Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 06:14


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 paź 2014, o 01:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Witam

Postanowilem ruszyc dalej i sprobowac sterowac silnikiem DC. Zeby mozna bylo juz to do czegos wykorzystac wiecej niz testow to zakupilem na szrocie silnik do wycieraczek VW - docelowo mialby otwierac i zamykac brame. W zwiazku z wybranym przezemnie silnikiem standardowe mostki, do ktorych mam dostep w sklepie w pobliskiej miejscowosci, okazaly sie za slabe i postanowilem sam zbudowac mostek wedlug najprostszego schematu jaki znalazlem a oto i moja jego wersja:

Obrazek

I mialbym w zwiazku z tym kilka pytan:

- czy te tranzystory beda sie nadawac? Tranzystor BUZ11 n-mosfet 50V/30A /371 - silniczek jest 12V z tego co wyczytalem na roznych forach to bez obciazenia by mial brac ok 3A z obciazeniem mysle tak do 10A - czyli teoretycznie mialbym na tranzystorach dosc duzy zapas wszystkich parametrow ale czy tak mozna? Jesli tak to nawet lepiej bo nie jestem pewien czy ten silniczek uciagnie brame i wtedy bez problemu mozna bedzie go wymienic na jakis silniejszy np 24V z wycieraczek z ciezarowki i tylko przerobic zasilacz, ktory i tak bedzie osobno.

- druga rzecz, na schemacie uzylem diody podobnej, ktora akurat byla w bibliotece eagle, niestety w rozsadnej cenie o parametrach ktore by mnie interesowaly i na dodatek dostepna w pobliskim sklepie jest tylko taka: Dioda MBR1645CT ( (45V/16A) - http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... asheet.pdf ale ona ma 3 nozki?! O co z tym chodzi? Czy bedzie ona odpowiednia do mojego mostka?

- silniczkiem chce sterowac za pomoca dwoch pinow PWM z mikrokontrolera do poszczegolnych tranzystorow - jeden pin do dwoch tranzystorow po skosie i drugi pin do pozostalych dwoch - oznaczono na schemacie flagami. Czy tak to w ogole bedzie dzialac? Jesli tak to jak dobrac odpowiednie rezystory do podlaczenia pinow do dwoch tranzystorow na raz - standardowo niby jest 2k2 ale tutaj mam dwa tranzystorki.

- ostatnie pytanie czy powinienem dodac jeszcze jakies zabezpieczenie gdyby np w wyniku bledu w programie obydwa piny PWM otworzylyby wszstkie 4 tranzystory?

Pozdrawiam
//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 05:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Dziekuje za odpowiedz.

Niestety tutaj wychodzi moja niewiedza :) Ale po kolei:

Ad.1

Sprawdzilem w nocie to Vgs pisze tam +/-20V no i tutaj zgluplem bo przeciez najwieksze jakie zamierzam miec w tym ukladzie to 12V, ktorym wlasnie chcialem sterowac. Mam rozumiec, ze te max 5V z pinu mirkokontrolera to za malo dla tego tranzystora?

Cytuj:
musziesz mieć napięcie większe o minimum Vgs od napięcia na źródle


Na bramce mam miec wieksze napiecie niz to podlaczane do drena i zrodla?? :?:

Ad.2

Dlaczego nie mozna uzyc PWM z mikrokontrolera? W zwiazku z tym czy nalezy uzyc ukladu np n555? Jaka roznica jest miedzy PWM wygenerowanym z pinu a z takiego ukladu? Czy jest to porprostu zwiazane z punktem pierwszym i pwm z takiego dodatkowego ukladu bedzie tez na wyzszym napieciu aby wysterowac takiego MOSFETA?

Ad,3

Przez sterowanie na skos rozumialem, ze:
Do jednego pinu (PWM-H) beda podlaczone 2 tranzystor (lewy dolny oraz prawy gorny) i do drugiego (PWM-L) beda pozostale (lewy gorny i prawy dolny). W zalozeniu poprostu jesli bym pin PWM-H ustawil na 0 a PWM-L na 1 to tylko jedna skosna para bylaby otwarta. Czy te martwe czasy to mialbym jakos rozwiazac programowo (np odczekac jakis czas przed zmiana kierunku) czy robi sie to jeszcze na plytce?

Co do zalaczania PWM na gornym i dolnym to poprostu chcialem na jednym pinie odpalic obydwa tranzystory. Widzialem w internecie schematy na 6 tranzystorach ale nie do konca rozumiem jak one dzialaja (to sa chyba wlasnie z tym zabezpieczniem przeciwko otworzeniu wszystkich rezystorow).

Diode rozumiem, ze bedzie wystarczylo podpiac tylko 2 nozki z 3 i bede poprostu wtedy korzystal tylko z jednej ktora znajduje sie w tym ukladzie?

EDIT:
Juz chyba rozumiem jak mozna wysterowac tego mosfeta.. przed nim uzyc jeszcze jeden tranzystor o nizszym amperarzu, ktory zapoda na MOSFETA potrzebne wieksze napiecie. Czy to jest rozwiazanie jednego z problemow?

EDIT2:
Przeczytalem "wyklad" ze strony: http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~arent/rr/mp ... nika2.html i co nieco mi to rozjasnilo. Odnosnie pierwszego punktu juz chyba rozumiem dlaczego dolne MOSFETY uda sie wysterowac a gornych nie. A wiec aby je wysterowac rzeczywiscie potrzbujemy wiekszego napiecia niz jest na zrodle, dlatego tam najlatwiej zastosowac aktywowane zlaczem ujemnym (co swoja droga tez ulatwi sama budowe plytki - bo w mojej pierwotnej konfiguracji duzo lini sie krzyzowalo). Na dolnych nie ma tego problemu gdyz w chwili ich zalaczania nie ma na zrodle zadnego napiecia. Czy dobrze zrozumialem?

Pozdrawiam
//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 09:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jeśli do bramy to zdecydowanie to co powiedział już kolega squeez czyli jeden mosfet i dwa przekażniki (lub jeden jeśli ma dwie pary mocnych styków). Przy obsłudze najpierw klapie przekażnik ustalając kierunek, a później załączany jest mosfet. Dzięki temu na przekaźniku nie ma iskrzeń co jest główną przyczyną uszkodzeń. Co do pwm to rozważnie dobieraj wypełnienie zwłaszcza przy zamykaniu, bo może być tak, że silnik się zatrzyma zanim brama się zamknie.
Odnośnie tranzystora jeszcze to driver jakiś prosty jest wskazany , jeśli jednak użyjesz mosfet logic level (w tym przypadku polecam STP60) to spokojnie można go pogonić bezpośrednio z uC.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 09:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Juz wiem na co zworcic uwage i poki co zrezygnuje z tego PWM co ulatwi cala sprawe. "Stop" przy zamykaniu i otwieraniu chcialem rozwiazac za pomoca dzielnika napiecia i sprzezenia zwrotnego (w momencie wykrycia zwiekszonego napiecia mikrokontroler bedzie zatrzymywal silnik). Bedzie to rowniez przy okazji zabezpieczenie zeby nikogo nie zmiazdzylo :)

Dzisiaj postaram sie narysowac od nowa schemat i jak tylko skoncze to napewno go tutaj umieszcze. Bedzie to pewnie jakas bardziej lub mniej wierna kopia juz jakiegos istniejacego ale juz rozumiem na co te 2 dodatkowe tranzystory.

Czy gdybym chcial uzyc PWM czy dobrze mysle, ze nalezaloby procz tranzystowrow dajacych te 12V na MOSFETY dolozyc jakis kondensator aby szybciej otworzyc MOSFETA i skrocic te "martwe czasy czy o to nalezy dbac sofwarowo i nie przelaczac za szbyko kierunokw?


//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 09:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Kondensator daje się równolegle z rezystorem bazowym drivera (najczęściej gdy jest to np. tranzystor npn). Taki kondensator daje wtedy zwiększony impuls prądowy przy zmianie stanu pwm co przyspiesza zamykanie/otwieranie tego tranzystora.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 00:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Witam ponownie.

Jak obiecalem tak wrzucam poprawiony schemat. Posklejalem kilka z internetu i wyszlo mi cos takiego ale wydaje mi sie, ze cos tam caly czas nie pasuje - narazie bez PWM driverow. Czh moglibyscie rzucic okiem?

Obrazek

Nie rozumiem tez w jaki sposob to bedzie dzialac, korzystalem z juz gotoweo schematu. Przeciez jesli zalaczymy napiecie np na lewym (q5) tranzystorze to prad zacznie plynac do Q1 i do Q4, a ze jeden jest aktywowany plusem a drugi GND to jak na moj rozum tylko jeden powinien sie otworzyc a nie dwa?

//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 15:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Chcialbym odrazu zbudowac mostek, ktory zabezpieczy mnie przed przypadkowym ustawieniem obydwu pinow kontrolnych na 1. Juz widze, ze na odwrot dalem MOSFETY w moim schemacie (gorne powinny byc na dole i dolne na gorze) juz poprawilem oraz dodalem rezystory na dole jak w glownym schemacie z ktorego korzystalem (nie wiem czy mozna linkowac do schematow z innych forum takze poki co nie podlinkuje - moj schemat jest obecnie prawie wierna kopia tego, z ktorego korzystalem pozatym, ze u mnie sa MOSFETY).

Obrazek

Czy teraz bedzie to dzialac?

//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 paź 2014, o 14:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Przegladnalem dzisiaj mnostwo schematow i w koncu trafilem na cos takiego:

Obrazek

Czy to bedzie dzialac albo przynajmniej jest blizej "celu"?

PS

Tak dla pewnosci zapytam.. czy jesli zamiast MOSFETow (w poprzednim schemacie) podpialbym na gorze dwa tranzystory pnp a zamiast dolnych dwa tranzystory npn czy ten uklad dzialalby prawidlowo?

Pytam bo nie jestem pewien czy przypadkiem schemat, z ktorego glownie korzystalem jest w ogole dobry.
//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 paź 2014, o 17:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Dziekuje. Przez weekend zamowie potrzebne czesci i w przyszlym tygodniu zabieram sie do skladania.. dam znac jak poszlo. Co do drivera PWM jedno rozwiazanie juz znalazlem ale narazie przetestuje sam mostek czy dziala i pozniej bede kontynuowal.

Mam jeszcze jedno takie pewnie glupie pytanie ale nie do konca rozumiem jak to jest:

W jaki sposob tranzystor np Q1 bedzie zmienial swoj stan? Na moj rozum jesli tranzystor Q5 jest zablokowany to w zwiazku z tym, ze tranzystor Q1 przez rezystor R1 jest podlaczony do napiecia to na tym odcinku (do zablokowanego tranzystora Q5) bedzie panowal stan wysoki. Jesli "otworzymy" tranzystor Q5 to z VCC do GND obok Q1 poplynie to samo napiecie, ktore znajdowalo sie tam przed otworzeniem, czyli dla Q1 nie powinno sie nic zmienic. W jaki sposob w takim razie to dziala, ze Q1 zmienia swoj stan?

//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 15:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Witam

Niestety nie z mojej winy budowa mostka sie troche przeciaga.. brakuje mi jednego rezystora 10k 5W i poki co nie wiem kiedy pojawi sie w sklepie. Czy do testow moge uzyc tych 1k? Z czego to w sumie wynika jaki rezystor powinien byc w tym miejscu?

//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 15:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Aa myslalem, ze jesli jest to podlaczone do tych 12V oraz w poblizu silnika to uznalem, ze pewnie tez moze tam wystepowac wiekszy amperarz. Dzieki za podpowiedz. Na stykowce mam juz wszystko poskladane tylko brakowalo mi tego nieszczesnego rezystora. Te 1/4W sa w sklepie dostepne.

pozdrawiam
//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2014, o 18:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Jak obiecalem informuje, ze mostek zadzialal i to za pierwszym razem. Na dowod krotki filmik z bluebookiem w tle :)



Miedzyczasie czekajac na czesci poskladalem moje "duino", gdyz na mostek i kontroler na plytce nie mialem juz miejsca. Byla to moja pierwsza plytka i ogolnie uwazam, ze wyszla dobrze nawet sciezki 10 milsow - jedna sciezka tylko byla przerwana, co poprawilem kabelkiem, inne dwa kabelki to byl problem niedokladnego wiercenia. Nad lutowaniem jak widac musze jeszcze popracowac.. ale jak to mowia to ma dzialac a nie wygladac :) Jak czekalem na czesci zeby nie marnowac czasu przygotowalem sobie projekt plytki pod mostek:

Obrazek

Takze skoro testy przebiegly pomyslnie biore sie pomalu za jej wykonanie, oraz planuje juz za co zabrac sie w nastepnej kolejnosci (zostalo jeszcze jakies zdalne sterowanie - mysle o module bluetooth HC-05, sprzezenie zwrotne do wykrywania pelnego otwarcia i zamkniecia, czy tez przeszkod i zasilacz.. mam jakis transformator z starego wideo oraz zakupilem mostek to mam nadzieje wystarczy + jakies kondensatory i mam nadzieje, ze pojdzie).

PS
Juz wiem w koncu po co te rezystory 10k wydaje mi sie, ze sa to zwykle rezystory podciagajace "pull-up".. swoja droga wszedzie pisza "daj poprosu 10k" aa ja sie zastanawiam z czego to wynika co trzeba wziasc pod uwage przy ich dobieraniu.

Dziekuje wszystkim za pomoc i podpowiedzi.

//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lis 2014, o 12:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 77
Pomógł: 6

Silnik 12V * 10A = 120W ile z tego przypadnie na straty w tranzystorze ?, jakieś radiatory przydało by się zainstalować. Tylko nie bardzo widzę na nie tam miejsce. Skłaniał bym się do gotowego rozwiązania opartego o BTS7960B gotowa płytka to koszt 10 $ + miesiąc czekania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2014, o 21:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Nie wiedziec czemu mostek na stykowce dzialal a jak poskladalem go do kupy na plytc to zwariowal. Najpierw krecil sie w jedna strone po podaniu napiecia na jednego npn'a - tak jak powinien ale po podaniu na drugiego juz ani drgnal - podawalem tylk o + z zasilania dla tegstu bez minusa z drugiej strony. Jak blizej sie przyjzalem to znalazlem jedno zwarcie. Pozniej jak je zlikwidowalem to zaczely sie dziac czary krecil sie odrazu po podpieciu do zasilania bez przykladania +. Wymontowalem Q7 i Q2 i przelaczalem recznie kabelkiem razem ze zmiana + / - na npn'ach. Dzialalo ok jak przylutowalem zpowrotem Q7 i Q2 to niestety dalej to samo. Wymienilem wszystkie MOSFETY i teraz czy dam - i + na jednego i drugiego bezposrednio czy zmienie to kreci sie tylko w jedna strone. Wymienilem wszystkie MOSFETY i dalej to samo.. bede zreszta musial zrobic od nowa plytke bo od tego lutowania na starej sie sciezki zaczely urywac. W zwiazku z czym mam pytanie czy ten projekt plytki jest OK i poprostu popelnilem gdzies blad przy skladaniu czy cos by mozna jeszcze z ta plytka zrobic?

@Ekstrapolator - w tym przypadku chodzi bardziej o to by zbudowac glownie w celach edukacyjnych taki mostek samemu niz kupic gotowe rozwiazanie. Jesli to sie uda w przyszlosci pomysle i o tym zeby poprostu zamowic jesli bede potrzebowal do jakiegos projektu. Niemniej jednak jesli masz jakis pomysl jak moglbym go jeszcze poprawic to przyjme jakies porady.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2014, o 08:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 77
Pomógł: 6

Odpowiem tak od drugiego roku studiów próbowałem zrobić samemu mostek H
1) Mostek na tranzystorach typu P i N efekt mniej więcej jak twój trochę podziałał bez silnika na obciążeniu rezystancyjnym a z silnikiem poszedł dym.
2) Mostek na tranzystorach typu N bez drajwera dym, dym, dym.
3) Mostek na tranzystorach typu N z drajwerem HIP4081. Wzorowany na tym pierwsze podejście klapa paliło tranzystory ( jakieś zakłócenia nie wiadomo co ? ) zaprojektowałem druga płytkę, nawet działało ale zdarzało się jej od czasu do czasu świrować.
4) L298 połączone kanały 4A 35V działa ale nawrotkę silnikiem zrobiłem = dym.
5) VNH3SP30 jedyny układ którego nie udało mi się spalić nawrotka przy pełnej mocy i działa dalej.

Nie zniechęcam Cie, ale dla nie elektronika jest to trudny temat (oczywiście zależy od potrzeb ja chciałem uzyskać mostek parametrami zbliżonymi do kupnego). Wstaw źródła z eagla na forum to w weekend przyjże się tej płytce.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2014, o 15:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Wstawiam zrodla mojej plytki i schematu (probowalem dodac pliki za pomoca opcji "dodaj plik" ale cos nie dziala.. przynajmniej nie widze efektow, jesli bedzie cos namieszane to przepraszam :))

https://www.dropbox.com/s/ojqupfhd57p18 ... H.brd?dl=0
https://www.dropbox.com/s/bofdf6aq32i7x ... H.sch?dl=0

Co do samego mostka.. jak go poskladalem na plytce - co widac na wczesniejszym filmiku - dzialal bez zarzutu i nie grzal sie jakos specjalnie nawet gdy podlaczylem silnik z wycieraczek takze mysle, ze albo przez spiecie uszkodzilem jakiegos MOSFETA.. teraz jak je wymienilem i bylo to samo to nie wiem czy najlepiej nowych nie bedzie kupic albo poprostu projekt plytki jest zly. Obecnie i tak czekam na akwarium do plytek zamowione u szklarza to w przyszlym tygodniu przynajmniej bede mogl je odrazu wyprobowac.

//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lis 2014, o 20:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 77
Pomógł: 6

Tranzystory sprawdź zgodnie z tym Sprawdzanie tranzystorów. Co do płytki rzucił bym tranzystory na jeden bok tak zeby ewentualnie dało sie zamontowac radiatory i rozdzielił obwody sygnałowe (nisko pradowe) od tych prądowych tak na odległość 10mm. Ogólnie o zabezpieczaniu tranzystorów Ochrona tranzystorów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 gru 2014, o 02:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

No w końcu się pozbierałem i przygotowałem nową płytkę, czy to rozwiązanie będzie lepsze? Prosiłbym o ocenę.

ObrazekObrazek

Zółte i czerwone linie będą poprowadzone zwykłymi drucikami na górze płytki temu ich nie dodawałem wszystkich żeby nie zaciemnić.

Wcześniej sprawdziłem również wszystkie tranzystory na poprzedniej płytce i wygląda, że wszystkie są sprawne. Dodałem też zamiast jednej podwójnej diody shottkyego dwie dodatkowe bo zapomniałem dodać, że tylko jedna przyszła z 3 nóżkami reszta ma po 2 (D2, D3).

Czy powinienem dodać jeszcze tą "ochronę tranzystorów" z podesłanego linka? Tranzystor jest już z diodą zabezpieczającą oraz na początku dodałem jeszcze po jednej na +/- przy każdym tranzystorze? Czy te dodatkowe rezystory i kondensatory w moim przypadku są konieczne? Szczerze to za bardzo nie wiem jak bym miał je umieścić na moim schemacie oraz jakie by miały mieć wartości. Przypomnę, że na płytce stykowej wszystko działało.

I ostatnie pytanie czy same linie "sterujące" - wychodzące z Q5 i Q6 do MOSFETów - z obwodu nisko prądowego mogą przebiegać tak jak to zrobiłem (w odległości mniejszej niż 10mm)? Muszę je jakoś doprowadzić aby sterować mosfetem.

//holo

EDIT:

Teraz dopiero zauważyłem.. te MOSFETY Q7 i Q2 będą podprowadzone do GND do nóżek diod shottkyego D2 i D3 a nie bezpośrednio do GND.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 gru 2014, o 18:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

W ostatnim tygodniu w wolnych chwilach zbudowałem na podstawie nowego projektu, nową płytkę. Niestety teraz w ogóle nie działa - nawet nie wariuje :/. Dla testów napisałem, krótki program, który na przemian na jeden pin na 5s daje mi + a na drugi - z przerwami po 5s (obydwa piny ustawione na 0). Jeśli multimetrem sprawdzę te piny to wartości pomiarów się zmieniają tak: ~5V, 0v, ~-5V.. czyli tak jak być powinno. Spodziewałem się, że jeśli w ten sam sposób będę sprawdzał "piny sterujące" (kolektor z NPN Q5 i Q6) to otrzymam ~12V, 0V i ~-12V w odstępach 5s.. niestety tak się nie dzije. Czy to może być przyczyną? Czy można/powinno się sprawdzić to w inny sposób? Jak zdiagnozować czemu ten mostek nie działa?

Pozdrawiam
//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2014, o 20:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 77
Pomógł: 6

1. Sprawdź czy wszystkie masy są połączone i wszędzie dochodzą.
2. Sprawdź czy tranzystory Q5 i Q6 przewodzą po podaniu sygnału.
3. Następnie analogicznie sprawdź tranzystory połówki mostka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2014, o 16:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Ad.1. Masy sprawdzone i podłączyłem wszystkie.
Ad.2. Jak sprawdzić czy przewodzą? Próbowałem mierzyć opór pomiędzy emiterem i kolektorem ale jedynie wykazywał coś dla zakresu 20k i wartości nie zmieniały się w "takt" podawanego sygnału, również "brzęczkiem" czy będzie zwierało niestety bez skutku. Próbowałem w ten sposób też sprawdzić nowy nie używany jeszcze (bez podłączania 12V, tylko sygnał na bazę) ale miernik zachowywał się podobnie.

Jeśli mam posprawdzać "czy są sprawne" jak było w linku, który mi podałeś to tutaj łatwiej będzie zbudować nowy mostek na nowych częściach gdyż z poprzedniej płytki już wiem, że pady od NPN mi odpadną - muszę załatwić mniejsze wiertło do rezystorów i bipolarnych bo 1mm jest w tym przypadku za szeroki i usuwa prawie cały pad. Przy próbie odlutowania odpada cała ścieżka.

//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 08:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 77
Pomógł: 6

Wepnij na rezystor R7 miernikiem z pomiarem napięcia. Przy otwartym Q6 powinno być tam coś w okolicy 1V przy zamkniętym jakieś mV.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2014, o 23:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2014
Posty: 28
Pomógł: 0

Pomierzyłem i względem masy (12V GND) jest tam cały czas 0 i na jednym i na drugim.. no nic spróbuję jeszcze raz na nowej płytce, w końcu niby do 3 razy sztuka :)

Jeszcze tak dla pewności:

Tranzystor NPN BC547B np: http://electropark.pl/tranzystory-bipol ... 86002.html podłączony w następujący sposób:

1 - colector do plusa (+)
2 - base do sygnału sterującego
3 - emiter do minusa (-)

MOSFETY od lewej: 1 - GATE, 2 - DREN, 3 - SOURCE patrząc jak na zdjęciu: http://www.adafruit.com/product/355

MOSFET-P - IRF9540N
DREN - minus (-) z zasilania
GATE - minus (-) z sterowania
SOURCE - plus (+) z zasilania

MOSFET-N - IRFZ44N
DREN - plus (+)
GATE - plus (+) z sterowania
SOURCE - minus (-) z zasilania


//holo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO