Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 21:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odbiornik DCF
PostNapisane: 26 lip 2015, o 21:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lis 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

Cześć,

Wymontowałem ostatnio z zegarka DCF główny moduł z anteną i chciałbym go "ożywić", a potem oprogramować.
Problem w tym, że nie mam żadnych danych nt tego modułu, żadnego datasheeta.

Zegarek zasilany jest jednym paluszkiem AAA, wnioskuję, że moduł również jest zasilany takim napięciem.
Zasiliłem moduł z LM317 napięciem 1,5V, pin, który uruchamia moduł podłączyłem raz do masy raz do VCC, a na wyjściu dałem tranzystor BC556 z rezystorem i diodą led, żeby sprawdzić, czy moduł odbiera. (Zaznaczam, że moduł na pewno jest sprawny. Przed wymontowaniem z zegarka dokładnie go przetestowałem)
No i niestety moduł nie daje żadnych znaków życia.
Nie dysponuję w chwili obecnej oscyloskopem i nie mam go jak zbadać.

Nie podłączałem go do żadnego mikrokontrolera bo wg mnie test z tranzystorem i diodą powinien być wystarczający. Powinna dioda migać z częstotliwością 1Hz.

Moduł posiada piny: GND, PON, TC0, VCC

Oznaczenia jakie na nim znalazłem to: TT-5012, HD-8032-00

Załączam zdjęcie:

Obrazek

Być może ktoś miał do czynienia z tym modułem i pomoże mi go wskrzesić? Szukałem w internecie po tych oznaczeniach jakiś informacji, znalazłem jeden PDF do podobnego modułu, ale nic mi to nie pomogło.

Proszę o rady i pozdrawiam!
Adam.



Ostatnio edytowano 26 lip 2015, o 21:53 przez cudny90, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2015, o 19:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lis 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

No właśnie nie mogę zmierzyć napięcia w zegarku bo już go nie mam... Dałem komuś i nie mam do niego dostępu :/ (On bez odbiornika dalej normalnie działał)

Właśnie zrobiłem próbę i zasiliłem układ napięciem 3V. Wywaliłem też tranzystor i dałem zwykłą świecącą diodę z rezystorem.

Moduł tak jakby trochę ożył, bo dioda lekko pulsuje w takt około 1Hz. Ale napięcie na wyjściu na diodę utrzymuje się na stałym poziomie około tych 3V i na multimetrze nie widać żadnych zmian napięcia w czasie.

To pulsowanie to również mogą być jakieś wahania napięcia, mimo, że jest kondensator za LM317.

Jakieś inne pomysły ktoś ma? :)

Objaw jest taki, że moduł nie uzyskuje na wyjściu poziomu masy i nie wyłącza diody..



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2015, o 21:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Moduły tego typu stosuje firma Oregon.
W przypadku 4-pinowych stosują napięcie zasilania 3V.
Jeśli moduł ma więcej pinów to trafiają się płytki zasilane nawet 2,5V.

Przykład modułu:
Obrazek

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2015, o 07:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lis 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

Mój moduł również zasiliłem napięciem 3V i występują objawy jak w poprzednim moim poście...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sie 2015, o 23:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lis 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

Cześć ponownie,

Zdobyłem identyczny zegarek z jakiego wyciągnąłem ten mój moduł DCF. Okazało się, że powinien on być zasilany napięciem 1,5V (z baterii AAA)
Zrobiłem test, zasiliłem moduł z baterii, na wyjście podpiąłem multimetr i napięcie zaczęło skakać (jest dobrze).
Niestety jest to za małe napięcie żeby migać diodą więc podpiąłem tranzystor BC547b, na bazę dałem 10kohm, zasiliłem go z 5V i dioda ożyła :)
Można układ podpinać pod mikrokontroler i brać się za dekodowanie.

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2015, o 19:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lis 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

Okej, poniekąd odwołuję to co napisałem wcześniej.

Moduł działa, ale gdy nie jest podłączony do procesora. Gdy go tylko podłączę, to zakłóca się i już tak ładnie nie działa...
Podłączałem go przez tranzystor. Coś czuję, że będę musiał zastosować odseparowanie galwaniczne + konwersję napięć, czyli transoptor. Przydałby się też jakiś filtr RC, żeby odciąć te wyższe częstotliwości.

Pomożecie? :)

Dzięki!
Adam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2015, o 20:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lis 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

Widzę, że piszę sam ze sobą, ale może wreszcie ktoś mi pomoże :) Bo jak na razie sam sobie pomagam (w końcu to jest sztuka!)

Sprawę chciałem rozwiązać stosując transoptor.
Moduł DCF steruje tranzystorem, który załącza diodę w transoptorze z napięcia 5V. Moduł jest zasilany z 1,5V (LM317).
Transoptor przekazuje sygnał do mikrokontrolera.
Ktoś by pomyślał: cudowne rozwiązanie, układy są odseparowane galwanicznie. Nic bardziej mylnego, ponieważ masa jest wspólna i układ w dalszym ciągu się zakłóca po podłączeniu do mikrokontrolera.

Stwierdziłem, że muszę zapewnić oddzielne źródło zasilania dla modułu DCF. Wziąłem po prostu baterię AAA (z takiej był zasilany w oryginalnym zegarku).
Niestety przy zasilaniu z baterii AAA układ nie działa, bo to za małe napięcie dla diody w transoptorze (PC817).
Myślałem, że mogę zasilić tranzystor i dopiero transoptor, ale wtedy musiałbym tak samo i tranzystor i transoptor zasilić z baterii AAA, a to zbyt małe napięcie...

Ktoś ma jakiś pomysł jak to rozwiązać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2015, o 21:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Piszesz cały czas o module. A jak wygląda filtracja i taktowanie uC?

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sie 2015, o 09:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lis 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

Napięcie jest odfiltrowane kondensatorami 100nF i 22uF, zasilany z LM7805, wszystko zgodnie ze sztuką. Poza tym do procesora jest podpięty wyświetlacz po SPI, na którym zliczam sobie impulsy z modułu DCF. Taktowanie procesora 8MHz z wewnętrznego generatora.
Sygnał z modułu podany jest na wejście, które powoduje przerwanie zewnętrzne. W przerwaniu inkrementuję zmienną i wyświetlam ją na wyświetlaczu.
Gdy moduł nie jest podpięty, a ja wejście uC zwieram ręcznie to wszystko ładnie działa.
Moduł również ładnie działa, gdy nie jest podpięty. Gdy tylko go podepnę, zarówno dioda wariuje, jak i wyświetlacz :)

Dzięki!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sie 2015, o 15:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

A jak go odsuniesz, na dłuższych kabelkach?
W zegarku, który rozbebeszyłem, był z 10cm od płytki z prockiem.
Niestety u mnie nic nie działało, ale fajny pomysł, żeby odpalić sam układ z diodą )

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 18:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lis 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

Witajcie po krótkiej przerwie.

Mam nowe wieści.

Całym winowajcą jest ten felerny wyświetlacz oparty o MAX7219 i transmisję SPI. Gdy go odłączyłem to już nic się nie zakłóca...
Jest to moduł wraz z wyświetlaczami kupiony od chińczyka: http://www.ebay.com/itm/MAX7219-8-Digit ... OC:PL:3160

I teraz kto mi powie jak to naprawić? Na zasilaniu MAXa są 2 kondensatory: ceramiczny 100nF i elektrolit 10uF.

Wchodzi w grę podciągnięcie linii komunikacyjnych rezystorami do zasilania, czy co?

Dzięki!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2015, o 13:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lis 2013
Posty: 31
Pomógł: 0

Problem został rozwiązany. Winowajcą był układ MAX7219.
Pomogło odsunięcie odbiornika od układu poprzez zastosowanie kabelków o długości około 15cm.

Dzięki i pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO