Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 13:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 sie 2015, o 19:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Obrazek

Gdy zaczynałem moją przygodę z AVR, jedną z pierwszych zrobionych przeze mnie konstrukcji był zegar z termometrem, reprezentujący wartości na przemian co 7 sekund na czterech siedmiosegmentowych wyświetlaczach. Nie było tam żadnego układu RTC, mózgiem był attiny2313. Mimo, że to był jeden z pierwszych w moim życiu projektów na uC to zegar był naprawdę dokładny (jak na tamtejsze moje umiejętności). W ciągu roku różnica wynosiła może 2 minuty, odliczanie na timerze. Służył mi kilka lat, jedyny problem to usytuowanie czujnika temperatury. Był to DS18b20, na ścianie od strony wschodniej. Powodowało to latem mocne przekłamanie wyników w godzinach porannych, mimo stosowania białych osłon na czujnik. W końcu, na początku roku padła decyzja, żeby stworzyć coś nowego. Powoli zacząłem kompletować części. Ogólnie nie jestem zwolennikiem całego arduino, ale obecność tego na rynku ma dla mnie jeden, bardzo wielki plus. Dzięki tak dużej popularności (i przez to konkurencji) dostępne są na rynku przeróżne moduły w przystępnych cenach.
Zaczęło się od zakupu czujnika wilgotności DHT22. Ma on całkiem przyzwoite parametry, w przeciwieństwie do DHT11. Zakupiłem również czujnik ciśnienia atmosferycznego BMP180. Jako czujnik temperatury nieśmiertelny DS18b20. Może ktoś zapytać dlaczego, skoro zarówno DHT jak i BMP również mają możliwość pomiaru temperatury. Czujnik dallasa ma jednaj lepsze parametry.
Niestety możliwości montażu części pomiarowej uniemożliwiły wykonywanie pomiaru prędkości i kierunku wiatru. Do zmierzenia został jeszcze opad. Początkowo myślałem o wykonaniu prostej płytki do wykrywania obecności opadu. Jednak zagłębiając się w informację o pomiarze opadu, dowiedziałem się, że można w prosty sposób wykonać pomiar opadu. Najprościej zrobić to za pomocą deszczomierza korytkowego. Zasada jest prosta. Dwa symetryczne korytka podparte centralnie. Po napełnieniu jednego, zachwiana zostaje równowaga, korytko przechyla się i poprzez kontaktron daje impuls. To odpowiada pewnej, stałej wartości opadu. Jakiś czas rozglądałem się za uszkodzonymi fabrycznymi rozwiązaniami. Niestety wtedy nie znalazłem nic ciekawego, jak już było, to cena zaporowa.
Ale skoro zasada działania taka prosta, to czemu nie zbudować samemu? Zaczęło się od budowy korytka. Do tego celu wykorzystałem materiał prosty w obróbce, laminat dwustronny. Wyciąłem odpowiednie kształty i polutowałem:
Obrazek
Potem pomalowałem i dorobiłem całą resztę: (Już mokre po pierwszych testach :D )
Obrazek

Jako obudowa zastosowałem rurę PCV 110mm, do tego biały lejek z marketu.
Tak prezentuje się gotowy deszczomierz:
ObrazekObrazek
Potem już tylko pomiary i przeliczenia, co ile występuje impuls. Wyszło 0,2mm. Trochę się natrudziłem, aby 2ml wody powodowało przechylenie korytka, ale udało się.

Gdy posiadałem już wszystkie czujniki, w wolnych chwilach zajmowałem się ich uruchamianiem. Nie lubię korzystać z gotowców (w zasadzie wcale z nich nie korzystam :D), poza tym jak znalazłem jakiś program dla BMP180 to zajmował 98% procesora. Napisałem całkowicie własne procedury opierając się na dokumentacjach technicznych modułów. Wykonałem również odpowiednią osłonę na ich umiejscowienie (wzorując się na profesjonalnych rozwiązaniach).
ObrazekObrazek

Są to podstawki pod doniczki, koniecznie ciemne (aby nie przepuszczały światła!), pomalowane na biało i skręcone z sobą z odstępami na swobodny przepływ powietrza.
Pozostało już tylko wykonać płytkę dla części pomiarowej, oczywiście w eagle:
Obrazek
Obrazek
Jako, że płytka będzie w dość niekorzystnych warunkach, postanowiłem ją trochę lepiej zabezpieczyć przed utlenianiem (od razu zaznaczam, to nie jest soldermaska, ma jedynie na celu zatrzymać utlenianie miedzi).
Obrazek

Kształt płytki podyktowany został poprzez obudowę hermetyczną, dodane zostały dławnice kablowe.
Dzięki wykonaniu małych nacięć na dole obudowy, płytki nie trzeba przykręcać.
Obrazek

W układzie pomiarowym wykorzystałem atmege8, początkowo do komunikacja planowałem wykorzystać UART, dlatego też kwarc z tych „RS-o lubnych”
Obrazek

Na koniec całość poleciała za okno:
Obrazek

Przyszedł więc czas na wykonanie drugiej części. Zastanawiałem się jakiś czas, w jaki sposób prezentować dane. Typowe wyświetlacze alfanumeryczne odpadały ze względu na ich rozmiar i czytelność z większych odległości.Myślałem nad jakimś mniejszym wyświetlaczem LCD (około 7-10”), jednak w końcu zdecydowałem się na chyba najlepsze rozwiązanie w stosunku czytelność /pobór prądu. Wybór padł na wyświetlacze siedmiosegmentowe. Prosta matematyka, wyświetlaczy musi być 16. W prawdzie multipleksowałem już bez problemu 10 wyświetlaczy jednocześnie, jednak musimy dać wtedy dużo większy prąd chwilowy, aby średni był odpowiedniej wartości. Dlatego tutaj postanowiłem już podzielić to na 4 grupy po 4 wyświetlacze.
Jakiś czas temu udało mi się dorwać prawie nieużywane wyświetlacze SA30-21EWA. Ich wysokość to 11cm, wysokość znaku 7,6cm! Napisał bym, że są duże, ale w porównaniu do BIG Magic RGB Clock w wykonaniu syna Pana Mirka, są to mrówki. Więc umówmy się, duże jak na zastosowanie domowe :)
Pozostałe wyświetlacze to już typowo znak 14,3mm (0,56”). Trochę wymieszane WK i WA. To dlatego, że czerwonych posiadam naprawdę spore zapasy WK, również zielone w zapasach znalazłem WK. Pozostałe dwa kolory musiałem zakupić, a były tylko WA. Tak więc przystąpiłem do zaprojektowania i wykonania płytki. Aby wyświetlacze były odpowiednio rozmieszczone, płytka ma swoje rozmiary-23,5x10cm. Niestety z braku dwustronnego laminatu o tych wymiarach w sklepie, musiałem zastosować jednostronny i kilka zworek.
Obrazek

Następnie przyszedł czas na wykonanie PCB, oczywiście metodą żelazkową. Zresztą płytka zaprojektowana tak, że firma by jej nie wykonała, niektóre ścieżki są za blisko, ale wykonując płytkę samemu w domu, z doświadczeniem kto mi tego zabroni?
Obrazek

Niecałe 12 minut i płytka była wytrawiona, żadnych zwarć, żadnych podtrawień (jeszcze trochę mokra :P)
Obrazek

Do tego warstwa opisowa:
Obrazek
No i polutowana już płytka:
Obrazek
Widać na niej jeden moduł oraz miejsce na drugi, ale o tym za chwilę.

Potem pierwsze testy samego multipleksowania:
Obrazek
Do obsługi wyświetlaczy wykorzystałem 5 rejestrów przesuwnych z zatrzaskiem 74HC595, cztery połączone kaskadowo do sterowania segmentami i jeden do wspólnych anod/katod wyświetlaczy. Aby sygnał aktywny był wspólny dla wyświetlaczy WA i WK zastosowałem negator na wejściu ostatniego rejestru, dla wyświetlaczy godzin nie było to konieczne, gdyż ULN2003 zapewnia negację sygnału.

Na płytce znajduje się PCF8563 wraz z podtrzymaniem bateryjnym. Znajdują się tam również dwa moduły, jeden to nRF24l01, bajecznie tani (nabyłem niedawno większą ilość), komunikacja po SPI. Do czego on służy? Ano od kiedy posiadałem wspomniany w pierwszych zdaniach zegar z termometrem, zaczęły się wędrówki innych domowników do mojego pokoju, w celu sprawdzenia temperatury. Potem wykonałem już drugi termometr z DS18b20, który teraz przerobiłem dodając nRF24l01, aby odczyty były bardziej dokładne. Tak więc temperatura wysyłana jest drogą radiową (2,4GHz) do innego pokoju. Zastosowałem tam procesor attiny2313, obudowa to odpowiednio ukształtowany kawałek uszkodzonego routera :D
Obrazek
Drugi moduł to ESP8266, internetowy moduł wi-fi (niestety nie atnel-wi-fi :( wykorzystywałem to, co miałem w swoich zapasach ). Służy on do synchronizacji czasu z internetu, oraz wysyłania danych na www, ale o tym za chwilę. Synchronizacja czasu odbywa się raz dziennie, dodatkowo po każdej utracie zasilania. W razie niedostępności serwera, braku internetu itp. czas przetrzymuje układ PCF.
Coś na temat samej komunikacji między układem pomiarowym, a układem do prezentowania wyników. Początkowo planowałem (z pewnych względów) komunikację poprzez UART, potem jednak z tego zrezygnowałem i postanowiłem wykorzystać najprostszą komunikację –szeregową synchroniczną, mamy więc linię zegarową i linię danych, układ pomiarowy pracuje jako slave. Dane odczytywane i odświeżane na wyświetlaczach są co 5 sekund. Wysyłana jest również suma kontrolna (CRC), bo pomimo 5 metrowego przewodu ekranowanego, czasem coś może zakłócić komunikację.

Jeśli chodzi o zasilanie, to tutaj poszedłem trochę na skróty. Postanowiłem tym razem nie tworzyć od podstaw, a jedynie przerobić to co było pod ręką. A co było? Kilka zasilaczy z DVD, napięcia pasują prawie że idealnie. Z wszystkich które miałem wybrałem jeden, o najlepszej budowie. Niestety większość z ich to budżetówki o tak małych rdzeniach, że podczas pracy bez obciążenia znacznie się nagrzewają. Na szczęście znalazł się jeden, porządnie zbudowany. Usunąłem linię -12V, 22V, 30V,7V,3.3V. Zostały mi napięcia 5V i 12V dla dla wyświetlaczy godzin. Jak jednak wiadomo występują pewne spadki napięcia na układzie ULN, tranzystorach, więc potrzebowałem napięcia 13.7V. Jedna dioda prostownicza w układzie sprzężenia zwrotnego załatwiła sprawę, w takich przetwornicach zazwyczaj stabilizacja jest na linii 5V. W prawdzie napięcie na linii 12V (odpowiednio 13.7V) zależy teraz trochę od obciążenia linii 5V to jednak zastosowałem diodę o dobrych parametrach. Pomiary wykazały, że jest ok :D
Obrazek

Tak więc skoro dane mają być prezentowane na stronie www, to strona się tworzyła, ja w tym czasie przystąpiłem do wykonywania obudowy.
Udało mi się dorwać dość spory kawał laminatu dwustronnego 1,5mm, dla porównania na zdjęciu linijka 30cm:
Obrazek
Laminat ma to do siebie, że jest prosty w obróbce i łatwy do łączenia. Mimo to, było z tym naprawdę sporo roboty i zajęło sporo czasu. Początkowo polutowałem coś takiego:
Obrazek

Mogą niektórych zastanawiać dodatkowe otwory. Dwa są w miejscach anten modułów, bo wiadomo, że laminat jest cały z miedzi i pewnie by tam coś ekranowało. Dodatkowy jest w miejscu baterii, dlaczego? Zielone wyświetlacze miały krótkie nóżki, więc nie mogłem wystawić wyświetlaczy wyżej płytki. Zastosowałem najniższe gniazdo baterii jakie miałem a i tak zabrakło 1mm, ale tego i tak nie będzie widać :D

Następnie po oczyszczeniu i odtłuszczeniu laminatu pomalowałem całą płytę tylną oraz wnętrze części przedniej obudowy na czarno:
ObrazekObrazek
Myślę, że na uwagę zasługuje sposób zamykania obudowy. Żadne śrubki nie wchodziły w grę. Dodatkowo aby mieć możliwość regulowania odległości na każdym rogu (aby ustawić równe odstępy wyświetlaczy od warstwy z filtrami) wymyśliłem dość ciekawe rozwiązania. W każdym rogu wlutowałem mosiężną gwintowaną tulejkę. Wkręcam w nią śrubę z łbem płaskim, na który nakleiłem magnes neodymowy (nakleiłem, żeby magnes zawsze zostawał na śrubce). Na części przedniej obudowy w rogach przylutowałem blaszki. Teraz wkręcają lub wykręcają poszczególną śrubkę, reguluje odległość w każdym rogu. Gdyby kogoś interesowało, czy magnesy nie są za małe, stanowczo nie. Początkowo zastosowałem większe, ale wtedy były już problemy z otwarciem obudowy :D
Obrazek
Każdy z dużych wyświetlaczy przykręcony za pomocą 4 śrub, wyświetlacze miały gotowe otwory
ObrazekObrazek
Czas na pierwsze przymiarki, jeszcze nie wygląda to za ładnie:
Obrazek
No i przyszedł czas na wykonanie panelu przedniego. Już od dawna miałem w głowie wizję, jak będzie to wyglądać, miało być prosto, czytelnie:
Obrazek

Jednak po dłuższym namyśle (brałem pod uwagę między innymi to, że w niektórych drukarniach nie zaczernia całkowicie papieru), doszedłem do wniosku, że jednak za ciemne.
Zdecydowałem się na używany już w innym projekcie kolor:
Obrazek

Udałem się do najbliższej agencji reklamowej i wydrukowałem na papierze o gramaturze 300, jeden połysk i jeden mat. Rozmiar wydruku A3, koszty całe 2,5zł/sztuka :D
Pomimo, że układ prosty, zaprojektowanie tego również zajęło kilka godzin, trzeba było wszystko precyzyjnie zwymiarować i przenieść do programu graficznego.
Obrazek

Po namyśle, porównaniu, wybrałem połysk.
Teraz potrzebny był precyzyjny nożyk, dobra linijka, najlepiej aluminiowa (dłuższe plastikowe często są krzywe) i klej, przy tej grubości papieru pozwoliłem sobie na butapren.

Pierwsze przymiarki, już nabiera to wyglądu:
Obrazek

Wcześniej wkleiłem filtry dla wyświetlaczy. Jakiś czas myślałem, skąd takie pozyskać. Pojechałem do pierwszego lepszego marketu, a że jest sierpień, więc jest wysyp artykułów szkolnych. Znalazłem kolorowe koszulki w formacie po rozłożeniu A3, miały odpowiednią sztywność, przeźroczyste, a nie matowe. Wręcz idealne:
Obrazek
Obrazek
No i dopiero teraz zaczęło to wyglądać:
Obrazek

Zostało jeszcze powiesić na ścianę (kable jeszcze niepoukładane)
Obrazek

Schemat wygląda następująco:
Obrazek

Ktoś dociekliwy zauważy brak kondensatora od AREF do masy. Od początku planowałem regulację jasności świecenia wyświetlaczy (do tego celu wykorzystałem fototranzystor). Niestety na etapie projektowania zapomniałem o tym i wspomniało mi się ma samym końcu, gdy płytka już była ukończona. O ile dodałem rezystor i miejsce na wprowadzenie przewodów dla fototranzystora, o kondensatorze zupełnie zapomniałem. Jednak nie ma co popadać w paranoję, to nie jest precyzyjny układ pomiarowy, jako napięcie odniesienia wykorzystuję napięcie zasilania i bez kondensatora również działa- bo czemu miało by nie działać. A że mamy gorsze parametry przetwornika ADC? - to tylko pomiar oświetlenia.

Sam program na oba układy został napisany w (tak, muszę to powiedzieć :? ) bascomie. Był to chyba ostatni program napisany przeze mnie w bascomie. Od września zabieram się za C, myślę, że zaopatrzę się w bluebook :P jak to tradycyjnie u mnie nie udostępniam źródeł. Dla zainteresowanych wsady do procesorów, jeśli jest ktoś zainteresowany realizacją konkretnego zagadnienie odpowiem w komentarzach.

Słów kilka o samym ciśnieniu. BMP180 wykonuje pomiar ciśnienie bezwzględnego, jest to ciśnienie, jakie obecnie działa na czujnik. Jednak my przyzwyczajeni jesteśmy do ciśnienia względnego, czyli zredukowanego do poziomu morza. Widomo, że ze zmianą wysokości, zmienia się też ciśnienie. Projektant BIG Magic LED RGB CLOCK nie miał z tym problemu, gdyż ZSEE w szczecinie leży prawie że na poziomie morza, zaledwie kilka metrów różnicy. Moja stacja położona jest 250m nad poziomem morza, więc konieczne były obliczenia. Ciśnienie względne oblicza się na podstawie wartości ciśnienia bezwzględnego, aktualnej temperatury oraz wysokości n.p.m. Obliczenia wykonuję bez wykorzystania liczb zmiennoprzecinkowych, udało mi się wyciągnąć uproszczony wzór na obliczenie tego ciśnienia. Maksymalny odchył od wartości realnej to 1hPa, a obliczeń jest dużo mniej, więc jak na moje potrzeby wystarcza. Natomiast na stronie WWW obliczenia wykonywane są z użyciem wzorów „precyzyjnych”. Gdyby kogoś interesował wzór uproszczony, proszę o kontakt na PW.
Jeśli chodzi o stronę WWW zdałem się na brata, informatyka, który takim czymś zajmuje się na co dzień. W prawdzie wykonywał ją bez udziału grafika (tworzenie strony to zazwyczaj wspólna praca kilku speców), ale jak na moje oko i tak jest idealna :D Co minutę poprzez zapytanie GET na stronę wysyłane są odczyty temperatury, ciśnienia, wilgotności i opadu. Resztą zajmuj serwer. Generowane są wykresy dzienne, miesięczne i roczne. Dla ciśnienia jest to zarówno wartość względna jak i bezwzględna. Prezentowane są również wartości maksymalne/minimalne. Co tu dużo mówić, sami zobaczcie.

http://meteo.2eu.pl/

Strona równie ciekawie prezentuje się na telefonach komórkowych.

Podziękowania:
Chciałbym tutaj bardzo podziękować bratu za pracę włożoną w stworzenie strony i udostępnienie domeny.
Podziękowania kieruję również w stronę właściciela firmy slotex.pl, za udostępnienie serwera.

Występują jeszcze dwa problemy, które muszę rozwiązać. Błędem był zakup niebieskich wyświetlaczy. Pomimo zastosowania rezystorów 4k7 (tak, to nie jest pomyłka) próby na przeróżnych filtrach (nawet łączonych kolorach) kolor niebieski ciągle z większej odległości wygląda na rozmazany.
Druga sprawa, przy mocnych wiatrach z północy albo południa deszczomierz potrafi wygenerować błędny impuls, nic dziwnego, jest on mocno odsunięty od ściany. Muszę ustabilizować konstrukcję poprzez wspawanie dodatkowego wzmocnienia. Dlatego na chwilę obecną wartość opadu może być błędna, myślę, że to kwestia kilku dni. Z tego też powodu mogą być małe przerwy w funkcjonowaniu strony.

W cały projekt włożyłem naprawdę sporo pracy i czasu, ale patrząc na funkcjonalność myślę, że było warto. Jego wykonanie było bardzo rozłożone w czasie. Plany była na początku roku, osłona wraz z czujnikami powstała już w marcu, deszczomierz na początku lipca, dopiero teraz, gdy miałem więcej czasu prace wyraźnie przyśpieszyły.

Teraz marzy mi się jeszcze stworzenie widget-u do androida z aktualnymi odczytami. Nie jest to sprawa pilna, ale myślę, że kiedyś powstanie -tym bardziej teraz, gdy Pan Mirek udostępnia takie świetne poradniki.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 20:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Zaniemówiłem.
Projekt perfekt. Szczególnie podoba mi się deszczomierz.
Niewiele brakuje mu do modeli profesjonalnych.

Tutaj czujnik opadów do stacji WMR200.
Obrazek

Czy planujesz oprócz rejestrowania wklepać jakiś algorytm przewidywania pogody?

Pozdrawiam
LA

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 20:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2013
Posty: 426
Pomógł: 36

Naprawdę bardzo mi się podoba :) Genialny projekt. Wszystko przemyślane od A do Z. Super wykonanie... Oby tak dalej :D

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 21:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Tak sobie teraz obejrzałem stronę z wynikami. Przydałoby się podać dla jakiej lokalizacji są dane.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 21:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

LA72 napisał(a):
Czy planujesz oprócz rejestrowania wklepać jakiś algorytm przewidywania pogody?
LA

Przewidywać pogodę jest trudno nawet z użyciem profesjonalnego sprzętu, mając dostęp do zdjęć z satelit meteorologicznych. Widać to chociażby po tym, na ile procent sprawdza się prognoza z telewizji. Dlatego nie przewiduję tego.

LA72 napisał(a):
Tak sobie teraz obejrzałem stronę z wynikami. Przydałoby się podać dla jakiej lokalizacji są dane.


Kolego, w zakładce "O projekcie" podana została lokalizacja.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 21:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

anonimowy napisał(a):
LA72 napisał(a):
Czy planujesz oprócz rejestrowania wklepać jakiś algorytm przewidywania pogody?
LA

Przewidywać pogodę jest trudno nawet z użyciem profesjonalnego sprzętu, mając dostęp do zdjęć z satelit meteorologicznych. Widać to chociażby po tym, na ile procent sprawdza się prognoza z telewizji. Dlatego nie przewiduję tego.

LA72 napisał(a):
Tak sobie teraz obejrzałem stronę z wynikami. Przydałoby się podać dla jakiej lokalizacji są dane.


Kolego, w zakładce "O projekcie" podana została lokalizacja.


Widziałem tę zakładkę.
Jednakże, bardziej "pro" wyglądałaby informacja o współrzędnych miejsca pomiaru.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 21:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no no no - aż miło popatrzeć, poczytać - obejrzeć ;) .... kawał roboty kolega zrobił

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 21:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2013
Posty: 288
Ostrzeżenia: -2
Pomógł: 23

Gratuluje projektu! Sam pracuje nad wlasnym meteo.

Oby wiecej takich projektów na naszym forum!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 22:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Projekt doskonale przemyślany i wykonany. Gratuluję :D

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2015, o 22:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

No to nie mam co robić już, wykonałeś w sumie wszystko co sam chciałem robić - gratuluję samozaparcia i wytrwalosci w konstruowaniu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2015, o 06:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Normalnie bajka. Jestem pod mega wrażeniem :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2015, o 07:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Cieszę się, że mój projekt się Wam podoba.

LA72 napisał(a):
Jednakże, bardziej "pro" wyglądałaby informacja o współrzędnych miejsca pomiaru.

Pomyślę nad tym.

Atmegowiec napisał(a):
No to nie mam co robić już, wykonałeś w sumie wszystko co sam chciałem robić - gratuluję samozaparcia i wytrwalosci w konstruowaniu.

Wiesz jak to jest, ile osób rozwiązuje dany problem, tyle rozwiązań. To, że ja wykonałem taką stację, powinno więc Ciebie jeszcze bardziej motywować do działania ;)

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2015, o 08:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Szczena opadła. Od długiego szasu myślę o czymś takim i takich obudów jak ty na czujniki bym nie wymyślił głównie z tym miałem problem. Projekt bardzo profesjonalny.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2015, o 09:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 paź 2014
Posty: 92
Lokalizacja: Mikołów
Pomógł: 1

Projekt niezły pełen szacun. dodał bym jeszcze jakiś czujnik światła i na przykład czujnik wiatru ale to tylko taka mała dygresja bo też kiedyś o tym myślałem ale na myśleniu się tyko skończyło hehe może kiedyś .
oglądam właśnie stronkę z pomiarami i dodałbym w archiwum na wykresach żeby pokazywało godzinę ,miesiąc.Wydaje mi się że było by bardziej czytelniej ale to tylko taka moja dygresja pozdro



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2015, o 10:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

hawranek80 napisał(a):
Projekt niezły pełen szacun. dodał bym jeszcze jakiś czujnik światła i na przykład czujnik wiatru ale to tylko taka mała dygresja bo też kiedyś o tym myślałem ale na myśleniu się tyko skończyło hehe może kiedyś .
oglądam właśnie stronkę z pomiarami i dodałbym w archiwum na wykresach żeby pokazywało godzinę ,miesiąc.Wydaje mi się że było by bardziej czytelniej ale to tylko taka moja dygresja pozdro


Opisałem, z jakiego powodu nie ma czujnika prędkości i kierunku wiatru, o czujniku nasłonecznienia też myślałem (wyprowadzone wejście ADC na płytce). Niestety z powodu montażu na ścianie od strony wschodniej nie miałby on większego sensu.

Co do wykresów, dodają wartości na oś x całość robiła się nieczytelna. Sprawdzaliśmy naprawdę dużo wariantów. Po najechaniu na któryś z punktów wykresu wszystko się wyświetla, na urządzeniach mobilnych wystarczy kliknąć w interesując nas punkt na wykresie.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2015, o 10:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 paź 2014
Posty: 92
Lokalizacja: Mikołów
Pomógł: 1

faktycznie nie doczytałem o tych czujnikach a odnośnie archiwum to nie najeżdżałem myszkom na wykresy ale też to nieźle wygląda



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2015, o 20:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

Gratulacje udanego projektu. Całość wykonana bardzo efektownie i solidnie. Tylko pozazdrościć ;).

Też zabieram się za wykonanie stacji meteo, lecz na razie z czasem brak - jak na razie to tylko mam kupione czujniki i pomysł w głowie;).
Mam takie małe dwa pytanie:
- czy byłaby możliwość przedstawienia algorytmu (przy pomocy bloczków) działania programu - może być opisowe, lecz nie za długie (oczywiście lepsze jest przedstawienie graficzne programu). Nie musi być dokładny, wystarczy ogólny.
- pisałeś o pomiarze wiatru (z przyczyn technicznych go nie wykonałeś) - miałeś bądź masz jakiś pomysł jak wykonać taki pomiar? Ja myślałem o wykorzystaniu transoptora szczelinowego z myszki.

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2015, o 13:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Jeśli chodzi o kształty wiatromierza, to również radzę opierać się na profesjonalnych rozwiązaniach. Wykorzystał bym przy budowie kontaktron albo hallotron i mały magnesik.
O który konkretnie program chodzi. Ten dla atmegi8 zajmujący się odczytywaniem czujników, czy ten na atmega328? Ona są bajecznie proste i nie ma za bardzo co pisać, ale jeśli będziesz bardzo chciał. Nie mam aktualnie żadnego programu do rysowania algorytmów, więc mogę opisać.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 10:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

cześć
mam pytanie odnośnie dokładności pomiaru opadów - czy np. 1mm na m2 to wartość mierzalna?
jaką masz pojemność korytek?

pozdrawiam Marek

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 15:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Jeśli chodzi o dokładność pomiaru to jest jeszcze za krótki okres, aby coś powiedzieć. Stacja jest dalej w fazie testów, dziś cały dzień była przerwa techniczna. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,2mm.
Napisałem w pierwszym poście:
Cytuj:
Trochę się natrudziłem, aby [trochę ponad] 2ml wody powodowało przechylenie korytka, ale udało się.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 16:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

Dzięki za odpowiedź.

anonimowy napisał(a):
Ten dla atmegi8 zajmujący się odczytywaniem czujników, czy ten na atmega328? Ona są bajecznie proste i nie ma za bardzo co pisać, ale jeśli będziesz bardzo chciał. Nie mam aktualnie żadnego programu do rysowania algorytmów, więc mogę opisać.


Jakbyś mógł to oba programy.
Możliwe, że są bajecznie proste, ale czasem jakieś podejście do nawet prostego tematu komuś innemu może okazać się sporym problemem. Szczególnie jestem ciekaw Twojego podejścia do komunikacji pomiędzy dwoma układami, oraz z serwerem www - ogólnym zarysem (co, gdzie i kiedy jest wykonywane - np. tworzenie ramki danych do wysłania). Jak wygląda struktura ogólna programu - czy program jest "czasu rzeczywistego"?
Jakbyś mógł też opisać czy jakoś zabezpieczyłeś program przed nadmierną ilością danych wysłanych przez układ master (nie chodzi mi tutaj o poprawność przesłanych danych - wykorzystujesz CRC - może wykorzystujesz coś innego jak bufor cykliczny?), oraz przed przerwaniem komunikacji podczas odbierania danych (jakiś timeout?).

Ja zawsze kombinuję jak koń pod górkę z przesłaniem danych z jednego układu do drugiego, a inni nie mają z tym problemu, dlatego więc mnie to tak bardzo ciekawi.

Pozdrawiam.

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 22:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Zacznę może od tego, że u mnie układem master (generującym sygnał zegarowy) jest ta część z wyświetlaczami. Dzięki temu sam decyduję, kiedy dokładnie chcę odebrać dane, transmisja jest jednokierunkowa.

Ogólny zarys programu części pomiarowej:
Kod:
-początkowa konfiguracja, deklaracja zmiennych
-pobranie danych kalibracyjnych z czujnika ciśnienie
-pętla główna
   -odczyt czujnika ciśnienia (podprogram)
    -przeliczenie ciśnienia (podprogram)
    -odczyt wilgotności (podprogram)
    -odczyt temperatury (podprogram)
    -odczyt opadu (podprogram)
    -obliczenie CRC
    -oczekiwanie na zbocze narastające
    -uruchomienie watchdoga
    -transmisja danych
    -zatrzymanie i reset watchdoga
-koniec pętli


Tak więc watchdog pilnuje nam, żeby w razie impulsu zakłócającego poza czasem trwania transmisji nie tracić bitów i nie pogubić się całkowicie. Przesyłam bit po bicie, zmienna za zmienną, bez żadnych dodatkowych bitów parzystości, startu czy stopu.Jednak taki sposób transmisji sprawdza się tutaj dobrze. Dopiero po całej odebranej ramce danych układ wykonuje kolejne pomiary i znowu czeka na ich odczyt. A czy będzie to za 2 sekundy, czy za minutę, czy za 10 minut zależy już tylko od nas (tylko po tak dużym czasie mielibyśmy już nieaktualne dane ;) )

Z programu dla atmegi328 opiszę może tylko najważniejsze rzeczy.
-Na początku wykonywana jest synchronizacja czasu z internetu. W przypadku powodzenia synchronizacji czas zapisywany jest do układu RTC, w przypadku braku synchronizacji (niedostępności serwera) czas jest z RTC odczytywany. W razie niedostępności serwera ustawiana jest flaga i co minutę wykonywana jest kolejna próba synchronizacji.
-Co 5 sekund (po prostu sprawdzam, czy wynikiem modulo 5 sekundy jest zero) odczytuję dane z układu pomiarowego (wystawiam impuls na wyjście zegarowe, przepisuję bit i tak aż do odebrania całości). Sprawdzam, czy CRC jest zgodne, jeśli tak przeliczam ciśnienie na wartość zredukowaną i wyświetlam wszystkie cztery mierzone parametry.
Wysyłam temperaturę poprzez nRF24l01 do drugiego pokoju.
-Co minutę tworzę ramkę danych (zamiana zmiennych liczbowych na stringi) i wysyłam ją poprzez zapytanie GET na serwer WWW.

Wiadomo, w tle "lata" sobie jeszcze obsługa multipleksowania, regulacji jasności.

Nie wiem czy takie wytłumaczenie Ciebie satysfakcjonuje. W razie czego pisz śmiało co miałbym dokładnie rozwinąć.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2015, o 20:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Kolego co do czujnika wiatru to zamówiłem coś takiego :

http://allegro.pl/czujnik-predkosci-wia ... 00331.html

sprzedawca poinformował mnie 1 impuls / s = 2,54 km/h

zakupiłem również czujnik opadów ale nie otrzymałem informacji co i jak generuje

nie mniej czujnik prędkości wiatru możesz dołożyć do swojej stacji pogodowej.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2015, o 20:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

majster napisał(a):
http://allegro.pl/czujnik-predkosci-wiatru-arduino-anemometr-n76nf-i5678000331.html

sprzedawca poinformował mnie 1 impuls / s = 2,54 km/h


Jakiś znajomy ten czujnik.
http://www.maplin.co.uk/p/maplin-replacement-anemometer-for-n25fr-n76nf

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2015, o 21:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Jakiś znajomy ten czujnik.
http://www.maplin.co.uk/p/maplin-replacement-anemometer-for-n25fr-n76nf[/quote]

He he rozumiem przepłaciłem :D ale za to mam polską gwarancję a odesłanie czujnika wadliwego z powrotem to dodatkowe koszta wysyłki a tu mimo iż przepłaciłem gwarancja jest z polskiej firmy.


Z ciekawości patrzyłem na http://www.maplin.co.uk/p/maplin-replac ... 96gy-n81nf to niestety nie mają wysyłki do Polski albo ja coś źle patrze.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 wrz 2015, o 10:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 57
Pomógł: 5

jeżeli twój czujnik opadów jest podobny do tego ze stacji pogodowej sparkfun'a:
https://www.sparkfun.com/products/8942
to w dokumentacji do niej:
https://www.sparkfun.com/datasheets/Sensors/Weather/Weather%20Sensor%20Assembly..pdf

jest napisane:
Cytuj:
Rain Gauge
The rain gauge is a self-emptying tipping bucket type. Each 0.011” (0.2794 mm) of rain causes one momentary contact closure that can be recorded with a digital counter or microcontroller interrupt input. The gauge’s switch is connected to the two center conductors of the attached RJ11-terminated cable.

inne czujniki tez są przyzwoicie opisane.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 wrz 2015, o 14:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Tak dokladnie to ten dzieki za pomoc :) wczoraj tez wlasnie znalazlem ten opis.

Nie mniej panie anonimowy prosze o guzik pomogl dla pana bartb :)

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 wrz 2015, o 11:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2013
Posty: 169
Lokalizacja: Silesia - P-ce
Pomógł: 10

anonimowy napisał(a):
Ogólny zarys programu


Dzięki za opis działania Twojego programu.
Faktycznie - tak jak napisałeś wcześniej - program/algorytm jest bajecznie prosty. Porównując Twój algorytm do mojego (na razie jest tylko koncepcja na kartce), to ja za bardzo go sobie skomplikowałem - wyważam niepotrzebnie otwarte drzwi.
Muszę się nauczyć prostego podejścia do niektórych rzeczy/założeń.

Jeszcze raz gratuluję udanej konstrukcji.

_________________
Niewiele trzeba by być szczęślwym.Wystarczy chcieć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2015, o 21:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

No myślałem nad taką stacją dobre 4 lata by taką posiadać teraz dzięki BB, GG, poradnikom Mirka mogę taką zbudować :)

To co na zewnątrz zasilane będzie z akumukatora, akumulator ładowany ogniwem fotowoltaicznym natomiast dane będą wysyłane za pomocą RFM73

aktualnie po RS232 (UART) -> FT232 lecą dane :) czas teraz zrobić stację odbiorczą :)

To co udało mi się już zrobić to:

Obrazek


To co zostało to jeszcze dużo :)

Nie mniej dzięki anonimowy za motywację :) i naprowadzenie :) Dzięki tobie to czego nie byłem pewny stało się jasne :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2015, o 22:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

No i jestem bardzo zadowolony, że mój projekt może być motywacją dla kogoś.
Mam tylko uwagę co do zasilania. Trzeba to dobrze przemyśleć, bo zimą może być problem. Przy niskich temperaturach pojemność akumulatora spada. Dodatkowo śnieg zalegający na panelu fotowoltaicznym i czasami kilka mocno pochmurnych dni z rzędu. Czytałem, że ludzie mieli problemy z fabrycznymi urządzeniami tak zasilanymi zimą. Więc budować z głową ;)
Drugie to rozdzielczość odczytu z DHT22. Wszystko masz przedstawione z miejscami po przecinku, poza wynikami z DHT. Przecież rozdzielczość odczytu z nich to 0,1% i 0,1 stopień. Myślę więc, że skoro już wszystko mamy po przecinku to i z DHT by się przydało. Również jednostka wilgotności jakaś dziwna w tym terminalu :) . RH oznacza relative humidity, wilgotność podajemy w %.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO