgłem do pomocy w podstawowej pracy i nawet bascoma uczyłem się w przyspieszonym tempie tak jak teraz C :D
Kurcze offtop się zrobił... ;)
Pozdrawiam

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lis 2013, o 09:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 106
Pomógł: 0

Dobra koledzy, widzę że z mojego powodu wypadliśmy nieźle poza tematu ICR :twisted:

Dobrze się złożyło, że wyskoczyły te dwa różne rozwiązania. Ładnie wszystko wytłumaczone i rozumiem już różnice pomiędzy dwoma elementami i ich ewentualnymi zastosowaniami.

Ja to spokojny z charakteru jestem i do tego kamerka w laboratorium nie jest moją własnością, więc obejdzie się bez dreszczyku emocji 8-) i zakupię polecony transoptor.

Myślę, że wcześniejsze posty bardzo ładnie pasują do tematu o wyzwalaniu aparatów i elementów do izolacji tychże układów. Taki ledwo początkujących jak ja z łatwością zapamięta jak postępować w podobnych sytuacjach...
No a teraz do zielonej książki i do wspomnianego IR



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lis 2013, o 10:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SylwekK napisał(a):
Kurcze offtop się zrobił...


barszczz napisał(a):
Dobra koledzy, widzę że z mojego powodu wypadliśmy nieźle poza tematu ICR


żaden offtop ;) - myślę że takie dyskusje na poziomie - przydadzą się niejednej osobie, która tu zajrzy.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2016, o 23:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 sie 2015
Posty: 10
Pomógł: 0

Próbuje rozpisać sobie na bitach zasadę działania przerwania w podczerwieni.
Mam takie wątpliwości:
1. czy zmienna IrData będzie miała również drugi bit startu oprócz toggle, addres, command ?
2. czy zmienna rc5cnt osiągnie maksymalnie tylko 13 przecież ona się zwiększa przy każdej połówce bitu?
Cały program z bluebook'a.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2018, o 15:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

No, tego szukałem, dużo mi się rozjaśniło. Od dawna mam ciągoty do zrobienia GPSDO i ten tryb wydaje mi się idealny do tego zadania. Na razie mam taki pomysł, taktuję procka z generatora OCXO i co sekundę (wzorzec 1pps z wyjścia modułu GPS) odczytuję wartość licznika. Tu wystarczył by licznik 8 bitowy, bo taki generator na 10MHz ma odchyłkę pojedynczych Hz (np przestrajanie napięciowe +- 2 Hz). Po uśrednieniu podaję odpowiednią wartość na przetwornik cyfrowo analogowy, który daje napięcie przestrajania generatora. Nie chcę PWM stosować, bo bardzo trudno odfiltrować, a jeszcze trudniej zmierzyć czy dobrze odfiltrowane.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO