Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 08:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 mar 2014, o 13:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2014
Posty: 123
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pomógł: 0

Witam
Nie wiem czy w dobrym dziale napisałem, jeśli nie, to proszę moderatora o przeniesienie tego wątku.

Doradźcie mi proszę jaką wybrać stację lutowniczą do lutowania elementów smd, do zastosowań amatorskich. Będzie używana raz na jakiś czas. Dobrze byłoby aby była w miarę tania.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2014, o 13:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2012
Posty: 729
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 12

Jest temat związany ze stacją.
No ale mogę polecić ZD-931 i zhaoxin 898D

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2014, o 14:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2013
Posty: 200
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 22

Polecam ZD-929C Sprawdza się w pełni do zastosowań amatorskich.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2014, o 11:53 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sie 2013
Posty: 1
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 0

hejka,
Jeśli idzie o w miarę tanią stację, to ja z koleji mogę polecić Zhaoxin 936A+
nie ma co prawda hot air, no ale za to cena w okolicy stówki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2014, o 14:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lut 2013
Posty: 94
Lokalizacja: Turek
Pomógł: 5

Ja mam jako zapasową stacje WEP 937D+ Kolba Hakko. Mogę polecić jak za to kwotę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2014, o 14:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Powiem Tobie szczerze że jakiś czas temu po stwierdzeniu że moją własnie "tania" lutownica się nie nadaje do SMD bo nie dogrzewa mi grotów (grotówka od PT 803 - 35W - do THT była ok) typu szpilki zacząłem się rozglądać za czymś lepszym no wiadomo profesjonalne lutownice to jest wydatek rzędu 1-2 tys a super hi end to i nawet 5 tys. może kosztować. Więc pytanie co to jest tanie a tym bardziej dobre.

Po rozmowie z doświadczonymi użytkownikami i wielu rozmowach, analizie internetu zdecydowałem się na :
Stację lutownicza cyfrową Toolcraft ST-80-D, 80W
http://www.conrad.pl/Stacja-lutownicza-cyfrowa-Toolcraft-ST-80-D,-80W,-150-450-%26deg;C.htm?websale8=conrad&pi=588999&ci=SHOP_AREA_17589_1508030&otp1=tablink2

Tu można obejrzeć sobie na fotkach jej elektronikę http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2261650.html posty po niżej zwłaszcza.

No cóż trochę powietrza i elementy tak sobie polutowane ale wszystkie THT i wydają się niekodowane więc łatwa w ewentualnej własnej naprawie w przyszłości.

Nie jest ona super tania ale nie jest tez wg. mnie droga. Wykonana wg. mnie dobrze, jak na razie mam ją z tydzień i fajnie grzeje błyskawicznie i dogrzewa końcówki.
Znam dwie osoby z tego forum co też maja ten model już dłużej i są bardzo zadowoleni.

W firmie Conrad jest nawet taka promocja teraz na 40 zł - tu http://forum.atnel.pl/topic4490-60.html opisałem o co chodzi więc można ją z przesyłka wyrwać za 278 zł

można ewentualnie pokusić się o tańszy model, analogowy:
Stacja lutownicza analogowa Toolcraft ST50-A, 50 W
http://www.conrad.pl/Stacja-lutownicza-analogowa-Toolcraft-ST50-A,-50-W,-150-450-%26deg;C,-230-V%2fAC.htm?websale8=conrad&pi=588666&ci=SHOP_AREA_17589_1508030
to z rabatem wyjdzie za 188 zł razem z przesyłką. Myślę że tez będzie działała ok.

Jak na razie jedyne moje zastrzeżenia to to że obudowa od trzymania grota jest plastikowa więc przy wkładaniu go nie uważnie z czasem będą na niej ślady.
Dodam jeszcze że pasują mi groty do niej od stacji PT - no i z tego co ustaliłem jest to klon sprawdzonej i polecanej na niektórych forach stacji Hakko.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2014, o 13:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2014
Posty: 123
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pomógł: 0

Odgrzewam mój temat i liczę na Waszą podpowiedź.

Powoli przerzucam się na montaż SMD, do tej pory głównie robiłem płytki z elementami przewlekanymi.

Po obejrzeniu filmów na yt, przeczytaniu wielu tematów na tym forum oraz na e... sam już nie wiem co mam wybrać. Będę lutował elementy smd o rozmiarach 1206, 0805, scalaki w obudowach między innymi SSOP, TQFP.
Oczywiście lutuję amatorsko, więc taka stacja nie będzie używania 5 dni w tygodniu tylko co jakiś czas do własnego użytku.

Wybrałem taką stację lutowniczą:
http://allegro.pl/stacja-lutownicza-936 ... source=mlt
Może też być z literką D czyli z wyświetlaczem.
Ale tutaj grot minifala kosztuje prawie 50zł, bez minifali nie wyobrażam sobie lutowania scalaków.

Lub stacja hot air:
http://allegro.pl/stacja-lutownicza-hot ... 08546.html

Albo coś takiego (2 w 1):
http://allegro.pl/stacja-lutownicza-898 ... 11239.html

Albo jeszcze coś takiego:
Stacja lutownicza SOLOMON PENSOL model SR-998
http://www.gotronik.pl/stacja-lutownicz ... p-547.html

Czytałem, ze lepszej jakości są lutownice tego producenta, niż wyżej wymienione chińczyki. Czy to prawda, że do tego solomona pasją groty od wellera?

Z góry dziękuję za sugestie.

Pozdrawiam
Michał



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2014, o 21:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2014
Posty: 123
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pomógł: 0

Po krótkich rozmowach z kolegami z tego forum podjąłem decyzję, mam nadzieję słuszną i kupiłem ZD 931 :)
Czekam na przesyłkę:)
Pozdrawiam Wszystkich gorąco
Michał



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sty 2015, o 11:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 sty 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

Witam,
pozwolę sobie zapytać jak sprawuję się ZD 931? Sam przymierzam się do kupna i ta opcja mnie zainteresowała. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sty 2015, o 12:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

Ja mam od ponad roku i sprawuje się świetnie. Jedyny minus to uboga kolekcja grotów pasujących do tej stacji. Oczywiście takie podstawowe są dostępne, gorzej jak potrzebujesz czegoś bardziej nietypowego. Ja rozwiązałem to przerabiając kolbę od Zhaoxina 907A, tym samy w ZD-931 mam teraz dwie kolby :D

Ale podsumowując stacja jak za te pieniądze sprawuje się bardzo fajnie, trwałość grotów mnie zaskoczyła, jeszcze żadnego nie musiałem wymieniać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sty 2015, o 12:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Ja kupiłem stacje WEP 852+ 2w1 i tez jestem bardzo zadowolony. Po przesiadce z grotówki za 15 złotych to poezja. No i ma hotair.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sty 2015, o 12:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 sty 2015
Posty: 2
Pomógł: 0

Słyszałem opinię, że jak przychodzi rozlutować jakąś większą ilość cyny naraz to ZD 931 nie daje rady. Czy muszą to być jakieś faktycznie ekstremalne warunki, czy jest w tym dużo prawdy?
Co do WEP'a wszyscy na forum wolą trzymać się z daleka, jednak jak ktoś kupił to zadowolony. Może w tym przedziale cenowym wszystko jedną jaką stację kupisz :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sty 2015, o 12:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Taka prawda że to i to chińskie. Wiec jak ma się zepsuć to się zepsuje. Moja grotówka ma 60W mocy i nie ma problemu żeby coś rozlutować. Hotairem wylutowywalem tak dla zabawy kilka scalaków z gęsto upakowanymi nóżkami i wszystko pięknie na momencie schodziło. Z resztą jest gwarancja.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sty 2015, o 12:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Ja otrzymalem od kolegi z forum poczciwa 803 i powiem ze lutowanie nia to sama przyjemnosc w porownaniu do zd-91 czy 93 jakos tak nazywala sie kolba ktora uzywalem.

Do 803 dokupilem 3 nasadki z 4 dyszami do hota w rozmiarach tqfp atmegi 88 - 32 - 128 by latwiej je wylutowywac. Na 1 nasadce sa dysze na same piny procka wiec nie musze go gotowac.

Polecam dokupic sobie takie dysze.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sty 2015, o 13:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

ploplo144 napisał(a):
Słyszałem opinię, że jak przychodzi rozlutować jakąś większą ilość cyny naraz to ZD 931 nie daje rady. Czy muszą to być jakieś faktycznie ekstremalne warunki, czy jest w tym dużo prawdy?
Co do WEP'a wszyscy na forum wolą trzymać się z daleka, jednak jak ktoś kupił to zadowolony. Może w tym przedziale cenowym wszystko jedną jaką stację kupisz :)


Ja nie miałem takich problemów jednak biorąc pod uwagę jakies grube pola lutownicze np z jakichś zasilaczy + duże pola miedzi dookoła które zabierają sporo ciepła może być ciężko i dlatego przydaje się grot o dużej powierzchni którego właśnie w ZD-931 nie ma, stąd moja przeróbka na drugą kolbę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 cze 2015, o 13:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Przydałoby się wypowiedzieć ile chcesz wydać? Wiadomo, że jak najmniej :D
Wolisz mieć hot air osobno czy w komplecie z kolbą?

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 cze 2015, o 14:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Tak, jak wspomniał Intre, nie zawsze tanio da się kupić coś dobrego. No i jak słusznie zauważył kolega wyżej nie podałeś orientacyjnego budżetu. Dla jednego tanio to 100 zł, dla kogoś innego 500 zł, a dla jeszcze innej osoby 10000 zł. W domu korzystam z Elwika RTC-24. Zdarzało mi się również lutować (m.in. elementy SMD) tańszymi urządzeniami, nie pamiętam dokładnie modelu (chyba SL20), ale marka Solomon - nie było żadnych problemów. Oczywiście mówię tu o "grotówkach", bez "hotair".

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 cze 2015, o 14:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no i po reklamie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2015, o 21:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 129
Pomógł: 0

Hej. Chcę kupić jakąś stację lutowniczą. Lepiej samą czy z hot air? Za słaba temp. i niektórych elementów na płytach głównych np. z laptopa nie roztopi a inne luty grzeje raz dobrze raz za słabo i płytka ulega uszkodzeniu co mnie doprowadza do nerwicy. Dzisiaj chce kupić jakaś stację.
Co doradzicie budżet powiedzmy 300-400 zł?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2015, o 22:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 100
Lokalizacja: Malbork
Pomógł: 12

Ja posiadam Solomon SL20ESD i do tego hot air zhaoxin 852. Zestaw się sprawdza w domowych zastosowaniach.
Co do grzania hot-air to z mojego doświadczenia wiem, że nie ma stacji, która pozwoli każdą płytę bezpiecznie grzać. Szczególnie jak jej nie znasz... są nieraz produkowane układy na płytach bardzo złej jakości... grzejesz.. grzejesz... i na pograniczu topnienia lutu - przegrzewa czy rozwarstwia się płyta...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2015, o 22:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 129
Pomógł: 0

a nie ma nic 2 in 1? Hot Aira nie używałem ale jak już kupić to myślę że z nim. A jeśli chodzi o przepalanie płyty to chodzi mi, że zwykłą lutownicą czasami grzeje, przyciskam i czasami się uda. Dzisiaj zepsułem jeden element oderwały się te oczka z miejsc lutowniczych a od nich ścieżki. Płytka jest nie do uratowania. Miarka się przebrała:)


Jedna lutownica ma 60 W i ma temp. do 480C a druga 75W i też do 480C, jaka jest różnica? Szybciej się nagrzewa?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2015, o 22:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2015
Posty: 100
Lokalizacja: Malbork
Pomógł: 12

W tej cenie to raczej nic jakościowego nie znajdziesz... to budżet na samą stację lutowniczą :) no chyba, że któryś z kolegów na forum ma jakieś dobre doświadczenia z tanimi stacjami 2w1.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2015, o 22:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 129
Pomógł: 0

O poczekam na wypowiedzi bo widzę, że już mam za dużo "ale".
Zaoxin 852DH ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO