Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 00:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Problemy USART
PostNapisane: 27 sie 2015, o 18:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 lip 2015
Posty: 13
Pomógł: 0

Witam,
Mam pewien problem z używaniem komunikacji USART dla ATmega8 jak ATmega32. Pojawił się on gdy podczas realizowania tutorialu "Przetwornik ADC w mikrokontrolerach" a dokładniej pod koniec filmu numer 4b [47:30] gdy miało zacząć wyświetlać się napięcie. U Pana Mirka w filmie jest wszystko ok, natomiast u mnie tak jak na obrazku:

Obrazek

Schemat zbudowałem dla czterech mikrokontrolerów na dużej stykówce (2 x ATmega32 i 2 x ATmega8) i jest on zbudowany zgodnie z ideą (notą katalogową i tutrorailem), czyli jest kondensator na AREF i cewka na AVCC (każdy z nich odpalałem oddzielnie). Oczywiście kondensatory na zasilaniu również. Różnicą jest to, że połaczony jestem z komputerem za pomocą max232 i przejściówki RS232-USB opartej na chipie CH341SER. Sterowniki znalazłem w internecie i jak na razie wszystkie proste przykłady mi działały. Wartości "napięcia" wyświetlanego w terminalu generalnie są zgodne z napięciem zmierzonym na multimetrze, natomiast nie mam zielonego pojęcia skąd biorą się te nie potrzebne znaki. Dodatkowe jaja zaczynają się, gdy przejdę przez magiczną granicę 10V, wtedy niepotrzebne znaki pojawiają się też przy wartościach całkowitych.
Rozkładałem i składałem układ 3 razy, więc mam nadzieję, że nie jest to problem w schemacie.

Każda pomoc jest mile widziana, jestem w kropce...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 19:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2013
Posty: 119
Lokalizacja: Cinisi
Pomógł: 12

podaj z jakiej prędkości rs232 korzystasz. być może jest ona zbyt duża i dlatego takie znaczki, a i jeszcze jak taktujesz te atmegi. Pozdrawiam

_________________
sig off :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 19:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 lip 2015
Posty: 13
Pomógł: 0

Standartowo 9600 ustawione w putty i w bibliotece myuart.h. Sprawdzałem też na 19200 i problem jest ten sam. Dodam też, że procesory taktowane są na 8 MHz z wewnętrznego zegara.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 19:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Polecam Ci zakupienie rezeonatora kwarcowego najlepiej jakiegoś przyjaznego dla RS232 np 11 059 200Hz, a wtedy będziesz mógł nawet ustawić 115200bps.
Kwarc i dwa kondensatory 22pF kosztują kilka złotych, a myślę, że warto, bo Twoje problemy znikną.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 20:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 lip 2015
Posty: 13
Pomógł: 0

A czy jest szansa, żeby udało się to załatwić bez rezonatora? W tutorialu procesor go nie ma i myślałem, że może dałoby radę załatwić to jakoś inaczej. Sam dosyć długo wałczyłem zanim napisałem posta, ale w którymś momencie niestety wyczerpały mi się opcje...

Dziękuję za pomoc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2015, o 11:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 lip 2015
Posty: 13
Pomógł: 0

A czy w takim razie można jakoś inaczej wyświetlać wartość napięcia (czyli tak naprawdę podzielony i przemnożony wynik z ADC) niż za pomocą wskaźników? Pytam bo nie wiem, nie liczę na gotowe odpowiedzi, raczej na wskazówki co i gdzie mógłbym przeczytać.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2015, o 12:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2014
Posty: 296
Lokalizacja: Jaskółowo k. Warszawy
Pomógł: 9

Nie jest to wina kwarcu tylko kodu. Na 8MHz powinno śmigać.
Kolega powinien raczej zacząć od pokazania kodu oraz zdjęcia płytki.
Masz coś skiepcone przy wyświetlaniu wartości w V.
Transmisja i adc działa prawidłowo bo adc pokazuje dobre wartości.



Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

_________________
POZDROWIONKA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2015, o 18:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 lip 2015
Posty: 13
Pomógł: 0

Kurcze, dziwna rzecz się stała, bo z braku innych możliwości zrobiłem tutorial do końca (ponieważ początkowo zatrzymałem się jak wystąpił błąd) i zaczęło działać... Nie mam pojęcia dlaczego.
Wszystkim chciałbym podziękować za zaangażowanie i przeprosić za ewentualny stracony czas.
Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO