Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 03:06


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 gru 2014, o 22:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 gru 2014
Posty: 19
Pomógł: 0

Witam wszystkich forumowiczów. Pracuję nad systemem inteligentnego pokoju. Aktualnie mam starą wersję tego systemu na dwóch płytkach stykowych, ale w końcu przyszedł czas żeby zrobić to porządnie (i przy okazji nauczyć się wytrawiać pcb). Będzie to moja pierwsza płytka dlatego ścieżki są szerokości aż 32milsów. To czego nie jestem pewien to tranzystorów. Czytałem kilka artykułów o nich i cały czas nie potrafię tego do końca ogarnąć. Projekt na płytkach stykowych powstał dawno temu i tranzystory dobierałem wtedy metodą prób i błędów. I tak jak je dobrałem tak narysowałem teraz na schemacie. Aczkolwiek znając życie powinny być inaczej podłączone. Zastanawiam się też nad diodą D3, która ma eliminować szpilki generowane przez przekaźnik, bo przekaźnik będzie ok 3m od tej diody, i może lepiej byłoby ją przylutować tuż przy przekaźniku? Całość będzie zasilana z 5V. Diody mógłbym zrobić na multiplexowaniu lub na rejestrach przesuwnych ale za późno o tym pomyślałem, poza tym przy tej szerokości ścieżek byłoby to problematyczne. Atmega będzie się również komunikować z RaspberryPi (dlatego mam maxa232, a do raspberry podłączę maxa3232). Na schemacie złącza goldpin są podłączone z jednej strony, a z drugiej strony są zagadkowe ścieżki. Dzięki temu będę wiedział co mam podłączyć do którego złącza i w jaki sposób. W kilku złączach brakuje pinów GND i/lub VCC i jest to zamierzone, docelowo ma być jeden kabel dwużyłowy (podłączony do złącza power_out) do którego będą podłączone wszystkie rzeczy które tego wymagają. Mam nadzieję że podałem wszystkie niezbędne informacje. Moje najważniejsze pytanie jest takie czy układ będzie działał, a jeśli nie, to co zmienić/poprawić?
Z góry przepraszam za głupie błędy które mogą się pojawiać zarówno na schemacie jak i płytce i proszę o chociaż trochę wyrozumiałości :)
ObrazekObrazek


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2014, o 00:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Tak na szybko
Brakuje rezystorów ograniczających prąd bazy przy tranzystorach
także możesz pomyśleć o dodaniu rezystorów w obwodzie kolektorów sterujących przekaźniki ,
ale to zależy ile prądu pobierają (na pewno nie zaszkodzą).

Nie wiem czy już trafiłeś na tę stronę http://elportal.pl/ea/bipolarne.html
artykuł przedstawia podstawy o tranzystorach



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2014, o 09:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Czy czujka PIR zwiera do masy w stanie aktywnym?
Jeśli tak to dodałbym rezystor podciągający do VCC, bo ten w uC może być "za słaby".

No i jak Ci kolega powyżej napisał ograniczaj prąd bazy, bo tranzystory zrobią sobie "kuku" ;).

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2014, o 17:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 gru 2014
Posty: 19
Pomógł: 0

Dzięki za wasze odpowiedzi :)
Pir zwiera do vcc po wykryciu ruchu.
Jakie wartości powinny mieć te rezystory przy tranzystorach?

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2014, o 17:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Co do rezystorów to obejrzyj to: http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/pr ... cenia.html

Jeśli PIR zwiera do VCC to dałbym rezystor ściągający do masy - chodzi o to aby na wejściu zawsze był jednoznaczny stan. Chyba, że PIR podaje dwa stany (raz masa raz VCC), ale tego nie podejrzewam.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2014, o 17:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 gru 2014
Posty: 19
Pomógł: 0

Z filmiku wychodzi na to że 2k2 będzie ok. Ten PIR którego mam zwiera do masy gdy nie ma ruchu i do vcc gdy jest ruch. Podłączyłem do wyjścia z PIRa dwie diody (jedną w jedną stronę, a drugą w drugą) i raz świeciła jedna a raz druga :)
Co do tych diod prostowniczych, one powinny być tuż przy przekaźniku, czy mogą być bliżej uC niż przekaźnika?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2014, o 19:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

mily20001 napisał(a):
Z filmiku wychodzi na to że 2k2 będzie ok. Ten PIR którego mam zwiera do masy gdy nie ma ruchu i do vcc gdy jest ruch. Podłączyłem do wyjścia z PIRa dwie diody (jedną w jedną stronę, a drugą w drugą) i raz świeciła jedna a raz druga :)


To ciekawa czujka, ale jeśli tak robi to OK.

mily20001 napisał(a):
Co do tych diod prostowniczych, one powinny być tuż przy przekaźniku, czy mogą być bliżej uC niż przekaźnika?


Ja bym dawał blisko przekaźnika, aby ścieżki do niej były krótkie.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO