Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 12:08


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sie 2015, o 19:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 20
Pomógł: 0

Witam,
to jest moj pierwszy post na forum i w sumie pierwsze kroki z BB i jezykiem C. Po przebrnieciu przez czesc czysto teoretyczna i zrozumieniu jej w wiekszym lub mniejszym stopniu postanowilem przystapic w dalszej czesci do warsztatow.... Chcialem napisac program do zapalania diody led korzystajac z eclipse zalaczonego na plycie do ksiazki.... a tu niespodzianka. Bledy odnosnie wyrazenia PC5 (zaadoptowalem kod do mojego procesora Atmega8). Ponizej zalaczam Printscreena powyzszego wydarzenia, ktore uniemozliwia kompilacje.

Obrazek

Wiem, ze pewnie po rozwiazaniu problemu bede w ogole zalowal, ze zapytalem, bo rozwiazanie jest tak proste, ale napewno wiecie jak to jest stawiac pierwsze kroki.... Wtedy nawet najmniejszy problem wydaje sie byc problemem nie do przeskoczenia.

Z gory dziekuje za okazana pomoc.
Pozdrawiam
Jakub



Ostatnio edytowano 30 sie 2015, o 19:11 przez kubeq_sq, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 19:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Poustawiałeś ścieżki do toolchana ?

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

kubeq_sq napisał(a):
(zaadoptowalem kod do mojego procesora Atmega8).
Pozdrawiam
Jakub


hey zaraz zaraz zapoznaj się z DS Atmegi 8 ile tam masz portów ?? i ile pinów w PC ??/

np PC6 to reset a PC7 nie ma :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 19:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 20
Pomógł: 0

Hej,
Mam portB pelen, porC do 6 pinu, gdzie pin 6 to reset i portD pelen. Chyba nie zrobilem bledu zmieniajac wyrazenie 'PC7' na 'PC5' ?
Dodam, ze zmiana procesora na Atmega32 nie niweluje bledow.

Nie ustawialem sciezek do toolchaina, bo skorzystalem z wersji wstepnie ustawionej (INDIGO z DVD zalaczonej do ksiazki) i w ksiazce w rozdziale 8 nie znalazlem takiego kroku... (chyba ze cos ominalem)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 19:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2013
Posty: 200
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 22

Zainstaluj najnowszy Eclipse Mars postępując dokładnie tak jak w poradniku https://www.youtube.com/watch?v=d48tELLVeyg


Autor postu otrzymał pochwałę


Ostatnio edytowano 30 sie 2015, o 19:24 przez Humanoid, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 19:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Humanoid napisał(a):
Zainstaluj najnowszego Eclipse Mars postępując dokładnie tak jak w poradniku https://www.youtube.com/watch?v=d48tELLVeyg


Dokładnie tak na początek kolego poczyń zobacz że książka była pisana już jakiś czas temu a eclipsów wyszło więcej :) jak i jave pobierz z www bo na DVD jest starsza wersja to samo tyczy się toolchine. Poprostu zrób wszystko na nowo z Mirkiem

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 19:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 20
Pomógł: 0

Dziekuje, przyznam sie szczerze, ze nie myslalem, ze jest to wszystko az tak dynamiczne.... Kupilem ksiazke na poczatku roku 2014 i przelezala u mnie w szafie prawie poltora roku.... No ale coz. Wlasnie ogladam filmik Pana Miroslawa, w tle pobiera sie eclipse i reszta... 6h do konca, wiec dam znac pewnie jutro czy udalo sie usunac zaistniale problemy.
dziekuje za szybka pomoc
pozdrawiam

P.S. Czas skoczyl do 3 dni... czy to eclipse jest preskonfigurowane ze strony Pana Mirka? czy moge pobrac z orginalnego serwera eclipse?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 20:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kubeq_sq napisał(a):
czy moge pobrac z orginalnego serwera eclipse?

Możesz pobrać - to identyczna paczka ... Więc jeśli oryginał się szybciej pobierze to żaden kłopot

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 20:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 20
Pomógł: 0

Witam Panie Mirku, milo mi Pana wirtualnie poznac ;) Niestety orginalne serwery Eclipse nie dzialaja (przynajmniej u mnie) zarowno mirrory, wiec musze poczekac na download z Pana serwerow. Zrobie sobie dzien przerwy, bo "czacha dymi" i dam znac jak wszystko sie posciaga i zostanie zainstalowane.
Pozdrawiam serdecznie
Jakub



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 21:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kubeq_sq napisał(a):
Witam Panie Mirku, milo mi Pana wirtualnie poznac

mi również ;) po to jest to forum

kubeq_sq napisał(a):
Niestety orginalne serwery Eclipse nie dzialaja (przynajmniej u mnie) zarowno mirrory, wiec musze poczekac na download z Pana serwerow.

Wydaje mi się więc, że to może jakiś twój dostawca ma dzisiaj problemy z łączem, ponieważ ode mnie np z domu teraz ale i z firmy (sprawdziłem zdalnie a mam dwa całkiem inne łącza) śmiga pobieranie paczki eclipsa zarówno tej z linku z mojego bloga jak i ze strony eclipse.org

może rzeczywiście jutro będziesz miał lepszy transfer i pociągniesz szybciej tę paczkę

Masz rację w tym co wyżej napisałeś, że strasznie szybko i dynamicznie się to wszystko rozwija ;) a ja staram się też nadążać z poradnikami ... dlatego koniecznie przećwicz wszystko z tym poradnikiem o Eclipse MARS ale zrób DOKŁADNIE to co w poradniku

a wtedy jak coś nie wyjdzie to śmiało tu pytaj

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2015, o 10:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2015
Posty: 60
Lokalizacja: Bieruń Nowy
Pomógł: 0

Ja osobiście uważam, że nie powinno się "skakać" po książce, bo sam tak robiłem.
Kupiłem BB i przeczytałem do Timerów, a potem "hajda w step" ;-), czyli do LCD, bo najbardziej mnie zaciekawił, ale cóż, kiedy nie znałem jeszcze podstaw języka C. Więc lepiej będzie jak przeczytasz całą część teoretyczną, a dopiero potem zabierzesz się za praktykę. Najlepiej czytaj po kolei.

Ale oczywiście się zgadzam z wypowiedziami innych, żeby zainstalować wszystko jak na poradnikach YouTube, a nie z płyty, bo trzeba pamiętać, że nawet drugie wydanie jest z 2013 roku, czyli z przed 2 lat!

_________________
Pomagać i prosić o pomoc ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2015, o 21:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 20
Pomógł: 0

Witam, rzeczywiscie moj dostawca internetowy mial problemy z serwerami.... Wszystko jest na dysku, zainstalowane, skonfigurowane na dwoch laptopach i dziala :D Co wiecej dioda mryga.
Co ciekawe jak utworzylem nowy projekt i wpisalem kod ze stron 185/186 pierwsza wersje to mialem problem z kompilacja. Pokazywalo problem na wysokosci linii #define jak w printscreenie. Co wiecej w konsoli pojawil sie problem z utworzeniem pliku *.hex bo z tego co zrozumialem to brakowalo mu jakiegos pliku *.elf.
Jak zalozylem od nowa proekt C zgodnie z instrukcjami w tutorialu Pana Mirka z YT ( za pierwszym razem rowniez tak zakladalem) to w koncu zaskoczylo, po napisaniu kodu plik sie skompilowal i nie bylo bledu.
Jednak opcja LED_ON/LED_OFF nie dzialala, a LED_TOG dzialala bezproblemowo. Moze ktos wie czemu?
Po 3 dniach pierwszy kod wgrany do procesora! Zwyciestwo!!!!
Dziekuje Wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam

P.S. Nie skacze po stronach ksiazki. Zapoznalem sie z cala czescia teoretyczna, a jedynie na potrzeby skonfigurowania 'eclipse' przeskoczylem do odpowiedniego rozdzialu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 wrz 2015, o 06:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Pokaz jak napisales led on i led off. Bo skoro tolgowanie dziala to mazz ja dobrze podlaczona a w kodzie jest cos nie tak.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 wrz 2015, o 21:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 cze 2015
Posty: 21
Pomógł: 0

Cytuj:
Jednak opcja LED_ON/LED_OFF nie dzialala

Opcja LED_ON nie ma prawa działać, jeśli sterujesz diodę poprzez podanie "0" z pinu procesora.
Zmień zapis: #define LED_ON PORTC &= LED_PIN na #define LED_ON PORTC &= ~LED_PIN



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 06:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

sternick napisał(a):
Cytuj:
Jednak opcja LED_ON/LED_OFF nie dzialala

Opcja LED_ON nie ma prawa działać, jeśli sterujesz diodę poprzez podanie "0" z pinu procesora.
Zmień zapis: #define LED_ON PORTC &= LED_PIN na #define LED_ON PORTC &= ~LED_PIN


Cos kolego sternick pomieszales bo to nie ma sensu skoro mialby zamienione dyrektywy to off byłby jako on. Tymczasem ty zle zapisales dyrektywe dla led_on

Kolega qbeq_sq pisze że nie działa mu LED_ON i LED_OFF

Zapewne w petli while kolega ma LED_TOG i do tego doklada zapalenie badz zgaszenie leda gdzie przy kolejnym cyklu petli while znow LED_TOG zadziala i odwróci stan pinu i sądze że dlatego nie działa LED_ON i LED_OFF


Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 10:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 cze 2015
Posty: 21
Pomógł: 0

Nic nie pomieszałem. Odniosłem się do dyrektywy LED_ON. Czy kolega majster nie widzi, że pytający nie ma istotnego znaku w zapisie tej dyrektywy? Najpewniej kolega nie widzi, więc ja wskażę ów brak - brakuje tyldy: "~".

Zapis autora załączający diodę poprzez podanie "0":
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Mój poprawiony i WŁAŚCIWY wbrew temu co kolega pisze, zapis:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Widzimy już tę subtelną różnicę? Z programu wynika, że autor steruje diodą podając zero logiczne na jej katodę, a więc dyrektywa LED_ON odpowiada za wpisanie zera logicznego na wyjściu. Owe zero logiczne, przy dyrektywie jaką zdefiniował autor, nie zostanie tam wpisane, z uwagi na błąd w zapisie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 11:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

sternick napisał(a):
Nic nie pomieszałem.

Zgadzam się z tym ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 17:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

sternick napisał(a):
Zmień zapis: #define LED_ON PORTC &= LED_PIN na #define LED_ON PORTC &= ~LED_PIN


Najmocniej przepraszam ja to zrozumialem jakbyś chciał napisać:


Zmień zapis: #define LED_ON PORTC |= LED_PIN

A napisałeś:

Zmień zapis: #define LED_ON PORTC &= LED_PIN

Myślałem że chcesz zamienić LED_ON na LED_OFF stad te moje zwrocenie uwagi na ten zapis. A nie na to że kolega (autor tematu) ma błąd w swoim kodzie.

Pozdrawiam

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 19:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 sty 2014
Posty: 20
Pomógł: 0

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Na szybko wifze ze tej tyldy brakuje :) jutro sprawdze i dam znac.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 20:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 cze 2015
Posty: 21
Pomógł: 0

majster napisał(a):
Najmocniej przepraszam ja to zrozumialem jakbyś chciał napisać:


Nie ma problemu, Sąsiedzie zza miedzy ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 20:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

sternick napisał(a):
majster napisał(a):
Najmocniej przepraszam ja to zrozumialem jakbyś chciał napisać:


Nie ma problemu, Sąsiedzie zza miedzy ;-)



Hmmm skoro sąsiedzi zza miedzy to jaka jest twoja lokalizacja :)
Może mieszkamy blisko siebie i czasem by można było coś razem podziałać ?

Sorki za offtop ale nie mogłem się powstrzymać by nie zadać pytania :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO