Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 16:41


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 21 kwi 2015, o 13:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lip 2014
Posty: 44
Pomógł: 0

Panowie pomożcie:D
Pliki main.c , BMP180.c i BMP180.h skopiowałem, biblioteki do I2C, LCD i Uarta skopiowałem z CD z Bluebooka, żadnych spacji nie mam w nazwach ani polskich znaków. Przy probie kompilacji wywala mi błąd jak na screenie, że nie widzi plików I2C chociaż są podane. Kompilując main.c osobno jest wszystko ok, błąd tylko przy probie kompilacji pliku BMP180.c. Będę wdzięczny za poradę.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 21 kwi 2015, o 13:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 paź 2013
Posty: 3
Lokalizacja: Ursus
Pomógł: 0

nie masz katalogu I2C_TWI



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 21 kwi 2015, o 13:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lip 2014
Posty: 44
Pomógł: 0

Katalog mam założony. Folder projektu wygląda tak:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 21 kwi 2015, o 14:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 paź 2013
Posty: 3
Lokalizacja: Ursus
Pomógł: 0

a tak?
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 21 kwi 2015, o 14:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lip 2014
Posty: 44
Pomógł: 0

Wrzuciłem pliki od I2C oraz BMP do folderu podstawowego gdzie jest main i skompilowało się ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 22 kwi 2015, o 20:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 5
Pomógł: 0

Ja kupiłem dwa moduły u chińczyka. Temperaturę oba wskazują wiarygodną, lecz pomiar ciśnienia daje mi dziwną wartość 1050 hPa oba. Czy są one uszkodzone?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 4 lip 2015, o 21:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 sie 2014
Posty: 6
Pomógł: 0

Witam

mam ogromny problem z komunikacją czujnika BMP180 z atmegą8 przez magistrale I2C. Podpatrując kod autora i czytając z niebieskiej ksiązki rozdział o magistrali I2C próbowałem z czytywać ciśnienie i temperaturę ale nie działa mi to do końca.... Nie wiem czy dobrze podłączyłem ten czujnik a właściwie jest to układ GY-68, z tego co doczytałem posiada on wbudowane rezystory i stabilizator napięć z 5 do 3,3V. Podłączyłem go w celu sprawdzenia do Raspebrry Pi i wydaję się że działał poprawnie, tzn. podłączyłem Vcc do +5v i masę oraz SCL i SDA bez żadnych dodatkowych rezystorów, ciśnienie pokazywał 1013hPa i temp 27 st. czyli wydaję mi się że działa poprawnie... Do atmegi8 podłączyłem go podobnie bez żadnych dodatkowych rezystorów i do +5. Wydaję mi się że problemem moim może być inicjalizacja magistrali i2c, posiadam kwarc 3,6864Mhz. Wiem że trochę chaotycznie to opisuję ale nie bardzo wiem jak to opisać problem polega na tym, że zawiesza mi się w pewnym momencie. Wszystko się kompiluję bez błędu ale gdy nie mam zakomentowanych w funkcjach do komunikacji i2c pętli while - "while ( !(TWCR&(1<<TWINT)));" itp. to zawiesza się program natomiast gdy to zakomentuję to wartość temp wynosi 12,8 st natomiast ciśnienia -310.0-95. Nie wiem jak skonfigurować tą komunikację i dobrać prędkość transmisji. Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedź i jakąś pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 4 lip 2015, o 22:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Wg dokumentacji BMP180 działa w zakresie napięć 1.8..3.6V, tak więc do komunikacji z ATMega8 (która może pracować _tylko_ na 5V) potrzeba translacji poziomów napięcia na magistrali I2C.

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 5 lip 2015, o 16:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 sie 2014
Posty: 6
Pomógł: 0

Faktycznie, podłączyłem rezystory podciągające 4k7 do SDA i SCL czujnika bmp180 i przez chwile ten kod który mi się zawieszał wczesniej, nie zawieszał się i podawał dobra temperature 31 st ale cisnienie tylko ok 300 hPa czyli kod jest poprawny a ja mam coś zle podłaczone w dalszym ciagu bo kod dalej sie zawiesza, po ponownym podlaczeniu(chwilowo cos zadzaialalo nie wiem dlaczego). Pytanie brzmi czy zastosowanie diod prostowniczych do obnizenia napiecia wystarczy czy bedzie konieczny jakis konwerter poziomow napieć ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 7 lip 2015, o 15:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 sie 2014
Posty: 6
Pomógł: 0

Pomocne okazało się odwrócenie czujnika, i nagle ożył zaczął się komunikować z mikrokontrolerem i temperaturę dobrze mierzy natomiast ciśnienie podaje ujemną ok. - 300 hPa. Czy ktoś wie z czemu może podawać złą temperaturę, może prędkość transmisji jest nie odpowiednia ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 7 lip 2015, o 17:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

pablox3 napisał(a):
Pomocne okazało się odwrócenie czujnika

W jakim sensie odwrócenie?

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 8 lip 2015, o 23:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 sie 2014
Posty: 6
Pomógł: 0

odwróciłem go o 180 stopni i jak monetę awers/rewers i zaczął działać na tym samym kodzie co wczesniej się gdzieś zatrzymywał przez tą komunikację I2C. Podobno ten moduł ma wejścia z dwóch stron więc po podłączeniu z drugiej ożył. Już działa prawie dobrze, prawie bo temperaturę mierzy poprawnie ale ciśnienie mierzy 343 hPa z przecinkami to chyba trochę za mało i nie wiem jak temu zaradzić. Translacja poziomów napięć nie była konieczna ponieważ układ GY-68 ma w już w sobie zrobioną translację i wbudowane rezystory. Czujnik raczej nie jest uszkodzony ponieważ na Raspberry Pi podawał poprawnie i temperaturę i ciśnienie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 25 lip 2015, o 21:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2015
Posty: 25
Pomógł: 0

usuncie post , nie wiem jak to sie robi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 27 lip 2015, o 12:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 14

pablox3 napisał(a):
odwróciłem go o 180 stopni i jak monetę awers/rewers i zaczął działać na tym samym kodzie co wczesniej się gdzieś zatrzymywał przez tą komunikację I2C.



Obstawiam problem z przewodami. Już tyle razy miałem z tym problem a jeszcze się nie nauczyłem, że tam trzeba szukać problemu na początku;p



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 27 lip 2015, o 22:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2015
Posty: 25
Pomógł: 0

Dostaje wynik 250000 Pa około.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.




te bilbioteki do lcd'ka mi działaja na pewno, bo np a adc biorę wartości i wysyłam przez sprintf'a i jest ok. i2c.h wzialem z neta. Zasilam bmp180 z 3.3 v, mam model GY-68. Nie krytykujcie mnie, ze nie mam tego czy owego od Pana mirka, bo niektóre biblioteki biorę z innych źródeł ( do lcd w tym przypadku mam inną ), ale działającą sprawdzane. . i2c.c i2c.h mam też z tego forum, ktoś wstawiał w jakimś temacie. :)



Ostatnio edytowano 28 lip 2015, o 10:23 przez michal93, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 28 lip 2015, o 08:49 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Listingi wstawiamy tak: topic7402.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 30 lip 2015, o 17:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2013
Posty: 148
Lokalizacja: KTT
Pomógł: 1

Śledząc ten temat trochę się zniechęciłem przez tą konwersję napięć. Ale patrząc na schemat modułu GY-68 http://www.electronicoscaldas.com/datasheet/GY-68-Diagrama-esquematico.jpg widać, że SDA i SCL czujnika BMP180 są podciągnięte przez rezystory do 3.3V, więc procek zasilany z 5V powinien poradzić sobie z komunikacją (w końcu dla TTL 1-ka jest od 2V).
Jeśli źle myślę, to wyprowadźcie mnie z błędu. Ale wyżej chyba kolega pablox3 pisał, że u niego to działa.
No nic, skopiowałem bibliotekę do BMP180, program się skompilował, mam moduł GY-68 i nie zawaham się go użyć. W wolnej chwili podłączę do ATB (tylko odłączę rezystory podciągające w zestawie) i zobaczę czy zagada.

_________________
Gordon



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 30 lip 2015, o 20:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Uważaj, przez niedobrą konwersję napięć moduły mogą odejść do krainy wiecznego obliczania....
5V potrafi zamordować układ.... Mój ATB-WiFi już tam poluje na bizony :)

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 30 lip 2015, o 20:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2013
Posty: 148
Lokalizacja: KTT
Pomógł: 1

Zdaję sobie z tego sprawę sq5rix:) Moje środki bezpieczeństwa to odpięte zworki na SDA i SCL w ATB - czyli I2C ma tylko podciągnięcie w module GY-68 do 3.3V (bo tam wg schematu jest jakiś stabilizatorek).
Najwyżej poświęcę 10zł na następny moduł, ale Twojego ATB-WiFi bardziej szkoda...:(

------------------------ [ Dodano po: 34 minutach ]

Przetestowane i "hula jak cza" :D Dzięki kolego lukanio za udostępnienie fajnej biblioteki.
Obrazek

_________________
Gordon



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 6 wrz 2015, o 21:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 5
Pomógł: 0

917hPa?
Czemu ciśnienie takie niskie? Pomiar został dokonany wysoko w górach?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 7 wrz 2015, o 14:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2015
Posty: 25
Pomógł: 0

Mam problem z tym czujnikiem, dość poważny. Działał mi dobrze, ale zaczął świrować. Wiem, że jest dobry, bo pod arduino daje dobre wyniki. Natomiast mam go pod atmegą32 i problem wygląda tak, że po pierwszym pomiarze się wiesza, Do tego daje wynik 93690 Pa, czyli nieco za mało. Raz da taki wynik i stoi, a przecież jest pętla... Podam kod, ale chyba niewiele to pomoże :


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 7 wrz 2015, o 15:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Int main(void)
a nie tak jak ty masz
void main(void)

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 8 wrz 2015, o 17:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2015
Posty: 25
Pomógł: 0

faktycznie, WIELE POMOGŁO ....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 25 wrz 2015, o 16:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2013
Posty: 148
Lokalizacja: KTT
Pomógł: 1

maniek89 napisał(a):
917hPa?
Czemu ciśnienie takie niskie? Pomiar został dokonany wysoko w górach?

dokładnie na wysokości 860 m.n.p.m:)

A propos. Czy próbował ktoś przeliczyć ciśnienie na wysokość w procku wg wzoru z dokumentacji?
W excelu przeliczam bez problemu, ale w uC... to trochę karkołomne.

_________________
Gordon



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 9 paź 2015, o 21:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2015
Posty: 25
Pomógł: 0

Witam, mam problem z tym czujnikiem, którego wciąż nie mogę rozwikłać.
Pod ARDUINO działa super, a pod Atmegą daje wynik 930 hPa, to jakieś 60-70 hPa za mało jak wiadomo.
Nie wiem co jest powodem, korzystam dokładnie z biblioteki z pierwszego posta w tym temacie.
To ważne, bo czujnik wykorzystuję przy projekcie, który jest obowiązkowy i co teraz ? Wygląda to jakbym mógł dodać
te 60-70 do wyniku 'ręcznie', ale nie wiem czy to ma sens.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 9 paź 2015, o 21:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

michal93 napisał(a):
Witam, mam problem z tym czujnikiem, którego wciąż nie mogę rozwikłać.
Pod ARDUINO działa super, a pod Atmegą daje wynik 930 hPa, to jakieś 60-70 hPa za mało jak wiadomo.
Nie wiem co jest powodem, korzystam dokładnie z biblioteki z pierwszego posta w tym temacie.
To ważne, bo czujnik wykorzystuję przy projekcie, który jest obowiązkowy i co teraz ? Wygląda to jakbym mógł dodać
te 60-70 do wyniku 'ręcznie', ale nie wiem czy to ma sens.



Kolego dodawać to można w szkole ... tutaj musi być prawidłowy wynik.

Moje pytanie brzmi czy dobrze ustawiłeś wysokość n.p.m

Jak masz podłączony czujnik, jak go zasilasz ?

Widzisz dużo niewiadomych a ja Ci powiem że to musi działać bo już 2gi projekt odpalam z tym czujnikiem i startuje od kopa ...

pokaż co masz jak łączysz itp wtedy postaram się pomóc bo teraz to ....

ups szklana kula się zbiła a książki czytam tylko te ciekawe a twoja opowieść mnie nie uwiodła i nie wpłynęła na moje komendy w głowie więc proszę o więcej szczegółów wtedy pomogę:

1. fotka
2. schemat
3. kod

bo że to samo skopiowałeś nie znaczy że źle się skopiowało


pozdrawiam
nie chciałem urazić próbuję pomóc ale potrzebuję więcej informacji :)


I ta opowieść pod Arduino działa dobrze ... to zapytam ale to ta biblioteka - ten kod co odpalasz na AVR ??

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 9 paź 2015, o 21:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2015
Posty: 25
Pomógł: 0

Fotki nie mam możliwości zrobić,
kod skopiowany wprost, a powiedz mi kolego gdzie się ustawią tą wysokość, bo ja nie widzę tego w f. inicjalizacyjnej czujnika, połączenia mam na bank okej, bo testowałem przy wielu układach i mam to samo, zasilam z 3.3v ze stabilizatora dobrej jakości.
A co do Arduino, to tam testowałem na gotowej f. pod Arduno tzn biblioteki, wiec z innego kodu, jednak to mowi, ze czujnik działać działa. Pozdrawiam.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



To kod skopiowany wprost..
a w main'ie mam :

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 9 paź 2015, o 22:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

michal93 napisał(a):
To kod skopiowany wprost..
a w main'ie mam :

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Zajrzał by kolega do noty BMP180 to wiedziałby, że ciśnienie zależy również od temperatury. Przy jego obliczaniu brane są pod uwagę wyniki z działań podczas obliczania temperatury, dlatego trzeba wcześniej wywołać funkcję BMP180_gett.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 10 paź 2015, o 07:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

I mnie kolega uprzedził :)
Fakt że wysokość n.p.m jest potrzebna do późniejszych obliczeń a nie do odczytu ciśnienia bynajmniej by obliczyć ciśnienie wymagany jest odczyt temperatury z czujnika


50 i 51 linia w pierwszym poście w kodzie od main.c jest również:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



dziwię się tylko że kolega nie skopiował wszystkiego co jest w 1 poście i nie odpalił programu by sprawdzić czy czujnik żyje i czy jest dobrze podłączony
a dopiero później przerabiał wszystko na swoje potrzeby.

pozdrawiam

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 10 paź 2015, o 10:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 maja 2015
Posty: 1
Pomógł: 0

Działa, ale powiem Wam nie to było powodem (!)
Mam w takie układy na których to testuje, na płytce stykowej i drugi już wytrawiony.
Wiadomo, jak chce zmienić program to wkładam uP na stykową i ładuję go, od razu na niej patrze czy działa i... nie działa...
Włożyłem to samo na wytrawiony model i wszystko śmiga, mam 1002 hPa ( no chyba tyle mamy co ?)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO