Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 23:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lip 2015, o 23:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

Witam, mam takie pytanie jak rozwiązać sprzętowo chęć sterowania przekaźnika w sposób zdalny i lokalny.
Obecnie mam sterowanie przez moduł ethernetowy (sterowanie zdalne), jak na rysunku.
Obrazek
Chciałbym dodać zterowanie lokalne, dodać przycisk, który by załączył przekaźnik lub wyłączył niezależnie od wysterowania ze stanu podanego zdalnie. Jak to rozwiązać sprzętowo, czy trzeba podawać stan z przycisku przez uC czy wystarczy wpiąć sygnał z przycisku tak jak IN1 z uC, w sposob z tzw podtrzymaniem przekaźnika? Jakies rady?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 00:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2014
Posty: 296
Lokalizacja: Jaskółowo k. Warszawy
Pomógł: 9

Hey. Musisz mieć przekaznik z wyprowadzenia NO I NC oraz przełącznik NO NC. Łączysz je tak jak schodowe łączniki do oświetlenia w domu.
Rozrysuje Ci to jak dojdę do kompa.


OK Jestem.
Wygląda to takObrazek

Zaletą tego połączenia jest to, że możesz wyłączyć układ nawet jak nie działa ci uc.

_________________
POZDROWIONKA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 07:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

dodaj przycisk do pinu mikrokontrolera to sprzetowo, reszta programowo :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 16:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

PITERK napisał(a):
Hey. Musisz mieć przekaznik z wyprowadzenia NO I NC oraz przełącznik NO NC. Łączysz je tak jak schodowe łączniki do oświetlenia w domu.
Rozrysuje Ci to jak dojdę do kompa.


OK Jestem.
Wygląda to takObrazek

Zaletą tego połączenia jest to, że możesz wyłączyć układ nawet jak nie działa ci uc.


Czyli proponujesz dodanie przycisku bistabilnego. Tylko ja akurat na stykach mam 230V czyli przydałbym mi sie wiekszy przycisk niz microswitch :P:D Myślałem coś o microswitchu monostabilnym który by załączał cewkę. Ale pomysł podrzucony. Dzieki wielkie.

OdeOn napisał(a):
dodaj przycisk do pinu mikrokontrolera to sprzetowo, reszta programowo :D


Przycisk na wejście uC? Podłączając taki przycisk na wejscie uC potrzeby jest rezystor? Tak?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 17:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2015
Posty: 252
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 23

Możesz też tak:
Obrazek

Albo tak jak już wspomniał kolega OdeOn.
A rozwijając jego myśl - ustawiasz jeden z wolnych pinów uC jako wejście z podciągnięceim wewnętrznym do VCC.
Podłączasz bezpośrednio do pinu mikroswitch zwierający do GND.
Oprogramowujesz na zmianę stanu wyjścia przekaźnika na przeciwną po każdym naciśnięciu.
Wymaga to oczywiście ingerencji w software mikrokontrolera, jeśli masz źródła softu...

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

Konieczna byłaby taka modyfikacja softu, żeby była ustwiana flaga starowanie ręczne, czyli, żeby nie zadziało sterowanie zdalne, np z pilota.
Na jednym przycisku jest możliwe zrealizowanie tego.
Np. przyciśnięcie przycisku na przykład na 2 sek i dłużej zmienia stan przekaźnika i przełącza w tryb ręczny.
Krótkie wyłącza tryb ręczny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 18:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

jerrylu napisał(a):
Możesz też tak:
Obrazek

Albo tak jak już wspomniał kolega OdeOn.
A rozwijając jego myśl - ustawiasz jeden z wolnych pinów uC jako wejście z podciągnięceim wewnętrznym do VCC.
Podłączasz bezpośrednio do pinu mikroswitch zwierający do GND.
Oprogramowujesz na zmianę stanu wyjścia przekaźnika na przeciwną po każdym naciśnięciu.
Wymaga to oczywiście ingerencji w software mikrokontrolera, jeśli masz źródła softu...

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

Konieczna byłaby taka modyfikacja softu, żeby była ustwiana flaga starowanie ręczne, czyli, żeby nie zadziało sterowanie zdalne, np z pilota.
Na jednym przycisku jest możliwe zrealizowanie tego.
Np. przyciśnięcie przycisku na przykład na 2 sek i dłużej zmienia stan przekaźnika i przełącza w tryb ręczny.
Krótkie wyłącza tryb ręczny.



Dziekuje za odpowiedz. Tylko mowimy tutaj o przycisku bistabilnym ktory po nacisnieciu zostaje w tym stanie? W takim przypadku jesli wlacze przekaznik lokalnie to juz go nie wylacze zdalnie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 18:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2015
Posty: 252
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 23

Sorry, nie przeczytałem że zrozumieniem, że ma działać niezależnie.
W opcji softwarowej nie jest potrzebna flaga,
a sprzętowa (z przełącznikiem bistabilnym) w tej wersji do kosza :)

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Trochę nieprecyzyjnie to sformułowałeś: "chciałbym dodać zterowanie lokalne, dodać przycisk, który by załączył przekaźnik lub wyłączył niezależnie od wysterowania ze stanu podanego zdalnie."
Zrozumiałem, że ręczne ma mieć priorytet :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 19:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

jerrylu napisał(a):
Sorry, nie przeczytałem że zrozumieniem, że ma działać niezależnie.
W opcji softwarowej nie jest potrzebna flaga,
a sprzętowa (z przełącznikiem bistabilnym) w tej wersji do kosza :)

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Trochę nieprecyzyjnie to sformułowałeś: "chciałbym dodać zterowanie lokalne, dodać przycisk, który by załączył przekaźnik lub wyłączył niezależnie od wysterowania ze stanu podanego zdalnie."
Zrozumiałem, że ręczne ma mieć priorytet :)


OK może podałem nieprecyzyjnie moja wina :) Taka jest idea zeby ten przekaznik wylaczal oswietlenie gdzies w budynku, jestes na miejscu to sobie wlaczasz oswietlenie, po jakims czasie nie ma Cie w budynku ale nie chce Ci sie isc do budynku to odpalasz przegladarke i wylaczasz oswietlenie. Taka ogolna idea.
Czyli te sterowania powinny chyba miec rowne priorytety. Chyba nie ma mozliwości innej niz ingerencja w soft? Z przelacznikiem bistabilnym to i tak chyba byloby trzeba miec jeszcze jeden styk NO na przekazniku zeby podtrzymac zalączenie? Ja go na plytce nie mam niestety, tylko NO i NC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 19:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2015
Posty: 252
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 23

Hehe, wszystko jest rzeczą względną jak widać, Piterek zrozumiał w lot o co chodzi :)
A może PIR zastosujesz, jest ktoś w pomieszczeniu, zapala, nie ma gasi.
Bo tak możesz zapomnieć o zgaszeniu, zwłaszcza, że to gdzieś "na zewnątrz".



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2015, o 21:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2014
Posty: 296
Lokalizacja: Jaskółowo k. Warszawy
Pomógł: 9

ramcin napisał(a):
PITERK napisał(a):
Hey. Musisz mieć przekaznik z wyprowadzenia NO I NC oraz przełącznik NO NC. Łączysz je tak jak schodowe łączniki do oświetlenia w domu.
Rozrysuje Ci to jak dojdę do kompa.


OK Jestem.
Wygląda to takObrazek

Zaletą tego połączenia jest to, że możesz wyłączyć układ nawet jak nie działa ci uc.


Czyli proponujesz dodanie przycisku bistabilnego. Tylko ja akurat na stykach mam 230V czyli przydałbym mi sie wiekszy przycisk niz microswitch :P:D Myślałem coś o microswitchu monostabilnym który by załączał cewkę. Ale pomysł podrzucony. Dzieki wielkie.

OdeOn napisał(a):
dodaj przycisk do pinu mikrokontrolera to sprzetowo, reszta programowo :D


Przycisk na wejście uC? Podłączając taki przycisk na wejscie uC potrzeby jest rezystor? Tak?

Hey.

Nie no jak oświetlenie to wtedy zamiast mikroswitch dajesz przełącznik schodowy zamontowany na ścianie.

Cytuj:
Z przelacznikiem bistabilnym to i tak chyba byloby trzeba miec jeszcze jeden styk NO na przekazniku zeby podtrzymac zalączenie? Ja go na plytce nie mam niestety, tylko NO i NC.


A podaj zdjęcie albo model tego przekaźnika.
Z tego co piszesz twój przekaźnik jest ok. czyli WE?, NO, NC.

_________________
POZDROWIONKA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2015, o 23:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

PITERK napisał(a):
ramcin napisał(a):
PITERK napisał(a):
Hey. Musisz mieć przekaznik z wyprowadzenia NO I NC oraz przełącznik NO NC. Łączysz je tak jak schodowe łączniki do oświetlenia w domu.
Rozrysuje Ci to jak dojdę do kompa.


OK Jestem.
Wygląda to takObrazek

Zaletą tego połączenia jest to, że możesz wyłączyć układ nawet jak nie działa ci uc.


Czyli proponujesz dodanie przycisku bistabilnego. Tylko ja akurat na stykach mam 230V czyli przydałbym mi sie wiekszy przycisk niz microswitch :P:D Myślałem coś o microswitchu monostabilnym który by załączał cewkę. Ale pomysł podrzucony. Dzieki wielkie.

OdeOn napisał(a):
dodaj przycisk do pinu mikrokontrolera to sprzetowo, reszta programowo :D


Przycisk na wejście uC? Podłączając taki przycisk na wejscie uC potrzeby jest rezystor? Tak?

Hey.

Nie no jak oświetlenie to wtedy zamiast mikroswitch dajesz przełącznik schodowy zamontowany na ścianie.

Cytuj:
Z przelacznikiem bistabilnym to i tak chyba byloby trzeba miec jeszcze jeden styk NO na przekazniku zeby podtrzymac zalączenie? Ja go na plytce nie mam niestety, tylko NO i NC.


A podaj zdjęcie albo model tego przekaźnika.
Z tego co piszesz twój przekaźnik jest ok. czyli WE?, NO, NC.


link do aukcji z tym przekaznikiem, cewka 5VDC
http://allegro.pl/przekaznik-songle-srd ... 09155.html

Montować wyłączniki w ścianie to juz duża ingerencja itp. Chciałbym najlepiej taki moduł, taką skrzyneczkę gdzie sobie bym wyprowadził microswitcha dodał diode informującą czy wlaczone czy nie i tyle.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lip 2015, o 13:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

Wg mnie dobrzym rozwiazaniem bylby kolejny procek np attiny85 lub innym malutki. Na jedne port podany sygnal z portu mikrokontrolera zamiast do bazy tranzystora , z drugiego pinu sterowana baza tranzystora, 3 pin to microswitch.
program prosty bo w badanie czy przycisk wcisniety i zmiana zmiennej bitowej na przeciwną. Następnie przepisanie wartości pinu z mikrokontrolera na pin z baza tranzystora z uwzglednieniem zmiennej bitowej.

Układ by działał tak że wpięty między mikrokontroler a bazę tranzystora przekazywał by sygnał lub zanegowany sygnał w zależności czy był wciśnięty microswitch.

Czyli będzie można i zdalnie zapalać i gasić i lokalnie zapalać i gasić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lip 2015, o 22:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

OdeOn napisał(a):
Wg mnie dobrzym rozwiazaniem bylby kolejny procek np attiny85 lub innym malutki. Na jedne port podany sygnal z portu mikrokontrolera zamiast do bazy tranzystora , z drugiego pinu sterowana baza tranzystora, 3 pin to microswitch.
program prosty bo w badanie czy przycisk wcisniety i zmiana zmiennej bitowej na przeciwną. Następnie przepisanie wartości pinu z mikrokontrolera na pin z baza tranzystora z uwzglednieniem zmiennej bitowej.

Układ by działał tak że wpięty między mikrokontroler a bazę tranzystora przekazywał by sygnał lub zanegowany sygnał w zależności czy był wciśnięty microswitch.

Czyli będzie można i zdalnie zapalać i gasić i lokalnie zapalać i gasić.


Fajny pomysł dzieki za odpowiedz.
A konieczny jest drugi procek? Nie mozna na tym samym jedym to zrobic programowo jezeli bylby dostęp do softu? Mógłby kolega tak bardziej wyjasnic zasade dzialania? z ta zmienna bitowa?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lip 2015, o 20:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

OdeOn napisał(a):
A konieczny jest drugi procek? Nie mozna na tym samym jedym to zrobic programowo jezeli bylby dostęp do softu?

Też tak pisałem parę postów wyżej.
ramcin napisał(a):
Mógłby kolega tak bardziej wyjasnic zasade dzialania? z ta zmienna bitowa?

to tak ja w najprostszym programie na miganie dioda led po wciśnięciu przycisku. Tylko zamiast diody jest zmienna. Czyli po wciśnięciu gdy zmienna była równa 0 będzie 1 a gdy była 1 będzie 0. To jest operacja XOR.
dalej tylko użycie tej zmiennej podczas ustalenia wyjścia, na podstawie wejścia i zmiennej za pomocą też operacji XOR

Obrazek
przyjmując że A to wejście sterowania zdalnego, B to zmienna sterowana przyciskiem
na wyjściu masz
0 i 1 dla A = 0
1 i 0 dla A = 1
0 i 1 dla B = 0
1 i 0 dla B = 1
czyli można niezależnie od A (sterowanie zdalne) zmieniać stan wyjścia przez zmianę B (przycisk lokalnie)
oraz można niezależnie od B (przycisk lokalnie) zmieniać stan wyjścia przez zmianę A (sterowanie zdalne)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 19:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

Panowie chciałbym sygnalizować załączenie i wyłączenie się cewki odpowiednio diodą zieloną i czerwoną. Sygnalizacja zieloną już jest (pierwszy post - schemat), a jak dodać czerwoną bez wykorzystywania wyjścia uC? Sama elektronika bez uC?? Czyli przycisk na wyjściu uC a diody sygnalizujące stany cewki bez użycia wyjść uC. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 17:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 wrz 2013
Posty: 74
Lokalizacja: Sierakowice/Gdańsk
Pomógł: 9

ramcin napisał(a):
a jak dodać czerwoną bez wykorzystywania wyjścia uC?

Jeżeli masz tranzystor bipolarny pnp, to proponuję tak jak na obrazku po lewej. Jeżeli chcesz użyć tranzystora typu npn to schemat na obrazku po prawej pewnie zadziała :P. W tym drugim przypadku gdy cewka będzie wyłączona, popłynie przez nią bardzo mały prąd który zasila bazę tranzystora.

Obrazek Obrazek

Dodaję:
Tak sobie patrzę na ten drugi schemat i nie wiem czy lepiej byłoby zrobić tak, żeby diodę z tranzystorem podłączyć do emitera, jak na schemacie poniżej :?:. Jeżeli pierwszy tranzystor (ten który steruje cewką) będzie w stanie aktywnym, to niewielki spadek napięcia na nim (między kolektorem i emiterem) mógłby spowodować, że popłynie prąd na bazę drugiego tranzystora, co spowoduje że dioda czerwona nie zgaśnie mimo włączonej cewki. A jeżeli w tym obwodzie będzie umieszczona nasza dioda, to wtedy prąd nie popłynie, bo żeby przez diodę popłyną prąd musi zostać przekroczona pewna progowa wartość napięcia.

Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 20:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014
Posty: 91
Pomógł: 0

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Jest znacząca różnica? W tych dwóch schematach z jednakowym tranzystorem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 22:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 wrz 2013
Posty: 74
Lokalizacja: Sierakowice/Gdańsk
Pomógł: 9

ramcin napisał(a):
Jest znacząca różnica? W tych dwóch schematach z jednakowym tranzystorem?

Tak jak napisałem, ten wcześniejszy układ może nie działać prawidłowo. Ale ja też jestem początkujący, więc mogę się gdzieś mylić. Jeszcze lepszym rozwiązaniem dla tego przypadku z tranzystorem npn mógłby być taki układ:

Obrazek

Teraz gdy przekaźnik jest wyłączony, napięcie bazy tranzystora załączającego czerwoną diodę ma wartość przybliżoną do VCC. Gdy załączymy przekaźnik to pierwszy tranzystor zewrze do masy punkt z którego zasilana była baza drugiego tranzystora i czerwona dioda gaśnie. Tak powinno to działać.

Ale żaden tranzystor nie jest idealny i podczas przewodzenia odkłada się na nim jakieś napięcie (naukowo rzecz ujmując, wynika to z jego charakterystyki ;) ). Więc zakładamy że na bazie drugiego tranzystora jest jakieś niewielkie napięcie względem masy. Aby zapobiec płynięciu prądu z tej bazy do emitera, został podniesiony potencjał na emiterze. Teraz napięcie na emiterze tranzystora załączającego czerwoną diodę nigdy nie będzie niższe od 1/4 napięcia VCC. Wynika to z dzielnika napięcia R5/(R5+3*R5)=1/4.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO