Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 04:53


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sty 2015, o 01:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Na nowym komp 8.1 zainstalowałem środowisko z Eclipse_luna. Dzięki Waszej pomocy i Mirka...na...interviu...działa ! :D
Nie mogę zaprogramować AVR po linii FT232R w ATB v1.3. Zainstalowałem mkAVRCalculator 1.1.0 bild 70.
Nie wykrywa programatora ATB-FT232, nie mogę sobie z tym poradzić. Proszę o pomoc. Nie chcę Mirkowi zajmować czasu,
bo opisał to w swoich poradnikach bardzo dokładnie (ale po mojej rocznej przerwie nie mogę trafić na top w temacie).

Po poprawnej kompilacji programu TEST1 ....chcę zaprogramować AT32 (lokalnym FT232R) i jest komunikat:


Launching C:\Program Files (x86)\Atmel\AVR Tools\AVR Toolchain\bin\avrdude -pm32 -cstk500v2 -Pft0 -Uflash:w:TEST1.hex:a
Output:
avrdude: ser_open(): can't open device "ft0": Nie można odnaleźć określonego pliku.
avrdude execution aborted

Nie wiem, ale coś musiałem przeoczyć, albo źle zrobić w całej instalacji środowiska ? Proszę o pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2015, o 01:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Możliwe że o to chodzi: http://atnel.pl/instalacja-driverow_dla_ft232r.html


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2015, o 02:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Dzięki za błysk poradę, będę próbował na dniu, pewnie o to chodzi.
-----------------
Zainstalowałem drivery D2XX, teraz przy zapisie dobija się do programatora i taki komunikat:

Launching D:\AVRDUDE\avrdude -pm32 -cATB-FT232R -Pft0 -Uflash:w:TEST_3.hex:a
Output:
Please wait ...
avrdude_mk.exe: BitBang OK
avrdude_mk.exe: pin assign miso 3 sck 5 mosi 6 reset 7
avrdude_mk.exe: drain OK

ft245r: bitclk 230400 -> ft baud 115200
ft245r: bitclk 230400 -> ft baud 115200
avrdude_mk.exe: ft245r_program_enable: failed
avrdude_mk.exe: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.

avrdude_mk.exe done. Thank you.

Compiled special for http://forum.atnel.pl (v5.11.1)

avrdude finished



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2015, o 15:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Double check connections and try again!
Sprawdz jeszcze raz polaczenia z programatora do procka!
W programie mkAVR calculator w zakladce Programator AVR, kliknij na scalaczka, a zobaczysz jak dokladnie to powinno byc podlaczone (ewentualnie sprobuj na innych przewodach polaczeniowych).
Na wszelki wypadek odlacz wszystko z portu B jesli cos masz tam wpiete.
Przetestuj najpierw w mkAVR calculatorze za pomoca Sprawdz podlaczony AVR.

Mam nadzieje, ze AVRDUDE to zainstalowales? Jesli nie, to w zakladce Ustawienia, na dole klikaj Instaluj!


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2015, o 21:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

No i procek miał 13 n. w powietrzu (nóżka od kwarcu). To wyszło jak przyłączyłem zestaw ATB na stary XP.
Na nowym komp 8.1 mam mkAVRCalculator 1.1.0 build_70, który po wszelkich próbach nie wykrywa programatora ATB-FT-232R.
Przy próbie sprawdzenia zawsze jest komunikat "Wybierz właściwy układ FT232R".
Przy próbie odczytu flasch procesora jest na dole w poleceniach :
avrdude -p atmega32 -cATB-FT232R -P disabled -U flasch:r: "FLASCH_32.hex":i

w tym poleceniu powinno być ( -P ft0 ), tak jak pokazuje mkAVRCalculator 1.0.0 build_57. Jak to ustawić ? i gdzie ?

Już mam mętlik i ochotę zrezygnować z tego mk build_70 , bo ten stary mk build_57 na tym kompie działa. Teraz już nie wiem jak to wszystko uporządkować żeby był widziany w Eclipse_Luna.
Dziękuję za trafną podpowiedź, z tymi połączeniami to 4 dni zmarnowałem (13-ta nóżka w powietrzu) ! Podpowiedz , jak to środowisko sfinalizować w Eclipse_Luna.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2015, o 22:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2012
Posty: 188
Lokalizacja: Świnice Warckie woj. łódzkie
Pomógł: 12

jeśli dobrze pamiętam to wersja 60 mkavrkalkulatora dokonywała aktualizacji zestawów atb do współpracy z nowymi wersjami i jeśli przeoczyłeś ten upgrade to musisz się skontaktować z Mirkiem to zdalnie Ci to zaktualizuje.
Jeśli chodzi o eclipse luna to na windows 8 oraz trzech zestawach atb działa bezproblemowo jedynie trzeba dodać sobie w konfiguracji pluginu avr kilka programatorów ATB-FT232R ale każdy z innym parametrem -p


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
ATMEL-ICE+ATXmega256A3BU oraz dużo samozaparcia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sty 2015, o 23:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Jak dodać w konfiguracji pluginu avr kilka programatorów ATB-FT232R i każdy z innym parametrem -P ?
Proszę, podpowiedz jak to zrobić, tak schematycznie, bo po oglądnięciu kilku poradników Mirka (super poradniki, przeglądałem po kilka razy) nie wiem, który wybrać.
Po prostu nie ogarniam tego. Na komp 8.1 mam: 1/Java-nowa, 2/Eclipse_Luna, 3/mkAVRCalculator 1.1.0 build_70, 3/mkAVRCalculator 1.0.0 build_57, 4/ATB Menager,
5/MKBotloader, 6/EclipsGadget.
Zainstalowałem środowisko z Eclipse_Luna, działa poprawnie, kompilacja o.k. Problem zaczyna się od momentu zaprogramowania avr programatorem ATB-FT232R.
W programie mkAVRCalculator 1.1.0 build_70, nie widzi programatora ATB-FT232R. Nie mogę znaleźć przyczyny. A może lepiej wszystko skonfigurować dla starego mk build_57 ?
Proszę o pomoc w ustawieniach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 00:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2012
Posty: 188
Lokalizacja: Świnice Warckie woj. łódzkie
Pomógł: 12

Cytuj:
W programie mkAVRCalculator 1.1.0 build_70, nie widzi programatora ATB-FT232R. Nie mogę znaleźć przyczyny.

Jeśli działa Ci wersja 57 a 70 już nie to aby w pełni działał Ci mkAVRKalkulator w wersji najnowszej z ATB-FT232R (tym zamontowanym na zestawie) potrzebna Ci jest wersja mkavrkalkulatora build 60 który dokona aktualizacji zestawu, swego czasu była ona umieszczona na forum lub zgłoś się do Mirka to Ci zdalnie pomoże.
ty masz poradnik o tym https://www.youtube.com/watch?v=2zMTfuhOtBA

Jeśli chodzi o działanie eclipse to wersja mkavrkalkulatora nie ma znaczenia potrzebujesz jedynie avrdude z mkavrkalkulatora które jest przystosowane dla ATB-FT232R

Konfiguracja eclipse

na belce z poleceniami klikamy po kolei Windows -> Preferences następnie w wyświetlonym oknie wybieramy AVR a nastepnie Paths

Obrazek

następnie Edit

Obrazek

i ustawiamy ścieżkę AVRDude dla naszego katalogu w którym mamy zainstalowane avrdude z mkavrkalkulatora następnie naciskamy OK a następnie Apply

następnie w tym samym oknie naciskamy zakładkę avrdude i tutaj możemy dodawać nasze programatory
Obrazek

no więc dodajemy :) naciskamy Add i naszym oczom ukaże sie następujące okno
Obrazek
i po kolei ustawiamy tak jan na obrazku widać

Configuration name : ATB-FT232R ft0
Description : ATB-FT232R ATNEL (ft0)
Programmer hardware (-c) : z listy wybieramy ATB-FT232r ATNEL
Override default port (-P) : ft0

przy ustaleniu pod jaki port jest podpięty nasz zestaw najłatwiej ustalić w najnowszej wersji mkavrkalkulatora bo on ładnie nam podpowie a jeśli on u Ciebie nie dział to czytaj początek tego postu lub przyjmij zasadę iż pierwszy port com z układem ft232 to ft0 ( przynajmniej u mnie to działa ... jeśli jest inna metoda to proszę mnie tu poprawić)
reszty parametrów nie zmieniamy i na sam koniec naciskamy OK

jeśli chcesz dodać kolejny programator na ft232 to powtórz czynności dodawania i jedynie zmień sobie ft0 na np. ft1...ft2 itd...

jeśli zakończysz dodawanie programatorów ATB-FT232R czy np. USBasp lub innych, trzeba jedynie pamiętać aby Configuration name było unikalne to naciskamy Apply następnie OK i automatycznie wracamy do widoku ogólnego eclipsa... to tyle jeśli chodzi o ustawienia globalne :)

teraz jedynie pozostaje nam wybrać programator dla naszego projektu... a więc naciskamy prawy klawisz myszy na nazwie naszego projektu i wybieramy Properties naszym oczom ukaże się następujące okno

Obrazek

i z listy rozwijanej Programmer configuration wybieramy nasz zdefiniowany wcześniej programator następnie APPLY i OK
oczywiście pamiętamy o ustawieniu właściwej atmegi i kwarcu w zakładce Target Hardware

Obrazek

i od tej pory możemy cieszyć się programowaniem poprzez FT232 z zestawu ATB

tu masz widok z mojego mkavrkalkulatora na potwierdzenie, iż to działa...

Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
ATMEL-ICE+ATXmega256A3BU oraz dużo samozaparcia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 01:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Jeszcze analizuję to co mi wysłałeś, pewnie teraz mnie doświetliłeś, dziękuję, dziękuję...odpowiem jak to zrobię.

Jak chodzi o aktualizację pełnej wersji programu to mam zarejestrowaną (zakupioną z zestawem ATB) i plik kopiowany pod nową wersję, uaktualnia nową pobraną wersję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 11:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2012
Posty: 188
Lokalizacja: Świnice Warckie woj. łódzkie
Pomógł: 12

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy ale jak sądzę u Ciebie w zestawie ATB jest jeszcze stare firmware i dlatego mkavrcalculator build 70 nie rozpoznaje tej płyty... w wersji build 60 nastąpiła ogromna zmiana i starsze wersje atb nie działają w nowej wersji programu.

MKAVRcalculator w wersjach bodajże build 60 do build 63 aktualizował automatycznie firmware i jeśli te aktualizację pominąłeś to masz nadal starą wersję firmware i masz tutaj dwie drogi... poszukać na forum może ktoś dysponuje wspomnianymi wersjami (build od 60 do 63) a najszybciej i najpewniej będzie łapać Mirka na skype i on Ci to zdalnie zaktualizuje i będziesz mógł w pełni cieszyć się nowościami wersji 70 i atb-ft232r.

Bo jeśli piszesz, iż wersja 57 u Ciebie działa, wykrywa atb-ft232r i atmegę to sterowniki i podłączenia masz ok więc pozostaje jedynie aktualizacja firmware i będzie działać.

Pozdrawiam


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
ATMEL-ICE+ATXmega256A3BU oraz dużo samozaparcia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sty 2015, o 20:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Tak wersja 57 działa i masz racje, że chodzi tu o aktualizacje wersji 70. Nie przyszło mi do głowy, że najnowsze wersje nie mają takich aktualizacji.
Mówi się, że stare auta dłużej jeżdżą niż te nowe, które wymagają specjalistycznej aparatury serwisowej. Jeżdżę 20 letnim Oplem Vectra bezawaryjnie podobnie jak buildem 57.
Na builda 70 muszę poszukać specjalistycznego serwisu. Dzięki za namiary takiego serwisu. :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO