Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 13:16


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 maja 2015, o 00:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 5
Pomógł: 0

Witam, kwestia wygląda następująco: chce sterować silnikiem DC, za pomocą płytki ATB 1.04b modulacją szerokości impulsów PWM, jak do tej pory udało mi się osiągnąć sterowanie silnikiem prawo, lewo, hamowanie, przy pomocy micro-switchów - PD2, PD3, PD4. Docelowo silnik ma zmieniać obroty w zależności, od wskazań czujnika, ale ta kwestia jest na ten moment pomijana, po prostu chce ogarnąć na początek samego PWM'a. Diody używam, do dodatkowej sygnalizacji stanu pracy silnika.

Aktualnie utknąłem na tym, jak to dobrze podłączyć. Zatem piszę z prośbą o podpowiedź, czy dobrze rozumiem, jak mam podłączyć zworki do sterowania silnika DC przy pomocy regulacji PWM scalakiem L293D na płytce prototypowej ATB 1.04b. Szukałem w instrukcji płytki, ale jest troszkę inne ustawienie pinów tzn. :

Obrazek
(na stronce jest przekierowanie do starszej wersji płytki), szukałem na forum i w paru innych miejscach, ale nic nie znalazłem na te temat.

Poniżej zamieszczam, jak wygląda u mnie na ATB 1.04b :
Obrazek

W programie nic szczególnego raczej niema, ale dla pełnego zobrazowania sytuacji wstawię


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Teraz przejdę do meritum, wydaje mi się, żeby ustawić PWM ( i tutaj prosiłbym o sprawdzenie, czy moje przypuszczenia są prawidłowe ) :
1)W porównaniu do wersji podstawowej na pewno muszę rozewrzeć zworkę J10.
2) Sygnał wysoki sterujący silnikiem pozostawiam bez zmian - w tym przypadku WE_A (1<<PD1) i WE_B (1<<PD0).
3) Żeby modulować impuls z kanału PB3 (ustawienie wyjścia 0C0) podłączam go do PIN'u PWM. Jako, że steruje silnikiem 1, wejście PWM jest oznaczone na schemacie jako DC_PWM2. Ze schematu możemy odczytać, że jedno wejście na PIN'ie J14 jest podłączone do VCC i drugie to nasz modulowany sygnał PWM i tutaj pytanie:

3 W miejscu zworki J14 podpinam kabelek z PB3 (OC0) - po której stronie podpiąć PWM'a po prawej czy po lewej stronie z mojego zdjęcia? Bo nie widzę, na płytce żadnych oznaczeń który PIN to 1, a który 2
Poza tym domyślam, się, że podłączenie PIN'u 1 do Vcc (przy J14) zostało już wykonane - jakiś SMD R22 znajduję się na dolnej części płytki, więc wnioskuje, że ten po wyjęciu zworki zostaje od strony górnej do niczego nie podłączony?


Obrazek


Sorki, że tak się rozpisałem do problemu z kategorii trywialnych, ale wole wszystko od razu napisać, niż, aby później ktoś zgadywał co miałem na myśli :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2015, o 06:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ro0bert napisał(a):
1)W porównaniu do wersji podstawowej na pewno muszę rozewrzeć zworkę J10.

Nie J10 tylko zworki J11 i J14 ... jak widać ze schematu to one podają domyślnie stan wysoki na wejścia PWM dwóch kanałów czyli niejako podają 100% PWM na każdy kanał

ro0bert napisał(a):
2) Sygnał wysoki sterujący silnikiem pozostawiam bez zmian - w tym przypadku WE_A (1<<PD1) i WE_B (1<<PD0).

Przecież to NAJWAŻNIEJSZE piny z punktu widzenia komunikacji RS232, która nawet do byle debugowania może się przydać, a jest TYLE innych wolnych pinów procka .... Tym bardziej, że przecież na schemacie wyraźnie widać , że w zestawie domyślnie PD0 i PD1 czyli sygnały UART Rx i Tx są podłączone zworkami do FT232. Więc nierozważne używanie tych pinów bez rozłączenia zworek może spowodować uszkodzenie linii szczególnie Tx nie tylko w procku ale i w układzie FT232. Polecam zawsze zaglądać do instrukcji na stronie: http://atnel.pl/instrukcja-atb-rev-1-04.html a w tym przypadku SZCZEGÓLNIE tutaj - zobacz: http://atnel.pl/atb-przejsciowka-usb-rs232.html

ro0bert napisał(a):
3) Żeby modulować impuls z kanału PB3 (ustawienie wyjścia 0C0) podłączam go do PIN'u PWM. Jako, że steruje silnikiem 1, wejście PWM jest oznaczone na schemacie jako DC_PWM2. Ze schematu możemy odczytać, że jedno wejście na PIN'ie J14 jest podłączone do VCC i drugie to nasz modulowany sygnał PWM i tutaj pytanie:

DOKŁADNIE jak mówisz

ro0bert napisał(a):
3 W miejscu zworki J14 podpinam kabelek z PB3 (OC0) - po której stronie podpiąć PWM'a po prawej czy po lewej stronie z mojego zdjęcia? Bo nie widzę, na płytce żadnych oznaczeń który PIN to 1, a który 2

Tu przyznaję - nie ma jednoznacznego opisu który to pin1 a który pin2 na zworkach PWM ale teraz pomyśl chwileczkę - takie trzy podpowiedzi z mojej strony:

1. można wziąć brzęczyk w mierniku i sprawdzić, który pin po zdjęciu jednej zworki połączony jest z pinem PWM scalaka
2. można wziąć woltomierz i sprawdzić na którym pinie po zdjęciu zworki jest +5V (będzie na tym pinie który połączony jest rezystorem R22 (10K) z VCC
3. można brzęczykiem sprawdzić które piny po zdjęciu obu zworek są ze sobą połączone i już wiesz które są podciągniete do VCC rezystorem R22
4. można zdjąć zworkę i gdy jest podłączony silnik, który powinien się kręcić (odpowiednio wysterowane wejścia 1Y,2Y 3Y,4Y ... przestanie się kręcić ... i teraz bierzesz przewód połączeniowy - podłączasz go do VCC a następnie do jednego z pinów po zdjęciu zworki. Gdy trafisz na niewłaściwy to nic się nie stanie ale silnik nadal nie będzie się kręcił, gdy trafisz na właściwy to będzie się kręcił a ty będziesz wiedział, że to na ten trzeba podać PWM z procka

poza tym teraz zastanówmy się - czy stałoby się coś złego gdybyśmy podłączyli WYJŚCIE PWM z procka do niewłaściwego pinu po zdjęciu zworki ? Otóż jeśli podłączyłbyś przypadkowo do pinu który leci do rezystora R22 (10K) - to nic by się nie stało - rezystor 10K mocno ogranicza prąd ale oczywiście silnik by się nie kręcił w ogóle. A gdybyś podpiął do drugiego pinu to po prostu silnik zacząłby się kręcić gdybyś oczywiście puścił tam jakiś PWM o odpowiedniej wartości

Reasumując - ja ze swojej strony przepraszam za niejednoznaczny opis - ale myślę, że te wyjaśnienia wyżej pomogą


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2015, o 17:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 5
Pomógł: 0

Super wielkie dzięki! Zaraz zabieram się do działania! :D

ad.1

To w takim razie do czego służy J10? Sprawdzałem brzęczykiem teraz i nie ma połączenia z z L293D. Na schemacie też ich nie widzę. Według książki : (strona 342) "Jeżeli nie mamy potrzeby płynnej regulacji sterowania prędkością obrotową i chcemy uprościć sam układ wykonawczy oraz kod programu, wtedy zamiast sygnału PWM podajemy po prostu stan wysoki Vcc na wejścia 1 oraz 9. Na naszej płytce ATB możemy to zrobić w wygodny sposób poprzez załączenie odpowiedniej zworki J10".

ad.2 O zgrozo, rzeczywiście mogło to się skończyć nieciekawie, ale teraz przynajmniej o tym nie zapomnę...


Wyjaśnienie pomogło i to bardzo, rozwiązanie bardzo banalne, aż mi głupio, że na to nie wpadłem... :)

Jeszcze raz wielkie dzięki za błyskawiczną pomoc!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2015, o 18:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
To w takim razie do czego służy J10?

Gdzie ta zworka jest ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2015, o 23:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 sty 2015
Posty: 5
Pomógł: 0

Wszystko już wiem, w książce na schemacie scalaka L293D J10 odpowiada J11 z schematu z wersji 1.04 na podstronie instrukcji płytki. Z kolei na mojej płytce prototypowej J10 należy do ULN2803 - wyjścia mocy. Zapomniałem, że trzeba brać poprawkę na to, że w chwili wychodzenia książki najnowsza wersja płytki pewnie była 1.03, o ile nie 1.02, więc oznaczenia z książki niekoniecznie muszą się zgadzać z tymi na płytce 1.04b.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO