Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 10:29


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 mar 2015, o 13:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 9
Pomógł: 0

Witam,
Mam pytanie w związku z protokołem CAN. Jest wiele wątków o odczycie informacji z OBD w samochodzie poprzez układy np. ELM327. Nie mogę za to znaleźć żadnego, który wiąże się z nadawaniem sygnałów (ramek) zgodnych z protokołem CAN. Które układy mogą to rozwiązać w najprostszy sposób? Widzę, że układ AT90CAN32 ma wewnętrzny układ zgodny z CAN, ale czy na jego podstawie można "symulować" taką magistralę? Tzn. odczytać dane z takiego układy jakby było się podłączonym pod gniazdko OBD?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2015, o 18:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Zajrzyj do poradników na forum. http://forum.atnel.pl/topic1178.html Jest tego więcej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2015, o 19:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

Nie bardzo rozumiem intencje kolegi. Chcesz połączyć się z samochodem, czy może postawić własną sieć?

Druga sprawa STM32f103 też ma kontroler CAN a kosztuje o wiele mniej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2015, o 21:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

a moze takie coś?
http://users.ece.utexas.edu/~valvano/Da ... CP2551.pdf

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2015, o 21:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

Jako driver jak najbardziej, właśnie MCP2551 używam, ale czymś to trzeba "nakarmić".
Tymczasem autor tematu milczy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2015, o 22:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Tak naprawde robiac odczyt OBD2, musisz najpierw wyslac do niego 'zapytanie'. To ze robia to za Ciebie aplikacje (nie widzisz tego) to juz inna kwestia.
Zeby komunikowac sie po CANie (czy to tylko grabowanie/odczyt ramek czy rowniez wysylanie) potrzebujesz albo gotowy iface CAN (np. Canusb, peak, kvasar, ixxat itp) albo kontroler z/plus kontroler can plus driver typu mcp2551. elm327 to tak naprawde procek Microchipa z odpowiednim (z reguly podrabianym w CN wsadem) ktory interpretuje rozne samochodowe interfejsy komunikacyjne i 'przerabia' je na dane przesylane szeregowo (rs232,usb,BT). Zajrzyj w pdfa do elm327 to ci sie powinno co nieco rozjasnic.
Na szybko to sa nawet CAN shieldy na Arduino :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2015, o 21:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 9
Pomógł: 0

volt_1 napisał(a):
Nie bardzo rozumiem intencje kolegi. Chcesz połączyć się z samochodem, czy może postawić własną sieć?

Druga sprawa STM32f103 też ma kontroler CAN a kosztuje o wiele mniej.

Dokładnie chodzi o postawienie własnej sieci. Na wejściu podaję np. RPM, na wyjściu dostaję ramkę danych, którą mogę odczytać przez jakikolwiek program diagnostyczny.

Zamówiłem MCP2515 i MCP2551, do obsługi Atmega.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2015, o 20:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

Nie pozostaje nic innego jak zainteresować się wspomnianym przez kol. micky`ego standardem OBD.
Jak już zdecydowałeś się na ten tandem, to poradniki SunRiver`a, schemat "interface`u", biblioteka do obsługi kontrolera; wszystko jest na forum.
Najpierw uruchom prostą komunikację pomiędzy dwoma ATmegami, później podłącz się z wybranym softem, podejrzyj zapytania jakie wysyła, wyślij jakąś odpowiedź i zobacz jak zostanie zinterpretowana.
Zapewne w standardzie OBD znajdziesz mnóstwo informacji na temat nagłówków zapytań o konkretne dane.
Trochę zabawy może z tym być, mam nadzieję, że się nie zniechęcisz, życzę powodzenia.
Ja przez 15 lat naprawy przeróżnych pojazdów nie zdobyłem się na zgłębianie tego tematu, zawsze były gotowe rozwiązania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2015, o 00:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Najprościej to bym kupil elm327 i podgladal jakie komendy wysyla do niego soft z pc (b czesto mozna wlaczyc logowanie komend - nie trzeba wtedy stosować programów typu port monitor)

Sent from my mobile.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2015, o 22:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 9
Pomógł: 0

Przez ostatnie kilka dni pracowałem nad uruchomieniem układu. Jako nadajnik ATmega16 + MCP2515 + MCP2551. Jako odbiornik ATmega328p +MCP... Poniżej widoczna ramka danych. Korzystałem z biblioteki SunRivera (świetna robota).

Obrazek

Analizator stanów logicznych spisał się na medal. Miałem kilka problemów i bez niego ciężko by było dojść do rozwiązania.

Zamówiłem już najprostszy interfejs ELM327, i kolejnym krokiem jest wysłanie danych aby można było odczytać np. prędkość przez dowolny program diagnostyczny. Z User Guide do ELM327 wyczytałem, że obsługa tego interfejsu jest bardzo łatwa. Odczyt interesujących nas parametrów z CAN BUS polega na wysłaniu zapytania AT, w zamian otrzymujemy bajty danych. Rozumiem, że komenda AT działa jak filtr, wybierając z wielu ramek danych w sieci, jedną która chcemy poznać?

Do projektu mam dołączony enkoder którym zadaję wartości hex. Będą dodane jeszcze inne zadające np. obroty silnika, temperature...

Proszę o sugestie związane z nadaniem danych dla układu ELM327.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2015, o 23:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 9
Pomógł: 0

Niestety jestem zmuszony prosić o pomoc. Nie mogę odebrać żadnej ramki od układu ELM327, ELM nadaje w standard ID, 250kbps. Odbiornik to Arduino ze sprawdzonym kodem. Niestety żadna ramka od ELM nie zostaje odebrana. Gdybym odebrał jakąkolwiek informację, mógłbym w odpowiedzi nadać informację inicjalizującą połączenie pomiędzy ELM a wirtualnym sterownikiem zgodnym z OBD2. Proszę o sugestie.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2015, o 20:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

volt_1 napisał(a):
Tymczasem autor tematu milczy.


ja nie milczę , opisałem co miałem opisać ....
dodatkowo udostepniłem programik SunCAN_Monitor
który umożliwia testowanie urządzeń CAN na stole ...
reszta należy do was ...
http://www.sunduino.pl/wordpress/suncan-monitor/

Dopowiem tylko tyle że grzebanie w sieci CAN nie wiedząć co i jak
można doprowadzić do serii nieszczęść i wypadków ....

W samochodzie to nie jest zabawka ..

To nie jest tak ... że ja opiszę specyfikację i powiem jak grzebać , a jakiś dajmy na to foreste
zrobi sobie sterownik i podczas jazdy odpali poduszki , albo zablokuje system hamowania

....

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2015, o 11:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 9
Pomógł: 0

Spokojnie, nikt nie będzie grzebać przy aucie, właśnie o to chodzi żeby stworzyć wirtualny sterownik ECU do poznania protokołu CAN.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2015, o 15:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Najprościej i najbezpieczniej jest kupic ECU z portalu i sie pobawić :) wprawdzie nie będziesz miał innych modułów ale do nauki w zupełności wystarczy.

Sent from my mobile.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2015, o 18:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

ja tak zaczynałem od ECU na stole i symulacji środowiska ..
a do grzebania są interfejsy ELM i odpowiednie oprogramowanie

bigbencycu napisał(a):
Spokojnie, nikt nie będzie grzebać przy aucie,

napisałem to na wszelki wypadek ... bo jak wiesz ... niestety niektórym się wiele wydaje

...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2015, o 15:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 lis 2013
Posty: 9
Pomógł: 0

Udało mi się skomunikować z kablem diagnostycznym. Wykrywa mi protokół OBD w dowolnym programie diagnostycznym, atmega nadaje, elm odbiera.

Polećcie mi jakąś dobrą literaturę nt OBD2 i CAN. Jest tego sporo a nie wiem która jest najbardziej wartościowa. Może być po angielsku. Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO