Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 01:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 maja 2015, o 13:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 266
Lokalizacja: Warszawa
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Witam

Aktualnie przerabiam dział 4.17 na temat odczytu/zapisu karty SD. Postanowiłem pójść na łatwiznę i wgrałem gotowca z płyty. Projekt 15 Kart SD. Kompilacja przebiegła bez problemu, ale po wgraniu do AVR na LCD pojawia się "SD INIT wait", a po chwili "SD INIT error : 1". Następnie buzzer robi piknięcie, a na LCD mam "START... []", po chwili to znika i mam w górnej linii symbol włożonej karty, a w dolnej tykający zegarek. Wyjęcie i włożenie karty powoduje tylko zmianę symbolu włożonej karty.

Być może problem leży po stronie sprzętowej. W książce ani na płycie nie znalazłem schematu jak prawidłowo zrobić połączenia na ATB i może coś źle połączyłem?

Mam tak (połączenia wydedukowane na podstawie main.c):

PA 0 - 6 obsługa LCD
PA7 - LED
PB3 - podświetlenie LCD
PB4 - karta SD CD
PB5 - karta SD MOSI
PB7 - karta SD SCK
PC2 - karta SD CD
PC3 - buzzer

Może jakieś jumperki należy przestawić?

_________________
Wysłane z Nokii 3310



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2015, o 14:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Radziu napisał(a):
W książce ani na płycie nie znalazłem schematu jak prawidłowo zrobić połączenia na ATB

A po co schemat - ćwiczymy czytanie plików konfiguracyjnych i z nich bierzemy panie konfigurację - nie wiem czy byłby sens nawet rysować tych kilka dosłownie kresek schematu - tym bardziej, że na ATB ładnie są opisane wszystkie wyprowadzenia ...

Radziu napisał(a):
Mam tak (połączenia wydedukowane na podstawie main.c):

No i to pokazuje, że jak się nie czyta dokładnie książki i później się leci po szybkości to tak wychodzi ... a co to plik main.c jest plikiem konfiguracyjnym, ? czytałeś wcześniejsze rozdziały o podziale projektów na foldery i pliki ? ;)

eeeeh panie kochany - a do pliku mmc.h (a PISZĘ o tym też w książce) nie zaglądałeś co ?

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


pooo co ? no nie ? ;) - więc już po tym zobacz na którym pinie masz CS (Chip Select)

Poza tym usiądź i pomyśl chwilę .... Co BĘDZIE nam potrzeba do komunikacji z kartą ? hmmm ? SPI ! ... no tak a jakie to sygnały

MOSI
MISO
SCK
CS

tak ? skoro sprzętowe SPI no to już wiesz jakie piny procka tak? .... złącze karty w zestawie ATB - też ładnie opisane

więc zostaje ci jeszcze ew sygnał CD (Card Detect)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2015, o 15:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 266
Lokalizacja: Warszawa
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Mirku

Tak, pliki konfiguracyjne też przejrzałem. Pliku mmc.h nie zajrzałem, bo go w tym projekcie nie ma. A przynajmniej nie widzę.

Przepraszam w poprzenim poście jest literówka.

PB4 jest podłączone do CS.

Na podstawie tego co napisałeś powyżej podłączyłem jeszcze PB6 do MISO, reszta jest chyba OK? I efekt jest taki, że błąd inicjacji przeważnie się nie pojawia. Jak inicjacja nie wywali błędu to na LCD pojawia się "[]" ale tym razem bez napisu "start". A dalej bez zmian.

Jestem zbyt początkujący by na podstawie programu domyślić się co właściwie ma on robić, w ksiązce opisu nie widzę. Rozgryzłem, że jest obsługa pilota i wyświetlanie napisów po wciśnięciu niektórych przycisków, jednak nie mogę rozgryźć co ma się dziać z kartą SD. Wrzuciłem na nią plik test.txt zawierający "test 1234".

_________________
Wysłane z Nokii 3310



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2015, o 15:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Tak, pliki konfiguracyjne też przejrzałem. Pliku mmc.h nie zajrzałem, bo go w tym projekcie nie ma.

poczekaj - hmm no dopiero teraz sobie mogłem sięgnąć do kodów z DVD ... i powiem tak - spróbuj sobie na początek odpalić inne lekcje - tą niestety dodałem tak ad hoc i bez opisu w książce - do tego jest gdzieś poradnik na blogu bardziej.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

ale plik mmc.h też jest ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2015, o 16:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 266
Lokalizacja: Warszawa
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Otóż to. Właśnie spodziewałem się opisu zmodyfikowanej przez Ciebie biblioteki, oraz sposobu jej wykorzystania, tak jak jest to w poprzednich lekcjach, ale niestety nie ma tego w książce. Jeżeli jest to gdzieś na blogu, lub na YT to jak byś mógł, to podaj linka.

Masz może jakieś pomysły co może być nie tak, że ten program nie działa?

Wszystkie wcześniejsze lekcje odpaliłem i generalnie nie było z nimi problemów. Wcześniejsze biblioteki są dobrze opisane, zarówno zasada działania jak i sposób ich wykorzystania. Tego zabrakło w tej lekcji.

A tymczasem kończąc czytać tę książkę, mogę ją ocenić jako bardzo dobrą, nie żałuję jej zakupu. Oprócz działu z kartą SD, zawiodłem się trochę na opisie przetwornika ADC, ale do ADC znalazłem genialną serię poradników na YT, które z nawiązką rekompensują te braki. Jak tylko skończę BB, kupuję GB, czyli pewnie jeszcze w tym tygodniu :)

_________________
Wysłane z Nokii 3310



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 maja 2015, o 17:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Radziu napisał(a):
zawiodłem się trochę na opisie przetwornika ADC, ale do ADC znalazłem genialną serię poradników na YT, które z nawiązką rekompensują te braki.

No ale sam też widzisz, że ADC to bardzo rozległy temat i czasem nie wszystko uda się dobrze przekazać w takich przypadkach tylko w książce - za to w książce są podstawy a gdy się je uzupełni poradnikami video - to jak sam widzisz wychodzi niezła mieszanka ;) Podobnie jest z Greenbookiem i poradnikami video pod tą książkę ;) .... A wciąż pracuję nad kolejnymi

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2015, o 18:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 266
Lokalizacja: Warszawa
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Na próbę wgrałem bibliotekę SD od Arduino, wraz z testowym programem, i ta działa bez problemu, co wskazuje, że sprzętowo wszystko jest OK.

_________________
Wysłane z Nokii 3310



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2015, o 20:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Radziu napisał(a):
Na próbę wgrałem bibliotekę SD od Arduino, wraz z testowym programem, i ta działa bez problemu, co wskazuje, że sprzętowo wszystko jest OK.

No dokładni więc coś tam z konfiguracją po prostu .. i trzeba byłoby pogrzebać - ale jak mówię - to taki projekt ad'hoc dodany

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO