Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 17 kwi 2024, o 01:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 mar 2015, o 22:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Witajcie. W ramach atnelmaniaków postanowiliśmy zrobić pewną rzecz (szczegóły niedługo). Chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych Kolegów jak rozwiązać pewien problem:

Mamy bardzo długi rejestr przesuwny (8bit x 60szt.) w którym wsuwamy wiersz pikseli tekstu. Czcionka składa się z liter o stałej szerokości 8bit (6 lub 7 bit litery i 2 lub 1 odstępu). Litery mają wysokość 10 bit (jeden bit to dwa piksele na wysokość). Szczegóły na obrazku:
Obrazek


Zastanawiam się jak zrealizować konwersję teksty na piksele i jak przechowywać czcionki.

Czcionka: Pomysł na jaki wpadłem, to żeby czcionka była w formie dwuwymiarowej tablicy: uint8_t czcionka[94][10]. Pomysł na zachowanie standardu ASCII jest dlatego, by łatwo konwertować tekst na kolejne piksele ( czcionka[ASCII-32][] ). Tak więc pomysł na jedno niby jest.

Bufor wyjściowy: Tutaj mam dwa pomysły. Albo bufor o rozmiarze 60x10 (całe litery i dopiero wysyłanie) lub tylko 60x1 generowany 10 razy (pojedynczy wiersz). Ważną kwestią jest dla mnie fakt, iż linia tekstu będzie odświeżana (przeładowywana) co 10-15s, a w miarę szybko wysłana, dlatego wolałbym przygotować pełen zestaw pikseli i je wysłać.

Wysyłanie:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Mam nadzieję, że dobrze kombinuję z wysłaniem bufora[60][10]


Jeśli macie jakieś pomysły, podpowiedzi, rady, to proszę, piszcie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2015, o 22:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Jednowymiarowa tablica - genialny pomysł. Ułatwi mega pracę, czcionka będzie fajnie poszatkowana. Co do bufora wyjściowego, to zastanawiam się ile ms zajmie przekonwertowanie z tekstu na bufor wyjściowy. Chciałem przesłać całą linię tekstu w pikselach w czasie max 6ms, ale przyznam szczerze, że nie zastanawiałem się czy to osiągalne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2015, o 22:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

icer_cmg napisał(a):
Chciałem przesłać całą linię tekstu w pikselach w czasie max 6ms

W tym czasie to zdążysz wysłać kilka całych ekranów a nie pojedynczą linię ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO