Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 kwi 2024, o 16:06


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lis 2014, o 17:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Witam potrzebuje zrobic sterowanie do nawigacji i pomyslalem o atmega 8 mysle ze da sie to zrobic na tym miktoprocesorze a takze o pomoc fachowcow w napisaniu programu. A wiec do rzeczy sterowac musze otwieraniem i zamykaniem klapki oraz ustawienim nachylenia. Przyciski jakie mam do wykorzustania to przycisk open/close i tittle oraz dwa sygnaly otwarta klapka i zamknieta klapka. Moze troszke opisze wedlug mnie jak to ma dzialac. Po nacisnieciu przycisku open/close to zalancza mi przekaznik od otwarcia klapki az do uzyskania sygnalu klapki otwartej kolejne wcisniecie przycisku open/close wysteruje mi przekaznik zamykania klapki az do uzyskania sygnalu klapki zamknietej . Jesli chodzi o przycisk tittle to tak zwane reczne otwarcie lub zamkniecie tylko ze naprzyklad po otwarciu przyciskiem open /close po otwarciu mozna bedzie skorygowac przyciskiem tittle kont otwarcia czyli przymyka jak sie trzyma przycisk. Mysle ze wmiare wyraznie opisalem co chcialbym osiagnac. Prosze o wyrozumialosc i ewentualne poprawki 
pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2014, o 17:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

badboypatryk napisał(a):
Witam potrzebuje zrobic sterowanie do nawigacji i pomyslalem o atmega 8 ... Po nacisnieciu przycisku open/close to zalancza mi przekaznik od otwarcia klapki az do uzyskania sygnalu klapki otwartej kolejne wcisniecie przycisku open/close wysteruje mi przekaznik zamykania klapki az do uzyskania sygnalu klapki zamknietej ...


Co to ma wspólnego z nawigacją? I co znaczy słowo zalancza? Wiem, że wyjdę na czepliwego ale regulamin pisania postów wyraźnie mówi o tym żeby pisać je po polsku z polskimi literami. Błędy zdarzają się każdemu jednak nie w takiej ilości.

A wracając do programu to popraw jak źle zrozumiałem
a) Otwieranie i zamykanie klapki przy pomocy przycisków zamknij/otwórz
b) Program ma widzieć jaki jest kąt nachylenia klapki względem poziomu zamknięcia
c) Możliwość zamykania/otwierania ręcznego ale program nadal ma wiedzieć jaki jest kąt

W jaki sposób sprawdzasz kąt? Jak chcesz to realizować?

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2014, o 17:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

To może zacznijmy od tego jaka jest Twoja wiedza o elektronice i programowaniu. Jakim układem ma sterować ta ATmega i jak sobie wyobrażasz układ wykonawczy? Nachyleniem można by sterować za pomocą serwa np. Ta nawigacja ma sie wysuwać spod tej klapki?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2014, o 18:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Dokadnie tak jaj w a. Tylko że kąta nie musi znac bo po wciśnięciu open/close otworze klapke i wtedy przyciskiem tittle możemy przymykac az do sygnału zamknietej klapki i automatycznie zaczyna otwierac. Przycisk tittle załącza przekaźniki ale trzeba go trzymac. Jestem automatykiem wiec wszystko sobie zrobie tylko chodzi mi o napisanie programu bo w tym jestem zielony program potrafie wgrac do mikroprocesora . Zasada dzialania bedzie taka sama jak w nawigacji mazda 6 . Przepraszam za bledy ale pisze na telefonie bo synek nie da na komputerze . Dziekuje za zainteresowanie postem



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2014, o 18:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

źle napisałem nie automatycznie otwiera tylko trzeba dalej trzymac przycisk tittle pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2014, o 18:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Mógłbyś jakiś schemat rozrysować czy coś? Ja np jestem wzrokowcem i opis słowny nie do końca do mnie przemawia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2014, o 18:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

Czy klapka otwiera się do 90 stopni czy dalej? Czy wolałbyś mieć tylko silniki krokowe do wysterowania czy dodatkowy czujnik, który by informował procek o tym, że klapka osiągnęła punkt max/min? Niestety nie umiem sobie wyobrazić gdyż nie posiadam mazdy.
Nie do końca rozumiem jak chcesz blokować/odblokowywać możliwość ręcznego otwierania/zamykania płytki :)

Napisz coś więcej o całej automatyce systemu

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Bo pomysł jest dość zrozumiały ale od tego jak jest wykonana automatyka zależy kształt programu

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2014, o 18:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Ok zrobie maly rysunek i spokojniejszy opis ale fopiero jutro



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2014, o 19:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Ja bym zrobił to tak.
układ wykonawczy to silnik krokowy, w pozycji zamkniętej krancowka jakaś mówi mu że jest zamknięta klapka i resetuje licznik kroków. Po naciśnięciu na open silnik zaczyna otwierać klapkę licząc wykonane kroki aż do zapamiętanej wcześniej liczby, odpowiadającej zapamiętanemu kątowi otwarcia. Przycisk title zmienia ten kąt gdy jest wcisniety kręcąc silnikiem w inną stronę za każdym wcisnieciem i dodając lub obejmując liczbę kroków do ustalonego wcześniej kąta.
Naciśnięcie na close zamyka ekran aż do sygnału z krancowki, po czym ustawia licznik bieżącej pozycji silnika na zero.
Po takich założeniach program to pikuś chyba

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2014, o 21:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Witam ponownie udało sie stworzyć coś na szybko
poniżej podaje zrobiony na szybko schemat odręczny proszę o ewentualne poprawki.
Opisze teraz jak moim zdaniem powinno to działać. Aha silnik jaki mam to zwykły 12v motor a więc
Po przekręceniu kluczyka pojawia się nam napięcie na przekaźniku K1 który daje sygnał na PC1 że mamy włączone zasilanie i automatycznie sterownik powinien wystawić nam sygnał na wyjście PD0(zał/wył nawigacji K4) i na PD2(Otwarcie klapki K2) przy czym na PD0(zał/wył nawigacji) na jakieś 5sek. a na PD2(otwarcie klapki) do uzyskania sygnału z krańcówki KS3(klapka otwarta) na wejście PC3. Mamy teraz nawigacje włączoną i otwarta klapkę. Po wciśnięciu przycisku S1(open/close) i otrzymaniu sygnału na wejście PC5 sterownik powinien nam wystawić sygnał na PD1(zamykanie klapki K3) i PD0(zał/wył nawigacji K4) przy czym na PD0(zał/wył nawigacji) na jakieś 5sek. a na PD1(zamkniecie klapki) do uzyskania sygnału z krańcówki KS4(klapka zamknięta) na wejście PC2. Mamy nawigacje wyłączoną i klapkę zamkniętą. I po wciśnięciu przycisku S1(open/close) wystawia sygnał na PD2(otwarcie klapki K2) i na PD0(wył/zał nawigacje) przy czym na PD0(zał/wył nawigacji) na jakieś 5sek. a na PD2(otwarcie klapki) do uzyskania sygnału z krańcówki KS3(klapka otwarta) na wejście PC3. Przycisk S2(tittle) działa tylko gdy klapka jest otwarta a co za tym idzie nawigacja włączona. Gdy przycisk S2(tittle) daje sygnał na wejście PC4 sterownik powinien wystawiać sygnał tylko na PD1(zamykanie klapki). Sygnał ten wystawia równolegle do wejścia PC4 (S2 tittle) czyli jeśli trzymamy to zamyka(ktoś mi sugerował ze np. kolejne wciśniecie S2(tittle) może otwierać i każde wciśniecie będzie powodowało ze raz zamyka a raz otwiera nie wiem które lepsze zdaje się na fachowców w tej dziedzinie) ja myślałem ze może otwierać aż do sygnału z KS4(klapka zamknięta) i odrazu otwierać. Myślę że mnie rozumiecie o co chodzi. Po wyłączeniu zasilnia i zaniku napięcia na K1 sterownik nie otrzymuje sygnału na PC1 to znak że trzeba nawigacje wyłączyć czyli powinien wystawić sygnał na PD1(zamykanie klapki K3) i PD0(zał/wył nawigacji K4) przy czym na PD0(zał/wył nawigacji) na jakieś 5sek. a na PD1(zamkniecie klapki) do uzyskania sygnału z krańcówki KS4(klapka zamknięta) na wejście PC2. Podtrzymanie zasilania na tą operacje chcę uzyskać z kondensatorów C1 i C2 (poprawcie mnie jeśli sie mylę może będę potrzebował większych ale powinno wystarczyć na tych) .

Może troszkę masło maślane ale szybko pisze bo synek 4 miesięczny nie pozwala długo posiedzieć.

dzieki za wszystkie sugestie i ewentualne poprawki schamatu.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2014, o 22:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Wszystko fajnie ale trochę "gryzie sie" otwieranie automatyczne do krancowki i regulacja kąta nachylenia. Przy tych założeniach mamy albo zawsze po otwarciu klapki zbyt mocno otwartą i regulujemy ręcznie albo otwartą klapkę do krancowki ustawionej w miarę optymalnie i możliwość ograniczoną regulacji kąta tylko w jedną stronę w kierunku zamykania.
Nadal sugeruję -o ile to możliwe- przesiadke na silnik krokowy. Będziesz miał możliwość zapamiętania ustawionego kąta.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2014, o 22:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Tak ale mam już oryginalny motor i nie muszę nic przerabiać wprawdzie jest na nim coś w stylu enkodera ale jest to potencjometr alps i nie wie jak to ugryźć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2014, o 22:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Wiecej informacji na temat tego motora jest tu http://www.mabuchi-motor.co.jp/cgi-bin/ ... D=rf_370cb



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 11:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Witam otrzymałem taka informacje że w moim schemacie po wciśnięciu przycisku pojawi się zwarcie i powinno być tam sterowane minusem a nie plusem tak jak u mnie na schemacie. Co o tym sadzicie chyba o to chodzi:
Obrazek

oceńcie

powiedział tak ze styki wejść powinny zwierać do masy a nie do plusa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 11:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Nie tyle zwarcie co brak efektu bez rezystorow sciagajacych do masy. Przy połączeniu tak jak zrobiłeś teraz jest łatwiej bo nie trzeba rezystorow, wystarczy wewnętrzny pull-up atmegi

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 11:11 

Pomógł: 0

Tylko należy pamiętać o dodaniu małego opóźnienia przed pętlą główną w celu ustabilizowania się rezystorów podciągających wewnątrz megi.

Tj. starczy kilkadziesiąt ms.
Zresztą prosty eksperyment, 2 kanałowy oscyloskop, jeden do pinu, drugi do zasilania, ładnie widać że dosyć sporo czasu mija zanim pullup zostaje załączony.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 12:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Aha no to super to pewnie będę mógł zabierać się do rysowania płytki PCB.
Tylko jeszcze muszę znaleźć jakiegoś fachowca do napisania programu, chyba żeby na forum ktoś
był w stanie to zrobić dla mnie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2014, o 21:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Witam mam mały problem z płytka PCB. narysowałem schemat w eagle ale kurcze chce mi robić dwie warstwy może ktoś okaże trochę chęci i spróbuje zrobić PCB nie jest to skomplikowany schemat ale coś mi nie wychodzi. aha płytka musi mieć maksymalnie 11,5cmx5,5cm pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2014, o 21:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Ok wszytko już mam tylko program jeszcze



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2014, o 22:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

badboypatryk napisał(a):
Ok wszytko już mam tylko program jeszcze


Ale jaki jest powód ze nie chcesz sam spróbować? To najprostsza droga żeby się nauczyć.
Masz cel, masz projekt, wiesz co program ma robić. Spróbuj coś sam zacząć a my pomożemy jak będzie trzeba

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2014, o 20:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Mam pytanie czy przekaznik hfd2/012-s moze miec cewke spolaryzowana??? Czyli nie jest obojetne podlaczenie + i -



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2014, o 20:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Program chwilowo wsztrzymany z powodu braku czasu ale napewno wkrotce sie odezwie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2015, o 05:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Witam ponownie. Z racji iż nie mam w ogóle czasu teraz, praca, dom, praca wyjazdy służbowe itd
w każdej wolnej chwili coś próbowałem ale takie czytanie z przerwami to nie ma sensu stworzyłem coś takiego :

Źle wstawiony listing - Różowo-zielony J.

Pewnie źle coś będzie ale proszę o wyrozumiałość i mam naprawdę prośbę wiem że tu na forum są fachowcy i napisanie takiego programu to 5 min pracy lub mniej. Pomóżcie mam ogromny brak czasu


pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2015, o 14:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

kolego ponad rok czasu na forum a listing programu źle wstawiony

wstaw go w [SYNTAX = C] kod [/ syntax]

usuń spację z nawiasów kwadratowych
no i od ręki wywal to

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


no i tutaj coś mi nie pasuje

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


ale bez syntax'ów ciężko analizuje się kod

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2015, o 14:28 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Za uparte złe wstawianie listingów (mimo uwag) i usuwanie wpisów moderacyjnych - ostrzeżenie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO