Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lip 2015, o 22:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 cze 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Witam :)
Już na wstępie pragnę się przywitać, gdyż jest to mój pierwszy post, który tu zamieszczam :D
Mam przepływowy podgrzewacz do wody, który nagle przestał grzać. Prawdopodobnie padł układ sterowania, bo grzałki i triaki są ok. Jakoże interesuję się elektroniką, a na koncie mam już kilka udanych projektów postanowiłem zbudować nowy sterownik na mikrokontrolerze. Wybór padł na popularną atmege8, realizującą grupowe sterowanie mocą grzałek. Układ wykonawczy to optotriaki MOC3062 i triaki BTA16. Grzałki połączone są w trójkąt. Program napisał brat - student informatyki. Działa już wszystko lecz chyba nie do końca. Mianowicie optotriaki sterowane są przez PWM, ale czy tak powinno być? Po podlaczeniu żarowki zauwazalne bylo jej szybkie migotanie, jednak zmieniając moc nie było zauważalnej różnicy w świeceniu. Czy mogła być niezauważalna? Czy może częstotliwość lub długość impulsów mogła być nieprawidłowa? A może funkcja PWM nie nadaje się do realizacji sterowania grupowego i powinna byc zastosowana inna? Jaka?
Mam jeszcze jedno pytanie, tym razem do elektrykow. Jak wiadomo sterowanie grupowe polega na przepuszczaniu grup sinusoid z całego przebiegu. Nie wiem jednak jakiej długosci grupy przepuszczać. Chcąc uzyskać np. 50% mocy w jakim czasie powinienem to zrealizować? Lepiej bedzie: 100ms/10=10ms co mi da 5 okresow przewodzenia o dlugosci 10ms (i tyle samo blokowania); czy może 200ms/10=20ms, tzn. tyle samo okresów, lecz będą one dłuzsze i przerwy między nimi rownież dłuższe. A może wziąć zupełnie inne czasy?
Bardzo proszę o pomoc oraz cenne dla mnie wskazówki i porady
Z góry dzięki i Pozdrawiam
Przemek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2015, o 01:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

Nie wiem jak u ciebie ale miałem raz przypadek takim przepływomierzem 10kW, który tez niby padł, co się okazało przepływomierz sprawny a awarii uległ automat S hager w tablicy, w taki sposób że nie przepuszczał większego prądu (nadpalił się).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2015, o 06:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 cze 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Czyli w Twoim przypadku podgrzewacz uruchamiał sie i słabo grzał, czy nie grzał wcale? Automat załączał i nie przepuszczał tylko dużych prądów, czy tylko mniejsze? Pytam, ponieważ pogdrzewacz sprawdzany był przez dwóch elektroników, którzy twierdzą, że jest sprawny. Ja dodatkowo sprawdzałem triaki grzałki i bezpieczniki termiczne. One też sa sprawne. Sprawdzę ten automat i dam znać, jednak temat sterowania mocy nadal mnie interesuje, dlatego dalej czekam na wypowiedzi jak tego dokonać.
Pizdrawiam :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2015, o 07:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

Nie grzał w ogóle, kompletnie nie reagował napięcia były poprawne w podgrzewaczu, oczywiście automat hager łączył ale za mało prądu przepuszczał aby podgrzewacz w jaki kolwiek sposób reagował, sprawdził bym na twoim miejscu inny automat jak masz taki pod ręką szczególnie przy mocy 18kW.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2015, o 08:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Pwm nie nadaje się do sterowania grupowego. Można się nie synchronizować z siecią (sam tak projektuje sterowniki grupowe) pod warunkiem, że procesor wewnętrznie do zarządzania triakami będzie to robił z częstotliwością 100Hz czyli co każdą połówkę. W takim przypadku nawet gdy się w pełni nie z zsynchronizujesz z siecią to najwyżej zostanie opuszczona (lub dodana) jedna połówka raz na jakiś czas co kompletnie nie ma znaczenia przy tego typu sterowaniu.
Poczytaj o zasadzie działania triaka i połącz to z gęstym podawaniem sygnału pwm o nawet minimalnym wypełnieniu - będziesz zaskoczony... :-)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2015, o 10:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 cze 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Zanim podgrzewacz przestał całkowicie grzać, po odkamienianiu grzałek wodą z octem grzał słabo. Wydaje mi się, że ocet nie powinien zniszczyć grzałek. Prowadziłem wtedy prąd z budynku gospodarczego zabezpieczonego oddzielnie. Nie nastapiła wtedy żadna poprawa. W dalszym ciągu nie był w stanie podgrzać wody pod prysznic. Wtedy zaniosłem go do znajomego elektronika, później drugiego. Obydwoje stwierdzili, że jest sprawny pod względem elektronicznym, jednak bez wody nie podłączali go do prądu. Później jak go podlaczylem spowrotem uszkodzil się triak. Po wymianie na nowy podgrzewacz nie grzeje już wcale, dlatego podejrzewam że od triaka padła wlasnie elektronika

SylwekK, skoro PWM sie nie nadajeto jak to zrobić aby dobrze to działało? Jakiej funkcji nalezy użyć? Czy to pwm ustawic na max100hz i zmniejszając czestotliwość impulsów bedę regulował mocą? Co do zasady działania triaka to wiem jak on działa, ale nie wiem jak powinien być napisany program który bedzie to realizował :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2015, o 12:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jak sama nazwa wskazuje sterowanie grupowe przepuszcza grupy PEŁNYCH impulsów w przeciwieństwie do sterowania fazowego gdzie okres napięcia dzielony jest na kawałki. Bezwładność cieplna grzałki pozwala bezproblemowo na takie sterowanie. Program po prostu musi cyklicznie puszczać w jednostce czasu (od tego czasu zależy minimalna moc i rozdzielcaość, np. co 200 albo nawet 500ms) odpowiednią ilość połówek napięcia. Dla grzałki może to być nawet tylko jedna połowka okresu, ale dla silnika w sumie lepiej dać pełny okres. Odsyłam do googla gdzie lepiej opisane jest sterowanie grupowe niż ja to potrafię wytłumaczyć :-)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2015, o 17:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 cze 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Wiem jak działa sterowanie grupowe, i że przewodzi tylko pełne impulsy :D Chodziło mi o to jakiej długosci powinny one być czy powiedzmy jeden okres przewodzenia i jeden blokowania czy 5 przewodzenia i 5 blokowania, czy może innych ilości połówek? ( dla 50%) i jak to sterować? W koncu pwm sie nadaje czy nie?jesli tak, to jak go urzyć. Jeśli nie to czego urzyć?może mógłbyś udostępnić fragnent programu odpowiedzialny za sterowanie grupowe? Byłbym bardzo wdzięczny
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2015, o 18:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jak się uprzesz to na upartego da się sterować pwm o ile jego częstotliwość ustawisz np. 10Hz czyli interwał 100ms, na którym uzyskasz max 20 poziomów. Chcesz dokładniej - zmniejsz jeszcze bardziej częstotliwość pwm. Przy pwm sterujesz jak wiadomo szerokością impulsu i można puszczać napięcie w dodatniem sygnale. W praktyce (np. Ja) zlicza się te impulsy i po odliczeniu włącza/wyłącza triak, a czasem układam własne schematy impulsowe (matryce) i wg nich odbywa się sterowanie triakiem co znacznie poprawia regulację mocy.
Połówek możesz przesłać 5 i 5 opóścić i to będzie 50%, ale możesz też puszczać, np. 1 na 9 przerw to będzie 10% lub 1 okres na 99 przerw i to będzie 1% mocy z tym, że interwał ulegnie znacznemu (dziesięciokrotnemu) wydłużeniu.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lip 2015, o 21:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 cze 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Ok, dzięki za podpowiedzi. Jutro będe kombinowal sterowanie przez PWM ale
SylwekK napisał(a):
Jak się uprzesz to na upartego da się sterować pwm

Czy mam rozumieć, że jest inny (może lepszy) sposob sterowania? Jesli mam sie upierać żeby to zrobić przez PWM, a mozna inaczej komendami/funkcjami ktore będą sie lepiej do tego nadawały to po co się upierać i kombinować? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2015, o 09:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

No to Ci napisałem przecież:
SylwekK napisał(a):
W praktyce (np. Ja) zlicza się te impulsy i po odliczeniu włącza/wyłącza triak, a czasem układam własne schematy impulsowe (matryce) i wg nich odbywa się sterowanie triakiem co znacznie poprawia regulację mocy.

Impulsy w tym wypadku są to po prostu połówki okresu. Nazwałem je tak bo traktuję je jako impulsy.

Napisałem Ci, że możesz to zrobić przez PWM. Zrób programowo o odpowiedniej rozdzielczości zależnej od interwału tyle ile potrzeba poziomów, bo rozbijanie na drobne nic Ci nie da - triak i tak będzie czekał na otwarcie przez optotriak (musi być z detekcją zera jeśli okres wytwarzasz programowo!), a później zamknie się dopiero po kolejnym przejściu przez zero.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2015, o 12:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 cze 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Czy mogę wszystkie 3 optotriaki podłączyć do jednego wyjscia w atmedze?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2015, o 13:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Z zachowaniem parametrów granicznych portu wyjściowego (konkretnie jego obciążenia czyli max prądu) to możesz...

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 14:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 cze 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Jakie wartości powinny mieć rezystory R2 i R3 na załączonym schemacie dla napiecia miedzyfazowego 400v

Źle wstawiony obrazek - Różowo-zielony J.

I jak się mają spadki napięć na portach do ich obciążenia? Im wieksze obciążenie tym większy będzie spadek, czy zależy to tylko od zasilacza?
Pozdro :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 21:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Zależy od użytego optotriaka.
Wg not katalogowych dla:
MOC3020 - R2=330,R3=0
MOC3041 - R2=360,R3=330.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2015, o 09:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 cze 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Czyli zastosować takie same wartości jak dla 230v?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2015, o 09:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

Obrazek

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2015, o 14:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 cze 2015
Posty: 9
Pomógł: 0

Czyli mam wykonać układ z rysunku drugiego zastępując tyrystory scr triakiem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2015, o 14:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

przemkomac napisał(a):
MOC3062 i triaki BTA16.


Musisz zobaczyć w nocie katalogowej dla tego modelu.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO