Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 01:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 gru 2014, o 23:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2013
Posty: 209
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pomógł: 0

Witam
juz od jakiegoś czasu głowie się nad ukladem MCP3551 i nie umiem z niego wydusic zadnych wartosci.
Podłaczyłem tak:
Obrazek

no i efekt jest taki ze na poczatku cos tam pokazywalo ale teraz juz nic. Zasilania raczej nie pomylilem jedynie piny SPI moglem pomylic ale chyba z tego powodu go szlak nie trafil

A takie cos wgrywam do Arduino UNO

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2014, o 10:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2013
Posty: 209
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pomógł: 0

Widze male zainteresowanie ale jak by ktoś kiedyś potrzebował to udało mi się odpalić w takiej konfiguracji.

Obrazek

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Po podlaczeniu do zasilania w oknie terminala są wskazywane wartosci temperatury

Kalibracja:
- wstepnie czujnik jest skalibrowany
- wsadzamy czujnik do lodu i czekamy jak temperatura sie ustabilizuje (powinna być bisla zero jeśli pokazuje wiecej lub mniej nie pzejmować się)
- wciskamy przycisk i odczytujemy wartość "Ra" z terminala
- puszamy przycisk i w tym momenci wskazywać powinno 0°C
- w prgramie w linijce

float calRAdevice1 = 13714; // w to miejsce wpisujemy wartosc RA wyswietlona w czasie kalibracji

Zmieniamy wartość w tym przypadku 13714 na odczytaną z terminala komputera

- wgrywamy program i teraz juz powinno dobrze wskazywać


Mam też pytanko jak ustabilizować wyniki bo przy wyswietlaniu temeratury dwa miejsca po przecinku bardzo skacze nawet jak wyswietle tylko jednosci to i tak temperatura skacze jeden dwa stopnie do gory



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2014, o 21:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 77
Pomógł: 6

Całkiem ciekawe znalezisko, powiedz jeszcze gdzie kupiłeś układ MCP3551 i ile kosztował ? Co do pływającego wyniku myślę że uśrednienie z 10 próbek powinno pomóc. Co do zainteresowania ja tu zawsze zaglądam w tygodniu w weekend nie mam czasu ;-)

Cyfrowy filtr dolnoprzepustowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2014, o 16:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2013
Posty: 209
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pomógł: 0

Mnie kosztowal 22zl a kupowalem w elektroniku a oni sciagaja to i tak z TME. A w TME kosztuje 13 i 16 zl w zaleznosci od obudowy.
A zdecydowałem się na ten układ po przeczytaniu tego http://forum.arduino.cc/index.php?topic=164643.0
Ale musze cos jeszcze zrobic chyba ze zasilaniem Vref bo wydaje mi sie ze tu tkwi problem i sa bledne wskazania przy 100stopniach. Wiec na razie nie bede usredniac tylko pokabinuje ze zasilaniem moze jaki osobny stabilizator dam na 3.3v a Vdd do 5V normalnie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2014, o 21:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2013
Posty: 209
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pomógł: 0

Zaje.....ty poradnik ale wpierw zajmę się bledem pomiarowym a potem usredniczaniem wyników. Wydaje mi się ze jak za ta cene ukladu to warto mu troche czasu poswiecic



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 09:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 77
Pomógł: 6

Tak nie mogłem trochę zrozumieć jak to Vref działa bo według mnie zmieniało się ono wraz ze zmiana rezystancji PT100. Ale doszedłem do tej notki i miałem racje muszę jeszcze przeczytać ja cała żeby skumać jak to do końca działa.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 17:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 paź 2013
Posty: 305
Lokalizacja: Olsztyn
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 20

Witam
W zasadzie masz rację w sprawie skaczącego pomiaru, zazwyczaj główną przyczyną błędów jest napięcie odniesienia czyli to do jakiego porównujesz pomiary, jeżeli to napięcie nie jest stabilne również pomiary masz skaczące tak samo jak napięcie odniesienia. Proponuję zastosować źródło napięcia odniesienia jest ich sporo w zależności od środków pieniężnych możesz sobie wybierać mniej dokładne i bardzo dokładne i....drogie , oczywiście nie szkodzi nic jak jeszcze dodatkowo zastosujesz dobrą stabilizację zasilania. Ja robiłem testy na podobnym scalaku ale 12bit i faktycznie Vref musi być super stabilne w zależności od zastosowania. Nie używasz 22bitów do mierzenia temperatury na zewnątrz :> chyba. Polecam poradnik Mirka o ADC tam uzyskasz odpowiedz na wiele pytań i pomocny kod programu.
Serdecznie pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 23:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2013
Posty: 209
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pomógł: 0

Na razie cierpie na brak czasu ale jak znajde chwile to na poczatek wstawie LM1117 z drobna filtracja tak jak w nocie AN1154 to producent przewiduje z filtrem RC. Potem sprawdze jakie by tu ukladzik wsadzic za zrodlo napieciowe. A za nim to zrobie to z ciekawosci jeszcze oscyloskop podłącze ;)
No właśnie jakie tu powinno być napiecie odniesienia bo wg dwóch schematów to Vref jest zasilanie z Vdd przez dwa rezystory lub osobne zasilanie i osobne Vref.
Może ze by za dużo nie cudowac dam jedno zrodlo odniesienia 5V i do tego przez rezystory dwa podepne Vref?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2014, o 20:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2013
Posty: 209
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pomógł: 0

No i wstawiłem LM366 na 5V dodalem filtracje i jest duzo lepiej ale dalej lata wiec wstawilem do programu usrednianie ale cos nie dziala caly czas wyskakuje ok 5

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2015, o 20:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 77
Pomógł: 6

Temperaturę masz zdefiniowana jako float a zmienna wynik jaki int, przy konwertowaniu tracisz cześć po przecinku, tak samo w obliczaniu średniej tracisz wszystko po przecinku.

Tak mi si przypomniało



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2015, o 21:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2013
Posty: 209
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pomógł: 0

To już też zmieniłem wcześniej ale porównując odczyt z dds18b20 a mcp to przy ds odczyt jest stabilniejszy a tu jednak wszystko pływa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO