Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 07:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 paź 2015, o 23:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 paź 2015
Posty: 23
Pomógł: 0

Witam wszystkich.

Mam następujący problem. Znajomy zgłosił się do mnie bym mu wykonał termostat do jego urządzenia. Urządzenie jest elektrolizatorem wody czystej o zawartości 0.85 ppm i prosił mnie o skonstruowanie termostatu do tego urządzenia. Problemy są dwa mało miejsca na wykonanie płytki o ile szerokość w miarę nie stanowi problemu to wysokość (około 3cm) i napięcie pracy elektrod. Napięcie jest regulowane z zakresu od 30V do około 110V prądu przemiennego. Sterownikiem jest przerobiony układ ściemniacza oświetleniowego z regulacją napięcia w tych granicach na triaku BT138. Regulator jest bardzo wydajny prądowo ale problem stanowi stabilne napięcie 5V a dokładnie wykonanie zasilania do Atmegi ATTINY 13 w roli termostatu regulowanego za pomocą potencjometru i sterującą przekaźnikiem na 5V. Nie ma możliwości doprowadzenia napięcia sieciowego bo sterownik znajduje się w osobnej obudowie a z niego wychodzi przewód który zasila elektrody. Problemem nie stanowi wykonanie termostatu na procesorku ale mam problem z wykonaniem zasilacza potrzebuje stabilne 5V o wydajności 100mA max. Ważne aby dało radę uciągnąć procesorek i przekaźnik oraz czujnik DS18B20. Zasilacz musi działać w tym pełnym zakresie napięcia regulowanego.

Będę bardzo wdzięczny za wszelaką pomoc oraz podpowiedzi. Nie oczekuje gotowych schematów ale może ktoś zna jakiś scalaczek który dobrze by się spisywał w roli przetworniczki. Za jakąkolwiek pomoc jestem wdzięczny. Dobrze jak by to była nie droga konstrukcja.

Pozdrawiam i życzę dobrego weekendu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2015, o 12:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2014
Posty: 123
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Pomógł: 0

A może taka przetworniczka: LTC3810EGPBF
Musiałbyś dorobić mostek prostowniczy, bo to jest przetwornica DC -DC.
Niestety napięcie zasilające to max 100V.
Tania też nie jest, ale możesz ją kupić w TME.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2015, o 13:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 paź 2015
Posty: 23
Pomógł: 0

michał6201 napisał(a):
A może taka przetworniczka: LTC3810EGPBF
Musiałbyś dorobić mostek prostowniczy, bo to jest przetwornica DC -DC.
Niestety napięcie zasilające to max 100V.
Tania też nie jest, ale możesz ją kupić w TME.


Rozumiem kolego ale też zastanawiałem się nad takimi cudami ale ciężko o przetworniczki działające z takimi napięciami więc wymyśliłem coś takiego jak na rysunku poniżej. ma dość sporą wydajność prądową sprawdzałem amperomierzem na zawarciu i uzyskałem jakieś 70mA i daje rade uciągnąć kilka ledów i przekaźnik. Moje pytanie tez dotyczy tego czy takie rozwiązanie ma sens bo nie mam zielonego pojęcia jak to będzie się spisywać w dłuższej perspektywie. Może pomysł jest nie trafiony więc też jak coś proszę o jakiś komentarz i opinie. A może Wy wpadniecie na podział napięcia ze 155V przez 3 by uzyskać jakieś 50V max do przetworniczki Mirka lub podobnej.

Z góry dziękuje za wszelaką pomoc. Zawsze się coś razem wymyśli. Pozdrawiam i udanego weekendu

Zamieszczam pomysł tego co obecnie sprawdzam.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2015, o 19:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
To może już lepiej będzie dać klasyczny zasilacz beztransformatorowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_beztransformatorowy - ten Twój jakoś groźnie wygląda. Gdyby zamiast przekaźnika użyć triaka zapotrzebowanie na prąd zmaleje i spokojnie można to stosować. Pytanie tylko jak galwanicznie podłączone jest to nap. wej. 30-110V do układu.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2015, o 19:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 paź 2015
Posty: 23
Pomógł: 0

kicajek napisał(a):
Witam
To może już lepiej będzie dać klasyczny zasilacz beztransformatorowy


Witam kolegę kicajek. Pierwszym moim pomysłem było właśnie takie założenie aby użyć zasilacza beztranformatorowego ale po wykonaniu konstrukcji i podłączeniu okazało się, że jego wydajność jest spora przy zastosowaniu rezystora 50ohm/5W i kondensatora 1u/275 X2 ale przy spadku zasilania do około 190V prąd jaki mogłem wyciągnąć był zaledwie 15mA a przy 110V tak mały, że nawet 2xLED nie chciał świecić i napięcie spadało do około 0.75V. Nie chciałem próbować już z niższym napięciem bo mijało by się to z jakimkolwiek celem.

Dzięki za podpowiedz i za poświęcony czas jestem naprawdę wdzięczny za wszelkie pomysły i uwagi.
Wszystkim zainteresowanym moim problemem z góry dziękuje.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 paź 2015, o 22:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

Panowie Panowie!!!
Zasilacze beztransformatorowe, i te (o zgrozo!) dzielniki pojemnościowe (które nie mają najmniejszych szans działania - natychmiastowe rozjechanie symetrii i w efekcie zerowe napięcie na wyjściu - kończące się wybuchem jeśli kondensatory będą na mniejsze napięcie niż sieciowe)
Czy zapomnieliście o takich sprytnych układach jak np. LNK304-306 (w zależności od wydajności prądowej) które wymagają do pracy małego dławika, i kilku elementów a zapewniają wydajność na poziomie 100mA (dla LNK304)
Czy nawet malutka przetworniczka na TopSwitcher-ach jeżeli wymagana byłaby izolacja galwaniczna.

Oba układy banalne jak "budowa cepa" a zapewniające na pewno dużo większą niezawodność, jeśli nie wspomnieć o bezpieczeństwie.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2015, o 10:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 paź 2015
Posty: 23
Pomógł: 0

krafin napisał(a):
LNK304-306
Dzięki kolego krafinza podpowiedz ale przyznam się szczerze, że zapomniałem całkowicie o takich wynalazkach. Wielkie dzięki właśnie o takie rozwiązanie mi chodziło tanie dobre i na 100% działające oraz spełniające moje potrzeby. A podrzucisz jakieś przetworniczki z izolowanym galwanicznie zasilaniem sieci. Tak pytam bo co do przetworniczek nie za dobrze się orientuje z takimi tematami.

Jak można to punkciki dla kolegi krafin za idealny strzał w 10. Jeszcze raz dzięki i jak to ja mówię wspólnymi siłami zawszę się coś wymyśli konstruktywnego. Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2015, o 11:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Przyznam się szczerze że też nic nie robiłem na przetworniczkach, ale patrząc na typową aplikację LNK304-306 nie spełnia on/ona założenia Vin AC 30 - 110V. Nie piszę tego aby krytykować, ale po to by kolega rozejrzał się za schematami które pozwolą osiągnąć wymagany OUT przy takim rozrzucie IN. Ten nieszczęsny zasilacz beztransformatorowy był alternatywą do tego "koszmarka" ;) z dzielnikiem pojemnościowym.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2015, o 12:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

Tylko jedno pytanie do autora, czemu taki zasilacz musisz zasilać ze zmiennym zakresem, skoro wymagane są małe rozmiary, równie dobrze możesz zastosować gotowe rozwiązanie jak np takie coś
https://www.google.com/search?q=Adapter ... MSUbdwM%3A
czyli wyłupić z obudowy, pozbyć się złącza usb i masz całkiem ładny zasilacz 5V max 500mA stabilnie do 300mA z inputem 230V.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2015, o 14:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 paź 2015
Posty: 23
Pomógł: 0

jaman7 napisał(a):
Tylko jedno pytanie do autora, czemu taki zasilacz musisz zasilać ze zmiennym zakresem, skoro wymagane są małe rozmiary, równie dobrze możesz zastosować gotowe rozwiązanie jak np takie coś
https://www.google.com/search?q=Adapter ... MSUbdwM%3A
czyli wyłupić z obudowy, pozbyć się złącza usb i masz całkiem ładny zasilacz 5V max 500mA stabilnie do 300mA z inputem 230V.


Witam kolegów i odpowiadam już na wasze pytania ale sprostuje od razu od początku. Napisałem napięcie 30VAC ale po pomiarze okazało się 36VAC więc spełnia minimum zasilania po wyprostowaniu.
AD1. Dokładnie sprawdziłem zasilanie po wyprostowaniu i przy minimalnym napięciu jakie występuje na elektrodach czyli dokładnie 36VAC po wyprostowaniu mostkiem i parą kondensatorów daje mi napięcie stałe około 51V więc mieści się w zakresie minimalnego napięcia zasilania i powinno wszystko działać. Okaże się po testach bo zamówiłem układ i peryferia i wyszło mnie wszystko 6zł. Można eksperymentować jak będzie działać co podejrzewam, że powinno takie rozwiązanie będzie najlepsze.

AD2. Kolego jaman7 problem jest jeden a dokładnie dwa. Po pierwsze sterownik jest zbudowany jako osobny moduł gdzie odbywa się regulacja napięcia na triaku i właśnie od tych nieszczęsnych 36VAC do dokładnie 115VAC i jest podłączony kabelkiem do korpusu obudowy elektrod. Drugim problemem jest to, że w obudowę sterownika nic nie można dołożyć z tego względu, że jego wymiary a dokładnie wysokość jest minimalna do zastosowanego sterownika. Jak by była wyższa obudowa nawet o te kilka centymetrów mówie o minimum 1.0-1.5cm to by się układzik zmieścił. Więc nie mając wyboru muszę pobrać napięcie do zasilania układu z elektrod bo tam mam wystarczająco miejsca na wstawienie elektroniki i potencjometru(fi=100mm h=od 3 do 5cm bo jest to kopułka.

Pozdrawiam.

Sprostowanie. Napisałem ze Vmin jest 30VAC bo zasugerowałem się znajomym który mi tak powiedział. Po dostaniu układu stwierdziłem, że Vmin jest 36VAC. Za lekki błąd wybaczcie.

Znajomy ma 30 obudów i chce je wszystkie wykorzystać a potem ja zajmę się nowym projektem sterownika w innej obudowie i w pełni cyfrowym i załączaniem regulacją temperatury i ponad 15 podstawowymi programami i manualną nastawą przez klienta oraz diagnostyką i sterowaniem konfiguracją za pomocą wi-fi lub modemu GSM by zdalnie nadzorować i konfigurować je u klienta. Zasilacz mam upatrzony i jest on podobny do tego co podałeś o wydajności około 2A i w cenie 9zł za sztukę.

Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuje za jakiekolwiek uwagi i podpowiedzi oraz krytykę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2015, o 17:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 paź 2015
Posty: 23
Pomógł: 0

Witam.

Problem z zasilaniem został rozwiązany i jak mogę prosić administratorów o zamknięcie wątku i przyznanie koledze krafin punkciku za to, że pomógł. Bardzo dziękuje za pomoc i poświęcony czas wszystkim tym co starali się pomóc i za konstruktywne uwagi lub krytykę. Dzięki i może ja też się komuś kiedyś przydam. Pamiętajcie, że wspólnymi siłami zawsze się coś wymyśli sensownego. Jeszcze raz dzięki i powodzenia w swoich konstrukcjach i niech zawsze nie brakuje ludzi pozytywnie zakręconych jak na tym forum.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2015, o 17:16 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Jako autor tematu możesz przyznać mu Pomógł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 paź 2015, o 18:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 paź 2015
Posty: 23
Pomógł: 0

Jaglarz napisał(a):
Jako autor tematu możesz przyznać mu Pomógł.

Tak ale nie mam uprawnień do nadawania pochwał a chciał bym aby dostał i nie chce przyznać punktu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO